Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

image.png.ca298a998a3debab7f87e7583188a6bf.png

Ότι πιο κοντινό έχω καταφέρει σε σχέση με το eurovent για τους 2C για το asyg24kmta. Υπάρχει διαφορά, αλλά έτσι και αλλιώς δεν είχα 20C στον χώρο, αλλά 22C και επίσης το κλιματιστικό αρνήθηκε να πάει στο high (1470rpm) αλλά έμεινε στο med+

image.png.6dc15e18492777c67033ac86546f36d8.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο Γενάρης σε σπίτι 35τ.μ., στο χειρότερο σημείο θερμικής νησίδας της Αθήνας - Αλεξάνδρας/Κηφισίας, αλλά τρελών απωλειών (8.000βαττ με την κουζίνα - 5.500/6.000 χωρίς αυτή, καθώς δεν τη θερμαίνω, αφού όποτε είναι να μπω μέσα, ανάβω μάτια/χύτρες/γκαζάκια/φούρνο), έμεινε στις 104κβ με το FTXC35C.

Από το σπίτι έλειψα 5 κρύες μέρες, στις οποίες το έκλεισα. Αν είχα μείνει σε αυτό, με βάση άλλες κρύες μέρες, που δεν έλειψα, θα είχε κάτσει η μπίλια κάπου στις 130-140κβ.

Ο Δεκέμβριος, που δεν έκλεισε ούτε μία μέρα το μηχάνημα, έμεινε στις 130, αλλά τουλάχιστον 5-10 ήταν τσάμπα κάψιμο από τρολο-δοκιμές (τύπου βάλε 24 σήμερα να δούμε πώς θα σου φανεί, βάλε powerful για να κάνεις μπάνιο, ΠΑΣΟΚίλες τέτοιου είδους).

25 ευρώ ο σχετικά κρύος μήνας, ενώ ήμουν μέσα στο 70% των ημερών με μία φόρμα και μία φανέλα. 95σεντς ανά ημέρα λειτουργίας. Καταπληκτικό.

 

Στο ATXC25D του πατρικού, ΒΠ, δεν έχω να δώσω κάτι αξιόπιστο, γιατί δούλεψε επί της ουσίας 7 μέρες κανονικά και με κάποια υποβοήθηση από καλοριφέρ. 2-3 ώρες το μεσημέρι, αντί να καλύπτει 2000 βαττ απωλειών, καλύπτει τουλάχιστον 5000 με τρομερή άνεση (φταίει το καλοριφέρ των υπολοίπων ωρών, αλλά και τα αστρονομικά COP εκείνων των ωρών, προφανώς).

Τις υπόλοιπες μέρες, το αναλαμβάνουν 55ρηδες, οι οποίοι το έχουν μάτι κουζίνας. 2 ώρες κάθε μεσημεράκι "που είναι φτηνό το ρεύμα". Τις υπόλοιπες ώρες, που είναι "ακριβό το ρεύμα", προτιμούν να καίνε το εξευτελιστικά φτηνό πετρέλαιο. Το οποίο καίγεται με εξαιρετικά οικονομικό τρόπο σε έναν καυστήρα 35 ετών που μπήκε για 550 τετραγωνικά και πλέον καίει για 180.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αγοράσει ένα bosch τον Ιούλιο του 2021. Τον Φεβρουάριο του 2023 αλλαχθηκε το μοτέρ. Τώρα που το ανοίγω για την θέρμανση, ακούω πάλι κάτι σα να σφυρίζει. Είναι δυνατόν να χαλάει ξανά το μοτέρ; Έχω πέσει σε ελαττωματικό μοντέλο; Και από αυτά που διαβάζω δεν ισχύει η 7-10ετη εγγυηση για αγορά που έγινε το 2021.

 

Να σημειώσω, και λάθος μου, ότι ακόμα δεν έχει γίνει συντήρηση στο κλιματιστικό, θα κλείσω αυτές τις ημέρες.

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Θέλει ψάξιμο και απ' τον εγκαταστάτη. Θεωρητικά, σε γωνία του διαμερίσματος περιμένεις να έχεις κολώνα.

Αυτό που είδα πάνω απ' την ταράτσα, είναι πως εκείνο το σημείο είναι τύπου φωταγωγός που και άλλοι έχουν περάσει σωλήνες.

Θα έβαζα τις εξωτερικές στην ταράτσα, αν δεν υπάρχει πρόβλημα... Γλυτώνεις χώρο, μικροκλίμα, θόρυβο, περιστέρια κλπ από τη βεράντα. Αρκεί να μην βλέπει ο ήλιος τον αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας. >30cm βάση από το δάπεδο για την περίπτωση χιονιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ Daikin FTXC25D και Fujitsu KM Series ASYG09KMCE ποιο θα προτιμούσατε? Θα χρειαστώ 3 κλιματιστικά για τα Υ/Δ, και η προσφορά του Πλαισίου με δωρεάν εγκατάσταση (για τα Fujitsu), επιταγή ανακύκλωσης, και 20% επιστροφή είναι καλή ευκαιρία.

Έχω το Daikin FTXC25C και είμαι πολύ ευχαριστημένος από κατανάλωση και θερμική/ψυκτική άνεση. Αλλά τα 3 Fujitsu θα μου βγούν 500 Ευρώ ποιο οικονομικά. Αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Μεταξύ Daikin FTXC25D και Fujitsu KM Series ASYG09KMCE ποιο θα προτιμούσατε? Θα χρειαστώ 3 κλιματιστικά για τα Υ/Δ, και η προσφορά του Πλαισίου με δωρεάν εγκατάσταση (για τα Fujitsu), επιταγή ανακύκλωσης, και 20% επιστροφή είναι καλή ευκαιρία.

Έχω το Daikin FTXC25C και είμαι πολύ ευχαριστημένος από κατανάλωση και θερμική/ψυκτική άνεση. Αλλά τα 3 Fujitsu θα μου βγούν 500 Ευρώ ποιο οικονομικά. Αξίζει?

Δεν θυμάμαι να έχουμε feedback από το συγκεκριμένο fujitsu. Κάνε ένα search αν είναι εδώ και στα προηγούμενα parts του θέματος.

edit

@sargyrop81, κάνω tag τον @pallisi ο οποίος έχει γράψει ότι πήρε το asyg09kmcc για να μας πει (μια σειρά πίσω, ουσιαστικά το ίδιο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  στην παρέα, ποστάρω τα συγκεντρωτικά κόστη θέρμανσης - ψύξης (για περσι το καλοκαίρι που ήταν αρκετά καυτό). Θυμίζω ότι  το EDGE είναι στο πιο κρύο-εκτεθιμένο δωμάτιο 22 τ.μ. σε ισόγειο διπλοκατοικίας του 1955, μηδέν μόνωση λοιπόν πέρα απο τα Pvc κουφώματα. Το gree δαπέδου-κονσόλα καλύπτει χώρο 30 τ.μ. σαλόνι και βοηθητικό χώρο γραφείου, που είναι μεσοτοιχία και άρα καλά μονωμένο.

  toshiba edge
10K  (KWh)
gree console
inverter 12K (KWh)
Κοστος
(0,25€/Kwh)
Ιαν-23 145 49 48,5
Φεβ-23 148 109 64,3
Μαρ-23 76 34 27,5
Ιουλ-23 148 82 57,5
Αυγ-23 34 40 18,5
Δεκ-23 106 127 58,3
Ιαν-24 180 70 62,5

Για να δούμε πως θα πάνε οι Φλεβάρης- Μάρτης...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ θα ήθελα να μάθω τι μαγικά κάνουν εκεί στην Toshiba και δεν πιάνουν με τίποτα πάγο οι μονάδες τους. Υποπτεύομαι όπως έχω ξαναπεί παλιά ότι κάτι κάνουν με κάποια υδρόφοβη ή υδρόφιλη επίστρωση ή κάτι παρεμφερές.

Το πρωί ήταν όλα παγωμένα έξω, τα αμάξια μέσα στους πάγους.

Το asyg24kmta δεν τα πήγε και πολύ άσχημα, έκανε μόλις 2 defrost όλη τη νύχτα και αυτά νωρίς το πρωί που είχε -0.3C έξω ελάχιστη (το atxc25b έκανε επίσης 2). 

Ήμουν ξύπνιος και κατά τις 08:20 πήγα από τα πεθερικά. Ενώ λοιπόν είχαν ξεκινήσει αργά το πρωί το 24άρι Yukai και είχε ανεβάσει watts για να ζεσταθεί ο χώρος, δεν υπήρχε η παραμικρή υποψία παγοποίησης μια ώρα αφότου δούλευε καμιά ώρα στα +1000W. Τίποτα. Ούτε μια στάλα. Από την άλλη το asyg που είχε κάνει defrost στις 07:20, είχε ήδη πιάσει πάγους και πράγματι έκανε πάλι στις 9 παρά τέταρτο. 'Οτι και να κάνουν, τους βγάζω το καπέλο και το ζηλεύω.

image.png.d1834cf03177ad4c34f18db55f58a92e.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, fragsp είπε

Το σπίτι είναι σε παλιά πολυκατοικία 60-70 που ειναι οι πιο πολλές πολυκατοικίες στο κέντρο του πειραιά ή πιο καινούρια που εχει μια σχετικη μονωση;

Σε πολυκατοικία του 2006 με σχετικά καλή μόνωση.Το αρνητικό είναι ότι είμαι τελευταίο όροφο(ταράτσα απο πανω) , με ακατοίκητο τον κάτω όροφο ,μονοκατοικία στα ανατολικά (εκτεθειμένο κι από εκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, liakjim said:

Δεν θα σε βοηθήσει, αλλά αν σου δώσει τις τελικές τιμές, φαντάζομαι θα σου απαντήσει αν του πεις "κοίτα αυτό, θα μου φτάσει έτσι;"

Πάντως προσωπικά με μια πρόχειρη ανάγνωση, με 4KW απώλειες, σε toshiba θα πήγαινα στο 16άρι edge white/haori.

Σε μη toshiba θα πήγαινα στο FTXM42R / RXM42R το οποίο θα πρέπει να έχει τα μισά ελάχιστα watts από το toshiba και δίνει 4KW στους ή στο asyg18kmte με τα 90W ελάχιστα σε ψύξη. To τελευταίο σε λειτουργία αφύγρανσης (όπως παίζω το asyg24kmta), θα πρέπει να σου καλύπτει όλο το σπίτι, ή σχεδόν όλο.

Δεν ήθελα να επεκταθώ σε άλλες λύσεις, σίγουρα θα μπερδευτείς, αλλά το έχουμε ξαναπεί. Στα κλιματιστικά θέλει και λίγο τύχη για να κουμπώσει κάτι ιδανικά στον Χ χώρο με τις άπειρες παραμέτρους.

Μπορούμε να βρούμε πουθενά τα capacity tables και τα power input της Daikin;

Αντίστοιχα ίσως αν μπορούμε να βρούμε τα ελάχιστα watts που μπορεί να κατέβει το Edge.

EDIT

Μάλλον μέχρι 340/240 watt πέφτει το Edge σε ψύξη και θέρμανση αντίστοιχα.

image.png.a0037436c17ade58a3c69cec0ce65798.png

6 hours ago, sap00 said:

Θα έβαζα τις εξωτερικές στην ταράτσα, αν δεν υπάρχει πρόβλημα... Γλυτώνεις χώρο, μικροκλίμα, θόρυβο, περιστέρια κλπ από τη βεράντα. Αρκεί να μην βλέπει ο ήλιος τον αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας. >30cm βάση από το δάπεδο για την περίπτωση χιονιού. 

Θα το τσεκάρω κι αυτό το option.

Επεξ/σία από MiJ16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimostr, στα toyotomi, όταν ενεργοποιήσεις κάποιο test mode (πχ P0), όταν το κλείσεις και το ανοίξεις πάλι, πρέπει να το ενεργοποιήσεις ξανά ή μένει σε test mode, όπου με κάποιο τρόπο το απενεργοποιείς;

Γνωστός μου έχει αυτό, μπορεί να χρησιμοποιήσει test modes σε αυτό λες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

@dimostr, στα toyotomi, όταν ενεργοποιήσεις κάποιο test mode (πχ P0), όταν το κλείσεις και το ανοίξεις πάλι, πρέπει να το ενεργοποιήσεις ξανά ή μένει σε test mode, όπου με κάποιο τρόπο το απενεργοποιείς;

Γνωστός μου έχει αυτό, μπορεί να χρησιμοποιήσει test modes σε αυτό λες;

 

ολα τα φασον gree μπορουν τα test modes 

οταν απενεργοποιεις απο το κοντρολ πρεπει να ξανακανεις την διαδικασια η οταν υπαρξει διακοπη ρευματος πρπεπει να ξαναγινει η διαδικασια ,

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...