Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Klausx είπε

Σαν μάστορας δεν θα πάρω τα νούμερο ένα σε πλακέτες/βλάβες....

Μοίρασε την γνώση σου πες μας μάρκα μοντέλο και χρονια  κατασκευής 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update με το θέμα που είχα στο ρελέ διαρροής που έπεφτε

καταρχήν η Toshiba με πήρε 3 μέρες μετά και ημερ; Σάββατο.Εξηγησα στον τεχνικό τι παίζει,του ανέφερα και το θέμα με το ρελέ τύπου AC που είχα και έχει δει κι αυτός να πέφτει από αρμονικές η κάτι τέτοιο δεν τα ξέρω αυτά 

Σήμερα αλλάξαμε το ρελέ και κάτι μικρές αλλαγές στον πίνακα , όπως η αλλαγή θέσης του αντικεραυνικου

Μέχρι τώρα δεν έχει πέσει το ρελέ , αλλά κλασσικά η γκαντεμια μου εμφανίσθηκε.Το ρελέ είναι ελαττωματικό, που σημαίνει όταν το κάνεις τεστ να πέσει δεν ανεβαίνει με τίποτα μετά  παρά μόνο αν το χτυπήσεις λίγο και είναι και σχετικά επώνυμο (ABB)

Έχει συμβεί σε παρτίδες μας είπανε από το μαγαζί και θα γίνει αντικατάσταση ίσως με άλλης εταιρείας

 

στα του θέματος τώρα ,με τέτοιο καιρό τα κλιματιστικά έχουν αστείες καταναλώσεις, με όλα στα 21 και μέσα 22-22,5 σε κάθε άκρη του σπιτιού

στη φωτό υπάρχει ένα κενό λιγότερο από ώρα που έγινε η αλλαγή στον πίνακα και είναι από το haori .Τα μικρά κατανάλωσαν περίπου στα 3kw σύνολο και τα 3 μαζί 

Screenshot_2024-02-26-21-46-37-70_b1ab2c95cb51406747d41cbee4054d5a.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά αστείες οι καταναλώσεις. Χαίρομαι που έλυσες το πρόβλημα!

Η ABB είναι από τις κορυφαίες, καλό είναι να κρατήσεις ίδια μάρκα ρελέ με τα υπόλοιπα υλικά στον πίνακα.

Ας κρατήσουμε κι εδώ την πληροφορία πως καλό είναι να υπάρχει ρελέ τύπου A, A-HI, Α-Si ή ακόμα και τύπου F όταν έχουμε inverter φορτία.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Πραγματικά αστείες οι καταναλώσεις. Χαίρομαι που έλυσες το πρόβλημα!

Η ABB είναι από τις κορυφαίες, καλό είναι να κρατήσεις ίδια μάρκα ρελέ με τα υπόλοιπα υλικά στον πίνακα.

Ας κρατήσουμε κι εδώ την πληροφορία πως καλό είναι να υπάρχει ρελέ τύπου A, A-HI, Α-Si ή ακόμα και τύπου F όταν έχουμε inverter φορτία.

Θα βάλουμε αύριο τύπου F να είμαστε καλυμμένοι από εκεί και τέλος 

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον 

οι καταναλώσεις είναι μικρές αλλά βοηθάει και ο καιρός αρκετά. Στης μητέρας μου που είναι τέρμα αμόνωτο επίσης είχε πολύ μικρές καταναλώσεις σήμερα και χθες πχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο αλλο site @liakjim που να ανεβασω τα αρχεια και να μην τα διαγραφει με καθε 1 κατεβασμα υπαρχει? γιατι μετα (πιθανον) απο εσενα δεν λειτουργει το λινκ, διεγραφη το αρχειο...και μου το ζητανε με πμ ενδιαφερομενοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Specs είπε

Καποιο αλλο site @liakjim που να ανεβασω τα αρχεια και να μην τα διαγραφει με καθε 1 κατεβασμα υπαρχει? γιατι μετα (πιθανον) απο εσενα δεν λειτουργει το λινκ, διεγραφη το αρχειο...και μου το ζητανε με πμ ενδιαφερομενοι

 

https://www.fileconvoy.com/

 

Άλλαξε τη διάρκεια του λινκ στο μαξ, 21 ημέρες.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω γιατι το γραφει, θα δοκιμασω κ θα δω...

Εσενα στο εβγαζε το site, η κανενα antivirus σου?

Δοκιμασα, κατεβασα κανονικα κ εδειχνε αυτο

The file set was uploaded on 2024-02-26 @ 21:59:06 GMT. It is set to expire on 2024-03-18 @ 21:59:06 GMT.

You shall never download a file if you do not know who uploaded it. You should not assume its content type based on the last part of the file name (extension). Be careful.

 

Click on the link(s) below to retrieve the file(s) sent to you.

 

Link Size
FTXM-A_Data book_EEDEL24_Greek.pdf 2.653 MB
FTXP-M_Databook_EEDEN19.pdf

2.336 MB

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Specs said:

Εσενα στο εβγαζε το site, η κανενα antivirus σου?

Δεν έχω antivirus...
Κάνω κλικ στο σύνδεσμο, και μου δείχνει το αντίστοιχο μήνυμα από την επάνω μπάρα, κατά τη λήψη

downloads file convoy.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Specs είπε

Καποιο αλλο site @liakjim που να ανεβασω τα αρχεια και να μην τα διαγραφει με καθε 1 κατεβασμα υπαρχει? γιατι μετα (πιθανον) απο εσενα δεν λειτουργει το λινκ, διεγραφη το αρχειο...και μου το ζητανε με πμ ενδιαφερομενοι

https://wetransfer.com/

Μένει διαθέσιμο για 7 ημέρες.

14 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

λαθος η σκεψη μου?

Ναι και από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

λαθος η σκεψη μου?

Ναι, σαφώς λάθος. Βάζεις αυτό που χρειάζεται για τις απώλειες, οικονομικό στην αγορά, σχετικά αποδοτικό, με εγγύηση δίχως απαίτηση συντήρησης (ο νοικάρης θα το αμελεί, αλλά εσύ να του το θυμίζεις - εγώ βάζω όρο στα μισθωτήρια ότι αν δεν έχει απόδειξη ετήσιας συντήρησης, ευθύνεται για το κλιματιστικό), και το παλιό το αποσύρεις, το πουλάς, ή το βάζεις κάπου που θα δουλεύει περιοδικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...