Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 700€ (για 2 κλιματιστικά)με 45% επιδότηση από anakyklono
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού ανεπαρκούς κλιματιστικού 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι ια αποκγλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Καμία άλλη πηγή θέρμανσης
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 1 για σαλονοκουζίνα περίπου 30τμ και 1 για δωμάτιο.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Νέα φιλαδέλφεια με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/metamorfosi/ ,  χαμηλό υψόμετρο
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κακές μονώσεις, ψηλοτάβανο, κουφώματα ξύλινα μονά τζάμια .
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

10437.26Watt

8976.05KCal/h

130.47Watt/m2

112.20KCal/h/m2

για 18 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, arvacon είπε

Καλημερα.

Χθες ηρθε ο τεχνικος να συνδεσει το κλιματιστικο που πηρα με το προγραμμα "αλλαζω συσκευη", απο αλυσιδα καταστηματων που ειχε δωρεαν εγκατασταση. Πριν αγορασω το κλιματιστικο, τονισα στο καταστημα πως θελω να μπουν σωληνες τριων μετρων, καθως ρωτησα και αν εχει ο τεχνικος αντλια κενου. Το καταστημα με διαβεβαιωσε οτι θα μεταφερει αυτα που ζητησα στον τεχνικο και οτι εχει ολα τα συνεργα.

Οταν ηρθε λοιπον ο τεχνικος σπιτι μαζι με το βοηθο του, ανεβασε πανω στο διαμερισμα ολα του τα συνεργα και μαζι δυο κομματακια χαλκοσωληνων διχως μονωση, οποτε μετα απο λιγο εστειλε το βοηθο να φερει και τη μονωση μαυρου χρωματος, την οποια ειχε κρεμασει απ το σβερκο του ο τυπος και ηταν δεν ηταν εναμιση μετρο το καθε σφουγγαρακι... Οταν το ειδα την ψυλλιαστηκα και λεω να δεις που θα κανει τον κινεζο και δε θα βαλει 3 μετρα, οποτε σε καποια φαση του λεω, "θα βαλουμε τρια μετρα σωληνες, ετσι?" Γυριζει, με κοιταει, λεει ενα "...ναι,οκ..." και συνεχιζει να κανει τα δικα του στην εσωτερικη μοναδα που προετοιμαζε για να συνδεσει τις σωληνες.

Καποια στιγμη κατεβαινει στο αμαξι και φερνει αλλες σωληνες, με την προεγκατεστημενη λευκη μονωση που φορανε οι φθηνες σωληνες της αγορας, οι οποιες ερχονται κομμενες ακριβως στα 3 μετρα και πρεσσαρισμενες στα ακρα τους για να μην παιρνουν αερα (ειχα παραγγειλει παλια απο καπου στο ιντερνετ τις ιδιες ακριβως, οποτε λιανικη δεν κοστιζουν πανω απο 15 ευρω και οι δυο μαζι). Υστερα εστειλε το βοηθο στο αμαξι, πηγε τις αλλες κατω και συνεχισε την εγκατασταση.

Επειδη ομως εξ αρχης δεν ειχα δει πουθενα αντλια κενου, ανησυχουσα μη δεν κανει κενο, οποτε σε καποια φαση του λεω, ¨"αντλια κενου εχουμε, ετσι?" και μου απανταει, "απ'ολα εχουμε..." Μετα απο 10 δευτερολεπτα, γυρναει και μου λεει "εισαι τεχνικος?" και λεω "ναι, ειμαι μηχανολογος..." οποτε και δεν ειπε κατι αλλο, παρα συνεχισε τη δουλεια του.

Αφου εγινε η τοποθετηση, φτανει η ωρα της συνδεσμολογιας των σωληνων και στελνει το βοηθο να φερει την αντλια κενου. Η μοναδα ηταν σε σημειο που δυστυχως δε μπορουσα να δω τι κανει κατα τη συνδεση και δεν ηθελα να φανω οτι καθομαι και στο σβερκο τους, οποτε κοιτουσα απο αποσταση διακριτικα. Συνδεει την αντλια, κρεμαει τα ρολογια στη σκαλα, κοιταζω το ρολοι μου, ηταν 12μμ ακριβως. Η αντλια εκανε φασαρια, παραπανω απ οσο εχω ακουσει να κανουν αλλες αντλιες και μου εκανε εντυπωση. Περασαν γυρω στα 6 λεπτα και σε καποια φαση αρχισε να μουγκριζει η αντλια εντονα, οποτε οπως ηταν ο μαστορας στη σκαλα πανω, του λεει ο βοηθος, να την κλεισω? Ναι του λεει αυτος κλειστη και πριν προλαβω να πω κατι, βγαζει ο βοηθος την αντλια απ την πριζα και με αστραπιαιες κινησεις ξεβιδωνει ο μαστορας τις σωληνες, ακουγεται ενα φφφφσστ σαν να πηρε κατι αερα και ειδα οτι εκανε κινηση και ανοιξε τη βανα με αλεν. Εν τω μεταξυ δεν παρατηρησα να κοιταξε καν τα ρολογια...

Κατεβηκε απ τη σκαλα, ηρθε μεσα, εβαλε το κλιματιστικο σε λειτουργια, δε μου εδειξε απολυτως τιποτα σχετικα με τη λειτουργια του, δε μιλησε καθολου, οσο εκανε την εγκατασταση φαινοταν σαν να ηταν στραβωμενος, πηρε τα 20 ευρω για την απεγκατασταση, μου αφησε και κατι σκουπιδακια απο δω κ απο κει, μαζεψαν τα χοντρα, αφησαν και τα κουτια στο μπαλκονι και εφυγαν στα γρηγορα.

Μετα λοιπον απ ολα αυτα, μου προεκυψαν καποιες αμφιβολιες και αποριες...

- Υπαρχει περιπτωση να εβαλε την αντλια με τις βανες κλειστες, απλα για να φανει οτι εκανε κενο, ενω στην ουσια η αντλια τραβαγε το κενο μονο των δικων της σωληνων? Δε θελω να πιστεψω πως συνεβει αυτο, αλλα εχω αμφιβολιες γιατι η αντλια ακουγοταν να ζοριζεται πολυ... Επισης μου εκανε εντυπωση οτι στο τελος ανοιξε μια βανα της εξωτερικης μοναδας και οχι 2, αν και δε μπορουσα να δω καθαρα.

-Υπαρχει περιπτωση ο αερας που ακουστηκε οταν ξεβιδωσε τη βανα, να περασε στο ψυκτικο κυκλωμα? Απ οτι ξερω, υπαρχει μια διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις καθως συνδεεις και αποσυνδεεις το συστημα, γι αυτο υπαρχουν και οι βανες πανω στα ρολογια, τις οποιες δεν ειδα να χρησιμοποιει...

-Προλαβαινει με 5-6 λεπτα η αντλια να κανει κενο σε 3 μετρα σωληνες, σε 12αρι κλιματιστικο?

-Ποια θα ειναι τα συμπτωματα αν το κυκλωμα εχει εγκλωβισει αερα μεσα? Βλεπεις διαφορα στην ψυξη κατευθειαν? Η αποδοση παντως του κλιματιστικου φαινεται για την ωρα να ειναι νορμαλ, δουλευει ησυχα και ψυχει (αν και δε νιωθεις οτι βγαζει πολικο ψυχος οταν καθεσαι απο κατω), αν και το περιμενα λιγο πιο δυνατο.

Το κλιματιστικο ειναι ενα Inventor Neo N2uvi 12αρι.

 


Υγ: Γιατι οι ψυκτικοι δεν κανετε σωστα τη δουλεια σας, οπως προβλεπει ο κατασκευαστης? Το κερδος που θα ειχατε αν κανατε τη δουλεια σας οπως πρεπει, χωρις να προσπαθειτε να κανετε λαμογιες, θα ηταν πολλαπλασιο για εσας, απ το κερδος που εχετε για ενα μετρο χαλκοσωληνα και 10 λεπτα παραπανω αναμονη με την αντλια κενου... Εγω τωρα γιατι να συστησω αυτον τον τεχνικο σε καποιον? Δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω, ενω αν ηταν σωστος, θα τον διαφημιζα κιολας.

 

Αν είναι να "στραβώνει" όταν του ζητάς τα αυτονόητα.... Όταν έχει φτάσει σε κενό αλλάζει λίγο ο θόρυβος της αντλίας - είναι φυσιολογικό. Μπορεί π.χ. να την είχε πάνω σε σκάλα και να άκουγες από εκεί τον θόρυβο.

Τώρα σχετικά με το υστερόγραφο, εγώ θα ρωτήσω γιατί οι πελάτες δεν ψάχνουν για Αδειούχους και Πιστοποιημένους με F-GAS ψυκτικούς; Με το δωρέαν και τα 10ευρα που παίρνουν και που δουλεύει μην το πεις ούτε του παπά.

Το φσσςςς που άκουσες είναι εξαέρωση, από συνήθεια ξεχάστηκε 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2023 στις 1:52 ΜΜ, jimmysss! είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Δεν εχω αποψη αλλα οχι κατι πολυ ακριβο
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα: Αδιαφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 80% ψυξη
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Υπαρχει και λεβητας πετρελαιου που το αναβουμε να σπασει το κρυο το χειμωνα
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Υπνοδωμάτιο
  8. Αγια Παρασκευη/Χολαργος - 203μ Υψόμετρο - (-1) ως 37 Βαθμους θερμοκρασια για το 2022 , η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στο νοτια.
  9. Επειδη θα το χρησιμοποιω για να κοιμηθω θα ηταν καλο να ηταν αθορυβο. Επισης επειδη εχω αλλεργιες δεν ξερω αν κανει διαφορα ο ιονιστης κλπ αλλα δε νομιζω να ειναι και deal breaker.
  10. εξωτερικη θερμοπροσωψη, γωνιακο δωματιο, τελευταιο οροφος (μονωση στη ταρατσα ), Νοτιοσ προσδιορισμος με μια μπαλκονοπορτα, η μια πλευρα του δωματιου εχει ντουλαπες και απο πισω ειναι το μπανιο (αν εχει αυτο σημασια)
  11. επιθυμητή θερμοκρασία= 18 καθως εχει γινει focused στην ψυξη.   
  12. Θερμικές Απώλειες
  13.  

    2037.36Watt

     

    1752.13KCal/h

     

    145.53Watt/m2

     

    125.15KCal/h/m2

 

Γενικα επειδη ειναι τελευταιο οροφος παρολου που εχει τη μονωση με τις πλακες επανω ψιλοβραζω..

Η μπαλκονοπορτα παρολο που ειναι διπλα αλουμινιου ειναι αρκετα παλια και εχουν απωλειες.

Το δωματιο ειναι γθρω στα 13-14τμ και υπαρχει και ανεμιστηρας οροφης (της πλακας απο σκλαβενιτη)

Με νοιαζει να μην καιει πολυ το κλιματιστικο ωστε να μην λυπαμαι και να το αναβω πιο ευκολα

Feel free to ask αν δεν εχω πει κατι ξεκαθαρα

 

Ευχαριστω!

Με βαρύτητα στην απόδοση στη ψύξη : https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/261485-a-c-in9btu-inventor-ldvi-09wfi-legend

θα το βρεις στην ίδια τιμή και με δωρεάν εγκατάσταση και σε άλλες αλυσίδες

Αν θέλεις και να μη φοβάσαι να το ανάψεις σε θέρμανση:

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25d-arxc25d-klimatistiko-toixou-9000btu-143202

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-10000btu-134458

Στις 31/5/2023 στις 4:33 ΜΜ, chriselm είπε

edge

Στις 31/5/2023 στις 8:15 ΜΜ, Silenzio είπε

Καλησπερα, για υπνοδωμάτιο 12τ.μ. (αλουμίνια διπλα θερμοδιακοπης και μόνωση γύρω από το σπίτι ) σε 9000 btu που θα μπει, υπάρχει κάποια πρόταση ?

Αυτό το TCL είναι οκ?

https://www.tclgreece.gr/product/c-fresh-09chsd-fai/

Θεωρείται καλύτερη επιλογή το daikin sensira η Toshiba yukai?

Δεν λες χρήση -> ερωτηματολόγιο

Στις 31/5/2023 στις 9:34 ΜΜ, noths είπε

Μια γρήγορη απάντηση θα ήθελα, χωρίς τη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου, πρόκειται για ερώτηση φίλου που έχει καταλήξει μεταξύ Toshiba yukai - arata 24.000  και Daikin Sensira 24.000. Ο χώρος του είναι 65τμ πολύ ψηλοτάβανος (περίπου 5m), με καλές μονώσεις, αλλά στους Θρακομακεδόνες και ελεύθερο γύρω-γύρω, με 3 μπαλκονόπορτες και πόρτα, μάλλον ένα 24άρι δεν φτάνει για να καλύψει απώλειες, αλλά θα βάλει ένα άμεσα και αργότερα βλέπουμε. Το ερώτημα λοιπόν είναι ποιο από τα 2 είναι πιο ισχυρό για να παλέψει ό,τι μπορεί, 70% ψύξη - 30% θέρμανση.

Συμπληρώνοντας μισοαυθαίρετα το ερωτηματολόγιο μου βγάζει 8.600w περίπου, γι αυτό λέω πως μάλλον δεν φτάνει ένα 24άρι μόνο του.

Ευχαριστώ! 

Έχει backup; Αν όχι να βάλει Mitsubishi κ με επέκταση εγγύησης https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-71zr-w-24000-btu-aa-klimatistiko-inverter/1688523

αλλιώς να πάει στο edge white (όχι στα yukai/arata ) και να βάλει και 2ο αν δεν έχει εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης.

Αν έχει backup, βάζει το toshiba και βλέπει πως θα πάει.

Στις 31/5/2023 στις 11:04 ΜΜ, philos είπε

Παιδιά θέλω ένα κλιματιστικό για το σαλόνι 18000 btu. Έχω καταλήξει σε μάρκα, btu και μοντέλο, όμως υπάρχουν διαφορετικοί κωδικοί και δε μπορώ να ξεχωρίσω ποιο είναι το καλύτερο ή ποια είναι η διαφορά.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο.

https://www.skroutz.gr/s/36819627/Gree-Fairy-GRC-181QI-KFR-N5-GRCO-181QI-KFR-N5-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

https://www.skroutz.gr/s/14977094/Gree-Fairy-GRS-181-EI-JFR-N3-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Τι διαφορά έχουν;

Αν δε το αγοράσω εντός 2 - 3 εβδομάδων λέτε να αυξηθούν οι τιμές λόγω ζήτησης καλοκαιριού;

 Έχω άλλα 2 Gree Bora στο σπίτι, άριστα μηχανήματα.

Δεν βάζουμε gree, δεν υπάρχει αντιπροσωπία και έχουν ξεπεραστεί τεχνολογικά.

Συμπλήρωσε μια το ερωτηματολόγιο.

23 ώρες πριν, grmaster2 είπε

Ίσως εκθεσιακό αλλά μπόμπα τιμή.

11 ώρες πριν, SpEcTer είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 700€ (για 2 κλιματιστικά)με 45% επιδότηση από anakyklono
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού ανεπαρκούς κλιματιστικού 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι ια αποκγλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Καμία άλλη πηγή θέρμανσης
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 1 για σαλονοκουζίνα περίπου 30τμ και 1 για δωμάτιο.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Νέα φιλαδέλφεια με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/metamorfosi/ ,  χαμηλό υψόμετρο
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κακές μονώσεις, ψηλοτάβανο, κουφώματα ξύλινα μονά τζάμια .
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

10437.26Watt

8976.05KCal/h

130.47Watt/m2

112.20KCal/h/m2

για 18 βαθμούς.

Δεν τρέχουμε το εργαλείο απωλειών για όλο το σπίτι, αλλά μόνο για τους χώρους που μας ενδιαφέρουν. Κάντο άλλη μια επί 2 φορές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

11 ώρες πριν, Klausx είπε

Αν είναι να "στραβώνει" όταν του ζητάς τα αυτονόητα.... Όταν έχει φτάσει σε κενό αλλάζει λίγο ο θόρυβος της αντλίας - είναι φυσιολογικό. Μπορεί π.χ. να την είχε πάνω σε σκάλα και να άκουγες από εκεί τον θόρυβο.

Τώρα σχετικά με το υστερόγραφο, εγώ θα ρωτήσω γιατί οι πελάτες δεν ψάχνουν για Αδειούχους και Πιστοποιημένους με F-GAS ψυκτικούς; Με το δωρέαν και τα 10ευρα που παίρνουν και που δουλεύει μην το πεις ούτε του παπά.

Το φσσςςς που άκουσες είναι εξαέρωση, από συνήθεια ξεχάστηκε 🤣

Τωρα που το σκεφτομαι πιο καθαρα, το φςςςς ηταν στιγμιαιο, ηταν απ τη βαλβιδα οταν αποσυνδεσε τη σωληνα της αντλιας και μετα απλα ανοιξε τη βανα του φρεον με το αλεν. Οποτε λογικα πρεπει να εκανε κενο, απλα οχι οση ωρα θα πρεπε...
Ο θορυβος της αντλιας ηταν απ την ιδια την αντλια, δεν ηταν ακουμπισμένη στη σκαλα, την ειχε βαλει σε ενα περβαζι και παταγε καλα, τα ρολογια ειχε κρεμασει μονο στη σκαλα.

Σχετικα με αυτο που λες για τη δωρεαν εγκατασταση, δε νομιζω πως ηταν καθολου δωρεαν, διοτι η τιμη για το ιδιο κλιματιστικο στο σκρουτζ ειναι γυρω στα 520, ενω στις αλυσιδες που υποτιθεται κανουν "δωρο" την εγκατασταση, το παιρνεις 630, αρα την εχεις πληρωσει και με το παραπανω. Σιγα μη μας εκαναν και χαρη.
Αυτο με τους πιστοποιημενους εγκαταστατες F-GAS, που να το ξερουμε οι απλοι καταναλωτες? Πρωτη φορα το ακουω κ εγω που εχω μια ιδεα περι κλιματισμου... Δεν ξερω κανεναν με τετοια πιστοποιηση στην επαρχεια παντως, ουτε εχω δει καποιον να το διαφημιζει.

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, arvacon είπε

  

Τωρα που το σκεφτομαι πιο καθαρα, το φςςςς ηταν στιγμιαιο, ηταν απ τη βαλβιδα οταν αποσυνδεσε τη σωληνα της αντλιας και μετα απλα ανοιξε τη βανα του φρεον με το αλεν. Οποτε λογικα πρεπει να εκανε κενο, απλα οχι οση ωρα θα πρεπε...
Ο θορυβος της αντλιας ηταν απ την ιδια την αντλια, δεν ηταν ακουμπισμένη στη σκαλα, την ειχε βαλει σε ενα περβαζι και παταγε καλα, τα ρολογια ειχε κρεμασει μονο στη σκαλα.

Σχετικα με αυτο που λες για τη δωρεαν εγκατασταση, δε νομιζω πως ηταν καθολου δωρεαν, διοτι η τιμη για το ιδιο κλιματιστικο στο σκρουτζ ειναι γυρω στα 520, ενω στις αλυσιδες που υποτιθεται κανουν "δωρο" την εγκατασταση, το παιρνεις 630, αρα την εχεις πληρωσει και με το παραπανω. Σιγα μη μας εκαναν και χαρη.
Αυτο με τους πιστοποιημενους εγκαταστατες F-GAS, που να το ξερουμε οι απλοι καταναλωτες? Πρωτη φορα το ακουω κ εγω που εχω μια ιδεα περι κλιματισμου... Δεν ξερω κανεναν με τετοια πιστοποιηση στην επαρχεια παντως, ουτε εχω δει καποιον να το διαφημιζει.

Είναι περιορισμένο το κέρδος τους στις δωρέαν εγκατάστασεις για αυτό η συνταγή είναι ευτελή υλικά + χρόνος dt  = πολλές εγκαταστάσεις Χ λίγα λεφτά από τσέπη για υλικά. Εννοείται ότι ένας ψυκτικός που θα έρθει και θα πάρει 100-150€ (ανάλογα το μέγεθος), είναι πιθανότερο ότι θα κάνει πιο επιμελή δουλειά, ειδικά αν έρθει και συστημένος. Ότι πληρώνεις παίρνεις συνήθως και στις υπηρεσίες.

Από αυτά που λες, το φςςς θα πρέπει να είναι η εκτόνωση του φρέοντος στο κύκλωμα. Επίσης από τη στιγμή που δεν ήσουν από πάνω τους (κακώς σε έπιασαν οι ντροπές), δεν ξέρεις πόσο κενό έγινε. Ας ελπίσουμε για το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πατέρας μου στα Χανιά (χωριό εκτός πόλης) έψαχνε κλιματιστικό και τελικά αγόρασε το πιο φθηνό που τού προτάθηκε από το κατάστημα ως αξιόπιστο, ένα Haier Tide Green Plus AS25THMHRA-C
https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-haier-tide-green-plus-as25thmhra-c-9000-btu-1

Τουλάχιστον έχει πιστοποίηση Eurovent (που δεν γνωρίζω πώς να διαβάσω και να αξιολογήσω)

https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/201416811

Δυστυχώς δεν είμαι Κρήτη για να μετρήσω το χώρο και να συμπληρώσω τα στοιχεία για θερμικές απώλειες κτλ...

...μπορώ μόνο να πω ότι ο το δωμάτιο σαν κτίσμα
- είναι εκτεθειμένο από 3 μεριές (ψήνεται το καλοκαίρι, κρύο το χειμώνα),
- είναι αρκετά παλιό (βλ δεκαετία 1940), αλλά ανακαινισμένο προ 20ετίας
- χτισμένο εν μέρει και με πέτρα, αλλά οι τοίχοι μικρότερου πλάτους από το κεντρικό κτίριο (υπνοδωμάτια, που είναι κοντά 1 μέτρο πέτρα), το πάχος δλδ κανονικό...
- Το σπίτι είναι σε χωριό, σε πρόποδες βουνού, λίγο πιο ψηλά από τον κάμπο.
- έχει και ταρατσάκι από πάνω (που κατά καιρούς γίνεται μόνωση αλλιώς πιάνει το ταβάνι υγρασία).
- έχει πολύ καλά αλουμινένια κουφώματα με διπλό τζάμι

Θα χρησιμοποιηθεί και για ψύξη και για θέρμανση.

Εγκαταστάθηκε χθες, εντυπώσεις από ψύξη πολύ καλές μέχρι στιγμής...από θέρμανση πρακτικά θα δουμε, αλλά αν μπορείτε να κρίνετε γενικά το προϊόν, πώς το αξιολογείτε;

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Με βαρύτητα στην απόδοση στη ψύξη : https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/261485-a-c-in9btu-inventor-ldvi-09wfi-legend

θα το βρεις στην ίδια τιμή και με δωρεάν εγκατάσταση και σε άλλες αλυσίδες

Αν θέλεις και να μη φοβάσαι να το ανάψεις σε θέρμανση:

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25d-arxc25d-klimatistiko-toixou-9000btu-143202

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-10000btu-134458

 

Απο θορυβο και οικονομια ειναι οκ και τα 2?

Μου κανει εντυπωση που το invertor ειναι πιο ακριβο απο τα daikin kai toshiba (και παραλληλα οπως ειπες πιο οικονομικα στη θερμανση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jimmysss! είπε

Απο θορυβο και οικονομια ειναι οκ και τα 2?

Μου κανει εντυπωση που το invertor ειναι πιο ακριβο απο τα daikin kai toshiba (και παραλληλα οπως ειπες πιο οικονομικα στη θερμανση)

Το inventor είναι φασόν midea . Καλή σειρά. Οπότε είναι πολύ καλό σε ψύξη . Είναι πιο αποδοτικό σε ψύξη από τις φθηνές σειρές daikin και toshiba. Όχι όμως σε θέρμανση. Αν θέλεις και θέρμανση, θα πήγαινα στα άλλα 2 (κυρίως το toshiba ως πιο αθόρυβο από το daikin και με υπερδιπλάσια εγγύηση αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που συμφέρει το ένα έναντι του άλλου πχ καμιά προσφορά οπότε με τα +99€ επέκτασης εγγύησης που το πάει στα 10 χρόνια για το daikin , γίνονται ισάξιες προτάσεις με το daikin να είναι λιιιιιιιιιγο πιο αποδοτικό σε θέρμανση και μάλλον και σε ψύξη από το toshiba).

36 λεπτά πριν, definitio είπε

πως το αξιολογείτε;

Τίμιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το inventor είναι φασόν midea . Καλή σειρά. Οπότε είναι πολύ καλό σε ψύξη .

Απο που προκυπτει οτι το inventor ειναι midea? Υπαρχουν καποια χαρακτηριστικα του που μοιαζουν με καποιο midea?
Το inventor neo Ν2uvi ειναι κ αυτο midea ή υπαρχει περιπτωση καποια μοντελα να κατασκευαζονται κ απο αλλες εταιρειες?
Τη midea παντως δεν την εχω και πολυ σε υποληψη, τη θυμαμαι παλια στην Κινα πριν καμμια 15αρια χρονια οπου την πρωτοαντικρισα στα καταστηματα εκει, που εβγαζε κατι τερμα κινεζιες συσκευες και δεν ηταν τοτε καμμια σοβαρη εταιρεια... Τοσο πολυ ανεβηκε πλεον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,  έχω δύο ερωτήσεις οπότε  αν γνωρίζετε θα εκτιμούσα την γνώμη σας .

 

1) Έχει νόημα να γίνει κενό σε καινούρια εγκατάσταση(inventor legend 12αρι αποκλειστικά για ψύξη) ,  όπου το μηχάνημα ήδη μπήκε σε λειτουργία (ούτε 10 λεπτά) χώρις να γίνει κενό πρώτα. Οι "μάστορες" που ανέλαβαν την εγκατάσταση είπαν οτι στα νέας τεχνολογίας μηχανηματα δεν χρείαζεται να γίνει  κενό γιατί εχουν φίλτρο .. Περιττο να πω οταν το άκουσα οτι μου έπεσε το σαγόνι και θεώρησα ανούσια οποιαδήποτε συζήτηση επι του θέματος . Δικό μου λάθος εξαρχής η επιλογη αυτου του συνεργείου, το θέμα ειναι αν σώζεται η κατάσταση τώρα;

2) Σε τι εξυπερετεί σωληνάκι αποχέτευσης εσωτερικής μονάδος ; 

Επεξ/σία από alipkok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, arvacon είπε

Απο που προκυπτει οτι το inventor ειναι midea? Υπαρχουν καποια χαρακτηριστικα του που μοιαζουν με καποιο midea?
Το inventor neo Ν2uvi ειναι κ αυτο midea ή υπαρχει περιπτωση καποια μοντελα να κατασκευαζονται κ απο αλλες εταιρειες?
Τη midea παντως δεν την εχω και πολυ σε υποληψη, τη θυμαμαι παλια στην Κινα πριν καμμια 15αρια χρονια οπου την πρωτοαντικρισα στα καταστηματα εκει, που εβγαζε κατι τερμα κινεζιες συσκευες και δεν ηταν τοτε καμμια σοβαρη εταιρεια... Τοσο πολυ ανεβηκε πλεον?

Πιστεύεις ότι υπάρχει ινβεντορ εργοστάσιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Πιστεύεις ότι υπάρχει ινβεντορ εργοστάσιο; 

Δε νομιζω πως το παραπανω μηνυμα μου υποδηλωνει κατι τετοιο, γνωριζω οτι ειναι φασον.
Απλα ρωτησα απο που προκυπτει οτι τα inventor τα φτιαχνει η midea και οχι ας πουμε η Cree ή καποια αλλη εταιρεια.

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, arvacon είπε

Απο που προκυπτει οτι το inventor ειναι midea? Υπαρχουν καποια χαρακτηριστικα του που μοιαζουν με καποιο midea?
Το inventor neo Ν2uvi ειναι κ αυτο midea ή υπαρχει περιπτωση καποια μοντελα να κατασκευαζονται κ απο αλλες εταιρειες?
Τη midea παντως δεν την εχω και πολυ σε υποληψη, τη θυμαμαι παλια στην Κινα πριν καμμια 15αρια χρονια οπου την πρωτοαντικρισα στα καταστηματα εκει, που εβγαζε κατι τερμα κινεζιες συσκευες και δεν ηταν τοτε καμμια σοβαρη εταιρεια... Τοσο πολυ ανεβηκε πλεον?

Τα πιο πολλά inventor είναι midea και haier. Κάποια παλιότερα είναι gree. Το neo είναι midea. Ναι είναι από τις κορυφαίες εταιρείες πλέον στον κλιματισμό. Συμπιεστές της (gmcc) φοριούνται σχεδόν παντού ακόμα και στα toshiba.

34 λεπτά πριν, alipkok είπε

Καλημέρα,  έχω δύο ερωτήσεις οπότε  αν γνωρίζετε θα εκτιμούσα την γνώμη σας .

 

1) Έχει νόημα να γίνει κενό σε καινούρια εγκατάσταση(inventor legend 12αρι αποκλειστικά για ψύξη) ,  όπου το μηχάνημα ήδη μπήκε σε λειτουργία (ούτε 10 λεπτά) χώρις να γίνει κενό πρώτα. Οι "μάστορες" που ανέλαβαν την εγκατάσταση είπαν οτι στα νέας τεχνολογίας μηχανηματα δεν χρείαζεται να γίνει  κενό γιατί εχουν φίλτρο .. Περιττο να πω οταν το άκουσα οτι μου έπεσε το σαγόνι και θεώρησα ανούσια οποιαδήποτε συζήτηση επι του θέματος . Δικό μου λάθος εξαρχής η επιλογη αυτου του συνεργείου, το θέμα ειναι αν σώζεται η κατάσταση τώρα;

2) Σε τι εξυπερετεί σωληνάκι αποχέτευσης εσωτερικής μονάδος ; 

Πέταμα το παλιό φρέον, προσθήκη νέου με ζύγισμα, καθάρισμα με άζωτο, νέο κενό. Το σωληνάκι βγάζει τις υγροποιήσεις της εσωτερικής μονάδας σε λειτουργία ψύξης και αφύγρανσης.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα πιο πολλά inventor είναι midea και haier. Κάποια παλιότερα είναι gree. Το neo είναι midea. Ναι είναι από τις κορυφαίες εταιρείες πλέον στον κλιματισμό. Συμπιεστές της (gmcc) φοριούνται σχεδόν παντού ακόμα και στα toshiba.

Υπαρχει καποιος τροπος να επαληθευσουμε τον κατασκευαστη? Μοιαζει πχ με καποιο μοντελο της midea το neo, ή υποθετουμε πως το κατασκευαζει η midea?

Επισης διαπιστωσα οτι ενω αγορασα το Inventor Neo NUVI-12WF/NUVO-12, το καταστημα μου εφερε σπιτι το Inventor Neo N2UVI-12WFI/Ν2UVO-12, το οποιο απ οτι φαινεται ειναι το καινουριο μοντελο της σειρας.

Η διαφορα που ειδα να εχουν ειναι η αποστειρωση 56 βαθμων κελσιου. Αυτη τη λειτουργια βλεπω τελευταια να τη διαφημιζουν πολυ κ αλλοι κατασκευαστες. Τι ακριβως κανει δηλαδη, εχει καποια αντισταση πισω απ το στοιχειο της εσωτερικης μοναδας και το ζεσταινει για λιγη ωρα για αποστειρωση? Αναφερει επισης οτι απομακρυνει τη σκονη... Παιζει να μην πιανει μουχλα και να μη θελει καθαρισμα δηλαδη οπως τα παλια?

Επισης η UVC δυνατοτητα πως λειτουργει, εχει πισω απ το εσωτερικο στοιχειο καμμια συστοιχια απο led υπεριωδους ακτινοβολιας και το φωτιζει μονιμως?

image.png.74039dd9ea4b98671ed9ce89e28c6c9a.pngimage.png.9fa40b5f23bd56686f745d6d53fdcd92.png

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λειτουργία αποστείρωσης αν δεν κάνω λάθος είναι η εξής:

Δουλεύει το μηχάνημα στο κρύο ώστε να παγώσουν οι ψυχτρες με λίγο ή καθόλου ανεμιστήρα.

Έπειτα δουλεύει στο ζεστό για να λιώσει τον πάγο και μαζί να παρασύρει και ότι έχει μαζευτεί στις ψυχτρες.

Μόλις στεγνώσει θα ολοκληρωθεί ο καθαρισμος-αποστείρωση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...