Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, sap00 είπε

αν τα έχεις σε πρίζα, κάνε δοκιμές με άλλες συσκευές πχ ηλεκτρική σκούπα, σίδερο κλπ και όχι με τα κλιματιστικά. Προφανώς είναι ηλεκτρολογικό θέμα με τις γραμμές και τον πίνακα.. 

όλα επάνω να είναι μέχρι και το θερμοσίφωνα φούρνους κλπ δεν κάνει κιχ

δοκίμασα και άλλα συσκευή στην μπριζα ναι 

εχώ και επιτηρητή τάσης επάνω 

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marioboni είπε

όλα επάνω να είναι μέχρι και το θερμοσίφωνα φούρνους κλπ δεν κάνει κιχ

δοκίμασα και άλλα συσκευή στην μπριζα ναι 

εχώ και επιτηρητή τάσης επάνω 

Φιλε marioboni, με αυτά που περιγράφεις ενισχύεται η υποψία μου πως το ρελέ σου είναι τύπου AC. Αυτά τα ρελέ δεν είναι σχεδιασμένα για να "σηκώνουν" φορτία με συνιστώσες συνεχούς ρεύματος όπως είναι τα κλιματιστικά, οι φωτισμοί led κλπ. Κι ενώ σε πολλές περιπτώσεις θα δουλέψουν χωρίς να διαμαρτυρηθούν, σε άλλες θα πέφτουν καθώς θα μπερδεύονται από τις αρμονικές συχνότητες (θόρυβος) που δημιουργούν στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση οι κινητήρες των κλιματιστικών (και όχι μόνο).

Το πρόβλημα αυτό λύνεται με την αντικατάσταση του ρελέ με ένα τύπου Α. πχ για μονοφασική εγκατάσταση:

https://www.skroutz.gr/s/25918434/Hager-A-40A-30mA-Rele-Ragas-Diarrois-40A-Dipoliko-me-Tasi-400V-CDA240H.html

Αυτά τα ρελέ χρησιμοποιούν ειδικά φίλτρα για τις αρμονικές και δεν πέφτουν με την παρουσία των δύσκολων φορτίων των κλιματιστικών. Αν με τον ηλεκτρολόγο σου δεν μπορείτε να εντοπίσετε αλλού το πρόβλημα, με κόστος περίπου 60 ευρώ και 15 λεπτά δουλειά του ηλεκτρολόγου, δοκιμάστε την αλλαγή του ρελέ. Εγώ σε καινούργιες εγκαταστάσεις βάζω μόνο τέτοιου τύπου, καθώς και σε παλιότερες όταν εγκαθίστανται καινούργια κλιματιστικά.

Κάτι τελευταίο: κάντε και μιά δοκιμή χωρίς τον επιτηρητή τάσης.

Παραθέτω λίγα επιπλέον στοιχεία από site ηλεκτρολόγων

Αναφορά σε κείμενο

Tα ρελέ διαρροής τύπου Α και Α-si ανιχνεύουν και παρέχουν προστασία σε διαφορικά ημιτονοειδή εναλλασσόμενα ρεύματα [όπως τα τύπου AC] αλλά επιπλέον σε διαρροή παλμικών φορτίων με συνιστώσες συνεχούς ρεύματος [DC], όπως αυτό που δημιουργούνται σε σύγχρονες εγκαταστάσεις που περιέχουν κλιματιστικά Inverter, ηλεκτρικές συσκευές με ηλεκτρονικό [παλμικό] τροφοδοτικά όπως τηλεοράσεις Πλάσμα, LCD. LED, ηλεκτρονικοί υπολογιστές, UPS, φωτισμός led, μετατροπείς στροφών Inverter, και κάθε συσκευή που περιέχει ανορθωτές, Θυρίστορ, διόδους κ.λπ.

Τα ρελέ διαρροής A-Si έχουν επιπλέον φίλτρα προστασίας ενεργοποίησης του ρελέ από αρμονικές και μεταβατικές υπερτάσεις με μορφή 80/20μs  3000Α.

Σε όλα τα προηγούμενα παραδείγματα συσκευών, τα ρελέ διαρροής προηγούμενης γενιάς τύπου AC δεν παρέχουν προστασία αφού δεν ανιχνεύουν τις σχετικές διαρροές. Για το λόγο αυτό, έχει καταργηθεί n χρήση τους στις περισσότερες εξελιγμένες αγορές.

 

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Φιλε marioboni, με αυτά που περιγράφεις ενισχύεται η υποψία μου πως το ρελέ σου είναι τύπου AC. Αυτά τα ρελέ δεν είναι σχεδιασμένα για να "σηκώνουν" φορτία με συνιστώσες συνεχούς ρεύματος όπως είναι τα κλιματιστικά, οι φωτισμοί led κλπ. Κι ενώ σε πολλές περιπτώσεις θα δουλέψουν χωρίς να διαμαρτυρηθούν, σε άλλες θα πέφτουν καθώς θα μπερδεύονται από τις αρμονικές συχνότητες (θόρυβος) που δημιουργούν στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση οι κινητήρες των κλιματιστικών.

Το πρόβλημα αυτό λύνεται με την αντικατάσταση του ρελέ με ένα τύπου Α. πχ:

https://www.skroutz.gr/s/29204664/Hager-Rele-Ragas-Diarrois-40A-Dipoliko-me-Ensomatomeno-Mikroaytomato-30mA-ADA940H.html

Αυτά τα ρελέ χρησιμοποιούν ειδικά φίλτρα για τις αρμονικές και δεν πέφτουν με την παρουσία των δύσκολων φορτίων των κλιματιστικών. Αν με τον ηλεκτρολόγο σου δεν μπορείτε να εντοπίσετε αλλού το πρόβλημα, με κόστος περίπου 60 ευρώ και 15 λεπτά δουλειά του ηλεκτρολόγου, δοκιμάστε την αλλαγή του ρελέ. Εγώ σε καινούργιες εγκαταστάσεις βάζω μόνο τέτοιου τύπου, καθώς και σε παλιότερες όταν εγκαθίστανται καινούργια κλιματιστικά.

Κάτι τελευταίο: κάντε και μιά δοκιμή χωρίς τον επιτηρητή τάσης.

θα έρθει ο τεχνικός να τα δει αν είναι οκ κ θα αλλαχθούν τα ρελέ

ενημέρωσα τον ηλεκτρολόγο μου, σπάνιο με είπε ότι είναι αλλά θα το δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marioboni είπε

θα έρθει ο τεχνικός να τα δει αν είναι οκ κ θα αλλαχθούν τα ρελέ

ενημέρωσα τον ηλεκτρολόγο μου, σπάνιο με είπε ότι είναι αλλά θα το δούμε 

Σπάνιο ήταν πριν 10 χρόνια, τώρα πιά συμβαίνει αρκετά συχνά.

Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Παραθέτω λίγα επιπλέον στοιχεία από site ηλεκτρολόγων

Από αυτά που λέει πάντως ως άσχετος υπόψιν, καταλαβαίνω ότι τα AC δεν προστατεύουν άρα δεν πέφτουν σε περίπτωση διαρροής και όχι ότι πέφτουν όταν γίνεται κάτι που δεν "καταλαβαίνουν". Επαναλαμβάνω, άσχετος εδώ.

ΥΓ Εμένα τι είναι;

Spoiler

image.png.bcc2818f7cfb11ec8f6d2e51bdf12a9a.png

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από αυτά που λέει πάντως ως άσχετος υπόψιν, καταλαβαίνω ότι τα AC δεν προστατεύουν άρα δεν πέφτουν σε περίπτωση διαρροής και όχι ότι πέφτουν όταν γίνεται κάτι που δεν "καταλαβαίνουν". Επαναλαμβάνω, άσχετος εδώ.

ΥΓ Εμένα τι είναι;

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.bcc2818f7cfb11ec8f6d2e51bdf12a9a.png

 

Το λέει στο δεξιο μέρος, AC (εναλλασσόμενο)

Αυτό τον καιρό με τις συσκευές που έχουμε σπίτια μας, χρειάζεται τουλάχιστον τύπου Α,  ακόμα καλύτερα τύπου A-Si ή A HI (έτσι νομίζω το λέει η Hager)

Τώρα επειδή έχεις τριφασικό ρεύμα, θα έχει σημαντικό κόστος η αγορά  του(100€+?) , συν ό,τι σου πάρει ο ηλεκτρολόγος (εκτός αν γνωρίζεις να το αλλάξεις μόνος σου)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από αυτά που λέει πάντως ως άσχετος υπόψιν, καταλαβαίνω ότι τα AC δεν προστατεύουν άρα δεν πέφτουν σε περίπτωση διαρροής και όχι ότι πέφτουν όταν γίνεται κάτι που δεν "καταλαβαίνουν". Επαναλαμβάνω, άσχετος εδώ.

ΥΓ Εμένα τι είναι;

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.bcc2818f7cfb11ec8f6d2e51bdf12a9a.png

 

Δεν πρόσεξες την παράγραφο που μιλάει για "προστασία ενεργοποίησης" δηλαδή αποτροπή πτώσης του ρελέ. Δεν είναι πολύ λεπτομερές έτσι κι αλλιώς, για να δώσω μια ιδέα το έβαλα. Όλοι άσχετοι είμαστε μέχρι να το ψάξουμε, don't worry! Άσε που και πολλοί ηλεκτρολόγοι υποτιμούν το θέμα.

Το δικό σου είναι τύπου AC. Άν δεν δεις πρόβλημα, άστο στην ησυχία του μέχρι να θέλεις να κάνεις κάποια άλλη εργασία στον πίνακα, οπότε αν θέλεις το αντικαθιστάς προληπτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Σπάνιο ήταν πριν 10 χρόνια, τώρα πιά συμβαίνει αρκετά συχνά.

Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία.

όλα τα περίεργα σε εμένα πάντα 

το θέμα είναι πως δούλευαν όλα κανονικά μέχρι την διακοπή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Το λέει στο δεξιο μέρος, AC (εναλλασσόμενο)

Αυτό τον καιρό με τις συσκευές που έχουμε σπίτια μας, χρειάζεται τουλάχιστον τύπου Α,  ακόμα καλύτερα τύπου A-Si ή A HI (έτσι νομίζω το λέει η Hager)

Τώρα επειδή έχεις τριφασικό ρεύμα, θα έχει σημαντικό κόστος η αγορά  του(100€+?) , συν ό,τι σου πάρει ο ηλεκτρολόγος (εκτός αν γνωρίζεις να το αλλάξεις μόνος σου)

Πολύ σωστά. Ιδού και το κατάλληλο για τον φίλο μας liakjim:

https://www.skroutz.gr/s/33063026/Hager-Rele-Ragas-Diarrois-Tetrapoliko-CDH463H.html

https://www.skroutz.gr/s/29601501/Hager-Rele-Ragas-Diarrois-40A-Tetrapoliko-40A-30mA-CDH440H.html

Από την περιγραφή σε έναν από τους εμπόρους:

Αναφορά σε κείμενο

Ρελέ διαρροής τύπου A-HI (high immunity)

  • Προστασία από ρεύματα διαρροής εναλλασσόμενου AC με συνιστώσες παλμικού συνεχούς DC με ανοχή σε ψευδείς ενεργοποιήσεις
  • Ηλεκτρονικό φίλτρο αντιμετωπίζει τα ρεύματα αιχμής και τις αρμονικές του δικτύου λόγω σφάλματος....

 

14 λεπτά πριν, marioboni είπε

όλα τα περίεργα σε εμένα πάντα 

το θέμα είναι πως δούλευαν όλα κανονικά μέχρι την διακοπή 

Κάθε εγκατάσταση είναι ιδιαίτερη, η πολυπλοκότητα αυξάνει με κάθε τι που προσθέτεις. Επειδή υπάρχουν τόσοι πολλοί παράγοντες ποτέ δεν ξέρεις ακριβώς τί πρόβλημα μπορεί να δημιούργησε μιά διακοπή σε ένα υλικό ή συσκευή που άλλαξε τη συμπεριφορά του. Ή να αστόχησε κάτι στον πίνακά σου πχ, ή ακόμα και η διακοπή να συνέπεσε τυχαία με την εμφάνιση του προβλήματος.

Πολλές φορές κοστίζει πολύ περισσότερο να το ψάξεις διεξοδικά παρά να αντικαταστήσεις ένα ύποπτο εξάρτημα, υλικό ή συσκευή.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, marioboni said:

μετά από διακοπή ρεύματος πρόβλημα με κάποιο από τα μικρά Toshiba

μου ρίχνει το ρελέ διαρροής

αν ανεβάσω ασφάλειες στα 2 από τα 3 δεν έχει θέμα δεν το ρίχνει, αν ανάψω και 3ο το ρίχνει

άσχετο ποιο θα είναι πρώτο κλπ, ένα περίεργο πράγμα

 

ενημέρωσα τα παιδιά που το έβαλαν και πήρα καπάκι την Toshiba και θα με καλέσουν αύριο

 

τώρα όλα δουλεύουν κανονικά αλλά μπορεί ξαφνικά να μου ρίξει τον γενικό

ο κουμπάρος μου που είναι ηλεκτρολόγος,έψαξε διάφορα και καταλήξαμε εκεί απλά βράδιασε και δεν τσεκάραμε περαιτέρω τις μονάδες 

 

Γι'αυτο θελω να βαλω ηλεκτρολογο να μου βγαλει πριζα παροχης του κλιματιστικου, μες το σπιτι, οπου θα εχω τουλαχιστον ενα πριζακι ασφαλειας apc. Αλλιως, 'τα τρωει ολα' το κλιματιστικο απο οτι στελνει η δεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mindreader είπε

Γι'αυτο θελω να βαλω ηλεκτρολογο να μου βγαλει πριζα παροχης του κλιματιστικου, μες το σπιτι, οπου θα εχω τουλαχιστον ενα πριζακι ασφαλειας apc. Αλλιως, 'τα τρωει ολα' το κλιματιστικο απο οτι στελνει η δεη.

αν δεν το διάβασες νωρίτερα εχω επιτηρητή τάσης και αντικεραυνικο σε όλο το σπίτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεστρεψα στο σπιτι μου  κ η πρωτη μου κινηση ηταν να κανονισω (μιας κ συνεπεσε με τις μερες της ετησιας συντηρησης) τον ελεγχο κ αν χρειαζοταν την επανεγκατασταση ψυκτικου υγρου του Perfera 9 , να δουμε δηλαδη τι φταιει και το Cop ειναι χαμηλοτερο απο το 12ρι Sensira, στον ιδιο χωρο.

Ακομη και ασχετα απο το COP , η καταναλωση ειναι αδιανοητα υψηλη κ παραλογη με την εννοια οτι το καλοκαιρι στις ζεστες ειναι πολυ πιο οικονομικο απο το Sensira 12.

Ο μηχανικος ηταν καθετος οτι το Perfera ειναι 9ρι και ζοριζεται ενω το Sensira 12ρι αρα χαλαρα. Του ανελυσα οτι στον ιδιο χωρο μεν, αλλα το Perfera στην κουζινα, αρα στο πιο θερμο σημειο του σπιτιου, με τις λιγοτερες απωλειες τοπικα λογω νοτου και δυσης γωνια, με ηλιοφανεια στο μαξιμουμ.

Ανενδοτος!

Οταν ηρθε ο τεχνικος (που δεν ηταν παρων στην συζητηση), αφου πρωτα ελεγξε για τσακισματα σωληνωσεων κλπ κ τα βρηκε ολα οκ, τον ρωτησα το ιδιο κ μου απαντησε επειδη ειναι μικρο και ζοριζεται, γιαυτο κ εμεις (το μαγαζι) δεν βαζει ποτε 9ρια γιατι με τα 12ρια ειναι μικρη η διαφορα τιμης κ ετσι εχουν το κεφαλι τους ησυχο! και στα υπνοδωματια το ιδιο λεω? ναι, πουθενα δεν μπαινει 9ρι.

Μετα φταιω εγω που θεωρω οτι ακομη κ σημερα η υπερδιαστασιολογηση συνεχιζεται ανελεητα κ ΙΣΩΣ μονο στις αντλιες θερμοτητας κεντρικα οταν μπαινουν , να παιζει λογω μελετης πιο ακριβης επιλογη ισχυος, η εστω λιγο μεγαλυτερη?

Φαινεται πως δεν αλλαξαν πολλα στην νοοτροπια των μηχανικων η ας μην το γενικευσω καλυτερα να το εξειδικευσω, επεσα στην περιπτωση.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Specs είπε

Επεστρεψα στο σπιτι μου  κ η πρωτη μου κινηση ηταν να κανονισω (μιας κ συνεπεσε με τις μερες της ετησιας συντηρησης) τον ελεγχο κ αν χρειαζοταν την επανεγκατασταση ψυκτικου υγρου του Perfera 9 , να δουμε δηλαδη τι φταιει και το Cop ειναι χαμηλοτερο απο το 12ρι Sensira, στον ιδιο χωρο.

Ακομη και ασχετα απο το COP , η καταναλωση ειναι αδιανοητα υψηλη κ παραλογη με την εννοια οτι το καλοκαιρι στις ζεστες ειναι πολυ πιο οικονομικο απο το Sensira 12.

Ο μηχανικος ηταν καθετος οτι το Perfera ειναι 9ρι και ζοριζεται ενω το Sensira 12ρι αρα χαλαρα. Του ανελυσα οτι στον ιδιο χωρο μεν, αλλα το Perfera στην κουζινα, αρα στο πιο θερμο σημειο του σπιτιου, με τις λιγοτερες απωλειες τοπικα λογω νοτου και δυσης γωνια, με ηλιοφανεια στο μαξιμουμ.

Ανενδοτος!

Οταν ηρθε ο τεχνικος (που δεν ηταν παρων στην συζητηση), αφου πρωτα ελεγξε για τσακισματα σωληνωσεων κλπ κ τα βρηκε ολα οκ, τον ρωτησα το ιδιο κ μου απαντησε επειδη ειναι μικρο και ζοριζεται, γιαυτο κ εμεις (το μαγαζι) δεν βαζει ποτε 9ρια γιατι με τα 12ρια ειναι μικρη η διαφορα τιμης κ ετσι εχουν το κεφαλι τους ησυχο! και στα υπνοδωματια το ιδιο λεω? ναι, πουθενα δεν μπαινει 9ρι.

Μετα φταιω εγω που θεωρω οτι ακομη κ σημερα η υπερδιαστασιολογηση συνεχιζεται ανελεητα κ ΙΣΩΣ μονο στις αντλιες θερμοτητας κεντρικα οταν μπαινουν , να παιζει λογω μελετης πιο ακριβης επιλογη ισχυος, η εστω λιγο μεγαλυτερη?

Φαινεται πως δεν αλλαξαν πολλα στην νοοτροπια των μηχανικων η ας μην το γενικευσω καλυτερα να το εξειδικευσω, επεσα στην περιπτωση.

 

Δύσκολο είναι γενικά να βρεις μηχανικό ή τεχνικό να κάτσει στ' αλήθεια να ασχοληθεί με την κάθε συγκεκριμένη εγκατάσταση. Έχουν στο νου τους κάποιες βασικές αρχές αλλά δεν κάθονται να τις εξειδικεύσουν επιμελώς με βάση τον χώρο, το συγκεκριμένο μηχάνημα, τη χρήση. Πιό ενδελεχή ανάλυση θα βρεις από τα παιδιά εδώ στο φόρουμ, οι περισσότεροι "ειδικοί" δυστυχώς προσπερνάνε. Πιθανώς θέλει πολύ από τον χρόνο τους και θεωρούν πως δεν θα πληρωθούν.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Specs είπε

Επεστρεψα στο σπιτι μου  κ η πρωτη μου κινηση ηταν να κανονισω (μιας κ συνεπεσε με τις μερες της ετησιας συντηρησης) τον ελεγχο κ αν χρειαζοταν την επανεγκατασταση ψυκτικου υγρου του Perfera 9 , να δουμε δηλαδη τι φταιει και το Cop ειναι χαμηλοτερο απο το 12ρι Sensira, στον ιδιο χωρο.

Ακομη και ασχετα απο το COP , η καταναλωση ειναι αδιανοητα υψηλη κ παραλογη με την εννοια οτι το καλοκαιρι στις ζεστες ειναι πολυ πιο οικονομικο απο το Sensira 12.

Ο μηχανικος ηταν καθετος οτι το Perfera ειναι 9ρι και ζοριζεται ενω το Sensira 12ρι αρα χαλαρα. Του ανελυσα οτι στον ιδιο χωρο μεν, αλλα το Perfera στην κουζινα, αρα στο πιο θερμο σημειο του σπιτιου, με τις λιγοτερες απωλειες τοπικα λογω νοτου και δυσης γωνια, με ηλιοφανεια στο μαξιμουμ.

Ανενδοτος!

Οταν ηρθε ο τεχνικος (που δεν ηταν παρων στην συζητηση), αφου πρωτα ελεγξε για τσακισματα σωληνωσεων κλπ κ τα βρηκε ολα οκ, τον ρωτησα το ιδιο κ μου απαντησε επειδη ειναι μικρο και ζοριζεται, γιαυτο κ εμεις (το μαγαζι) δεν βαζει ποτε 9ρια γιατι με τα 12ρια ειναι μικρη η διαφορα τιμης κ ετσι εχουν το κεφαλι τους ησυχο! και στα υπνοδωματια το ιδιο λεω? ναι, πουθενα δεν μπαινει 9ρι.

Μετα φταιω εγω που θεωρω οτι ακομη κ σημερα η υπερδιαστασιολογηση συνεχιζεται ανελεητα κ ΙΣΩΣ μονο στις αντλιες θερμοτητας κεντρικα οταν μπαινουν , να παιζει λογω μελετης πιο ακριβης επιλογη ισχυος, η εστω λιγο μεγαλυτερη?

Φαινεται πως δεν αλλαξαν πολλα στην νοοτροπια των μηχανικων η ας μην το γενικευσω καλυτερα να το εξειδικευσω, επεσα στην περιπτωση.

 

Σε ποια ταχύτητα παίζουν στο σπίτι σου τα κλιματιστικά; Αν είναι στο auto, σε ποια ταχύτητα αντιστοιχεί βάσει εγχειριδίου; Και τελικά, πόσα κυβικά διακινεί έκαστο; Προσπαθώ να καταλάβω τι σημαίνει "ζορίζεται".

ΥΓ Μέτρησαν πιέσεις εκτός από οπτικό έλεγχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, BigBlack said:

Δύσκολο είναι γενικά να βρεις μηχανικό ή τεχνικό να κάτσει στ' αλήθεια να ασχοληθεί με την κάθε συγκεκριμένη εγκατάσταση.

Ευχαριστω, ειμαι παλιος στο φορουμ! Παντως ηταν αρνητικος κ προσπαθουσε να αποφυγει την επανεγκατασταση υγρου κ ισως οχι αδικα μιας κ ειναι μπελαλιδικο οπως μας ειχε εξηγησει ο @Klausx

Aπο το δεν χρειαζεται μιας και απλα ειναι μικρο για τον χωρο που ξεκινησε,

περασε στο οτι δεν το τοποθετησα εγω αρα δεν το πειραζω αφου δεν ειναι απο blue dealer

και οταν του θυμισα οτι το πηρα απο εμπορο μεν (λογω επιδοτησης) αλλα τον ειχα υποχρεωσει να το παρει απο blue dealer για ναναι σειρα F, 

ειπε πως δεν ειναι σε αυτον η συντηρηση τα πρωτα δωρεαν χρονια

κ ειπα εχω αγορασει την 10ετη κ θα σου ερθει μηνυμα να ερθεις εσυ απο το πρωτο ετος(απο λαθος της Daikin δεν του πηγε η ειδοποιηση, αλλα τηλεφωνησα κ το εφτιαξαν)

Εννοειται πως ολα αυτα θα τα πληρωνοταν στο ακεραιο, 80ε μου ειχε ζητησει παλιοτερα, αλλα οταν βλεπεις τετοια αρνηση, λες παραδινομαι!

12 minutes ago, liakjim said:

Σε ποια ταχύτητα παίζουν στο σπίτι σου τα κλιματιστικά;

Και τα δυο στο auto , απλα το βραδυ που δεν ειμαι στον χωρο κ για λογους αποδοσης τα βαζω στο max.

 

13 minutes ago, liakjim said:

Αν είναι στο auto, σε ποια ταχύτητα αντιστοιχεί βάσει εγχειριδίου;

Στο Sensira 12, παιζει απο τις 3 ταχυτητες που εχει (εκτος turbo k silent) στο low την περισσοτερη ωρα  εως  medium στα πολυ κρυα. Δηλαδη απο 390-540 κυβικα.

Στο Perfera 9, παιζει στο low δηλαδη 380 κυβικα ως επι το πλειστον κ πολυ σπανια παει μια σκαλα επανω που δεν γραφει ποσο δινει εκει (εχει δηλαδη κ ενδιαμεσες ταχυτητες) αρα ειναι αναμεσα απο 380 low και  480 medium ,κυβικα.

37 minutes ago, liakjim said:

Προσπαθώ να καταλάβω τι σημαίνει "ζορίζεται".

κατ αυτον, δουλευει σε μεγαλυτερη ισχυ, οπως οταν ξεκιναει ενα μηχανημα κ απεχει η ζητουμενη απο του χωρου πολυ.

Πηγα να κανω κ μια κουβεντα για το τυχον offset αλλα ατυχησα!

39 minutes ago, liakjim said:

ΥΓ Μέτρησαν πιέσεις εκτός από οπτικό έλεγχο;

Οχι βεβαια κ βαριονταν πολυ κ σερνονταν, ενα ελεφαντακι στην μεσα μοναδα εκαναν και για την εξω ειπαν ειναι πολυ καθαρη κ χαλαστηκα κ λεω ναι ετσι ειναι, σιγα τι να μαζεψει σε ενα χρονο αδιαλλειπτης λειτουργιας κ ειπα αφηστε το, δεν χρειαζεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...