Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φουτζιτζουθησαυρός (έχω ερεθιστεί λιγάκι)

https://zhuanlan-zhihu-com.translate.goog/p/525659253?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=el&_x_tr_pto=wapp

1 ώρα πριν, souxoumouxou είπε

Καλησπέρα, αυτό το Daikin Siesta Sensira 18.000 από το πλαίσιο με τα δώρα που δίνει συμφέρει; Λέει τίποτα ;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-sensira-18-000-btu-h-katharistis-aera-mc30y_4397789

Καλό ντιλ αν χρειάζεσαι τον καθαριστή αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim άναψα το SRK63ZR-W σήμερα στις 15:30, ζήτηση 23, μέσα έχει 22.5-23, εξωτερική είχε τότε 16, τώρα 13

Δουλεύει συνεχώς χωρίς on-off, ασχέτως της υψηλής (για τα δεδομένα λειτουργίας του) εξωτερικής θερμοκρασίας, λίγο κάτω από τα 400W

Επειδή είμαι στο χώρο, όντως δεν σταμάτησε καθόλου.. 

Λέτε μετά από κάποιες χιλιάδες ώρες "στρωσίματος" να "στρώνει" προγραμματισμό;😄

Ο αέρας που βγάζει είναι χλιαρός, αλλά όχι τόσο σαν αυτόν των 160W

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

έχω δει κι αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/18979057/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-50ZS-W-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A.html#reviews

Σε σχέση με το toshiba που μου προτείνατε? 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, fkarathan είπε

Καλημέρα σας,

έχω δει κι αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/18979057/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-50ZS-W-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A.html#reviews

Σε σχέση με το toshiba που μου προτείνατε? 

Ευχαριστώ

 

Δεν είναι η καλή heavy σειρά ( SRK/SRC-50ZXS-W) αλλά είναι ένα ωραίο και σοβαρό μηχανάκι.

Έχει  3 μειονεκτήματα.

1. Εγγύηση 3 ετών.

2. Πάνω από τους 11C αλλάζει προγραμματισμό και ανεβάζει ελάχιστα watts.  Δεν ξέρω να σου πω τιμή, αλλά θα πρέπει να είναι κοντά στα 350-400W ελάχιστα οπότε σε συνθήκες λίγου κρύου, θα έχει αυξημένες πιθανότητες να κάνει on-off. Ένα αντίστοιχο edge δεν θα έχει πρόβλημα να κατεβαίνει κάτω από τα 220-250W.

2. Δεν έχει wifi

Τα παραπάνω σε συνδυασμό με την παρόμοια τιμή με το edge white και τους παρόμοιους δείκτες απόδοσης (το edge white υπερέχει και εδώ λίγο με καλύτερα seer/scop), το κάνουν συγκριτικά λιγότερο ελκυστικό στα μάτια μου.

9 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

@liakjim άναψα το SRK63ZR-W σήμερα στις 15:30, ζήτηση 23, μέσα έχει 22.5-23, εξωτερική είχε τότε 16, τώρα 13

Δουλεύει συνεχώς χωρίς on-off, ασχέτως της υψηλής (για τα δεδομένα λειτουργίας του) εξωτερικής θερμοκρασίας, λίγο κάτω από τα 400W

Επειδή είμαι στο χώρο, όντως δεν σταμάτησε καθόλου.. 

Λέτε μετά από κάποιες χιλιάδες ώρες "στρωσίματος" να "στρώνει" προγραμματισμό;😄

Ο αέρας που βγάζει είναι χλιαρός, αλλά όχι τόσο σαν αυτόν των 160W

Θα πρέπει να είναι οριακά για να σβήσει.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας , μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος…στις δυο φωτογραφίες που θα επισυνάπτω ενώ ο συνδυασμός FBA125A+RZAG125NV1 έχει καλύτερα SCOP SEER στην θέρμανση οι  ετήσιες κιλοβατώρες είναι 3.050. Ο συνδυασμός FBA125A+RZASG125MY1 με χαμηλότερα SCOP SEER στην θέρμανση έχει 2.314. Αν δείτε στις φωτογραφίες συνολικά cooling heating capacity είναι τα ίδια. Γνωρίζουμε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Το κλιματιστικό θα μπει σε παραθαλάσσια περιοχη της Πελοποννήσου κοντά στην Αττική και μας νοιάζει κυρίως η θέρμανση. Ευχαριστώ! 

IMG_9336.jpeg

IMG_9337.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, USS346 είπε

Καλησπέρα σας , μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος…στις δυο φωτογραφίες που θα επισυνάπτω ενώ ο συνδυασμός FBA125A+RZAG125NV1 έχει καλύτερα SCOP SEER στην θέρμανση οι  ετήσιες κιλοβατώρες είναι 3.050. Ο συνδυασμός FBA125A+RZASG125MY1 με χαμηλότερα SCOP SEER στην θέρμανση έχει 2.314. Αν δείτε στις φωτογραφίες συνολικά cooling heating capacity είναι τα ίδια. Γνωρίζουμε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Το κλιματιστικό θα μπει σε παραθαλάσσια περιοχη της Πελοποννήσου κοντά στην Αττική και μας νοιάζει κυρίως η θέρμανση. Ευχαριστώ! 

IMG_9336.jpeg

IMG_9337.jpeg

Ρίξε μια ανάγνωση στο sticky, λέμε κάποια πράγματα εκεί.

Επίσης οι ετήσιες κιλοβατώρες είναι ο λόγος της πράξης (pdesign*1400)/scop, όπου 1400 είναι οι ώρες λειτουργίας της χειμερινής περιόδου βάσει προτύπου στο θερμό (και στο average), όπου θερμό είναι η Αθήνα (πάλι βάσει προτύπου), άρα αφού αλλάζει το pdesign αλλάζει και το τελικό αποτέλεσμα της πράξης.

ΥΓ

Άσχετο, αλλά μόλις ανακάλυψα ότι η Fujitsu έφυγε από τη fgeurope;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Μόλις ανακάλυψα ότι η Fujitsu έφυγε από τη fgeurope

https://www.fujitsu-general.com/gr/

Aπό ό,τι φαίνεται, τους γλύκανε η τεχνητή θέρμανση της ελ. αγοράς λόγω πληθωρισμού και επιδοτήσεων συσκευών, οπότε επανατοποθετούνται οι ίδιοι και πάλι, όπως μέχρι το 12-13. Τέρμα η Βαλκανίλα, να τα φέρνει ένας μεσάζοντας με μονοπωλιακές συνθήκες τιμών, ενώ οι φτηνότερες επιλογές να είναι συνήθως παρα-εισαγωγές με περίεργο καθεστώς εγγύησης αρκετές φορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Aπό ό,τι φαίνεται, τους γλύκανε η τεχνητή θέρμανση της ελ. αγοράς λόγω πληθωρισμού και επιδοτήσεων συσκευών, οπότε επανατοποθετούνται οι ίδιοι και πάλι, όπως μέχρι το 12-13. Τέρμα η Βαλκανίλα, να τα φέρνει ένας μεσάζοντας με μονοπωλιακές συνθήκες τιμών, ενώ οι φτηνότερες επιλογές να είναι συνήθως παρα-εισαγωγές με περίεργο καθεστώς εγγύησης αρκετές φορές.

Ρε συ, χτύπησα τη διεύθυνση και βγήκε η...fgeurope..Οπότε;

https://www.fujitsu-general.com/gr/partner/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, liakjim said:

Ρε συ, χτύπησα τη διεύθυνση και βγήκε η...fgeurope..Οπότε;

https://www.fujitsu-general.com/gr/partner/index.html

Υπάρχει ο όμιλος Φειδάκη και η Φουτζίτσου τζένεραλ που σε μπερδεύουν.

Αν δεις τον ισολογισμό στο σαητ, η φουτζιτσου τζενεραλ ιδρύθηκε μέσα 2022, στο ίδιο κτήριο που είναι και ο όμιλος φειδάκη. Προφανώς πρόκειται περί βελούδινου διαζυγίου, με κάποια συνεργασία μεταξύ των 2. Σε αντίθεση με τον τουρνικιώτη που του είπε η Μιτσουμπίσι "your service will be remembered, rest in peace" πριν λίγους μήνες.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Για κάποιον λόγο, ξαφνικά, το κλιματιστικό του σαλονιού ρίχνει τον γενικό όταν το ανάβω. Είναι αρκετά παλιό και δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το επισκευάσω, οπότε σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούριο.

Το σπίτι το νοικιάζω και δεν θέλω να πάρω κάτι ακριβό, ούτε θέλω να μπλέξω την ιδιοκτήτρια με την αγορά. Προσανατολίζομαι σε μία πολύ οικονομική λύση στα 12000 btu.

Υπάρχει καμιά πρόταση; Το χρειάζομαι και για θέρμανση. Ο χώρος είναι γύρω στα 30-35 τμ.

 

Έχω δει αυτά τα δύο:

https://www.skroutz.gr/s/26731936/AUX-Freedom-ASW-H12B4-FAR3DI-EU-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/29961905/Toyotomi-Umi-Eco-UTN-UTG-12AP-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Fan είπε

Καλησπέρα,

Για κάποιον λόγο, ξαφνικά, το κλιματιστικό του σαλονιού ρίχνει τον γενικό όταν το ανάβω. Είναι αρκετά παλιό και δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το επισκευάσω, οπότε σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούριο.

Το σπίτι το νοικιάζω και δεν θέλω να πάρω κάτι ακριβό, ούτε θέλω να μπλέξω την ιδιοκτήτρια με την αγορά. Προσανατολίζομαι σε μία πολύ οικονομική λύση στα 12000 btu.

Υπάρχει καμιά πρόταση; Το χρειάζομαι και για θέρμανση. Ο χώρος είναι γύρω στα 30-35 τμ.

 

Έχω δει αυτά τα δύο:

https://www.skroutz.gr/s/26731936/AUX-Freedom-ASW-H12B4-FAR3DI-EU-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/29961905/Toyotomi-Umi-Eco-UTN-UTG-12AP-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

Είναι κάτι που θα το πάρεις φεύγοντας; Θα μείνεις πολλά χρόνια στο συγκεκριμένο σπίτι; Κοιτάμε κάτι οικονομικό σε αγορά ακόμα και αν δεν είναι οικονομικό σε χρήση ή πάμε σε κάτι πιο ισορροπημένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι κάτι που θα το πάρεις φεύγοντας; Θα μείνεις πολλά χρόνια στο συγκεκριμένο σπίτι; Κοιτάμε κάτι οικονομικό σε αγορά ακόμα και αν δεν είναι οικονομικό σε χρήση ή πάμε σε κάτι πιο ισορροπημένο;

Θα μείνω για δύο χρόνια ακόμη περίπου. Εάν είναι πολύ οικονομικό δεν θα το πάρω μαζί μου.

Με ενδιαφέρει να μην ξεπεράσει τα 600 ευρώ μαζί με την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την ομάδα και πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια και τη βoήθεια σας!

Θέλω να αγοράσω νέο κλιματιστικό ως επένδυση για να μην κρυώνω πλέον στην Ελλάδα λόγω των "ιδιαίτερων καταστάσεων" να το πω κομψά με τις πολυκατοικίες και τις κεντρικές θερμάνσεις κλπ. κλπ. κλπ.

Αναλυτικά:

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 900€ - 1200€
  2. Νέα αγορά κλιματιστικού 18000 btu (ή μεγαλύτερο, ότι μου προτέινετε βασικά)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, το φθηνότερο, δόσεις καλοδεχούμενες, δε με ενδιαφέρει η δωρεάν εγκατάσταση, αφού θέλω να γίνει με τον σωστό τρόπο που προτείνετε εδώ.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 20-30% ψύξη / 70-80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Λόγω κεντρικής θέρμανσης με πετρέλαιο η οποία (αν ανάψει) ανάβει 3 ώρες την ημέρα και μόνο κάτω απο 13 βαθμούς θα χρησιμοποιείται σαν αποκλειστική πηγή θέρμανσης 8-12 ώρες την ημέρα στα κρύα με 20-21 βαθμούς επιθυμητή, αποκλειστική σε ψύξη επίσης αλλά λιγότερες ώρες απο τη θέρμανση αφου συνήθως είμαι γραφείο και η σύντροφος αντέχει άνετα τη ζέστη.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου με κεντρική θέρμανση
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Ενιαίος χώρος 40-42 τμ σαλόνι-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες : Νέο Ηράκλειο - Αθήνα με μαξ 40 C το καλοκαίρι και μινιμουμ 0-3 C τον χειμώνα, υψόμετρο (νομίζω) στα 150-200 μέτρα. 3ος όροφος (από τέσσερις συνολικά)
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features : Απαραίτητο WIFI, και πολύ οικονομικό στη θέρμανση (και στην ψύξη αν γίνεται εννοείται). Ιδανικά οσο πιο αθόρυβο γίνεται. 
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μονώσεις δε γνωρίζω φαντάζομαι καλούτσικες,  κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια (θα γίνει συντήρηση σύντομα καθώς μετακόμισα πρόσφατα). Η κουζίνα είναι βορειοανατολική και υπάρχει ενα αρχαίο mItsubishi εκεί (το οποίο και δε θα χρησιμοποιηθεί ποτέ. Δεν γνωρίζω ακόμα αν θα πρέπει να αφαιρεθεί η παροχή απο αυτό και να μπει στο καινούργιο. Μπαλκονόπορτες σαλονιού νοτιοανατολικά με έντονη ηλιοφάνεια όπου και υπάρχουν τέντες (εκεί σκέφτομαι να τοποθετηθεί το νέο μηχάνημα (κάτω αριστερά στην εικόνα ~130cm τοίχος).

Δείτε και ενα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του σπιτιού 

image.png.55aa88fcc73aadff397cbf73c23c9381.png

Μετά απο αρκετές σελίδες διάβασμα στο thread, τείνω προς το:
Toshiba Edge White RAS-B18G3KVSG-E/RAS-18J2AVSG-E Κ18000 BTU A++/A+++ με Wi-Fi αλλά ότι πουν οι ειδικοί...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων guys!!!

Επεξ/σία από DJ Radio Officer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fan είπε

Θα μείνω για δύο χρόνια ακόμη περίπου. Εάν είναι πολύ οικονομικό δεν θα το πάρω μαζί μου.

Με ενδιαφέρει να μην ξεπεράσει τα 600 ευρώ μαζί με την εγκατάσταση.

Λοιπόν, οι προτάσεις έχουν 2 κατηγορίες ->

Κατηγορία το πιο φθηνό αλλά όχι άθλιο: haier και tcl. Σε αυτά παίζουν φουλ παραεισαγωγές, οπότε θέλει προσοχή (η tcl έχει και σχετικό προειδοποιητικό banner). 

Εδώ κοιτάμε αυτό

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-haier-tide-green-plus-as35tamhra

και αυτό

https://www.alphaclimagr.gr/product/1420607/tcl-miracle-iii-12chsd-tpg21i-klimatistiko-inverter.html

Μετά έχουμε κατηγορία τύπου πληρώνω λίγο παραπάνω για αγορά, αλλά πληρώνω 30-40% λιγότερο στο ρεύμα κατά τη χρήση ->

Τρέχουσα προσφορά, εΕγκατεστημένο στα 640€ + 50€ δωροεπιταγή με επιστροφή του παλιού

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278368-a-c-in12btu-daikin-atxc35d-sensira

 

 

2 ώρες πριν, DJ Radio Officer είπε

Χαιρετώ την ομάδα και πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια και τη βoήθεια σας!

Θέλω να αγοράσω νέο κλιματιστικό ως επένδυση για να μην κρυώνω πλέον στην Ελλάδα λόγω των "ιδιαίτερων καταστάσεων" να το πω κομψά με τις πολυκατοικίες και τις κεντρικές θερμάνσεις κλπ. κλπ. κλπ.

Αναλυτικά:

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 900€ - 1200€
  2. Νέα αγορά κλιματιστικού 18000 btu (ή μεγαλύτερο, ότι μου προτέινετε βασικά)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, το φθηνότερο, δόσεις καλοδεχούμενες, δε με ενδιαφέρει η δωρεάν εγκατάσταση, αφού θέλω να γίνει με τον σωστό τρόπο που προτείνετε εδώ.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 20-30% ψύξη / 70-80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Λόγω κεντρικής θέρμανσης με πετρέλαιο η οποία (αν ανάψει) ανάβει 3 ώρες την ημέρα και μόνο κάτω απο 13 βαθμούς θα χρησιμοποιείται σαν αποκλειστική πηγή θέρμανσης 8-12 ώρες την ημέρα στα κρύα με 20-21 βαθμούς επιθυμητή, αποκλειστική σε ψύξη επίσης αλλά λιγότερες ώρες απο τη θέρμανση αφου συνήθως είμαι γραφείο και η σύντροφος αντέχει άνετα τη ζέστη.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου με κεντρική θέρμανση
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Ενιαίος χώρος 40-42 τμ σαλόνι-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες : Νέο Ηράκλειο - Αθήνα με μαξ 40 C το καλοκαίρι και μινιμουμ 0-3 C τον χειμώνα, υψόμετρο (νομίζω) στα 150-200 μέτρα. 3ος όροφος (από τέσσερις συνολικά)
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features : Απαραίτητο WIFI, και πολύ οικονομικό στη θέρμανση (και στην ψύξη αν γίνεται εννοείται). Ιδανικά οσο πιο αθόρυβο γίνεται. 
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μονώσεις δε γνωρίζω φαντάζομαι καλούτσικες,  κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια (θα γίνει συντήρηση σύντομα καθώς μετακόμισα πρόσφατα). Η κουζίνα είναι βορειοανατολική και υπάρχει ενα αρχαίο mItsubishi εκεί (το οποίο και δε θα χρησιμοποιηθεί ποτέ. Δεν γνωρίζω ακόμα αν θα πρέπει να αφαιρεθεί η παροχή απο αυτό και να μπει στο καινούργιο. Μπαλκονόπορτες σαλονιού νοτιοανατολικά με έντονη ηλιοφάνεια όπου και υπάρχουν τέντες (εκεί σκέφτομαι να τοποθετηθεί το νέο μηχάνημα (κάτω αριστερά στην εικόνα ~130cm τοίχος).

Δείτε και ενα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του σπιτιού 

image.png.55aa88fcc73aadff397cbf73c23c9381.png

Μετά απο αρκετές σελίδες διάβασμα στο thread, τείνω προς το:
Toshiba Edge White RAS-B18G3KVSG-E/RAS-18J2AVSG-E Κ18000 BTU A++/A+++ με Wi-Fi αλλά ότι πουν οι ειδικοί...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων guys!!!

Όντως για το edge white θα σε πηγαίναμε.

Τρέξε μια το utlity με τις απώλειες.

Αν σου βγάλει 4500-5000W πήγαινε στο 18άρι. Από εδώ φθηνότερα https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-18000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b18g3kvsg-e-ras

Αν σε πάει 5000-5500W, στο αντίστοιχο 22άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...