Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, coast2coast είπε

Για αυτο ρωταω για το ύψος να δω τι θα κάνω.

 

Απο τον αλλο τον Κόκοτα ακόμα περιμένω.

Με πήραν και μου ειπαν να έρθουν Σάββατο. 

Τους είπα οτι δεν μπορώ και οτι καλύτερα καθημερινή και να το ξερω περισσότερο απο 24 ώρες νωρίτερα γιατι ειναι το σπιτι μακριά και δεν μένω εκει μιας και με το άχρηστο προϊόν που μου πούλησαν το σπίτι δεν εχει θέρμανση και απο τότε ούτε τηλέφωνο ούτε τίποτα.

Ούτε παγακι από αυτόν ξανά.

Τα επιτρεπτά υψομετρικά είναι στο βιβλιαράκι εγκατάστασης που συνοδεύει τη συσκευή σου. Τώρα για ελέγχους ταγκάρω τον ειδικό ( @Klausx ).

Με τον Κόκκοτα μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις νομικές διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Καλησπέρα, έκανα εγκατάσταση στο mitsubishi dw35vf σε δωματιο 12τμ. Ο τεχνικός χρησιμοποίησε 3 μέτρα σωληνώσεις για να γινει η εγκατάσταση και αντλία κενού γύρω στα 10 λεπτά, μέχρι ο δείκτης να πάει κάτω απο το 0. Πάνω απο την εξωτερική μονάδα έχει αφήσει 10cm κενό και πάνω απο την εσωτερική έχουν μείνει 23cm κενό. Με ζήτηση 23 σε εξωτερική θερμοκρασία 15, φαίνεται ότι φτάνει μέχρι τα 350 watt περίπου και κανει και 1 on off κάθε ώρα. Απο θόρυβο στη μικρότερη σκάλα είναι σε πολυ ικανοποιητικό επίπεδο, οχι εντελώς αθόρυβο βέβαια και αυτός ηταν ο βασικός λόγος που επέλεξα mitsubishi.

 

Η εγκατάσταση πως σας φαίνεται; Τα on off μπορούν να παρακαμφθούν κάπως;

 

 

IMG_4618.jpg

IMG_4617.jpg

IMG_4616.jpeg

Screenshot 2024-02-18 at 14.21.27.png

 Το ενεργειακό ταμπελάκι μπορείς να το ανεβάσεις με μια φωτογραφία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Τα επιτρεπτά υψομετρικά είναι στο βιβλιαράκι εγκατάστασης που συνοδεύει τη συσκευή σου. Τώρα για ελέγχους ταγκάρω τον ειδικό ( @Klausx ).

Με τον Κόκκοτα μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις νομικές διαδικασίες.

ευχαριστώ.

αυτοί δεν μου ειπαν κάτι συγκεκριμένο για το yukai..

μου μίλησαν πολύ γενικά οτι δεν μπορεί να μπει το ενα με διάφορα ύψους ταδε απο το άλλο.

Ηταν κάτι πολύ γενικό αυτο που είπαν.

Περισσότερο για να ξεφύγουν το είπαν και να μην βάλουν την βάση τοίχου μου φάνηκε, τους βοήθησε και συμφωνησαν με τρίτο άτομο που βρέθηκε στην εγκατάσταση και ειπε οτι καλύτερα να μπει στο πάτωμα και οχι στον τοιχο για να μην φαίνεται παρα το οτι τους ελεγα να μπει ψηλα γιατί ειναι πολύ μικρή η βεράντα και θα φαει τον χώρο σε αυτους που θα μείνουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, coast2coast είπε

ευχαριστώ.

αυτοί δεν μου ειπαν κάτι συγκεκριμένο για το yukai..

μου μίλησαν πολύ γενικά οτι δεν μπορεί να μπει το ενα με διάφορα ύψους ταδε απο το άλλο.

Ηταν κάτι πολύ γενικό αυτο που είπαν.

Περισσότερο για να ξεφύγουν το είπαν και να μην βάλουν την βάση τοίχου μου φάνηκε, τους βοήθησε και συμφωνησαν με τρίτο άτομο που βρέθηκε στην εγκατάσταση και ειπε οτι καλύτερα να μπει στο πάτωμα και οχι στον τοιχο για να μην φαίνεται παρα το οτι τους ελεγα να μπει ψηλα γιατί ειναι πολύ μικρή η βεράντα και θα φαει τον χώρο σε αυτους που θα μείνουν.

 

 

Μάλλον έπεσες σε κακούς μάστορες. Έπρεπε να το βάλεις όπως ήθελες σαν πελάτης και αυτοί να φροντίσουν να συνδεθεί σύμφωνα με τις οδηγίες. Νοικοκυρεμενα πράγματα αλλά άντε να βρεις τους νοικοκυριδες σε αυτό το επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Για δοκίμασε να βάλεις υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα; Τι θα κάνει; Θα πέσουν λίγο τα watts;

ΥΓ Νομίζω ότι είχε λίγο περιθώριο να ξεκολλήσει λίγο η εξωτερική μονάδα από τον τοίχο.

 

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Καλοδουλευτο! Κι εγω πιστευω η εξωτερικη θα μπορουσε πιο εξω, να μην ειναι τοσο κολλημενη στον τοιχο...Οσο για την καταναλωση ναι ειναι πολλα τα 350w ελαχιστα αλλα με εξωτερικη 15 ισως η εξηγηση να ειναι εκει κι οχι μονο..Δες το παλι με εξωτερικη κατω απο 10 να δουμε τι κανει!

9 εκατοστά εχει αφήσει στο πίσω μέρος. Στο βιβλιαράκι έλεγε τουλάχιστον 10. Δοκίμασα με ανεμιστήρα στην ταχύτητα 2 και έπεσε μέχρι 270watt. θα δω τις επόμενες μέρες πως θα πάει και θα ξαναανεβάσω διάγραμμα.

 

18 λεπτά πριν, dimostr είπε

 Το ενεργειακό ταμπελάκι μπορείς να το ανεβάσεις με μια φωτογραφία ?

Ναι, βεβαια

 

IMG_DF4012709612-1.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

 

9 εκατοστά εχει αφήσει στο πίσω μέρος. Στο βιβλιαράκι έλεγε τουλάχιστον 10. Δοκίμασα με ανεμιστήρα στην ταχύτητα 2 και έπεσε μέχρι 270watt. θα δω τις επόμενες μέρες πως θα πάει και θα ξαναανεβάσω διάγραμμα.

 

Ναι, βεβαια

 

IMG_DF4012709612-1.jpeg

Προσπάθησε να δεις αν μειώνει ελάχιστα watts σε εξωτερική θερμοκρασία κάτω από 11C.

Πάντως το κολπακι με τον ανεμιστήρα απέδωσε ( αναμενόμενα). Αρκεί βέβαια να μη σου είναι δυσάρεστο σαν θερμική άνεση ( και ακουστικά ενοχλητικό).

ΥΓ Δυστυχώς το service manual δεν είναι και τόσο επεξηγηματικό όπως των heavy και δεν αναφέρει τα θερμοκρασιακά όρια των προστασιών ούτε τα rpm του συμπιεστή. Το ταμπελάκι είναι καλό, με το pdesign σε θερμό να είναι χαμηλό αλλά mitsubishi είναι οπότε μάλλον θα αναμένουμε τη γνωστή συμπεριφορά τους.

image.png.f0f42c602423bd698d4afdfb1ed3a00e.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιά ερώτηση κρίσεως για τους γνώστες: Έχω έναν χώρο για τον οποίο η μελέτη ζητάει κάτι ελάχιστα λιγότερο από 12000btu. Έχω στεγνώσει από μετρητό αλλά έχω διαθέσιμο σε άριστη κατάσταση το παρακάτω midea:

 

 

midea.jpeg.c50e4f071c2f21e6fd3f56258d46b960.jpeg

 

Να καταβάλλω το κόστος εγκατάστασης 120 ευρώ για χρήση σχεδόν περιστασιακή (1 μήνα χειμώνα - 1 μήνα καλοκαίρι) ή να πάρω το 13άρι Yukai από πράκτικερ με 36 άτοκες δόσεις και να τελειώνω; (700 ευρώ με δωρεάν εγκατάσταση).

Αξίζει σαν προσωρινή έστω λύση για καλοκαίρι 2024 ως και καλοκαίρι 2025 ή θα πληρώσω σε ρεύμα τα 580 ευρώ (700 μείον 120) στον ένα αυτό χρόνο;

 

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Μιά ερώτηση κρίσεως για τους γνώστες: Έχω έναν χώρο για τον οποίο η μελέτη ζητάει κάτι ελάχιστα λιγότερο από 12000btu. Έχω στεγνώσει από μετρητό αλλά έχω διαθέσιμο σε άριστη κατάσταση το παρακάτω midea:

 

 

midea.jpeg.c50e4f071c2f21e6fd3f56258d46b960.jpeg

 

Να καταβάλλω το κόστος εγκατάστασης 120 ευρώ για χρήση σχεδόν περιστασιακή (1 μήνα χειμώνα - 1 μήνα καλοκαίρι) ή να πάρω το 13άρι Yukai από πράκτικερ με 36 άτοκες δόσεις και να τελειώνω; (700 ευρώ με δωρεάν εγκατάσταση).

Αξίζει σαν προσωρινή έστω λύση για καλοκαίρι 2024 ως και καλοκαίρι 2025 ή θα πληρώσω σε ρεύμα τα 580 ευρώ (700 μείον 120) στον ένα αυτό χρόνο;

 

Για ένα μήνα χειμώνα να βάλεις αυτό που έχεις χωρίς δεύτερη σκέψη 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για ένα μήνα χειμώνα να βάλεις αυτό που έχεις χωρίς δεύτερη σκέψη 

Πρώτα πρώτα σ'ευχαριστώ, αλλά έρχεται και η δεύτερη ερώτηση 😇 : λόγω οικονομικής αβεβαιότητας, αν χρειαστεί να το κρατήσω για τρία χρόνια ας πούμε, η απάντηση θα ήταν η ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Πρώτα πρώτα σ'ευχαριστώ, αλλά έρχεται και η δεύτερη ερώτηση 😇 : λόγω οικονομικής αβεβαιότητας, αν χρειαστεί να το κρατήσω για τρία χρόνια ας πούμε, η απάντηση θα ήταν η ίδια;

Εάν η χρήση παραμένει περιστασιακή και εφόσον βλέπουμε ότι οι τιμές στο ρεύμα πέφτουν τοτε και δέκα να το κρατήσεις πάλι τα ίδια θα σου έλεγα ,δε πρόκειται να κάνεις ποτέ απόσβεση με τέτοια χρήση για καινούργιο κλιματιστικό τόσης αξίας και τέτοιας χρήσης ,

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εάν η χρήση παραμένει περιστασιακή και εφόσον βλέπουμε ότι οι τιμές στο ρεύμα πέφτουν τοτε και δέκα να το κρατήσεις πάλι τα ίδια θα σου έλεγα ,δε πρόκειται να κάνεις ποτέ απόσβεση με τέτοια χρήση για καινούργιο κλιματιστικό τόσης αξίας και τέτοιας χρήσης ,

Είσαι σαφέστατος. Αν και το μεσοπρόθεσμο μέλλον είναι άγνωστο για τις τιμές του ρεύματος, προς το παρόν κινούνται καθοδικά. Οπότε θα σκάσω το 120άρι τώρα κι αν ποτέ πλουτίσω (🤣) το ξανασκέφτομαι για αγορά πιό εκλεκτής μονάδας.

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Είσαι σαφέστατος. Αν και το μεσοπρόθεσμο μέλλον είναι άγνωστο για τις τιμές του ρεύματος, προς το παρόν κινούνται καθοδικά. Οπότε θα σκάσω το 120άρι τώρα κι αν ποτέ πλουτίσω (🤣) το ξανασκέφτομαι για αγορά πιό εκλεκτής μονάδας.

Θρυλικό βιντεάκι 

Η αλήθεια ειναι ότι  δυστυχώς τα κλιματιστικά που έχουν καλούς προγραμματισμούς λειτουργίας έρχονται με τα ανάλογα χρήματα και τέτοια κλιματιστικά είναι αναγκαία σε ανθρώπους που έχουν ως μέσο αποκλειστικής θέρμανσης αυτά και μονο αυτά ,όπου έτσι μπορούν και να μιλάνε για κόστη και χρόνους απόσβεσης μικρής διαρκειας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε και ήπιους χειμώνες, αν δεν έχεις ηλικιωμένους και μωρά την παλεύεις σχεδόν όλο το χειμώνα εδώ Αθήνα με φουτεράκι. Αλλά το καλοκαίρι είναι μέρες που δεν αντέχεται με τίποτα η ζέστη, εκεί θα δουλέψει το μηχάνημα. Ευτυχώς έχει πολιτισμένη και αρκετά αθόρυβη λειτουργία το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BigBlack είπε

Μιά ερώτηση κρίσεως

Στις εκπτώσεις έχουμε δει 12άρια arata/yukai στα περίπου 550€ με εγκατάσταση.

Αν πουλήσεις το midea στα 250€ σε αγγελία, τότε 550-250-120=180€ και θα έχεις και 7 χρόνια εγγύηση. Ίσως και 10-15€ λιγότερο ρεύμα ανά έτος.

Επόμενες προσφορές πιστεύω ότι θα δούμε τέλη Μαΐου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...