Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sap00 είπε

Αν το δουλεύεις 24/7 (όπως λέμε ότι είναι το σωστό), καις σχεδόν 4kWh το 24ωρο. Αν δούλευε κανονικά πόσο θα έκαιγε το 24ωρο? Παρακάμπτοντας κάθε αυτοματισμό, ασφάλεια, θερμοστάτη και τεχνολογία άνεσης, έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει ουσιαστικό όφελος. Αυτό μπορεί να φαίνεται ότι δουλεύει μόνο όταν οι απώλειες του χώρου είναι ακριβώς ίσες με ότι σου δίνει το κλιματιστικό. Οι απώλειες όμως δεν είναι ποτέ σταθερές, άρα είτε υπολειτουργεί, είτε λειτουργεί άσκοπα. Και επιπλέον για να γλυτώσεις τα αυτόματα on-off, κάνεις χειροκίνητο on-off. Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και το χρόνο. Δεν γίνεται να πας Αθήνα - Θεσσαλονίκη σταθερά ρελαντί. Αξίζει μόνο για να τσιγκλίσουμε τον liakjim, που μπορούμε και εμείς να κατεβάσουμε τα ελάχιστα, αλλά μέχρι εκεί. 

Επειδή εγω έχω τέτοιο κλιματιστικό σε χώρο μου από το 2019 και το έχω δουλέψει με όλους τους πιθανούς τρόπους σε συνθήκες  24/7 με όλες τις γκαμες θερμοκρασιών με και χωρίς  test mode επέτρεψε μου να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη από την  εκτίμηση σου περί θερμικής άνεσης , απωλειών , οικονομίας , ασφαλειών , υπολειτουργίας και όλα όσα αναφέρεις 

τώρα ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ( να τσιγκλισουμε τον liakjim ) ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΟ  ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ 

@liakjimκαλο θα ήταν να μην αφήνεις κάποιους να μιλούν εξ ονόματος σου 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Επειδή εγω έχω τέτοιο κλιματιστικό σε χώρο μου από το 2019 και το έχω δουλέψει με όλους τους πιθανούς τρόπους σε συνθήκες  24/7 με όλες τις γκαμες θερμοκρασιών με και χωρίς  test mode επέτρεψε μου να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη από την  εκτίμηση σου περί θερμικής άνεσης , απωλειών , οικονομίας , ασφαλειών , υπολειτουργίας και όλα όσα αναφέρεις 

τώρα ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ( να τσιγκλισουμε τον liakjim ) ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΟ  ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ 

@liakjimκαλο θα ήταν να μην αφήνεις κάποιους να μιλούν εξ ονόματος σου 

Ένα αστείο έκανε ο άνθρωπος (και πετυχημένο κιόλας), λες να παρεξηγηθώ;

Ευχαριστώ πάντως για την υποστήριξη 🥰

😛

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ένα αστείο έκανε ο άνθρωπος (και πετυχημένο κιόλας), λες να παρεξηγηθώ;

Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι , κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι εδώ μπαίνουμε και γράφουμε κάποια πράγματα για να βρεθούν λύσεις και μεταφέρουμε εμπειριες , τώρα πως κάποιοι νομίζουν ότι λέμε πράγματα για να τσιγκλισουμε άλλους είναι απορίας άξιο 

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω 2. Υπάρχει αντιπρόσωπος;

Νομίζω ότι είναι η Clima Quest 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

εδώ μπαίνουμε και γράφουμε κάποια πράγματα για να βρεθούν λύσεις και μεταφέρουμε εμπειριες

Σε ποιο πρόβλημα δίνει λύση το Ρ0 test mode ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, sap00 είπε

Σε ποιο πρόβλημα δίνει λύση το Ρ0 test mode ?  

Στο πρόβλημα που έχουν όλα αυτά τα κλιματιστικά με την λειτουργίας τους στους +12 εξωτερική που δεν ινβερταρουν σωστά προσπαθώντας με πολύ υψηλά ελάχιστα βατ 400-900-1300 ανάλογα τα btu να πιάσουν +2 βαθμούς από την ζητούμενη θερμοκρασία και να σβήσουν , αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την υπερβολική κατανάλωση την μη ύπαρξη θερμικής άνεσης κ.α 

Με τα test modes ανάλογα τις εξωτερικές και αφού γνωρίζεις τις απωλειες του χώρου σου μπορείς να το κανεις να δουλέψει και οικονομικά και με άνεση 

Κατι τέτοιο πχ δεν το έχουμε για τα midea που στη θέρμανση είναι για το π’#αο

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι , κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι εδώ μπαίνουμε και γράφουμε κάποια πράγματα για να βρεθούν λύσεις και μεταφέρουμε εμπειριες , τώρα πως κάποιοι νομίζουν ότι λέμε πράγματα για να τσιγκλισουμε άλλους είναι απορίας άξιο 

Νομίζω ότι είναι η Clima Quest 

2 και 10 λοιπόν, όπως η παλιά της toyotomi , άρα στα ίδια λεφτά μεταξύ τους μάλλον αξίζει το φασόν

https://www.gree.gr/wp-content/uploads/2023/03/Clima-Quest-Warranty-Οικιακά-Κλιματιστικά-Τοίχου-01.01.2022.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

2 και 10 λοιπόν, όπως η παλιά της toyotomi , άρα στα ίδια λεφτά μεταξύ τους μάλλον αξίζει το φασόν

https://www.gree.gr/wp-content/uploads/2023/03/Clima-Quest-Warranty-Οικιακά-Κλιματιστικά-Τοίχου-01.01.2022.pdf

 

Έχω ξαναπεί τα φασον των gree τα toyotomi δηλαδή και οποία άλλη μάρκα βγάζει είναι αδικαιολόγητα ακριβά ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimostr είπε

Στο πρόβλημα που έχουν όλα αυτά τα κλιματιστικά με την λειτουργίας τους στους +12 εξωτερική που δεν ινβερταρουν σωστά προσπαθώντας με πολύ υψηλά ελάχιστα βατ 400-900-1300 ανάλογα τα btu να πιάσουν +2 βαθμούς από την ζητούμενη θερμοκρασία και να σβήσουν , αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την υπερβολική κατανάλωση την μη ύπαρξη θερμικής άνεσης κ.α 

Με τα test modes ανάλογα τις εξωτερικές και αφού γνωρίζεις τις απωλειες του χώρου σου μπορείς να το κανεις να δουλέψει και οικονομικά και με άνεση 

Η λύση σε αυτό είναι να βρούμε και να προτείνουμε το σωστό inverter για το κλίμα και το χώρο μας και όχι να εκπαιδεύσουμε τον απλό χρήστη να γίνει ο εγκέφαλος ενός (ενδεχομένως) μη σωστά προγραμματισμένου κλιματιστικού. Δεν είναι σωστό να προτείνουμε μηχανήματα που απαιτούν από τον χρήστη να είναι stanby για χειροκίνητες επεμβάσεις και με θερμόμετρο που χτυπάει alarm όποτε η θερμοκρασία πλησιάζει τους 12 βαθμούς ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sap00 είπε

Η λύση σε αυτό είναι να βρούμε και να προτείνουμε το σωστό inverter για το κλίμα και το χώρο μας και όχι να εκπαιδεύσουμε τον απλό χρήστη να γίνει ο εγκέφαλος ενός (ενδεχομένως) μη σωστά προγραμματισμένου κλιματιστικού. Δεν είναι σωστό να προτείνουμε μηχανήματα που απαιτούν από τον χρήστη να είναι stanby για χειροκίνητες επεμβάσεις και με θερμόμετρο που χτυπάει alarm όποτε η θερμοκρασία πλησιάζει τους 12 βαθμούς ... 

είδες κανέναν να προτείνει τα συγκεκριμένα μηχανήματα ? 
Οσοι ήδη έχουν δηλαδή αυτά τα μηχανήματα πρέπει να τα αλλάξουν η να τα πετάξουν η να μην τα ανάβουν ? 
Δεν πρέπει να τους δοθεί οποια πληροφορία , εμπειρία γίνεται ώστε να δουλέψουν αποτελεσματικά και οικονομικά ? 
Περιμένω την απάντηση /αποψη σου πάνω σε αυτά τα ερωτήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, sap00 είπε

...

Αυτό το θεωρείς πρόταση αγοράς ?

Η αλήθεια είναι ότι εγω βάζω αρωματικά φυτά αποξηραμένα στις εισαγωγές αέρα των κλιματιστικών για να έχω ευωδιές στο σπίτι αλλα φαίνεται ότι άλλοι φτιάχνεστε 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Αυτό το θεωρείς πρόταση αγοράς ?

Όχι. Ούτε αποτροπή.  Κάποιος αδαής όμως καταλαβαίνει και νομίζει ότι με 110w θα ζεσταίνει το χώρο του. Και για να γλυτώσει 100€ κατά την αγορά, θα βρεθεί με ένα μηχάνημα που δεν θα τον ικανοποιεί.  

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

βάζω αρωματικά φυτά αποξηραμένα στις εισαγωγές αέρα

Ωραία ιδέα! θα το κάνω.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sap00 είπε

Όχι. Ούτε αποτροπή.  Κάποιος αδαής όμως καταλαβαίνει και νομίζει ότι με 110w θα ζεσταίνει το χώρο του. Και για να γλυτώσει 100€ κατά την αγορά, θα βρεθεί με ένα μηχάνημα που δεν θα τον ικανοποιεί.  

Ωραία ιδέα! θα το κάνω.

Εδώ ειμαστε να λέμε τι κάνει το καθε κλιματιστικό σε τι χώρους σε ποιες θερμοκρασίες και με τι συνθήκες , ο αδαής λοιπόν αμα μπει εδώ μέσα ΠΡΙΝ την αγορά του κλιματιστικού  και διαβάσει λίγο ίσως και να αποκτήσει την περιέργεια να το,ψάξει λίγο και να μην αγοράσει ότι ναναι , υπάρχουν όμως 1000πλασιοι που θα πάρουν το κλιματιστικό και ΜΕΤΑ θα μπουν να διαβάσουν αφού διαπιστώσουν τα προβλήματα.

Μπορεί  και με  110 να ζεστάνει χώρους αν το επιτρέπουν οι απωλειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Μπορεί  και με  110 να ζεστάνει χώρους αν το επιτρέπουν οι απωλειες 

έχεις σκεφτεί το σενάριο να το συνδέσεις με ένα μικρό φωτοβολταικό? Αν η κατανάλωση "κλειδώνει" τόσο χαμηλά, θα μπορούσε να γίνει πλήρως αυτόνομο και οικονομικό στη χρήση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, sap00 είπε

έχεις σκεφτεί το σενάριο να το συνδέσεις με ένα μικρό φωτοβολταικό? Αν η κατανάλωση "κλειδώνει" τόσο χαμηλά, θα μπορούσε να γίνει πλήρως αυτόνομο και οικονομικό στη χρήση. 

Τον έχω σκεφτεί αλλά είμαι σε πολυκατοικία με πολύ δύστροπο και οπισθοδρομικό κόσμο 

Ευτυχώς είναι αρκετά μονωμενο το διαμέρισμα μου που στο χειρότερο μήνα με αρνητικές θερμοκρασίες για 100τμ με 3 κλιματιστικά και θερμοκρασία 21 εσωτερικά δεν περνάω τις 500-600 kwh 

Φέτος βέβαια έχω αρχίσει και νιώθω ενοχές που θα πληρώσω τόσο λίγα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...