Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνωση από υγρασία έχει και είναι λευκό το χρώμα της ταράτσας, όχι θερμομόνωση. 
Εβαλα μόνο το δωμάτιο, όχι όλο το σπίτι, 2 πόρτες (κυρία είσοδος και μπαλκονόπορτα) και μηδέν παράθυρα, διπλό τζαμί η μπαλκονόπορτα και βλέπει Νότο και το πίσω μέρος του σπιτιού (υπνοδωμάτια) βλέπουν βορρά.

Τι άλλο λάθος θα μπορούσα να εχω κάνει; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, kotsonatos04 είπε

Μόνωση από υγρασία έχει και είναι λευκό το χρώμα της ταράτσας, όχι θερμομόνωση. 
Εβαλα μόνο το δωμάτιο, όχι όλο το σπίτι, 2 πόρτες (κυρία είσοδος και μπαλκονόπορτα) και μηδέν παράθυρα, διπλό τζαμί η μπαλκονόπορτα και βλέπει Νότο και το πίσω μέρος του σπιτιού (υπνοδωμάτια) βλέπουν βορρά.

Τι άλλο λάθος θα μπορούσα να εχω κάνει; 🤔

Μωρέ σωστά τα λες, απλά το φοβάμαι το 12άρι. Το σαλόνι βράζει το καλοκαίρι ή είναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από μέσα Ιουνίου μέχρι μέσα Αυγούστου (ούτε χρόνο δεν εχω κλείσει) ο ήλιος βαράει στο μπαλκόνι απο  13.00 μέχρι 18.00 χοντρικά

Ο προηγούμενος 12αρι είχε και μου είπε πως δρόσιζε.

Η μία σκέψη μου είναι να βάλω 12αρι και αν δω δεν κάνει δουλειά να βάλω σε ένα από τα 2 υπνοδωμάτια ένα 9αρι ή 12αρι. 
Φοβαμαι μήπως το 18αρι είναι υπερβολή.

Σκεφτηκα και την μέση λύση λύση της Toshiba ή Mitsubishi αλλά είναι και μεγάλη διαφορά από ένα απλό 12αρι.

Περσι, αν εξαιρέσεις καμία 10αρια μέρες, την παλέψαμε. Μας σώζει που και που η Πάρνηθα, πως είναι διαμπερές και πως τα υπνοδωμάτια είναι βορινά. 

Για θέρμανση προτιμώ πετρέλαιο κι ας  κοστίζει, εχω μπόιλερ και καλύτερες συνθήκες στο σπίτι. 

Επεξ/σία από kotsonatos04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλη κατοικία. Θα το ξανακάνω μήπως έκανα κάποιο λάθος. 
 

Επιλέγοντας πως η βορεινή πλευρά εφάπτεται με αποθήκη, καμία μόνωση στο σπίτι και το σπίτι είναι χωρίς πλάκα από πάνω (επέλεξα αέρα) βγήκε αυτό 

IMG_3198.jpeg

Επεξ/σία από kotsonatos04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kotsonatos04 είπε

Επιλέγοντας πως η βορεινή πλευρά εφάπτεται με αποθήκη, καμία μόνωση στο σπίτι και το σπίτι είναι χωρίς πλάκα από πάνω (επέλεξα αέρα) βγήκε αυτό 

Αυτό το αποτέλεσμα είναι πιο λογικό αν έχεις καλά κουφώματα με διπλά τζάμια. Βορεινή βάζεις "άλλη κατοικία", από πάνω βάζεις "αέρα" - (εννοείται ότι ο αέρας είναι πάνω από την πλάκα και όχι ότι δεν έχει πλάκα). Ανατολικά και δυτικά ομοίως. Υποθέτω ότι είναι κατασκευή 1975 - 1980. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, kotsonatos04 είπε

Άλλη κατοικία. Θα το ξανακάνω μήπως έκανα κάποιο λάθος. 
 

Επιλέγοντας πως η βορεινή πλευρά εφάπτεται με αποθήκη, καμία μόνωση στο σπίτι και το σπίτι είναι χωρίς πλάκα από πάνω (επέλεξα αέρα) βγήκε αυτό 

IMG_3198.jpeg

Ναι αλλά τώρα παίζουμε την κολοκυθιά 😛

Θα πρέπει να κλειδώσουμε κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά από διακοπή ρεύματος πρόβλημα με κάποιο από τα μικρά Toshiba

μου ρίχνει το ρελέ διαρροής

αν ανεβάσω ασφάλειες στα 2 από τα 3 δεν έχει θέμα δεν το ρίχνει, αν ανάψω και 3ο το ρίχνει

άσχετο ποιο θα είναι πρώτο κλπ, ένα περίεργο πράγμα

 

ενημέρωσα τα παιδιά που το έβαλαν και πήρα καπάκι την Toshiba και θα με καλέσουν αύριο

 

τώρα όλα δουλεύουν κανονικά αλλά μπορεί ξαφνικά να μου ρίξει τον γενικό

ο κουμπάρος μου που είναι ηλεκτρολόγος,έψαξε διάφορα και καταλήξαμε εκεί απλά βράδιασε και δεν τσεκάραμε περαιτέρω τις μονάδες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, sap00 είπε

Αυτό το αποτέλεσμα είναι πιο λογικό αν έχεις καλά κουφώματα με διπλά τζάμια. Βορεινή βάζεις "άλλη κατοικία", από πάνω βάζεις "αέρα" - (εννοείται ότι ο αέρας είναι πάνω από την πλάκα και όχι ότι δεν έχει πλάκα). Ανατολικά και δυτικά ομοίως. Υποθέτω ότι είναι κατασκευή 1975 - 1980. 

1989 ξεκίνησε η δόμηση του ορόφου, αυτό βάζω. 
η ταράτσα επαναλαμβανω έχει μόνωση, όχι θερμομόνωση, πέρσι μπήκε κιόλας και μάλιστα στο ερωτηματολόγιο βάζω και ότι έχει παράθυρο το δωμάτιο, ενώ δεν έχει, γιατί αλλιώς δεν προχωράει. 
Να δεχτώ ότι κάνω λάθος, να το δεχτώ, αλλά ουσιαστικά το δωμάτιο είναι εκτεθειμένο μόνο στο νότο, από κάτω έχει σπίτι, διπλό τζαμί αλουμινίου και για την ακρίβεια είναι 30,62 τμ απλα βάζω 32 να καλύψω και ένα κλικ παραπάνω.

Το αποτέλεσμα είναι αυτό, περίεργο ή μη αυτό είναι με όλες τος αλλαγές που επισήμανες  

IMG_3199.jpeg

Επεξ/σία από kotsonatos04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kotsonatos04 είπε

η ταράτσα επαναλαμβανω έχει μόνωση, όχι θερμομόνωση,

είπες: "Μόνωση από υγρασία έχει και είναι λευκό το χρώμα της ταράτσας, όχι θερμομόνωση."  Αυτό το λευκό ΔΕΝ είναι θερμομόνωση. Άρα από πάνω πρέπει να βάλεις "καμία μόνωση" ..   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα,

έχοντας διαβάσει πολλές από τις σελίδες που είναι γραμμένες στην συζήτηση αυτή και γνωρίζοντας τις καλύτερες δυνατές λύσεις (μέσα από αυτή την συζήτηση\0, από άποψη μάρκας/κατανάλωσης-απόδοσης, ήθελα την γνώμη σας, γι αυτό το καινούργιο μοντέλο Toyotomi THN/THG-A35VR22 

Επίσημη σελίδα : https://www.toyotomi.gr/oikiakos-klimatismos/vr-thn-thg-a35vr22/ 

Το συγκεκριμένο μοντέλο κοστίζει 550ε, με δωρεάν εγκατάσταση, 12.000btu

Ψύξη (Pdesignc)

SEER 6,2

Ενεργειακή Κλάση Ψύξης A++

SCOP Μέσης Εποχής 4,0

 
 
 

Θέρμανση (Pdesignh)

Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης Μέσης Εποχής A+

SCOP Θερμότερης Εποχής 5,2

SCOP Θερμότερης Εποχής A+++

 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kotsonatos04 είπε

Από μέσα Ιουνίου μέχρι μέσα Αυγούστου (ούτε χρόνο δεν εχω κλείσει) ο ήλιος βαράει στο μπαλκόνι απο  13.00 μέχρι 18.00 χοντρικά

Ο προηγούμενος 12αρι είχε και μου είπε πως δρόσιζε.

Η μία σκέψη μου είναι να βάλω 12αρι και αν δω δεν κάνει δουλειά να βάλω σε ένα από τα 2 υπνοδωμάτια ένα 9αρι ή 12αρι. 
Φοβαμαι μήπως το 18αρι είναι υπερβολή.

Σκεφτηκα και την μέση λύση λύση της Toshiba ή Mitsubishi αλλά είναι και μεγάλη διαφορά από ένα απλό 12αρι. 

Οκ, τότε στο τέλος του sticky θα βρεις διαγράμματα με πραγματικά seers. Έχει και για 12άρια. Ρίξε μια ματιά εκεί και ψώνισε όσο μεγαλύτερο seer μπορείς. Αν θέλεις και σοβαρή χρήση θέρμανση, απέφυγε mitsubishi και οποιοδήποτε κινέζικο (midea, tcl, haier, gree και φασονάκια όπως inventor, toyotomi, tesla, aux και ένα κάρο σκασμό κινεζοειδή).

Θα δεις ότι με τα παραπάνω, πρώτα φιγουράρουν τα toshiba haori/edge white/black και από κοντά asyg12kgte και perfera.

Όσον αφορά τις απώλειές σου, κανείς μας δεν μπορεί να σου πει. Από τη μία η ψύξη είναι πιο εύκολη από τη θέρμανση (μικρότερο ΔΤ), αλλά έχεις πολλά ηλιακά κέρδη και μάλλον αμόνωτη πλάκα ( τηγανιέρα ).

πχ ένα 13άρι toshiba παίζει στα κάπου 3.4KW capacity. Αν το σπίτι παίξει παραπάνω για ώρες/ημέρες σε παρατεταμένο καύσωνα, ίσως να δυσκολευτεί να κρατήσει θερμοκρασία. Ίσως και να είναι οκ. 

image.png.c6ee7ccd7a3645f351b7827aaed478ef.png

Πιο ασφαλές θα ήταν ένα 14άρι.

πχ το asyg14kgte έχει 4KW στους 40C. Είναι ακριβό και εκτός μπάτζετ.

Αν όμως οι απώλειές σου είναι πιο κοντά στα μεγάλα νούμερα, τότε προσωπικά θα σου πρότεινα να περιμένεις καμιά προσφορά στο asyg18kmte. Έχει 4.8KW στους 40C, αστείες ελάχιστες καταναλώσεις (90W) και με όλα ανοιχτά θα σου ψύχει μεγάλο μέρος του σπιτιού. Κατά καιρούς παίζει στα 1100€ εγκατεστημένο.

Δική σου απόφαση.

46 λεπτά πριν, marioboni είπε

μετά από διακοπή ρεύματος πρόβλημα με κάποιο από τα μικρά Toshiba

μου ρίχνει το ρελέ διαρροής

αν ανεβάσω ασφάλειες στα 2 από τα 3 δεν έχει θέμα δεν το ρίχνει, αν ανάψω και 3ο το ρίχνει

άσχετο ποιο θα είναι πρώτο κλπ, ένα περίεργο πράγμα

 

ενημέρωσα τα παιδιά που το έβαλαν και πήρα καπάκι την Toshiba και θα με καλέσουν αύριο

 

τώρα όλα δουλεύουν κανονικά αλλά μπορεί ξαφνικά να μου ρίξει τον γενικό

ο κουμπάρος μου που είναι ηλεκτρολόγος,έψαξε διάφορα και καταλήξαμε εκεί απλά βράδιασε και δεν τσεκάραμε περαιτέρω τις μονάδες 

 

Κάποια μ@λακία μου μυρίζει στην ηλεκτρολογική σας εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Kwnstantinoc είπε

Καλησπέρα στην ομάδα,

έχοντας διαβάσει πολλές από τις σελίδες που είναι γραμμένες στην συζήτηση αυτή και γνωρίζοντας τις καλύτερες δυνατές λύσεις (μέσα από αυτή την συζήτηση\0, από άποψη μάρκας/κατανάλωσης-απόδοσης, ήθελα την γνώμη σας, γι αυτό το καινούργιο μοντέλο Toyotomi THN/THG-A35VR22 

Επίσημη σελίδα : https://www.toyotomi.gr/oikiakos-klimatismos/vr-thn-thg-a35vr22/ 

Το συγκεκριμένο μοντέλο κοστίζει 550ε, με δωρεάν εγκατάσταση, 12.000btu

Ψύξη (Pdesignc)

SEER 6,2

Ενεργειακή Κλάση Ψύξης A++

SCOP Μέσης Εποχής 4,0

 
 
 

Θέρμανση (Pdesignh)

Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης Μέσης Εποχής A+

SCOP Θερμότερης Εποχής 5,2

SCOP Θερμότερης Εποχής A+++

 
 
 

Εαν πρόκειται να το δουλεύεις με τα test modes έχει καλώς αλλιώς βρες κλιματιστικό που δεν έχει αυτή την εικόνα στο ταμπελάκι (αυτό που πρέπει να αποφύγεις το έχω σε κυκλακια)

IMG_0461.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Κάποια μ@λακία μου μυρίζει στην ηλεκτρολογική σας εγκατάσταση.

ελεγμένα όλα με τη σειρά 

τα κλιματιστικά δουλεύουν 8η μέρα σερί και μέχρι προχθές στη διακοπή δεν είχε κανένα θέμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kwnstantinoc είπε

έχοντας διαβάσει πολλές από τις σελίδες που είναι γραμμένες στην συζήτηση αυτή και γνωρίζοντας τις καλύτερες δυνατές λύσεις (μέσα από αυτή την συζήτηση\0, από άποψη μάρκας/κατανάλωσης-απόδοσης, ήθελα την γνώμη σας, γι αυτό το καινούργιο μοντέλο Toyotomi THN/THG-A35VR22 

... μετεξεταστέος! 

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...