Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, kotsonatos04 είπε

Στα 10 χρόνια πλέον η εγγύηση των toyotomi

https://www.toyotomi.gr/wp-content/uploads/2024/02/RAC_GR_Warranty2024.pdf

Μόλις χθες έλεγα για την εγγύηση των toyotomi . Δεν ζηταγα κανένα εκατομμύριο;

 

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, kotsonatos04 είπε

Στα 10 χρόνια πλέον η εγγύηση των toyotomi

https://www.toyotomi.gr/wp-content/uploads/2024/02/RAC_GR_Warranty2024.pdf

Αμα αρχίσουν να τα πουλάνε και σε κανονικές τιμές μαζί με τα test modes και την 10ετη εγγύηση κατι γίνεται 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2024 στις 9:34 ΜΜ, liakjim είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Αν είναι κάτι σαν αυτό https://tesla.info/wp-content/uploads/2021/05/Tesla-AC-TT26EX21-0932IA-spec-2023-GR.pdf

Τότε με ~1500W θα το έβαζα σε απλή μπρίζα απλά αν στην ίδια ασφάλεια έχει και άλλες μπρίζες και είναι πχ καμιά 10άρα, μην πάτε και βάλετε καμιά σκούπα των 2000W ή κάτι άλλο μαζί.

Αν στην ίδια μπρίζα υπάρχει τηλεόραση κ tv box θα έχω πρόβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bilis1234 είπε

Αν στην ίδια μπρίζα υπάρχει τηλεόραση κ tv box θα έχω πρόβλημα? 

Μικρές οι καταναλώσεις οπότε λογικά θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα δοκίμασα τα test modes στα δύο Gree Cozy που διαθέτω. Τα λειτουργώ στο P0 mode και φαίνεται ότι δουλεύουν καλά. Δυστυχώς όμως δεν έχω μετρητή κατανάλωσης κι έτσι δεν ξέρω πόσο καίνε. Το έναι είναι 12άρι και το άλλο 9άρι. Μήπως έχει μετρήσει κανείς την κατανάλωση με αυτό τον τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Σήμερα δοκίμασα τα test modes στα δύο Gree Cozy που διαθέτω. Τα λειτουργώ στο P0 mode και φαίνεται ότι δουλεύουν καλά. Δυστυχώς όμως δεν έχω μετρητή κατανάλωσης κι έτσι δεν ξέρω πόσο καίνε. Το έναι είναι 12άρι και το άλλο 9άρι. Μήπως έχει μετρήσει κανείς την κατανάλωση με αυτό τον τρόπο?

Έχει δυο P0 ποιο έχεις ενεργοποιήσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chemkyr είπε

αυτό με το 27 + 5*light

Από 115 έως 180-190 ανάλογα και 5ην θερμοκρασία του αέρα που τραβάει , έχεις κάνα θερμόμετρο να μετρησεις τι θερμοκρασία έχει ο αέρας που βγάζουν στις περσίδες , λογικά θα είναι *δροσερος* 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι δροσερος, το αισθανομαι με το χερι. Η θερμοκρασία του χώρου όμως είναι καλή, δηλαδή δεν κρυώνεις. Είναι βέβαι και ο καιρός μαλακός....βασικά θα ήθελα να συγκρίνω αυτη την λειτουργία με την κανονική αλλά δεν έχω μετρητές κατανάλωσης. Δεν πειράζει όμως....Αύριο λέω να δοκιμάσω και την P3 να δω αν έχω εμφανείς διαφορές. Πάντως αν οι λειτουργίες αυτές είναι αποκλειστικό προνόμιο των Gree, μου φαίνεται ότι ο αντικαταστάτης του hitachi 18000 που έχω τώρα θα είναι gree.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chemkyr είπε

ναι ειναι δροσερος, το αισθανομαι με το χερι. Η θερμοκρασία του χώρου όμως είναι καλή, δηλαδή δεν κρυώνεις. Είναι βέβαι και ο καιρός μαλακός....βασικά θα ήθελα να συγκρίνω αυτη την λειτουργία με την κανονική αλλά δεν έχω μετρητές κατανάλωσης. Δεν πειράζει όμως....Αύριο λέω να δοκιμάσω και την P3 να δω αν έχω εμφανείς διαφορές. Πάντως αν οι λειτουργίες αυτές είναι αποκλειστικό προνόμιο των Gree, μου φαίνεται ότι ο αντικαταστάτης του hitachi 18000 που έχω τώρα θα είναι gree.

Προσωπικά θα πρότεινα να πήγαινες σε κλιματιστικό που θα δούλευε έτσι με φυσιολογικό τρόπο και όχι με λειτουργίες αμφιβόλου αξιοπιστίας για τη μακροζωία του συμπιεστή πόσο μάλλον δε την αδυναμία αυτόματης ρύθμισης της θερμοκρασίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, liakjim said:

Προσωπικά θα πρότεινα να πήγαινες σε κλιματιστικό που θα δούλευε έτσι με φυσιολογικό τρόπο και όχι με λειτουργίες αμφιβόλου αξιοπιστίας για τη μακροζωία του συμπιεστή πόσο μάλλον δε την αδυναμία αυτόματης ρύθμισης της θερμοκρασίας.

ναι συμφωνώ σε αυτό που λες. Δυστυχώς όμως η τιμή είναι ένας καθοροστικός παράγοντας που πρέπει να ληφθεί υπόψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

μακροζωία του συμπιεστή

10 χρόνια εγγύηση δεν έχουν και αυτά ,?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimostr είπε

Από 115 έως 180-190 ανάλογα και 5ην θερμοκρασία του αέρα που τραβάει

Αν το δουλεύεις 24/7 (όπως λέμε ότι είναι το σωστό), καις σχεδόν 4kWh το 24ωρο. Αν δούλευε κανονικά πόσο θα έκαιγε το 24ωρο? Παρακάμπτοντας κάθε αυτοματισμό, ασφάλεια, θερμοστάτη και τεχνολογία άνεσης, έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει ουσιαστικό όφελος. Αυτό μπορεί να φαίνεται ότι δουλεύει μόνο όταν οι απώλειες του χώρου είναι ακριβώς ίσες με ότι σου δίνει το κλιματιστικό. Οι απώλειες όμως δεν είναι ποτέ σταθερές, άρα είτε υπολειτουργεί, είτε λειτουργεί άσκοπα. Και επιπλέον για να γλυτώσεις τα αυτόματα on-off, κάνεις χειροκίνητο on-off. Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και το χρόνο. Δεν γίνεται να πας Αθήνα - Θεσσαλονίκη σταθερά ρελαντί. Αξίζει μόνο για να τσιγκλίσουμε τον liakjim, που μπορούμε και εμείς να κατεβάσουμε τα ελάχιστα, αλλά μέχρι εκεί. 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...