Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, hermesp είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

γεια σου ομάδα, ψάχνo για τον καλύτερο κατάλληλο κλιματισμό για ένα πέτρινο σπίτι της δεκαετίας του 1920.  δύσκολευμε να βγαλο ακρη μόνος μου και ήθελα τις γνώσεις και τις συμβουλές σας.

για τους κύριους ενιαιουσ χώρους ψάχνω για 15000-18000   για τα  3 υπνοδωμάτια 13 τετραγ. κοιτάζω 12000 btu κσεχοριστα units.  αν έχετε οποιεσδήποτε προτάσεις μάρκας και μοντέλου που έχει τα χαρακτηριστικά που αναφέρονται παρακάτω.  4 unit συνολο.

ειναι δύσκολο να βρω τις σωστές μονάδες που δεν θα είναι πολύ δαπανηρές και θα καλύπτουν καλά τους χώρους μου. Ελπίζω ότι κάποιος εδώ έχει κάποια εμπειρία και συμβουλές για παλιά πετρόχτιστα σπίτια με πολύ ψηλά ταβάνια. ευχαριστώ πολύ

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 700-1200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Περίπου στο 50/50 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή θέρμανσης/ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος σαλόνι-τραπεζαρία-εισοδοσ 30τμ, αν μας καλύπτει και την κουζινα 12 τετ. που είναι σε άλλη περιοχή αλλά έχω αφαιρέσει την πόρτα, καλύτερα.    
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: κέντρο της Αθήνας
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: οικονομικό καθώς θα χρησιμοποιηθεί πολύ
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): ;θερμΜόνωση στέγη, κουφώματα αλουμινίου, 380 ύψος οροφής, πέτρινη κατασκευή, μονοκατοικιά, δεκαετία 1920.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Δεν ξέρω αν έκανα σωστά τους υπολογισμούς, αλλά παραθέτω και τα αποτελέσματα.
    image.png.cbb185545eb014bcabbc0bb61cb2933f.png
  11. Θερμικές Απώλειες


  12.  

Ξανατρέξτο προσεκτικά με σωστά στοιχεία. Διαστάσεις σε μέτρα κλπ. 

(για τα δεδομένα που έβγαλες παραπάνω, θέλεις γύρω στα ενενήντα 18άρια ..!  😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@hermesp, δες λίγο τις οδηγίες από το ερωτηματολόγιο και δες ξανά τις επιλογές σου. Αν έχεις αμφιβολίες, δείξε μας τι έβαλες στην εφαρμογή με τις απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2024 στις 11:37 ΠΜ, koriosg4 είπε

εφαρμογή έχει μόνο το 18αρι και μου λέει π.χ ότι έκαψε 5kwh  αντίστοιχα τα 2 9αρια θα κάψουν περίπου άλλες τόσες?

Όχι. Αν υποθέσουμε ότι λειτουργούν ίσες ώρες, το κάθε 9άρι θα κάψει λίγο λιγότερα από το 18άρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να χρησιμοποιησω το κλιματιστικο για αφυγρανση, αντι για αφυγραντηρα;

Επισης κατα την αφυγρανση, παραλληλα μπορει και να ψυχει/θερμαινει το χωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Μπορω να χρησιμοποιησω το κλιματιστικο για αφυγρανση, αντι για αφυγραντηρα;

Επισης κατα την αφυγρανση, παραλληλα μπορει και να ψυχει/θερμαινει το χωρο;

να ψυχει μπορει. Στην θερμανση δεν κανει αφυγρανση ουσιαστικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, hermesp είπε

Ελπίζω να το έκανα σωστά τώρα, έγραψα το ύψος σε cm πριν. τώρα το έκανα σε μέτρα.

IMG_2268.jpeg

Αυτά είναι 50τμ.

Αναφέρεσαι σε σαλόνι + κουζίνα;

Υπάρχει η δυνατότητα να μας φτιάξεις μια πρόχειρη κάτοψη του σπιτιού για να καταλάβουμε τι ψάχνουμε;

Και τέλος, το συνολικό μπάτζετ πόσο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ για την απάντηση. με πορτοκαλί σχεδίασα τον τρέχοντα ημι ενιαιο χώρο. τα 3 υπνοδωμάτια είναι αριθμημένα με μπλε. ο πορτοκαλί ανοιχτός χώρος είναι περίπου 45 τμ μαζι με την κουζινα . ιδανικά θέλω να ζεστάνω και να ψύξω τους κύριους χώρους η κουζίνα δεν είναι απαραίτητη, αλλά αν φτάσει και εκεί είναι ένα θετικό. Τα δωματια θα τους βαλω 1 unit στο καθενα. Ευχαριστο .  (Μερικη μου ηπανε να βαλω αντλια θερμοτητας με fan coil αλλα ειναι πολυ ακριβω πραγμα. )

IMG_2269.jpeg

Επεξ/σία από hermesp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, hermesp είπε

ευχαριστώ για την απάντηση. με πορτοκαλί σχεδίασα τον τρέχοντα ημι ενιαιο χώρο. τα 3 υπνοδωμάτια είναι αριθμημένα με μπλε. ο πορτοκαλί ανοιχτός χώρος είναι περίπου 45 τμ μαζι με την κουζινα . ιδανικά θέλω να ζεστάνω και να ψύξω τους κύριους χώρους η κουζίνα δεν είναι απαραίτητη, αλλά αν φτάσει και εκεί είναι ένα θετικό. Τα δωματια θα τους βαλω 1 unit στο καθενα. Ευχαριστο .  (Μερικη μου ηπανε να βαλω αντλια θερμοτητας με fan coil αλλα ειναι πολυ ακριβω πραγμα. )

IMG_2269.jpeg

Είναι 5 ανεξάρτητοι χώροι. Δεν θα καλυφθείς με ένα μεγάλο και 3 μικρότερα.

Αν θες μίλα και με έναν μηχανικό, ίσως σε συμφέρει μακροπρόθεσμα η αντλία.

Σε κλιματιστικά δεν βλέπω πως θα το γλιτώσεις να μην πας σε 5 σπλιτάκια.

Από μοντέλα γενικά πάμε στα toshiba yukai (arata από κώτσο) και ανεβαίνοντας στο μπάτζετ πάμε στο toshiba edge white / black.

Από btus ίσως κάπου σε παίρνει για 10άρια, αλλού για 13άρια. Τρέξε το utility για κάθε χώρο ξεχωριστά (εμβαδό, ανοίγματα, παρακείμενοι χώροι κτλ) και δες τι θα σου βγάλει.

Άποψή μου είναι να προσλάβεις έναν μηχανικό.

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Μπορω να χρησιμοποιησω το κλιματιστικο για αφυγρανση, αντι για αφυγραντηρα;

Επισης κατα την αφυγρανση, παραλληλα μπορει και να ψυχει/θερμαινει το χωρο;

Η αφύγρανση στα κλιματιστικά είναι ένα εγγενές χαρακτηριστικό όταν λειτουργούν σε κύκλο ψύξης. Για να διευκολύνουν το φαινόμενο, συνήθως δουλεύουν στα άνω όρια της προστασίας παγοποίησης του εσωτερικού στοιχείου, με το να ρίχνουν κυβικά αέρα και να ανεβάζουν watts ώστε να παίζει το στοιχείο σε χαμηλότερες θερμοκρασίες και οπότε να πέφτει κάτω από το σημείο δρόσου.

Το έχω παρουσιάσει αναλυτικά με τη βοήθεια του asyg24kmta εδώ

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. δεν φαίνεται από την κατόψι αλλά όλες οι περιοχες που ζωγράφισα με πορτοκάλι είναι ανοιχτές τώρα. δεν υπάρχουν πόρτες που χωρίζουν τους χώρους. της έχω αφαιρέσει όλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!

Έχω προβεί στην αγορά κλιματιστικού της εταιρείας toyotomi και συγκεκριμένα του μοντέλου erai 18000btu. 

Θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις για το μηχάνημα, όσον αφορά:

α)τι ακριβώς είναι η ψυκτική και θερμική ισχύ, 5,3 και 4,3 kw, αντίστοιχα, ως αυτές εμφαίνονται στη παρακάτω φωτογραφία; (Πρώτη φωτογραφία)

β)τι παραπάνω έχουν σαν δυνατότητες μηχανήματα με ισχύ μεγαλύτερη έναντι άλλων μηχανημάτων του ανταγωνισμού και 

γ)έχοντας δει κλιματιστικά άλλων κατασκευαστών που έχουν ίση η μικρότερη ενεργειακή κλάση από αυτό που έχω στη κατοχή μου, πώς γίνεται το δικό μου να έχει ως κατανάλωση περισσότερες kw (αναφέρομαι κυρίως στην κατανάλωση θέρμανσης) από ότι τα προαναφερθέντα; (Δεύτερη φωτογραφία)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

received_634523852103106.jpeg

received_291839466914556.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hermesp είπε

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. δεν φαίνεται από την κατόψι αλλά όλες οι περιοχες που ζωγράφισα με πορτοκάλι είναι ανοιχτές τώρα. δεν υπάρχουν πόρτες που χωρίζουν τους χώρους. της έχω αφαιρέσει όλες. 

Ακόμα και αν έχεις βγάλει τις πόρτες, δεν έχεις κολώνες; Δεν έχει διαμόρφωση το ταβάνι με εσοχές; Οι πόρτες αποκλείεται να πάνε μέχρι τέρμα πάνω στο ταβάνι (αν και δεν ξέρω πως είναι τα σπίτια του μεσοπολέμου), αλλά με τόσο ψηλό ταβάνι που έχεις , θεωρώ ότι ο αέρας θα εγκλωβίζεται ψηλά και απλά θα σβήνει το κλιματιστικό που θα βρίσκεται ας πούμε στον χώρο του σαλονιού. Δεν θα ταξιδεύει η ζέστη και αλλού.

7 λεπτά πριν, the_boss_93 είπε

Καλησπέρα σας!

Έχω προβεί στην αγορά κλιματιστικού της εταιρείας toyotomi και συγκεκριμένα του μοντέλου erai 18000btu. 

Θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις για το μηχάνημα, όσον αφορά:

α)τι ακριβώς είναι η ψυκτική και θερμική ισχύ, 5,3 και 4,3 kw, αντίστοιχα, ως αυτές εμφαίνονται στη παρακάτω φωτογραφία; (Πρώτη φωτογραφία)

β)τι παραπάνω έχουν σαν δυνατότητες μηχανήματα με ισχύ μεγαλύτερη έναντι άλλων μηχανημάτων του ανταγωνισμού και 

γ)έχοντας δει κλιματιστικά άλλων κατασκευαστών που έχουν ίση η μικρότερη ενεργειακή κλάση από αυτό που έχω στη κατοχή μου, πώς γίνεται το δικό μου να έχει ως κατανάλωση περισσότερες kw (αναφέρομαι κυρίως στην κατανάλωση θέρμανσης) από ότι τα προαναφερθέντα; (Δεύτερη φωτογραφία)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

received_634523852103106.jpeg

received_291839466914556.jpeg

Ρίξε μια ανάγνωση στο sticky, λέμε κάποια πράγματα εκεί.

Επίσης οι ετήσιες κιλοβατώρες είναι ο λόγος της πράξης (pdesign*1400)/scop, όπου 1400 είναι οι ώρες λειτουργίας της χειμερινής περιόδου βάσει προτύπου στο θερμό (και στο average), όπου θερμό είναι η Αθήνα (πάλι βάσει προτύπου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να κάνω την καγκουριά μου με ένα powerful, να δω τι θα δώσω σε 100τμ με ένα 9άρι.

Μέσα σε 20 λεπτά, αύξησα κατά μισό βαθμό τη θερμοκρασία στην άλλη άκρη του σπιτιού, 25 μέτρα μακριά.

Σύμφωνα με τους υπολογισμούς, έκαψα 1500 βαττ ρεύμα και πήρα... 7835. Μια απόδοση 5,22. Εξωτερική 11.

Αυτό είναι αφιερωμένο στους "δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά". Βρείτε μου εσείς τρόπο να πετάξετε σε χώρο (με αναγωγή) 2,6 κιλοβατώρες ζέστης μέσα σε ένα 20λεπτο, καταναλώνοντας (λίγο) κάτω από 500 βαττ. Δεν υπάρχει συσκευή να πετάει τέτοια ποσότητα, ας αφήσουμε την οικονομία στην άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...