Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, fkarathan είπε

και το inventor legend που μου πρότεινε κάποιος ψυκτικός?

Είναι φασόν midea. Δεν τα προτείνουμε για θέρμανση ( έχουν υψηλά ελάχιστα watts).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, fkarathan είπε

Σας ευχαριστώ πολύ. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση, μέχρι το ύψος των 1200 ευρώ, για να κάνω ένα συγκριτικό, θα ήταν επιθυμητή. 

Αν ανέβεις σε χρήματα (όπου κατά καιρούς βγαίνει σε προσφορά), αλλά με μικρή εγγύηση σε σχέση με τα toshiba, πιθανόν λίγο πιο οικονομικό από αυτά, όπου λόγω της δωρεάν εγκατάστασης (αν την πληρώσεις αλλού), βγαίνει 100-150 ευρώ παραπάνω το Fujitsu.

Εκτιμώ πως τα Toshiba Edge White που σου είπαν, για την περίπτωση σου είναι ό,τι πιο VFM αυτή τη στιγμή..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, fkarathan είπε

και το inventor legend που μου πρότεινε κάποιος ψυκτικός?

Αν το θες για κυρια πηγη θερμανσης, το ξεχνας..

Αν παρολαυτα το σκεφτεσαι σοβαρα, τοτε κοιτα καλυτερα το comfort που ειναι φασον haier κι εχει καλυτερη συμπεριφορα στη θερμανση!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fkarathan είπε

Σας ευχαριστώ πολύ. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση, μέχρι το ύψος των 1200 ευρώ, για να κάνω ένα συγκριτικό, θα ήταν επιθυμητή. 

Αν πας σε 16αρι υπάρχει και το Toshiba Haori. Ίδια smart πλατφόρμα με το edge white, ίδια απόδοση, έξτρα το design. Προσοχή δεν δέχεται να βγαίνουν οι σωλήνες από το πλάι.

Όσον αφορά το KMTE, θα θέλει και WiFi module έξτρα. Συμφέρει μόνο σε προσφορά τύπου δωρεάν εγκατάσταση+20% επιστροφή μέσω eurobank ή κάτι παρεμφερές ώστε και να μπει και η επέκταση εγγύησης. Υπόψιν δεν είναι αθόρυβο ενώ τα Toshiba είναι τάφος.

Τα Toshiba με τα 7 χρόνια εγγύηση, ποιότητα, απόδοση, αθόρυβα, wifi με ένδειξη κατανάλωσης, καλουτσικη τιμή= μια all around λύση που δύσκολα βρίσκεις αλλού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Καλημέρα σε όλους.

Θα παρακαλούσα αυτούς που έκαναν αλλαγή πλακέτας σε Daikin atxc25... αν μπορούν να με ενημερώσουν για τη διαδικασία που ακολούθησαν (που απευθύνθηκαν, τι γράψανε, τι στοιχεία έστειλαν κλπ).

Νομίζω είναι κρίμα να πληρώνω 600€ για αγορά ενός κλιματιστικού και να το έχω για μόστρα.

Μπορεί το κλιματιστικό για χώρους με αρκετές απώλειες να είναι από τα πιο οικονομικά σε θέρμανση αλλά για την περίπτωση μου που οι απώλειες μου ειναι ελαχιστες είναι όχι μόνο εντελώς άχρηστο σε λειτουργία αλλά και με επιβαρύνει με κόστος όταν λειτουργεί και μάλιστα χωρίς αποτέλεσμα.

Για αυτό ή θα το πουλήσω ή θα πρέπει να διορθωθεί ο τρόπος λειτουργίας του.

Ευχαριστώ 

 

Τι ακριβώς αντιμετωπίζεις φίλε μου ; 
δεν την ξέρω αυτή την ιστορία με τα daikin κ είμαι κάτοχος τριών όποτε να έχω το νου μου & εγώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MontzOlee είπε

Τι ακριβώς αντιμετωπίζεις φίλε μου ; 
δεν την ξέρω αυτή την ιστορία με τα daikin κ είμαι κάτοχος τριών όποτε να έχω το νου μου & εγώ!

Δεν τον βολεύει το εργοστασιακό offset των 3,5C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν τον βολεύει το εργοστασιακό offset των 3,5C.

Όταν λεμε εργοστασιακό offset 3.5 βαθμών; 
"Υποφέρουν" όλα κ αν ναι η εταιρία το αναγνωρίζει σαν βλάβη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Όταν λεμε εργοστασιακό offset 3.5 βαθμών; 
"Υποφέρουν" όλα κ αν ναι η εταιρία το αναγνωρίζει σαν βλάβη ; 

Δεν είναι βλάβη, έτσι είναι προγραμματισμένο. Τα κλιματιστικά μπαίνουν ψηλά όπου συσσωρεύεται ο ζεστός αέρας, τότε είναι λογικό οι κατασκευαστές να τα προγραμματίζουν να μετράνε εκεί πάνω κάτι παραπάνω από τη ζήτηση ώστε εσύ στα 1-1.5μ ύψος από το πάτωμα να έχεις κοντά στη ζήτηση.  Τα κλιματιστικά δεν ξέρουν τι θερμοκρασία έχεις εσύ εκεί που κάθεσαι στα ας πούμε 4μ απόσταση και 1μ ύψος από το πάτωμα (εκτός από τα κινέζικα που έχουν follow me/ifeel κτλ δλδ έξτρα αισθητήρα στο τηλεοκοντρόλ). Πχ εσύ βάζεις στο τηλεκοντρόλ 22C και το κλιματιστικό θα προσπαθεί να παίζει σε τέτοια watts ώστε ο αισθητήρας θερμοκρασίας του να βλέπει ας πούμε +2C (δλδ 24) που είναι και το πιο σύνηθες offset. Τα atxc έχουν 3,5 και νομίζω το ίδιο και τα perfera. Το παλιό μου asyg24klca είχε 2C, το asyg24kmta έχει 0,5C.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2024 στις 9:27 ΠΜ, EchiDNA είπε

Έτσι τα είχε ο δικός μου.

Θα ανεβάσω φωτό πόσο ωραία μπήκε το ρεύμα με εξωτερικό σπιράλ να κουμπώνει με το σπιράλ της αναμονής.

Σχετικά με τις αναμονές στο ρεύμα, επανέρχομαι με φωτό από ένα toytomi 8ετίας που έχω.

image.png.76e9059cc784bc9cfbde8e2dea215eab.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ ενδιαφέρον disassembly του asyg24klca το οποίο έχει και πληροφορίες για τον συμπιεστή:

https://www-zhihu-com.translate.goog/tardis/zm/art/375205135?source_id=1003&_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=el&_x_tr_pto=wapp

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αυτό το Daikin Siesta Sensira 18.000 από το πλαίσιο με τα δώρα που δίνει συμφέρει; Λέει τίποτα ;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-sensira-18-000-btu-h-katharistis-aera-mc30y_4397789

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...