Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δοκίμασε το P0 με τους 20 

Δε θελω να σκεφτομαι τι θα χε καψει σε κανονικη λειτουργια..Οκ θα το δοκιμασω!!

Παντως τωρα που δουλεψα αρκετα το Daikin στο μικρο υπνοδωματιο με κλειστη πορτα ξεσκιστηκε στα on/off και σκεφτομουν το offset....βασικα η μονωση φταιει😆

Αλλα τωρα με ανοιχτη πορτα 180w non stop!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistiko-lg-artcool-mirror-ac24bq-inverter-24000btu  κάποια γνώμη για αυτό εδώ; Γενικά όσο καιρό παρακολουθώ το νήμα εδώ  δεν βλέπω να υπάρχουν και πολλά feedback για lg. Το design του συγκεκριμένου είναι κορυφαίο για εμένα γι'αυτό τείνω προς τα εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dimkask8 είπε

https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistiko-lg-artcool-mirror-ac24bq-inverter-24000btu  κάποια γνώμη για αυτό εδώ; Γενικά όσο καιρό παρακολουθώ το νήμα εδώ  δεν βλέπω να υπάρχουν και πολλά feedback για lg. Το design του συγκεκριμένου είναι κορυφαίο για εμένα γι'αυτό τείνω προς τα εδω

Χρήση; Το θες για ψύξη και θέρμανση;

Νομίζω με 1.400€ πας σε άκρως καλύτερο μηχάνημα από τα 5.3 SCOP και μέτριο SEER 6.9 του LG, το design τι να το κάνεις άμα καίει το διπλό ρεύμα από κάποιο αντίστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Kozanitis1 said:

Χρήση; Το θες για ψύξη και θέρμανση;

Νομίζω με 1.400€ πας σε άκρως καλύτερο μηχάνημα από τα 5.3 SCOP και μέτριο SEER 6.9 του LG, το design τι να το κάνεις άμα καίει το διπλό ρεύμα από κάποιο αντίστοιχο;

Και ψύξη και θέρμανση. Κοίταξε σίγουρα με 1400 παίρνω άλλο με καλύτερους δείκτες ας πούμε edge black είναι πολύ ωραίο κ αυτο αλλά υπάρχει ένας σημαντικός παράγοντας που λέγεται γυναίκα κ άντε να την πείσεις χαχαχα. Απλά ήθελα να μάθω αν έχουμε κάνα feedback να δούμε πόσο μπορεί να κατέβει σε θέρμανση στην ψύξη ξέρουμε ότι τα πιο πολλά τα καταφέρνουν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimostr είπε

Ευκαιρία να αγοράσεις ένα toyotomi 

Πάντως τα καινούργια toyotomi Erai & Sendai -στα χαρτιά- δείχνουν πολύ ενδιαφέροντα.

Παρομοια με τα πολυδιαφημισμένα Toshiba & daikin …

Γιατί όχι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Dimkask8 είπε

https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistiko-lg-artcool-mirror-ac24bq-inverter-24000btu  κάποια γνώμη για αυτό εδώ; Γενικά όσο καιρό παρακολουθώ το νήμα εδώ  δεν βλέπω να υπάρχουν και πολλά feedback για lg. Το design του συγκεκριμένου είναι κορυφαίο για εμένα γι'αυτό τείνω προς τα εδω

φίλος μου την πάτησε με το design , κλασσικό συμπεριφορά φθηνιάρικων με on/off και μεγάλη κατανάλωση , μονο στα προηγούμενα κρύα συμπεριφέρθηκε σωστά αλλά πάνω απο 500w

(η γυναίκα το επέλεξε 😛 )

σίγουρα άλλο μοντέλο θα είναι μιας και περάσαν λίγα χρόνια αλλά δε νομίζω να αλλάζει κάτι απο τα (άσχημα) χαρακτηριστικά που έχει στα χαρτιά (απαράδεχτα για τα λεφτά του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, leonkoum είπε

Πάντως τα καινούργια toyotomi Erai & Sendai -στα χαρτιά- δείχνουν πολύ ενδιαφέροντα.

Παρομοια με τα πολυδιαφημισμένα Toshiba & daikin …

Γιατί όχι;;

Μικρή εγγύηση. Όχι καλή συμπεριφορά σε θέρμανση με υψηλά ελάχιστα watts.

1 ώρα πριν, Dimkask8 είπε

https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistiko-lg-artcool-mirror-ac24bq-inverter-24000btu  κάποια γνώμη για αυτό εδώ; Γενικά όσο καιρό παρακολουθώ το νήμα εδώ  δεν βλέπω να υπάρχουν και πολλά feedback για lg. Το design του συγκεκριμένου είναι κορυφαίο για εμένα γι'αυτό τείνω προς τα εδω

Ακούγονται διάφορα για τα LG. Χαζές βλάβες. Και έχουν μικρή εγγύηση. Θα πήγαινα σε κάτι δοκιμασμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, leonkoum είπε

Πάντως τα καινούργια toyotomi Erai & Sendai -στα χαρτιά- δείχνουν πολύ ενδιαφέροντα.

Παρομοια με τα πολυδιαφημισμένα Toshiba & daikin …

Γιατί όχι;;

Οποίο κλιματιστικό στο ενεργειακό του ταμπελακι έχει φορτίο σχεδιασμού στο θερμο μικρότερο από ότι  στη μέση ζώνη είναι καλό αλλιώς πάρε άλλο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, marioboni είπε

γενική ερώτηση 

με απώλειες περίπου στα 3500w πόσο θα περίμενα ελάχιστη κατανάλωση από το haori 16αρι;

γιατί σαν να μη μου τα λέει καλά 

από το πρωί ανοιχτό ως τώρα δεν το είδα να πέφτει κάτω από τα 500, χώρια από αυτό ενώ το είχα ζήτηση 22 δεν ανέβηκε πότε πάνω από 19.2 σε θερμόμετρο που το χρησιμοποιώ συχνά και το εμπιστεύομαι

 

επειδή το παρακολουθώ συνέχεια, για κανένα μισάωρο η κατανάλωση ήταν στα 260-270 αλλά η εσωτερική δεν γυρνούσε παρά μόνο όταν ανέβασα ζητούμενη

στην εφαρμογή διαβάζει βλέπω συνήθως 2-3 βαθμούς επάνω από την κανονική 

 

αν το βάλω στο  auto στον ανεμιστήρα ρίχνει αρκετά τις στροφές μέρα και πέφτει κι άλλο η θερμοκρασία του χώρου 

Αν δεν σε ενοχλεί ο θόρυβός του, δοκίμασε να ανεβάσεις ταχύτητα ανεμιστήρα.

Και εννοείται ότι αν έχεις αμφιβολία για την απόδοσή του, μπορείς πολύ εύκολα με ένα ή καλύτερα δύο ψηφιακά θερμόμετρα να επαληθεύσεις τα νούμερα που δίνει η toshiba στα πινακάκια της όπως έχουμε δείξει τόσες φορές.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Αν δεν σε ενοχλεί ο θόρυβός του, δοκίμασε να ανεβάσεις ταχύτητα ανεμιστήρα.

Και εννοείται ότι αν έχεις αμφιβολία για την απόδοσή του, μπορείς πολύ εύκολα με ένα ή καλύτερα ψηφιακά θερμόμετρα να επαληθεύσεις τα νούμερα που δίνει η toshiba στα πινακάκια της όπως έχουμε δείξει τόσες φορές.

κοίτα στο τέρμα δυνατό το fan δεν ενοχλεί,ειδικά με παιδιά στο σπίτι

από βδομάδα που θα είμαι εντός να μένω μόνιμα θα γίνει καλύτερη μελέτη για την λειτουργία του

τα μικρά από την άλλη  μη τα ματιασω είναι τρομερά.

το μεγάλο έχει να κάνει κουμάντο αναλογικά μεγαλύτερο χώρο ο οποίος τώρα που μιλάμε χωρίς να ανάβει τίποτα με άδειο σπίτι έχει 15 βαθμους 

 

Άκυρη η σύγκριση, αλλά ενώ παίζει μπάλα ένα αμόνωτο σπίτι δίπλα η μάνα μου κ  μεγαλύτερο, ένα Daikin 22αρι με 700 λάιβ βατ για μένα θα έπρεπε να βλέπω σίγουρα 300 κ παρακάτω σε συντήρηση σε ένα τέρμα μονωμενο σπίτι.Αλλά θα του δώσω χρόνο από την μεθεπόμενη εβδομάδα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεβάζω κι εγώ πρώτη φορά κατανάλωση από καινούργιο Haori 13ρι. Κατανάλωση τελευταίου 24ώρου στην Αθήνα.

Περιμένω δικά σας σχόλια και μετά θα γράψω τις σκέψεις μου, για να δω τι θα πείτε χωρίς να σας προκαταβάλω.

Δουλεύει σε υπνοδωμάτιο με νότιο προσανατολισμό και ελεύθερη ανατολική πλευρά. Παράλληλα παίζει κι ένα παλιό DAIKIN 21ρι του 2007 inverter στο σαλόνι και αφήνω ανοιχτές πόρτες και σε ένα διάδρομο, μία τουαλέτα και την κουζίνα τη μισή μέρα.

Στο flat line που βλέπετε στη μέση κανα 6ωρο ήταν κλειστό λόγω... ζέστης.

Dnhxa7n.png

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basketikos_ είπε

Ανεβάζω κι εγώ πρώτη φορά κατανάλωση από καινούργιο Haori 13ρι. Κατανάλωση τελευταίου 24ώρου στην Αθήνα.

Περιμένω δικά σας σχόλια και μετά θα γράψω τις σκέψεις μου, για να δω τι θα πείτε χωρίς να σας προκαταβάλω.

Δουλεύει σε υπνοδωμάτιο με νότιο προσανατολισμό και ελεύθερη ανατολική πλευρά. Παράλληλα παίζει κι ένα παλιό DAIKIN 21ρι του 2007 inverter στο σαλόνι και αφήνω ανοιχτές πόρτες και σε ένα διάδρομο, μία τουαλέτα και την κουζίνα τη μισή μέρα.

Στο flat line που βλέπετε στη μέση κανα 6ωρο ήταν κλειστό λόγω... ζέστης.

Dnhxa7n.png

Τι να πεις; Ότι ίσως είναι μεγάλο για τον χώρο; Ίσως ναι. Αλλά από την άλλη έχει μόλις 20W παραπάνω ελάχιστα από το 10άρι, οπότε απόλαυσέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι να πεις; Ότι ίσως είναι μεγάλο για τον χώρο; Ίσως ναι. Αλλά από την άλλη έχει μόλις 20W παραπάνω ελάχιστα από το 10άρι, οπότε απόλαυσέ το.

Είναι σχεδόν σίγουρα μεγάλο ναι. Φοβήθηκα να πάω στο 10ρι και να παλεύει να δουλέψει σε ακραίες συνθήκες. Από την άλλη βοηθάει και στους υπόλοιπους χώρους που ανέφερα, οπότε το προτίμησα εν γνώση μου γι' αυτόν ακριβώς το λόγο. Καλύτερα από το να γινόταν το ανάποδο.

Το βασικό μου ερώτημα τώρα, αφού σχολίασες εύστοχα:
Θεωρείται on-off αυτό που κάνει;
Στα χαμηλά του διαγράμματος πάει στα 12-14W, δε σβήνει τελείως. Ανεβάζει περσίδα βέβαια κάποιες φορές. Γενικά βλέπω να το κάνει κάτω από τα 190-200W, κάτω από τα οποία μάλλον δυσκολεύεται να πέσει. Αλλά γενικά, είμαι ευχαριστημένος από την κατανάλωση, τον θόρυβο, όλα. Φυσάει. Θα βάλω και άλλων ημερών για να υπάρξει πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
Επίσης, δε θα το έσβηνα καθόλου, αν έβλεπα ότι δυσκολεύεται στην επανεκκίνηση. Αλλά το peak Της κατανάλωσης πέφτει γρήγορα. Γενικά δε φαίνεται να χάνει τη θερμοκρασία γρήγορα το σπίτι όταν έχει ήλιο. Γλυτώνουμε και μερικές κιλοβατώρες σε ημερήσιο για τις ΥΚΩ της τετραμηνίας.

Βέβαια, έβαλα σε άλλο υπνοδωμάτιο και 13ρι Edge White WiFi που έχει ακριβώς την ίδια εξωτερική μονάδα, η οποία όμως κάνει πολύ περισσότερο θόρυβο από του Haori όταν ξεκινάει και μέχρι να πιάσει θερμοκρασία. Νομίζω το έχω αναφέρει πάλι. Και εικάζω ότι ίσως έχει το κλασικό πρόβλημα με τις φτερωτές των TOSHIBA. Κάλεσα την αντιπροσωπεία και πιστεύω μέσα στην άλλη εβδομάδα να μου έρθουν να το δουν.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Είναι σχεδόν σίγουρα μεγάλο ναι. Φοβήθηκα να πάω στο 10ρι και να παλεύει να δουλέψει σε ακραίες συνθήκες. Από την άλλη βοηθάει και στους υπόλοιπους χώρους που ανέφερα, οπότε το προτίμησα εν γνώση μου γι' αυτόν ακριβώς το λόγο. Καλύτερα από το να γινόταν το ανάποδο.

Το βασικό μου ερώτημα τώρα, αφού σχολίασες εύστοχα:
Θεωρείται on-off αυτό που κάνει; Στα χαμηλά του διαγράμματος πάει στα 12-14W, δε σβήνει τελείως. Ανεβάζει περσίδα βέβαια κάποιες φορές. Γενικά βλέπω να το κάνει κάτω από τα 190-200W, κάτω από τα οποία μάλλον δυσκολεύεται να πέσει. Αλλά γενικά, είμαι ευχαριστημένος από την κατανάλωση, τον θόρυβο, όλα. Φυσάει. Θα βάλω και άλλων ημερών για να υπάρξει πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Επίσης, δε θα το έσβηνα καθόλου, αν δεν έβλεπα ότι δε δυσκολεύεται στην επανεκκίνηση. Γενικά δε φαίνεται να χάνει τη θερμοκρασία γρήγορα το σπίτι όταν έχει ήλιο. Γλυτώνουμε και μερικές κιλοβατώρες σε ημερήσιο για τις ΥΚΩ της τετραμηνίας.

Βέβαια, έβαλα σε άλλο υπνοδωμάτιο και 13ρι Edge White WiFi που έχει ακριβώς την ίδια εξωτερική μονάδα, η οποία όμως κάνει πολύ περισσότερο θόρυβο από του Haori όταν ξεκινάει και μέχρι να πιάσει θερμοκρασία. Νομίζω το έχω αναφέρει πάλι. Και εικάζω ότι ίσως έχει το κλασικό πρόβλημα με τις φτερωτές των TOSHIBA. Κάλεσα την αντιπροσωπεία και πιστεύω μέσα στην άλλη εβδομάδα να μου έρθουν να το δουν.

Ναι είναι onoff. Αν κατεβάσεις το πινακάκι από τη Toshiba θα δεις ότι στις θερμοκρασίες των ημερών μας , παίζει εκεί στα 190-200W ως ελάχιστα. Δεν πειράζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι είναι onoff. Αν κατεβάσεις το πινακάκι από τη Toshiba θα δεις ότι στις θερμοκρασίες των ημερών μας , παίζει εκεί στα 190-200W ως ελάχιστα. Δεν πειράζει.

Αυτό με ενδιαφέρει.

Έκανε πάντως τέτοια και στις τρεις πολύ κρύες προηγούμενες ημέρες που έπεφτε η θερμοκρασία στους 2-3 βαθμούς. Γενικά το βάζω στους 21 τη μέρα και μπορεί να το ρίξω στους 20 το βράδυ.

Και πάνω από τα 300W δύσκολα πάει από την άλλη. Ακόμα και στους 2-3 βαθμούς που είχαμε.

Α και για τα defrost της TOSHIBA που έγραφες πρόσφατα. Κι εμένα δεν πρέπει να έχει κάνει κανένα.

Για δώσε μου link για το πινακάκι. Άρα επαληθεύεται η εικασία μου ότι δεν πέφτει κάτω από ~180-190W. Μπορεί να "χακαριστεί" κάπως αυτό ή μπα; Έστω έτσι, για τη δοκιμή. Λογικά όχι, γιατί δεν έχει ούτε follow me απ' όσο έχω δει (επιβεβαιώνεις;), ούτε κωδικούς όπως τα GREE.

Α, να πω και το άλλο... Δοκίμασα (για λίγο) να βγάλω το auto speed και να παίξω με full τον ανεμιστήρα ή και λίγο πιο κάτω, αλλά δεν είδα χαμηλότερη κατανάλωση. Μάλλον λίγο αυημένη κι όλας. Και το "μάλλον" οφείλεται στο ότι δεν το δοκίμασα εκτεταμένα.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...