Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, Specs είπε

Πηγα να κανω κ μια κουβεντα για το τυχον offset αλλα ατυχησα!

Οχι βεβαια κ βαριονταν πολυ κ σερνονταν, ενα ελεφαντακι στην μεσα μοναδα εκαναν και για την εξω ειπαν ειναι πολυ καθαρη κ χαλαστηκα κ λεω ναι ετσι ειναι, σιγα τι να μαζεψει σε ενα χρονο αδιαλλειπτης λειτουργιας κ ειπα αφηστε το, δεν χρειαζεται!

Ελπίζω να μην τους πλήρωσες και να τους δώσεις στεγνά στην αντιπροσωπεία για την αμέλειά τους. Συγνώμη αν ακούγομαι αυστηρός αλλά αυτή η συμπεριφορά είναι σχεδόν περιφρονητική προς τον πελάτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Specs είπε

Οχι βεβαια

Συγγνώμη αλλά γιατί δεν το απαίτησες; Είναι βασικότατος έλεγχος. Ειδικά αν έχεις αμφιβολίες για την απόδοση.

image.png.25f1688b5b4fc77978b638c6be938c57.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, liakjim said:

Συγγνώμη αλλά γιατί δεν το απαίτησες; Είναι βασικότατος έλεγχος. Ειδικά αν έχεις αμφιβολίες για την απόδοση.

Κυριως γιατι αφου το βλεπω το καλοκαιρι να παιζει πολυ χαμηλα σε watt αλλα και σε EER , μην μπου το κανουν χειροτερα λογω απροθυμιας, που ειναι εμφανεστατη αλλωστε. Θα μιλησω με Daikin, αφου κανω καταγραφες μπολικες κ φρεσκες.

Επισης, το offset του πρεπει να ειναι καθοριστικο στην συμπεριφορα του. Βλεπω στην εφαρμογη Onecta Daikin, να δειχνει 25 μεσα κ με ζητουμενη 22 να δουλευει ακομη κ μαλιστα σε 500watt , γενικα ψηλα.

Εχω πολυ δουλεια μεχρι να καταληξω τι συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Κυριως γιατι αφου το βλεπω το καλοκαιρι να παιζει πολυ χαμηλα σε watt αλλα και σε EER , μην μπου το κανουν χειροτερα λογω απροθυμιας, που ειναι εμφανεστατη αλλωστε. Θα μιλησω με Daikin, αφου κανω καταγραφες μπολικες κ φρεσκες.

Επισης, το offset του πρεπει να ειναι καθοριστικο στην συμπεριφορα του. Βλεπω στην εφαρμογη Onecta Daikin, να δειχνει 25 μεσα κ με ζητουμενη 22 να δουλευει ακομη κ μαλιστα σε 500watt , γενικα ψηλα.

Εχω πολυ δουλεια μεχρι να καταληξω τι συμβαινει.

Sensira και perfera θα πρέπει να έχουν το ίδιο offset των 3.5C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, liakjim said:

Sensira και perfera θα πρέπει να έχουν το ίδιο offset των 3.5C.

Αν θυμαμαι καλα το Sensira  atxC-35δεν ειναι ετσι κ γιαυτο το προτιμω ως προς το Perfera, στην αποκριση του στο τηλεκοντρολ που ειναι ακρως προβλεψιμη, ενω του Perfera εξαρταται αν στην φαση που του αλλαζεις ζητουμενη ειναι με ροη αερα εν λειτουργια η σταματημενη κλπ

Παντως κ το Perfera αφου δεν το ανοιγοκλεινω κ δουλευει 24/7 (εξαιρειται η συμβια που οταν ζεσταινεται στην κουζινα το κλεινει) δεν με πειραζει το οφσετ απλα ειναι πολυ δυσκολο να το εξισορροπησω με το Sensira, σε ποια θερμοκρασια δηλαδη το ενα κ σε ποια το αλλο θα εχω καρφι 23 βαθμους στον τοιχο. Αυτα δοκιμαζω αλλα τι εξισορροπηση να κανω οταν στην ιδια ζητουμενη πχ 23 το Sensira 12 παιζει στα 180w συνηθως ενω το Perfera 9, για να κατεβει σε αυτη την καταναλωση πρεπει να κατεβει η ζητηση στους 20.

Επισης,υποθετω, φταιει κ εν μερει το οτι το Perfera , εκτος του οτι ειναι στο θερμοτερο σημειο, ειναι κ ψηλοτερα η εσωτερικη λογω γεισου στην κουζινα, δηλαδη ειναι 23εκ απο το ταβανι ενω ολα τα αλλα στα 53εκ(30εκ χαμηλοτερα!) απο το ταβανι για πιο σωστη κατ εμε συμπεριφορα.

ΥΓ απο τα σχολια του KlausX τοτε, ειχε προκυψει πως δυσκολα θα εντοπιζοταν με συνηθη κ οχι εκτεταμενη ερευνα, η πιθανοτητα κακης λειτουργιας, πχ λογω μη σωστου κενου κλπ ποσο μαλλον με το να βαλουν απλως τα οργανα πιεσης...

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Specs είπε

Επεστρεψα στο σπιτι μου  κ η πρωτη μου κινηση ηταν να κανονισω (μιας κ συνεπεσε με τις μερες της ετησιας συντηρησης) τον ελεγχο κ αν χρειαζοταν την επανεγκατασταση ψυκτικου υγρου του Perfera 9 , να δουμε δηλαδη τι φταιει και το Cop ειναι χαμηλοτερο απο το 12ρι Sensira, στον ιδιο χωρο.

Ακομη και ασχετα απο το COP , η καταναλωση ειναι αδιανοητα υψηλη κ παραλογη με την εννοια οτι το καλοκαιρι στις ζεστες ειναι πολυ πιο οικονομικο απο το Sensira 12.

Ο μηχανικος ηταν καθετος οτι το Perfera ειναι 9ρι και ζοριζεται ενω το Sensira 12ρι αρα χαλαρα. Του ανελυσα οτι στον ιδιο χωρο μεν, αλλα το Perfera στην κουζινα, αρα στο πιο θερμο σημειο του σπιτιου, με τις λιγοτερες απωλειες τοπικα λογω νοτου και δυσης γωνια, με ηλιοφανεια στο μαξιμουμ.

Ανενδοτος!

Οταν ηρθε ο τεχνικος (που δεν ηταν παρων στην συζητηση), αφου πρωτα ελεγξε για τσακισματα σωληνωσεων κλπ κ τα βρηκε ολα οκ, τον ρωτησα το ιδιο κ μου απαντησε επειδη ειναι μικρο και ζοριζεται, γιαυτο κ εμεις (το μαγαζι) δεν βαζει ποτε 9ρια γιατι με τα 12ρια ειναι μικρη η διαφορα τιμης κ ετσι εχουν το κεφαλι τους ησυχο! και στα υπνοδωματια το ιδιο λεω? ναι, πουθενα δεν μπαινει 9ρι.

Μετα φταιω εγω που θεωρω οτι ακομη κ σημερα η υπερδιαστασιολογηση συνεχιζεται ανελεητα κ ΙΣΩΣ μονο στις αντλιες θερμοτητας κεντρικα οταν μπαινουν , να παιζει λογω μελετης πιο ακριβης επιλογη ισχυος, η εστω λιγο μεγαλυτερη?

Φαινεται πως δεν αλλαξαν πολλα στην νοοτροπια των μηχανικων η ας μην το γενικευσω καλυτερα να το εξειδικευσω, επεσα στην περιπτωση.

 

 

4 ώρες πριν, Specs είπε

Ευχαριστω, ειμαι παλιος στο φορουμ! Παντως ηταν αρνητικος κ προσπαθουσε να αποφυγει την επανεγκατασταση υγρου κ ισως οχι αδικα μιας κ ειναι μπελαλιδικο οπως μας ειχε εξηγησει ο @Klausx

Aπο το δεν χρειαζεται μιας και απλα ειναι μικρο για τον χωρο που ξεκινησε,

περασε στο οτι δεν το τοποθετησα εγω αρα δεν το πειραζω αφου δεν ειναι απο blue dealer

και οταν του θυμισα οτι το πηρα απο εμπορο μεν (λογω επιδοτησης) αλλα τον ειχα υποχρεωσει να το παρει απο blue dealer για ναναι σειρα F, 

ειπε πως δεν ειναι σε αυτον η συντηρηση τα πρωτα δωρεαν χρονια

κ ειπα εχω αγορασει την 10ετη κ θα σου ερθει μηνυμα να ερθεις εσυ απο το πρωτο ετος(απο λαθος της Daikin δεν του πηγε η ειδοποιηση, αλλα τηλεφωνησα κ το εφτιαξαν)

Εννοειται πως ολα αυτα θα τα πληρωνοταν στο ακεραιο, 80ε μου ειχε ζητησει παλιοτερα, αλλα οταν βλεπεις τετοια αρνηση, λες παραδινομαι!

Και τα δυο στο auto , απλα το βραδυ που δεν ειμαι στον χωρο κ για λογους αποδοσης τα βαζω στο max.

 

Στο Sensira 12, παιζει απο τις 3 ταχυτητες που εχει (εκτος turbo k silent) στο low την περισσοτερη ωρα  εως  medium στα πολυ κρυα. Δηλαδη απο 390-540 κυβικα.

Στο Perfera 9, παιζει στο low δηλαδη 380 κυβικα ως επι το πλειστον κ πολυ σπανια παει μια σκαλα επανω που δεν γραφει ποσο δινει εκει (εχει δηλαδη κ ενδιαμεσες ταχυτητες) αρα ειναι αναμεσα απο 380 low και  480 medium ,κυβικα.

κατ αυτον, δουλευει σε μεγαλυτερη ισχυ, οπως οταν ξεκιναει ενα μηχανημα κ απεχει η ζητουμενη απο του χωρου πολυ.

Πηγα να κανω κ μια κουβεντα για το τυχον offset αλλα ατυχησα!

Οχι βεβαια κ βαριονταν πολυ κ σερνονταν, ενα ελεφαντακι στην μεσα μοναδα εκαναν και για την εξω ειπαν ειναι πολυ καθαρη κ χαλαστηκα κ λεω ναι ετσι ειναι, σιγα τι να μαζεψει σε ενα χρονο αδιαλλειπτης λειτουργιας κ ειπα αφηστε το, δεν χρειαζεται!

Το κλιματιστικό που είναι χαμηλότερα σε ύψος η εσωτερική μονάδα θα δουλεύει πιο οικονομικά.

Δεν θυμάμαι αν έχεις ανεβάζει φώτο από την εγκατάσταση αλλά ίσως το σκεφτείς να το βάλεις αγγελία και να πας σε 12αρι που θα μπει και με σωστή εγκατάσταση αυτή την φορά.
 

4 ώρες πριν, liakjim είπε

 

ΥΓ Μέτρησαν πιέσεις εκτός από οπτικό έλεγχο;


Οι πιέσεις μπορεί να είναι σωστές αφού το inverter και η πλακέτα το παλεύει και με λιγότερη απόδοση, όπως κάνει π.χ. όταν είναι τέρμα βουλωμένα τα φίλτρα.

Επίσης όλο το κλιματιστικό παίρνει 400-500 γραμμάρια βάζει ο ψυκτικός μανόμετρα με 2 μέτρα λάστιχο και χάνει μεγάλη ποσότητα, ειδικά στην θέρμανση. Θέλει βανάκια και τεχνικές για να μην χάσεις ούτε γραμμάριο. Αρκετά χρονοβόρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Klausx said:

Το κλιματιστικό που είναι χαμηλότερα σε ύψος η εσωτερική μονάδα θα δουλεύει πιο οικονομικά.

Μας λες περιληπτικα γιατι?

 

1 hour ago, Klausx said:

ίσως το σκεφτείς να το βάλεις αγγελία και να πας σε 12αρι που θα μπει και με σωστή εγκατάσταση αυτή την φορά.

Την ιδια τυχη θαχω μαλλον...αλλα θα το μετρησω εκτεταμενα μηπως κατι κανω λαθος σε ολο αυτο κ αποφυγω μπελαδες ασκοπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Μας λες περιληπτικα γιατι?

 

Την ιδια τυχη θαχω μαλλον...αλλα θα το μετρησω εκτεταμενα μηπως κατι κανω λαθος σε ολο αυτο κ αποφυγω μπελαδες ασκοπους.

Λιγότερο φορτίο αφού ο αισθητήρας διαβάζει θερμοκρασία από πιο χαμηλά, ειδικά στην θέρμανση παίζει μεγάλο ρόλο, κάνεις θέρμανση από το ύψος του κλιματιστικού και κάτω.

Και εγώ πάντως αν π.χ. έχει ταράτσα από πάνω ή πολλές απώλειες δεν θα έβαζα 9αρι σε Daikin έχουν πολύ ήπια λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Klausx είπε

δεν θα έβαζα 9αρι σε Daikin έχουν πολύ ήπια λειτουργία.

Για perfera μιλάς έτσι; Το sensira δεν έχει ήπια λειτουργία, τουλάχιστον δεν τη θεωρώ ήπια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Specs είπε

στην ιδια ζητουμενη πχ 23 το Sensira 12 παιζει στα 180w συνηθως ενω το Perfera 9, για να κατεβει σε αυτη την καταναλωση πρεπει να κατεβει η ζητηση στους 20

Αν στο perfera ζητάς 23, σε τι θερμοκρασία φτάνει ο χώρος σου? Στο δικό μου,  για να έχω στο χώρο 23 πρέπει να το ρυθμίσω στους 20 (το offset...) - και δουλεύει εξαιρετικά χαλαρά 24/7. Τι εννοείς στον τοίχο 23? Πως μετράς τη θερμοκρασία? Επίσης αν το έχεις στην κουζίνα, μήπως μπερδεύεται από τον απορροφητήρα εν λειτουργία ή από ανοιχτά παράθυρα λόγω συχνού αερισμού κλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Klausx said:

Και εγώ πάντως αν π.χ. έχει ταράτσα από πάνω ή πολλές απώλειες δεν θα έβαζα 9αρι σε Daikin έχουν πολύ ήπια λειτουργία.

Oxi, απωλειες ελαχιστες κ μονωση ταρατσας και κεραμοσκεπη απο πανω...να φανταστεις πως οταν χιονιζει στην πολη μας, το χιονι απο τα κεραμιδια στο σπιτι μου λιωνει τελευταιο απο ολα στην γειτονια ,μαλιστα ενας γειτονας πριν αντιληφθει τι σημαινει μονωση, μου ελεγε πως εχω προβλημα στην κεραμοσκεπη γιατι η ποιοτητα των κεραμιδιων δεν ειναι καλη κ κραταει το χιονι!

Θα ανεβασω ενα σκαριφημα χωρου αλλα κ φωτο εγκαταστασης αυριο...

4 minutes ago, sap00 said:

Αν στο perfera ζητάς 23, σε τι θερμοκρασία φτάνει ο χώρος σου?

Πριν βαλω και το Perfera 9, δουλευε μονο το Sensira 12 κ στους 23 ας πουμε ζητηση με λειτουργια παντα 24/7 ειχα στο χωρο ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ, αλλα θα δω τα αρχεια μου κ θα γραψω. Παντως ειχα καλιμπραρει κ ειχα 23 στον τοιχο πριν φυγω τον Δεκεμβρη αλλα τωρα τα ψαχνω απο την αρχη!

Για το θερμομετρο δες αυτο τι εννοω https://www.insomnia.gr/forums/topic/809003-συμβουλες-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-3/?do=findComment&comment=59876953

Οσο για τον απορροφητηρα , δεν λαμβανω υποψιν συμπεριφορες την ημερα αλλα νυχτα που ειναι ολα off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2024 στις 2:10 ΜΜ, hermesp είπε

Οκ καταλαβα, τα reviews για το Arata στο skroutz 3 ατομα λενα για παρα πολυ θωρηβω στν φτερωτη. Ενο στο yukai ολη ευχαρηστημενη. Για αυτο το φωβαμε  λιγο το arata σε σχεση το yukai. 
 

εχει καποιος εδω Arata και ειναι happy? 

Εμένα βγάζει ένα θόρυβο όταν το έχω στη δεύτερη σκάλα ανεμιστήρα, αλλά δεν είναι και αθόρυβο γενικά έχει το θόρυβο του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα σε έναν φίλο το κόλπο με τα gree και το έκανε σε ένα 24άρι izuru που δεν έπεφτε κάτω από 900 και είδε με το P0 την κατανάλωση στα 300-400. Το θέμα είναι ότι δεν δέχεται την εντολή για να αλλάξει την ταχύτητα του ανεμιστήρα (fan + 2x light) και του παίζει συνέχεια στο max ο ανεμιστήρας. Τι λύση υπάρχει;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είπα σε έναν φίλο το κόλπο με τα gree και το έκανε σε ένα 24άρι izuru που δεν έπεφτε κάτω από 900 και είδε με το P0 την κατανάλωση στα 300-400. Το θέμα είναι ότι δέχεται την εντολή για να αλλάξει την ταχύτητα του ανεμιστήρα (fan + 2x light) και του παίζει συνέχεια στο max ο ανεμιστήρας. Τι λύση υπάρχει;

Μάλλον πρέπει να γίνει post το κόλπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...