Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sap00 είπε

... μετεξεταστέος! 

Μου φάνηκε καλή η τιμή, με την λογική ότι στον Κοτσό, θα πάρεις και δωροεπιταγή, εάν πάρεις 3-4 μηχανήματα συν εξαργήρωση πόντων από alpha και μόνο σε toyotomi έχει δωρεάν εγκατάσταση.

Έχεις δίκιο όμως, μάλλον θα δω προς πλαίσιο τα daikin που έχουν "προσφορά" τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Kwnstantinoc είπε

Καλησπέρα στην ομάδα,

έχοντας διαβάσει πολλές από τις σελίδες που είναι γραμμένες στην συζήτηση αυτή και γνωρίζοντας τις καλύτερες δυνατές λύσεις (μέσα από αυτή την συζήτηση\0, από άποψη μάρκας/κατανάλωσης-απόδοσης, ήθελα την γνώμη σας, γι αυτό το καινούργιο μοντέλο Toyotomi THN/THG-A35VR22 

Επίσημη σελίδα : https://www.toyotomi.gr/oikiakos-klimatismos/vr-thn-thg-a35vr22/ 

Το συγκεκριμένο μοντέλο κοστίζει 550ε, με δωρεάν εγκατάσταση, 12.000btu

Ψύξη (Pdesignc)

SEER 6,2

Ενεργειακή Κλάση Ψύξης A++

SCOP Μέσης Εποχής 4,0

 
 
 

Θέρμανση (Pdesignh)

Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης Μέσης Εποχής A+

SCOP Θερμότερης Εποχής 5,2

SCOP Θερμότερης Εποχής A+++

 
 
 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

7 λεπτά πριν, bilis1234 είπε

Καλησπέρα το tesla 9000Btu μπορεί να μπει σε μπρίζα απλή η χρειαζετε δική του γραμμη? 

Αν είναι κάτι σαν αυτό https://tesla.info/wp-content/uploads/2021/05/Tesla-AC-TT26EX21-0932IA-spec-2023-GR.pdf

Τότε με ~1500W θα το έβαζα σε απλή μπρίζα απλά αν στην ίδια ασφάλεια έχει και άλλες μπρίζες και είναι πχ καμιά 10άρα, μην πάτε και βάλετε καμιά σκούπα των 2000W ή κάτι άλλο μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kwnstantinoc είπε

Μου φάνηκε καλή η τιμή, με την λογική ότι στον Κοτσό, θα πάρεις και δωροεπιταγή, εάν πάρεις 3-4 μηχανήματα συν εξαργήρωση πόντων από alpha και μόνο σε toyotomi έχει δωρεάν εγκατάσταση.

Έχεις δίκιο όμως, μάλλον θα δω προς πλαίσιο τα daikin που έχουν "προσφορά" τώρα...

Δεν έχει μονο toyotomi, 5-6 μάρκες εχει. Είδα και bosch, νομιζω και daikin.

1 ώρα πριν, marioboni είπε

ελεγμένα όλα με τη σειρά 

τα κλιματιστικά δουλεύουν 8η μέρα σερί και μέχρι προχθές στη διακοπή δεν είχε κανένα θέμα 

 

Αν το ρελε ειναι τύπου AC είναι πιθανό να τρώει φρίκες με τις αρμονικές των κλιματιστικων. Θα πρότεινα αν δεν βρείτε άλλη λύση (ή άλλο πρόβλημα! ) να αλλάξετε το ρελε με ένα τύπου Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marioboni είπε

ελεγμένα όλα με τη σειρά 

τα κλιματιστικά δουλεύουν 8η μέρα σερί και μέχρι προχθές στη διακοπή δεν είχε κανένα θέμα 

 

Το κάθε μηχάνημα είναι σε ξεχωριστή ασφάλεια; Δεν έχεις ένα 16άρι και δύο 9άρια (ή 13άρια);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BigBlack είπε

Δεν έχει μονο toyotomi, 5-6 μάρκες εχει. Είδα και bosch, νομιζω και daikin.

Αν το ρελε ειναι τύπου AC είναι πιθανό να τρώει φρίκες με τις αρμονικές των κλιματιστικων. Θα πρότεινα αν δεν βρείτε άλλη λύση (ή άλλο πρόβλημα! ) να αλλάξετε το ρελε με ένα τύπου Α.

Bosch έχει άλλα  Daikin όχι, οπότε δεν νομίζω ότι αξίζει η BOSCH απ όσα έχω διαβάσει εδώ, κάνω λάθος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kwnstantinoc είπε

Bosch έχει άλλα  Daikin όχι, οπότε δεν νομίζω ότι αξίζει η BOSCH απ όσα έχω διαβάσει εδώ, κάνω λάθος? 

Εξαρτάται τι ψάχνεις. Για αυτό έχουμε το ερωτηματολόγιο. Γλιτώνουμε ψηφιακό σάλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kwnstantinoc είπε

Bosch έχει άλλα  Daikin όχι, οπότε δεν νομίζω ότι αξίζει η BOSCH απ όσα έχω διαβάσει εδώ, κάνω λάθος? 

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, δεν έχεις πει καν για τι χρήση το θέλεις. Για δες το ερωτηματολόγιο του φίλου liakjim, συμπλήρωσέ το για να βοηθηθείς καλύτερα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, liakjim είπε

Έβαλα ένα τυχαίο λινκ. Όχι για να πάρεις τα ίδια, δες και κριτικές στο Σκρουτζ για άλλα μοντέλα. Αλλά γενικά τα περισσότερα έχουν αυτήν την εικόνα.

https://maxelectric.gr/ergaleia/24057-mp-ac01-antikradasmikes-epidapedies-baseis-klimatistikoy-italias-master-parts.html

Μπαίνουν πολύ εύκολα. Σηκώνεις τη μια πλευρά πχ αριστερά, βιδωνεις και μετά σηκώνεις δεξιά και βάζεις και εκεί. Υπόψιν ότι θα σηκωθεί η μονάδα 4-5εκ. Στο λέω στην περίπτωση όπου δεν έχει αερα από πάνω.

 

συγνώμη ξεχασα να εξηγήσω οτι θα τα βάλω σε βάση τοίχου.

Αλλάζει κάτι?

https://www.skroutz.gr/c/4160/vaseis-klimatistikon/f/1399411/antikradasmiki.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

επίσης εδω σε αυτα ενας χρήστης εχει βάλει αρνητική αξιολόγηση και 2 φωτογραφίες.

Μπορεί να καταλάβει κάποιος ποια είναι αυτά που προτείνει?

https://www.skroutz.gr/s/22947396/ACP403UN-Antikradasmikes-Epitoichies-Vaseis-Klimatistikou-4tmch.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

(όπως επίσης κάπου αλλού πέτυχα άλλον να λεει οτι αν δεν ειναι αλφαδιασμενα μπορεί να μην κάνουν δουλειά.)

......

Παρεπιπτόντως ηρθαν και διόρθωσαν τις 2 εγκαταστάσεις για τα yukai.

Τα βάλαμε στον τοίχο ενω πρώτα ήταν σε πλαστικές βάσεις δαπέδου.

Σαφώς ακούγονται αρκετα παραπάνω ενω πρώτα στο πάτωμα δεν ακούγονταν καθόλου, πραγματικά καθόλου. Αυτο είπαν και τα παιδιά που έκαναν την αλλαγή οταν το εβαλαν στο κρύο .

Κάτι ακόμα όταν ρώτησα γιατί στην μια εγκατάσταση η μία βάση με το κλιματιστικό έχει εμφανή κλίση προς τον τοίχο η απάντηση ηταν αυτα παρέχουν και ειναι απο τις βάσεις που πέφτουν στο σωστο επίπεδο, κλίση, με τον καιρο...

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Το κάθε μηχάνημα είναι σε ξεχωριστή ασφάλεια; Δεν έχεις ένα 16άρι και δύο 9άρια (ή 13άρια);

ναι είναι σε ξεχωριστή ασφάλεια όλα 

3 10αρια έχω

στα 10αρια άσχετα ποιο θα σηκώσω πρώτο ,όταν πάω να σηκώσω το τελευταίο ρίχνει το ρελέ διαρροής,μπορεί και να μην είναι πάντα το τελευταίο,μπορεί και από το πρώτο που θα σηκώσω.Δεν έχει άκρη

χθες πχ το βράδυ στις 2 έκανε το ίδιο και επειδή τα έχω και σε μπριζα ανάμεσα ,ξεσυνδεσα το ένα και τα άλλα 2 δούλεψαν κανονικά .Με το 3ο επάνω μου το πέταγε

 

επειδή είναι από κινητό με παιδεύει η παράθεση, το παιδί πιο επάνω τι εννοεί με τα ρελέ τύπου AC και τις αρμονικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, coast2coast είπε

Τα βάλαμε στον τοίχο ενω πρώτα ήταν σε πλαστικές βάσεις δαπέδου.

Σαφώς ακούγονται αρκετα παραπάνω ενω πρώτα στο πάτωμα δεν ακούγονταν καθόλου, πραγματικά καθόλου. Αυτο είπαν και τα παιδιά που έκαναν την αλλαγή οταν το εβαλαν στο κρύο .

Κάτι ακόμα όταν ρώτησα γιατί στην μια εγκατάσταση η μία βάση με το κλιματιστικό έχει εμφανή κλίση προς τον τοίχο η απάντηση ηταν αυτα παρέχουν και ειναι απο τις βάσεις που πέφτουν στο σωστο επίπεδο, κλίση, με τον καιρο...

Ο ήχος τους αντανακλάται στον τοίχο και σου φαίνεται ότι ακούγονται παραπάνω. 

Οι βάσεις αυτοαλφαδιάζονται? Δηλαδή σιγά σιγά από το βάρος λυγίζουν και έχουν ΑΙ ώστε να σταματήσουν όταν οριζοντιωθούν? ή θα συνεχίσουν με τα χρόνια να λυγίζουν μέχρι να κάνουν ανατροπή το μηχάνημα? 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, marioboni είπε

στα 10αρια άσχετα ποιο θα σηκώσω πρώτο ,όταν πάω να σηκώσω το τελευταίο ρίχνει το ρελέ διαρροής,μπορεί και να μην είναι πάντα το τελευταίο,μπορεί και από το πρώτο που θα σηκώσω.Δεν έχει άκρη

χθες πχ το βράδυ στις 2 έκανε το ίδιο και επειδή τα έχω και σε μπριζα ανάμεσα ,ξεσυνδεσα το ένα και τα άλλα 2 δούλεψαν κανονικά .Με το 3ο επάνω μου το πέταγε

Αυτή η περιγραφή δείχνει ότι είναι όλα σε μια γραμμή , υπάρχει κάτι πολύ λάθος στην εγκατάσταση την ηλεκτρολογική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, marioboni είπε

ναι είναι σε ξεχωριστή ασφάλεια όλα 

3 10αρια έχω

στα 10αρια άσχετα ποιο θα σηκώσω πρώτο ,όταν πάω να σηκώσω το τελευταίο ρίχνει το ρελέ διαρροής,μπορεί και να μην είναι πάντα το τελευταίο,μπορεί και από το πρώτο που θα σηκώσω.Δεν έχει άκρη

χθες πχ το βράδυ στις 2 έκανε το ίδιο και επειδή τα έχω και σε μπριζα ανάμεσα ,ξεσυνδεσα το ένα και τα άλλα 2 δούλεψαν κανονικά .Με το 3ο επάνω μου το πέταγε

 

επειδή είναι από κινητό με παιδεύει η παράθεση, το παιδί πιο επάνω τι εννοεί με τα ρελέ τύπου AC και τις αρμονικές;

Είναι σε πρίζα; Αν ναι μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις κάποια σε μπαλαντεζα σε άλλη μπριζα για δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σε ξεχωριστές γραμμές κανονικά με δική τους ασφάλεια και ενδιάμεσα πρίζα για να τα μετράω

όλα δούλευαν κανονικά μέχρι τη στιγμή που έγινε διακοπή ρεύματος

όλα έχουν γίνει από την αρχή γραμμές κλπ 

δοκιμές έγιναν άπειρες με κλιματιστικά επάνω κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, marioboni είπε

ναι είναι σε ξεχωριστή ασφάλεια όλα 

3 10αρια έχω

αν τα έχεις σε πρίζα, κάνε δοκιμές με άλλες συσκευές πχ ηλεκτρική σκούπα, σίδερο κλπ και όχι με τα κλιματιστικά. Προφανώς είναι ηλεκτρολογικό θέμα με τις γραμμές και τον πίνακα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...