Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εχω και KOT-B αλλα και νυχτερινο. Εχω ξυλοσομπα ενεργειακη που η ζεστη και η διαρκεια ειναι πολυ ανωτερη απο ενα κλιματιστικο.

Την  νυχτα δηλαδη την ωρα του υπνου δουλευουν τα δυο 9αρια που εχω στα υπνοδωματια και οχι τιποτα σοβαρα κατι General electric

Δεν μπορω να υπολογισω αλλα σιγουρα καθημερινες που εχουν τα παιδια σχολειο αναβε 7-8 το πρωι και 1-3 το μεσημερι.

Πολλες φορες ομως εχει δουλεψει και ολο το πρωι η ολο το απογευμα απλα τα στανταρ ειναι τα παραπανω.

Επειδη εχει ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα ειμαι σε σκεψη να βαλω εναν μετρητη ετσι για να δω ακριβως ποσα καιει.

Μπορείς να ρυθμίσεις χρονοδιακόπτη από το χειριστήριο, να ανάβει και να σβήνει συγκεκριμένες ώρες (πχ του νυκτερινού), έχε υπόψη σου πως λέει στο εγχειρίδιο πως ξεκινάει έως και μία ώρα πριν από την ρυθμισμένη (οπότε αν θες να ανάβει στις 02:00 τη νύκτα ρύθμισε το 03:00 και αντίστοιχα τα μεσημέρια - στη +1 ώρα δηλαδή ;) )  και κλείνει φυσικά την ώρα που έχεις ρυθμίσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εχω και KOT-B αλλα και νυχτερινο. Εχω ξυλοσομπα ενεργειακη που η ζεστη και η διαρκεια ειναι πολυ ανωτερη απο ενα κλιματιστικο.

Πόσα ξύλα καις το μήνα και πόσο σου στοιχίζουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Μπορείς να ρυθμίσεις χρονοδιακόπτη από το χειριστήριο, να ανάβει και να σβήνει συγκεκριμένες ώρες (πχ του νυκτερινού), έχε υπόψη σου πως λέει στο εγχειρίδιο πως ξεκινάει έως και μία ώρα πριν από την ρυθμισμένη (οπότε αν θες να ανάβει στις 02:00 τη νύκτα ρύθμισε το 03:00 και αντίστοιχα τα μεσημέρια - στη +1 ώρα δηλαδή ;) )  και κλείνει φυσικά την ώρα που έχεις ρυθμίσει..

Ειναι στο σαλονι-κουζινα ποιος ο λογος να αναβει την νυχτα που ειμαστε σε δωματια και κοιμομαστε;

Το πρωι το αναβουμε στις 7:00 γιατι 7:20 ξυπνανε τα παιδια να πανε σχολειο οποτε μεσα σε 20 λεπτα εχει ζεστανει και κλεινει 8:00 και το μεσημερι το αναβω 12:50 αφου μεχρι να φερω την μικρη εχει παει 12:15 αρα παλι εχει ζεστανει ο χωρος και κλεινει 14:30 η 15:00 γιατι τα μεγαλα πανε μελετητηριο και η μικρη στο δωματιο για υπνο.

Εγω οταν ειμαι μονος μου και χιονι να ριχνει ανοιγω παραθυρα να παρει το σπιτι αερα δεν χρειαζομαι θερμανση η γυναικα δουλευερι αρα λειπει απο το σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Μου ηρθε σημερα εκκαθαριστικος και ετσι ειδα ποσο παραπανω πληρωσα για χρηση του Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-63ZR-W

Εκει που πληρωνα 220 το τετραμηνο μου ηρθε 260 δηλαδη 10 ευρω παραπανω τον μηνα,

Λάθος υπολογισμός! Μόνο με μετρητή θα δεις τι καίει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sap00 είπε

Πόσα ξύλα καις το μήνα και πόσο σου στοιχίζουν? 

Βγαζω Χειμωνα με 8 κυβικα αλλα παιρνω μονο ελικα και πουρναρι.

Θελω να δω και τι θα μου μεινει απο ξυλα για να δω και τι κερδος ειχα που αντι να αναψω σομπα εβαζα κλιματιστικο.

1 λεπτό πριν, sap00 είπε

Λάθος υπολογισμός! Μόνο με μετρητή θα δεις τι καίει.

Σωστα θα δω ακριβως τι καιει απλα να σου πω την αληθεια περιμενα πολυ παραπανω απο οσο μου ηρθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Βγαζω Χειμωνα με 8 κυβικα αλλα παιρνω μονο ελικα και πουρναρι.

Θελω να δω και τι θα μου μεινει απο ξυλα για να δω και τι κερδος ειχα που αντι να αναψω σομπα εβαζα κλιματιστικο.

και αντίστοιχα θα δεις τι χασούρα είχες που αντί για κλιματιστικό (και μάλιστα με ΚΟΤ), άναβες ξυλόσομπα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, sap00 είπε

και αντίστοιχα θα δεις τι χασούρα είχες που αντί για κλιματιστικό (και μάλιστα με ΚΟΤ), άναβες ξυλόσομπα. 

Ειναι αλλη η ζεστη της σομπας τεραστια διαφορα ξυπνας την αλλη μερα και ενω εχει σβησει απο το βραδυ ειναι το σπιτι ακομα ζεστο συν οτι την εχω για ολο το σπιτι 85 ΤΜ ενω το κλιματιστικο το βαζω για 38 ΤΜ.

Απλα εκει που πολλες φορες την αναβα απο το πρωι γιατι ειχε κρυο μην σηκωθουν τα παιδια απο το κλικατιστικο του δωματιου και ερθουν στην παγωμενη κουζινα η την αναβα το μεσημερι που θα γυρισουν απο το σχολειο πλεον με το κλιματιστικο την αναβω το απογευμα και απο το πρωι ισως να την αναψω τα ΣΚ

Δηλαδη στην ουσια το κλιματιστικο το πηρα για μια ωρα το πρωι και μια ωρα-δυο το  μεσημερι γιατι η ξυλοσομπα αν την αναψεις δυσκολα σβηνει δεν ειναι κλιματιστικο.

Μην ξεχνας οτι το ΚΟΤ εχει οριο και αν το περασεις χανεις και το ΚΟΤ και πληρωνεις για αυτους που εχουν ΚΟΤ την ειχα παθει για αυτο εβαλα νυχτερινο.

Ειναι λιγο αδικο το ΚΟΤ γιατι σου λεει για ενα ατομο ειναι 1200 το τετραμηνο ενω για 5 που ειμαστε εμεις ειναι 1900 δηλαδη μονο 700 παραπανω. Ο ενας βαζει ενα πλυντηριο την εβδομαδα και η γυναικα μου 3-4 το ιδιο ειναι; μην πω και για το μαγειρευμα.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα για το ετήσιο service των 2 κλιματοστικών μου, Daikin Sensira atxc25c και Toshiba Haori 16000btu, αν κάποιος γνωρίζει αξιοπρεπή ψυκτικό που να μην παίρνει κεφάλια (με απόδειξη) θα ήμουν υπόχρεος για ένα πμ. Είμαι στο Περιστέρι. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Πόσο πλήρωσες φέτος για  αυτα τα 8 κυβικά 

Τα εχω παρει απο το καλοκαιρι 750 ευρω παντα αρχες καλοκαιριου αγοραζω ξυλα γιατι εχω χωρο να τα βαλω.

Αντι να γραψω ελια εγραψα ελικα; 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Τα εχω παρει απο το καλοκαιρι 750 ευρω παντα αρχες καλοκαιριου αγοραζω ξυλα γιατι εχω χωρο να τα βαλω.

Αντι να γραψω ελια εγραψα ελικα; 😃

Λοιπόν 3000 kwh χ 0,25(τιμή kwh με όλες τις χρεώσεις μέσα χωρις Κοτ )= 750€ 

Δε νομίζω ότι μπορεί να συμφέρει να καις ξύλο με τέτοια συχνότητα ,ίσως μια πιο εξορθολογισμενη χρήση στη ξυλόσομπα και αύξηση σε πολλές ώρες χρήσης τα κλιματιστικά ειδικά σε ώρες νυχτερινού ίσως να σε κάνει να γλιτώσεις αρκετά ευρώ πέραν της οποίας ταλαιπωρίας 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν 3000 kwh χ 0,25(τιμή kwh με όλες τις χρεώσεις μέσα χωρις Κοτ )= 750€ 

Δε νομίζω ότι μπορεί να συμφέρει να καις ξύλο με τέτοια συχνότητα ,ίσως μια πιο εξορθολογισμενη χρήση στη ξυλόσομπα να σε κάνει να γλιτώσεις αρκετά ευρώ πέραν της οποίας ταλαιπωρίας 

Ναι αλλα με ξυλοσομπα εχωψ ζεστη σε ολο το σπιτι 85 ΤΜ ενω με το 22αρι εχω στα 38 ΤΜ μεγαλη διαφορα.

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν 3000 kwh χ 0,25(τιμή kwh με όλες τις χρεώσεις μέσα χωρις Κοτ )= 750€ 

Δε νομίζω ότι μπορεί να συμφέρει να καις ξύλο με τέτοια συχνότητα ,ίσως μια πιο εξορθολογισμενη χρήση στη ξυλόσομπα και αύξηση σε πολλές ώρες χρήσης τα κλιματιστικά ειδικά σε ώρες νυχτερινού ίσως να σε κάνει να γλιτώσεις αρκετά ευρώ πέραν της οποίας ταλαιπωρίας 

Την νύχτα δουλεύουν τα δύο 9αρια που έχουμε στα υπνοδωμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ναι αλλα με ξυλοσομπα εχωψ ζεστη σε ολο το σπιτι 85 ΤΜ ενω με το 22αρι εχω στα 38 ΤΜ μεγαλη διαφορα.

Όσα και κλιματιστικά να χρειαστούν για όλο το σπίτι φθηνότερα βγαίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όσα και κλιματιστικά να χρειαστούν για όλο το σπίτι φθηνότερα βγαίνει 

Δεν ξέρω ίσως μας αρέσει η θαλπωρή την σόμπας που βλέπουμε.και την φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν ξέρω ίσως μας αρέσει η θαλπωρή την σόμπας που βλέπουμε.και την φωτιά.

Αυτό είναι κάτι που μόνο με τη σόμπα θα το έχεις , εγω έχω ενεργειακό τζάκι και το ανάβω μόνο για να το χαζέυω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...