Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, stelikov είπε

Με ενδιαφέρει πολύ γιατί αν έχω COP στην Κρήτη πάνω από 8 και όχι 5 σημαίνει ότι δεν με συμφέρει να κάνω θερμομόνωση αλλά να επενδύσω σε πολύ καλά AC

Η σωστή επένδυση είναι ούτως ή άλλως στη θερμομόνωση πρώτα απ' όλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, stelikov είπε

@dimostr Thanks αλλά θα ήθελα αν γίνεται τα αληθινά νούμερα. Είναι τα νούμερα της Eurovent αληθινά; Δηλαδή για το Τoshiba Shorai Edge θα έχω COP >8 αν η θερμοκρασία είναι >12℃; Με ενδιαφέρει πολύ γιατί αν έχω COP στην Κρήτη πάνω από 8 και όχι 5 σημαίνει ότι δεν με συμφέρει να κάνω θερμομόνωση αλλά να επενδύσω σε πολύ καλά AC

Τα νούμερα είναι αληθή 

Η θερμομόνωση χρησιμεύει σε θέρμανση/ψυξη οποτε εαν κανεις θερμομόνωση μόνο οφέλη θα έχεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelikov είπε

@dimostr Thanks αλλά θα ήθελα αν γίνεται τα αληθινά νούμερα. Είναι τα νούμερα της Eurovent αληθινά; Δηλαδή για το Τoshiba Shorai Edge θα έχω COP >8 αν η θερμοκρασία είναι >12℃; Με ενδιαφέρει πολύ γιατί αν έχω COP στην Κρήτη πάνω από 8 και όχι 5 σημαίνει ότι δεν με συμφέρει να κάνω θερμομόνωση αλλά να επενδύσω σε πολύ καλά AC

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολη η απάντηση ως προς τι σε συμφέρει. Θέλεις μελέτη μηχανολόγου.

Πάντως τα eurovent είναι αληθή.

ΥΓ Τώρα που μιλάμε, παίζω στιγμαία cop πάνω από 10 στο asyg24kmta αλλά έξω έχει σχεδόν 16:

image.png.f41c426adf289932be037f23f306be31.png

Με 11-12 βλέπω και 8άρια

image.png.2f7503d96d82edfdc199f2f308b866d9.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Basketikos_ @dimostr @liakjim Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!..

 

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως τα eurovent είναι αληθή.

 

Wow. Πραγματικά Wow. Θα έπρεπε να απαγορεύεται οποιαδήποτε άλλη μορφή θέρμανσης εδω.

 

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

ΥΓ Τώρα που μιλάμε, παίζω στιγμαία cop πάνω από 10 στο asyg24kmta αλλά έξω έχει σχεδόν 16:

 

Πως υπολογίζεις το COP; Στο δίνει η εφαρμογή του AC ή έχεις αισθητήρα στη εισοδο και έξοδο αέρα του AC;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολη η απάντηση ως προς τι σε συμφέρει. Θέλεις μελέτη μηχανολόγου.

Πάντως τα eurovent είναι αληθή.

ΥΓ Τώρα που μιλάμε, παίζω στιγμαία cop πάνω από 10 στο asyg24kmta αλλά έξω έχει σχεδόν 16:

image.png.f41c426adf289932be037f23f306be31.png

Με 11-12 βλέπω και 8άρια

image.png.2f7503d96d82edfdc199f2f308b866d9.png

Το Toshiba των πεθερικών σου πως πάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, stelikov είπε


Πως υπολογίζεις το COP; Στο δίνει η εφαρμογή του AC ή έχεις αισθητήρα στη εισοδο και έξοδο αέρα του AC;

Ναι, έχω αισθητήρες θερμοκρασιών, στροφών ανεμιστήρα (και άρα κυβικών) οπότε βγάζω αποδιδόμενη ισχύ και διαιρώντας με την στιγμιαία κατανάλωση, βγάζω στιγμιαίο cop. Επειδή οι τιμές παίζουν, υπολογίζω μέσο όρο στα 10 λεπτά.

Οι πράξεις φαίνονται εδώ.

52 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το Toshiba των πεθερικών σου πως πάει 

Εκτός από το πάνω που είναι μέτρηση στους 17C, έχω στους 10.5C , στους 8.3C και τα έχω αφήσει μια φορά να κάνουν ταυτόχρονη καταγραφή όλη τη νύχτα ( έως 3.5C ) εδώ.

Με λίγα λόγια, στις υψηλές θερμοκρασίες το asyg πραγματικά είναι από άλλον πλανήτη και δείχνει γιατί έχει 6.4 σε θερμό κλίμα. Όσο πέφτουν οι εξωτερικές, αρχίζουν και δίνουν παρόμοια απόδοση (αναμενόμενο μιας και έχουν σχεδόν ίδια scop στο average με 4.3 και 4.2 για yukai και asyg αντίστοιχα).

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζητησα απο την Daikin κ πηρα, τα τεχνικα εγχειριδια του νεου Perfera. Κυριως γιατι εχω θεμα με το οτι δεν κατεβαινουν εντελως καθετα οι περσιδες σε κανενα Daikin. Στο νεο, ειδα διπλες περσιδες κ φωτο με μεγαλη κλιση.

ποσταρω τωρα τις λεπτομερειες απο παλιο κ νεο, κ οταν  ξαναβρω τι αντιπροσωπευουν οι γωνιες, απο που μετρανε δηλαδη θα ποσταρω.

Οποιος θελει τα εγχειριδια, μεσα κ εξω μηχανημα, ας μου υποδειξει που να τα ανεβασω κ βαζω λινκ μετα.

Spoiler

2622024125616.jpg.00804e2f03c9359632f3d58072c384c9.jpg2622024125842.jpg.e716c1de116951901536dc187e95511e.jpg

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Οποιος θελει τα εγχειριδια, μεσα κ εξω μηχανημα, ας μου υποδειξει που να τα ανεβασω κ βαζω λινκ μετα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

https://www.file.io/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση-σε ενα χωρο 35 τ.μ 

αν καιει καποιος ενα 18 κλιματιστικο παλαιου τυπου,οχι inverter

ποσο παραπανω ρευμα θα καιει απο ενα inverter?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, megapaixtaras said:

παιδια μια ερωτηση-σε ενα χωρο 35 τ.μ 

αν καιει καποιος ενα 18 κλιματιστικο παλαιου τυπου,οχι inverter

ποσο παραπανω ρευμα θα καιει απο ενα inverter?

απο 1,3 φορες μεχρι και δυο κ βαλε φορες, αναλογως ποιο παλιο εχει κ ποιο καινουργιο θα βαλει

Και πες μου @liakjim  κ λοιποι daikinistas,  μεχρι να βραδυασει κ να φυγει η επηρεια του τσιπουρου, τι διαφερει το νεο απο το παλιο, εκτος απο ενα 10% καλυτερο σε αποδοση που ειδα πριν παω ουζερι, (και διπλες περσιδες που προανεφερα) αλλα λογω μιας μελετης που ειδα οταν ημουν Φινλανδια, που θεωρουσε οτι η δυνατοτητα των κατασκευαστων στην eurovent να δηλωνουν οποια ισχυ θελουν ειναι παραπλανητικη και μη συγκρισιμα εν τελει ετσι τα μηχανηματα, δεν μπορω πλεον να εμπιστευομαι eurovent για συγκριση! αλλο αν ειναι καλο να υπαρχει γενικα...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2024 στις 8:38 ΠΜ, dimostr είπε

Στο πρόβλημα που έχουν όλα αυτά τα κλιματιστικά με την λειτουργίας τους στους +12 εξωτερική που δεν ινβερταρουν σωστά προσπαθώντας με πολύ υψηλά ελάχιστα βατ 400-900-1300 ανάλογα τα btu να πιάσουν +2 βαθμούς από την ζητούμενη θερμοκρασία και να σβήσουν , αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την υπερβολική κατανάλωση την μη ύπαρξη θερμικής άνεσης κ.α 

Με τα test modes ανάλογα τις εξωτερικές και αφού γνωρίζεις τις απωλειες του χώρου σου μπορείς να το κανεις να δουλέψει και οικονομικά και με άνεση 

Κατι τέτοιο πχ δεν το έχουμε για τα midea που στη θέρμανση είναι για το π’#αο

300w πέφτει το δικό μου 18αρι Midea, το πρόβλημα είναι κυρίως στα 9-12k btu αλλά αυτό είναι πιο πολύ θέμα απόδοσης του συμπιεστή και όχι προγραμματισμού.

Επίσης τα Midea προλαβαίνουν να παλιώσουν σε αντίθεση με τα toyotomi(πριν γίνουν φασόν aux) που έχουν πάει για ανακύκλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Klausx είπε

το δικό μου 18αρι Midea,

Ο καθένας επιλέγει πώς θα πετάξει τα λεφτά του ,αλλά εσύ σα μάστορας θα έπρεπε να κάνεις καλύτερη επιλογή ειδικά σε πολλά btu 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

απο 1,3 φορες μεχρι και δυο κ βαλε φορες, αναλογως ποιο παλιο εχει κ ποιο καινουργιο θα βαλει

 

mitsubishi 18αρι του 2000

ενα νεο ινβερτερ ,τωρα μπορει να ειναι και πιο μικρο,αν δεν χρειαζεται.

θα το ενοικιασω σε καποιον το σπιτι των 35 τ.μ και θελω να βαλω κλιματιστικο για θερμανση.και απλα ειπα να μεταφερω το mitsubishi στον χωρο επειδη εγω δεν το χρειαζομαι πλεον. 

αν ομως καιει δυο φορες πανω τοτε μαλλον δεν θα το βαλω,θα χρεωνεται πολλα ο ανθρωπος.

εγω απλα χωρις να γνωριζω εκανα μια σκεψη.

βαζω το 18αρι παλιο μεν αλλα δυνατο.θα ζεσταινει πιο γρηγορα ομως τον χωρο αρα θα καιει λιγοτερο απο το ινβερτερ που ενω ειναι πιο οικονομικο,θα ειναι ομως μικροτερο,12αρι μαλλον οποτε θα καιει το ιδιο γιατι δεν θα μπορει να ζεσταινει τοσο γρηγορα οσο το 18αρι?

λαθος η σκεψη μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ο καθένας επιλέγει πώς θα πετάξει τα λεφτά του ,αλλά εσύ σα μάστορας θα έπρεπε να κάνεις καλύτερη επιλογή ειδικά σε πολλά btu 

Σαν μάστορας δεν θα πάρω τα νούμερο ένα σε πλακέτες/βλάβες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...