Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Α, να πω και το άλλο... Δοκίμασα (για λίγο) να βγάλω το auto speed και να παίξω με full τον ανεμιστήρα ή και λίγο πιο κάτω, αλλά δεν είδα χαμηλότερη κατανάλωση. Μάλλον λίγο αυημένη κι όλας. Και το "μάλλον" οφείλεται στο ότι δεν το δοκίμασα εκτεταμένα.

αυτό βοηθά κάποια στο να μην κλείνουν κάποια (που δεν έχουν follow me , ifeel)  επειδή μαζεύεται αρκετή ζέστη πάνω κοντά στο κλιματιστικό με μικρή ροή αέρα και διαβάζει παραπάνω θερμοκρασία απο ότι είναι στην άλλη άκρη του δωματίου

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό βοηθά κάποια στο να μην κλείνουν κάποια (που δεν έχουν follow me , ifeel)  επειδή μαζεύεται αρκετή ζέστη πάνω κοντά στο κλιματιστικό με μικρή ροή αέρα και διαβάζει παραπάνω θερμοκρασία απο ότι είναι στην άλλη άκρη του δωματίου

Σωστό, έχει τη λογική του. Θα αλλάξει όμως λες η συμπεριφορά αν το αφήσω παραπάνω ώρα; Για λίγα λεπτά το δοκίμασα.

Δε χάνω και τίποτα να το δοκιμάσω βέβαια. Απλά δε μου αρέσει να βλέπω να σκαρφαλώνει η γραμμή στο διάγραμμα.😛

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basketikos_ είπε

Σωστό, έχει τη λογική του. Θα αλλάξει όμως λες η συμπεριφορά αν το αφήσω παραπάνω ώρα; Για λίγα λεπτά το δοκίμασα.

αν οφείλεται σε αυτό , ναι . Αλλιώς ότι και να κάνεις απλά θα πιάσει θερμοκρασία και θα κλείσει στο τέλος , μαντεύοντας θα έλεγα απλά θα ελαττωθούν λίιιγο τα on/off

αν σου κρατά τη θερμοκρασία εκεί που θες και είσαι άνετος και δε μαρσάρει στα ξεκινήματα ούτε να ακούγονται πλαστικά , δε θα έδινα σημασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

δε μαρσάρει στα ξεκινήματα ούτε να ακούγονται πλαστικά

Ούτε καν.

Το μηχάνημα είναι τελείως αθόρυβο και πολιτισμένο. Δεν έχω ξαν"ακούσει" τέτοιο πράγμα. Εντάξει, όχι ότι έχω μεγάλη εμπειρία ή χόμπι να πηγαίνω να ακούω τα κλιματιστικά του κόσμου. 😄 Δεν έχω ακούσει άλλα σύγχρονα και ακριβά δηλαδή. Απλά κρίνω με βάση τα παλιά που έχω ακούσει όπου έχω μείνει ή ακόμα και το -καλό- DAIKIN inverter μου του 2007. Δεν περίμενα ότι ένα κλιματιστικό μπορεί να δουλεύει τόσο ήσυχα που να μπορείς να ισχυριστείς ότι ουσιαστικά δεν ακούγεται ούτε καν το βράδυ, όταν δουλεύει στο ρελαντί. Στο DAIKIN στο σαλόνι πχ. η διαφορά είναι αισθητή όταν δουλεύει. Ας πούμε, πρέπει να αυξήσεις την ένταση στην τηλεόραση ένα τσικ για να ακούς το ίδιο "καθαρά" για να δώσω ένα πρακτικό παράδειγμα. Πλανάται ένα "white noise" στο χώρο, χωρίς να είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό, αλλά υπάρχει.

Επεξ/σία από Basketikos_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2024 στις 6:08 ΜΜ, liakjim είπε

Ρίξε μια ματιά στο τέλος του sticky όπου έχω κάτσει και έχω υπολογίσει τα πραγματικά seers για κάποια κλιματιστικά. Εκεί εξηγώ και τους λόγους γιατί το seer δεν είναι αντιπροσωπευτικό για το κλίμα της Ελλάδας.

Αν θέλεις εγγύηση πάνω από όλα και 24άρι με 100% ψύξη, χωρίς καθόλου θέρμανση, υπάρχει το inventor comfort ενώ αν θέλεις και θέρμανση υπάρχει το toshiba yukai.

Αν δεις είναι και τα 2 όμως αρκετά κάτω σε οικονομία σε σχέση με το heavy 63 (το οποίο θα σου φτάσει λογικά) ή ακόμα και το heavy 71 , αλλά τα mitsubishi έχουνε 3 χρόνια εγγύηση.

Για το miracle III δεν έχουμε feedback. Στα χαρτιά έχει όντως καλό seer και λογικά θα είναι αθόρυβο και αποδοτικό και έχει την εγγύηση, αλλά όπως είπα δεν έχουμε feedback οπότε άγνωστος Χ. Πάντως είναι κινέζικο αν και οι κινέζοι έχουν ανέβει στη ψύξη (όπως κινέζικο είναι και το inventor -> φασόν haier).

Ρίξε μια ματιά και ζύγισέ τα.

Σήμερα που έχω χρόνο να γράψω το κατεβατό μου

έχω 3 χρόνια στο σπίτι. Θέρμανση πετρέλαιο, ψύξη  ανεμιστήρας! Το σπίτι είναι μεζονέτα 2ος, 3ος με σκεπή. Είναι γωνιακό και δεν έχει ψηλότερα κτίρια γύρο του οπότε με ανοιχτά παράθυρα την έβγαζα το καλοκαίρι. Μετά ήρθε το εξοικονομώ και θα βάλω φυσικό αέριο, κλιματιστικά και ηλιακό. Δεν είμαι πολύ φίλος με τα κλιματιστικά οπότε η πρώτη μου σέψη ήταν να βάλω κάτι οικονομικό και να τα δουλεύω μόνο σε συνθήκες καύσωνα, αφού τον χειμώνα θα έχω το αέριο. Τώρα όμως έχω αρχίσει να το σκέφτομαι λίγο διαφορετικά. Αφού θα κάνω που θα κάνω την επένδυση ας βάλω κάτι καλύτερο. Είναι σωστό αυτό που μου έγραψε ο Κοζανίτης ότι σε μια κρίση αερίου θα χρειαστώ και την θέρμανση.

Τα Mitsubishi heavy είναι μάλλον τα καλύτερα για την περίπτωσή μου αλλά με την επέκταση εγγύησης + εγκατάσταση μπορεί να μου βγουν πιο ακριβά από όσο μπορώ και θα ήθελα να έχω και κάτι εναλλακτικό.

Κρατάω το yukai, έχουμε κάποιο άλλο για ψύξη κυρίως αλλά και για θέρμανση αν χρειαστεί?

Έχω ακόμα να βάλω και δύο 9άρια στα υπνοδωμάτια. Η χρήση τους θα είναι πιο περιστασιακή από το 24άρι. Πάλι κυρίως ψύξη αλλά και θέρμανση αν χρειαστεί. Εδώ σκέφτομαι ότι αν π.χ. κάνω μπάνιο τα παιδιά να μην ανάβω αέριο σε όλον τον όροφο αλλά το κλιματιστικό στο δωμάτιο των παιδιών. Τι θα προτείνατε?

Να συμπληρώσω ότι η βόρεια και ανατολική πλευρά του κτιρίου είναι εκτεθειμένες.  Τα κλιματιστικά θα τοποθετηθούν βόρεια. Από ότι μου είπε ένας εγκαταστάτης που ήρθε για προσφορά (αυτός με τα TCL) η βόρεια εγκατάσταση ευνοεί την χρήση το καλοκαίρι αλλά την δυσκολεύει τον χειμώνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ομάδα έχει κάποιος να μου προτείνει κληματιστικο για 20 τετραγωνικά δωμάτιο χωρης μονοση πιο πολύ για ψύξη στην θέρμανση πολύ σπάνια θα δουλεύει. Οικονομικό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, 123Loukas123 είπε

Σήμερα που έχω χρόνο να γράψω το κατεβατό μου

έχω 3 χρόνια στο σπίτι. Θέρμανση πετρέλαιο, ψύξη  ανεμιστήρας! Το σπίτι είναι μεζονέτα 2ος, 3ος με σκεπή. Είναι γωνιακό και δεν έχει ψηλότερα κτίρια γύρο του οπότε με ανοιχτά παράθυρα την έβγαζα το καλοκαίρι. Μετά ήρθε το εξοικονομώ και θα βάλω φυσικό αέριο, κλιματιστικά και ηλιακό. Δεν είμαι πολύ φίλος με τα κλιματιστικά οπότε η πρώτη μου σέψη ήταν να βάλω κάτι οικονομικό και να τα δουλεύω μόνο σε συνθήκες καύσωνα, αφού τον χειμώνα θα έχω το αέριο. Τώρα όμως έχω αρχίσει να το σκέφτομαι λίγο διαφορετικά. Αφού θα κάνω που θα κάνω την επένδυση ας βάλω κάτι καλύτερο. Είναι σωστό αυτό που μου έγραψε ο Κοζανίτης ότι σε μια κρίση αερίου θα χρειαστώ και την θέρμανση.

Τα Mitsubishi heavy είναι μάλλον τα καλύτερα για την περίπτωσή μου αλλά με την επέκταση εγγύησης + εγκατάσταση μπορεί να μου βγουν πιο ακριβά από όσο μπορώ και θα ήθελα να έχω και κάτι εναλλακτικό.

Κρατάω το yukai, έχουμε κάποιο άλλο για ψύξη κυρίως αλλά και για θέρμανση αν χρειαστεί?

Έχω ακόμα να βάλω και δύο 9άρια στα υπνοδωμάτια. Η χρήση τους θα είναι πιο περιστασιακή από το 24άρι. Πάλι κυρίως ψύξη αλλά και θέρμανση αν χρειαστεί. Εδώ σκέφτομαι ότι αν π.χ. κάνω μπάνιο τα παιδιά να μην ανάβω αέριο σε όλον τον όροφο αλλά το κλιματιστικό στο δωμάτιο των παιδιών. Τι θα προτείνατε?

Να συμπληρώσω ότι η βόρεια και ανατολική πλευρά του κτιρίου είναι εκτεθειμένες.  Τα κλιματιστικά θα τοποθετηθούν βόρεια. Από ότι μου είπε ένας εγκαταστάτης που ήρθε για προσφορά (αυτός με τα TCL) η βόρεια εγκατάσταση ευνοεί την χρήση το καλοκαίρι αλλά την δυσκολεύει τον χειμώνα

Μόνωση δεν θα κάνεις με το εξοικονομώ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

Μόνωση δεν θα κάνεις με το εξοικονομώ;

έχει κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια + μόνωση στον τοίχο. Ο μηχανικός μου έβαλε ηλιακό, φ.α. και κλιματισμό

αν το είχα ψάξει περισσότερο τότε σίγουρα θα του έλεγα να μου βάλει θερμοπρόσοψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 123Loukas123 είπε

έχει κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια + μόνωση στον τοίχο. Ο μηχανικός μου έβαλε ηλιακό, φ.α. και κλιματισμό

αν το είχα ψάξει περισσότερο τότε σίγουρα θα του έλεγα να μου βάλει θερμοπρόσοψη 

Κακώς πάντως. Ειδικά στο πρόγραμμα που είσαι κοιτάς πρώτα να επενδύσεις στην παθητική εξοικονόμηση. Εσύ το πήρες ανάποδα.

Και πάλι κερδισμένος είσαι, αλλά καταλαβαίνεις πως το λέω. Η παθητική εξοικονόμηση ισχύει στο διηνεκές και χωρίς πάγια κόστη.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 123Loukas123 είπε

Σήμερα που έχω χρόνο να γράψω το κατεβατό μου

έχω 3 χρόνια στο σπίτι. Θέρμανση πετρέλαιο, ψύξη  ανεμιστήρας! Το σπίτι είναι μεζονέτα 2ος, 3ος με σκεπή. Είναι γωνιακό και δεν έχει ψηλότερα κτίρια γύρο του οπότε με ανοιχτά παράθυρα την έβγαζα το καλοκαίρι. Μετά ήρθε το εξοικονομώ και θα βάλω φυσικό αέριο, κλιματιστικά και ηλιακό. Δεν είμαι πολύ φίλος με τα κλιματιστικά οπότε η πρώτη μου σέψη ήταν να βάλω κάτι οικονομικό και να τα δουλεύω μόνο σε συνθήκες καύσωνα, αφού τον χειμώνα θα έχω το αέριο. Τώρα όμως έχω αρχίσει να το σκέφτομαι λίγο διαφορετικά. Αφού θα κάνω που θα κάνω την επένδυση ας βάλω κάτι καλύτερο. Είναι σωστό αυτό που μου έγραψε ο Κοζανίτης ότι σε μια κρίση αερίου θα χρειαστώ και την θέρμανση.

Τα Mitsubishi heavy είναι μάλλον τα καλύτερα για την περίπτωσή μου αλλά με την επέκταση εγγύησης + εγκατάσταση μπορεί να μου βγουν πιο ακριβά από όσο μπορώ και θα ήθελα να έχω και κάτι εναλλακτικό.

Κρατάω το yukai, έχουμε κάποιο άλλο για ψύξη κυρίως αλλά και για θέρμανση αν χρειαστεί?

Έχω ακόμα να βάλω και δύο 9άρια στα υπνοδωμάτια. Η χρήση τους θα είναι πιο περιστασιακή από το 24άρι. Πάλι κυρίως ψύξη αλλά και θέρμανση αν χρειαστεί. Εδώ σκέφτομαι ότι αν π.χ. κάνω μπάνιο τα παιδιά να μην ανάβω αέριο σε όλον τον όροφο αλλά το κλιματιστικό στο δωμάτιο των παιδιών. Τι θα προτείνατε?

Να συμπληρώσω ότι η βόρεια και ανατολική πλευρά του κτιρίου είναι εκτεθειμένες.  Τα κλιματιστικά θα τοποθετηθούν βόρεια. Από ότι μου είπε ένας εγκαταστάτης που ήρθε για προσφορά (αυτός με τα TCL) η βόρεια εγκατάσταση ευνοεί την χρήση το καλοκαίρι αλλά την δυσκολεύει τον χειμώνα

Yukai στα υπνοδωμάτια και yukai ή edge white για 24άρι.

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-24000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b24g3kvsg-e-ras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Daikin 9 στο  μικρο υπνοδωματιο που ειναι 9τμ ετσι και κλεισει η πορτα πολλα on/off με ζητηση 21 που φτανει τη θερμοκρασια 22+ ...Ακομη κ με εξωτερικη κοντα στο μηδεν αυτο γινεται ισως λιγο πιο αραια..Μολις ανοιξει η πορτα κι επειδη ειναι απεναντι δουλευει σταθερα χαμηλα, φαινεται κ στο γραφημα..

Προφανως δεν φταει το μηχανημα  αφου ειναι σε μικρο χωρο αλλα μηπως ενας αυτοματισμος θα ελυνε το προβλημα δηλαδη μολις πεφτει η θερμοκρασια στο 20 να ανοιγει το κλιματιστικο και να το κλεινει πανω απο 21..Αλλο να κανει τρια on/off κι αλλο δεκαπεντε

Εχω το BlitzWolf@ BW-RC1, @liakjim τι αλλο χρειαζομαι;

Daikin-9.png

Kι εδω ενα γραφημα απ to Haier 18 σε 24ωρη λειτουργια με ζητηση 21 κ 20 το βραδυ

Screenshot-20240203-160958-Tapo.jpg

Εδω η χθεσινη μερα με μεση καταναλωση 400w οταν περισυ χωρις την μονωση ηταν τουλαχιστον 1000w..Παρολαυτα..υπαρχουν απωλειες αφου βορεινο σημειο και πυλωτη απο κατω

Screenshot-20240203-173549-Tapo.jpg

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συνεχίζουμε ήρθανε και αλλάξανε σήμερα αισθητήρα και πλακέτα στο panasonic το τελευταίο  12000  nanox κλπ...

ενώ δεν είχε παλιά σημάδια ότι έχει κάτι π.χ να έχει σκασει πυκνωτής... μύριζε.

όμως και όσο κοντά και να τη μύρισα δεν έδειχνε να είναι από εκεί

το κλιματιστικό εξακολουθεί και βγάζει μία ελαφριά πλέον μυρωδιά καμμένου που μαλλον θα περάσει..

 

150  και 320 πίεση πριν και 37,5 βαθμούς στην έξοδο μέτρησα τα παιδιά.

άκρως συμπαθητικά παιδιά, πραγματικά.

αλλαγή πλακέτας.. και τιμές είναι 500 όπως μου είπαν και 52 βαθμούς είδα εγώ στην έξοδο.

 

λίγο πετσίκαρε η περσίδα στο τέλος χωρίς να το καταλάβει κανενας αλλά εντάξειδ εν είναι αυτό το πρόβλημα στη φάση μας.

 

το πρόβλημα όμως συνεχίζεται και πραγματικά αισθάνομαι χαζός..

την προηγούμενη φορά είχα συνδεθεί κανονικά στο application.

 

σχεδον 5 ώρες προσπαθούσα τώρα και δεν συνδέεται  με τίποτα.

το λαμπάκι wifi ξεκίναγε αναβοσβήνει

και μετά από κανένα πεντάλεπτο ό,τι και να είχα δοκιμάσει από διάφορες συσκευές και δύο router συνέχισε να αναβοσβήνει το timer .

δοκίμασα με διάφορους τρόπους όπως δείχνει το manual ακόμα και με wps, reset και λοιπά

αυτό που δοκίμασα και μου φάνηκε περίεργο 

είναι ότι σε ό,τι φάση και να δοκίμασα δεν εμφανιζόταν τίποτα κάνοντας scan για συσκευές bluetooth η wi-fi

κανένα καινούργιο ssid σε bluetooth ούτε σε wifi.

η απόλυτη ξενέρα.

 

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εχω το BlitzWolf@ BW-RC1, @liakjim τι αλλο χρειαζομαι;

Δεν το έχω ψάξει, αλλά λογικά το συγκεκριμένο δεν δέχεται Input θερμοκρασίας ( δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις μέσω google home ή κάτι άλλο) . Λογικά θα θέλεις homeassistant για αυτοματισμούς.

Αλλιώς μάλλον θα πρέπει να πας σε κάτι τέτοιο, το οποίο παίρνει ως πρόσθετο αυτό και μετά να κάνεις τις ρουτίνες που λες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το BW-RC1 της BlitzWolf μόνο του δεν έχει αυτοματισμούς. Μπορεί ωστόσο μέσω ΗΑ, εφόσον υπάρχει άλλος αισθητήρας για λήψη θερμοκρασία.

Είχα ένα (το άλλαξα με RM4 mini) και το έδωσα στον κουμπάρο στο χωριό για να ανάβει εκ του μακρόθεν το κλιματιστικό μέσω της εφαρμογής στο κινητό. Απλά πράγματα για απλούς χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...