Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα TCL μου τα παρουσίασε ως best VMF με πολύ καλά Seer & Scop (8.1 & 5.1)

https://www.skroutz.gr/s/46621571/TCL-Miracle-III-24CHSD-TPG21I-Klimatistiko-Inverter-24000-BTU-A-A-me-WiFi.html

είναι σίγουρο ότι ο καθένας θα προσπαθήσει να πουλήσει αυτό που θα του αποφέρει το μεγαλύτερο κέρδος

για αυτό θέλω να έχω και κάποιο εναλλακτικό από τα Mitsubishi Heavy

liakjim τι άλλο θα μπορούσα να δω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, 123Loukas123 είπε

liakjim τι άλλο θα μπορούσα να δω?

Ρίξε μια ματιά στο τέλος του sticky όπου έχω κάτσει και έχω υπολογίσει τα πραγματικά seers για κάποια κλιματιστικά. Εκεί εξηγώ και τους λόγους γιατί το seer δεν είναι αντιπροσωπευτικό για το κλίμα της Ελλάδας.

Αν θέλεις εγγύηση πάνω από όλα και 24άρι με 100% ψύξη, χωρίς καθόλου θέρμανση, υπάρχει το inventor comfort ενώ αν θέλεις και θέρμανση υπάρχει το toshiba yukai.

Αν δεις είναι και τα 2 όμως αρκετά κάτω σε οικονομία σε σχέση με το heavy 63 (το οποίο θα σου φτάσει λογικά) ή ακόμα και το heavy 71 , αλλά τα mitsubishi έχουνε 3 χρόνια εγγύηση.

Για το miracle III δεν έχουμε feedback. Στα χαρτιά έχει όντως καλό seer και λογικά θα είναι αθόρυβο και αποδοτικό και έχει την εγγύηση, αλλά όπως είπα δεν έχουμε feedback οπότε άγνωστος Χ. Πάντως είναι κινέζικο αν και οι κινέζοι έχουν ανέβει στη ψύξη (όπως κινέζικο είναι και το inventor -> φασόν haier).

Ρίξε μια ματιά και ζύγισέ τα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι μετά και τις μετρήσεις που παρέλαβα απ' τον μηχανολόγο σχετικά με τις απώλειες και μια δύσκολη θεωρώ εξίσωση. Αρχικά παραθέτω πάλι την κάτοψη, τα ψυκτικά φορτία και τις θερμικές απώλειες.
 

Spoiler

image.png.2e912e3eed36d74ba70bd0a2036b4d3e.png

image.png.ab7f3a3b7e629c64a4341b1170099d7f.png

image.png.e4aa8daef3c387f59609a0c7d5b7ba39.png

Εν γένει, η "ανησυχία" του μηχανικού σχετίζεται με την ψύξη του χώρου και όχι τόσο με την θέρμανση. Στην πράξη, όντως το διαμέρισμα παρόλες τις μονώσεις είναι απάλευτο το καλοκαίρι.

Κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με τα ψυκτικά φορτία:

1. Τα λανθάνοντα φορτία από λάθος προστέθηκαν σε κάθε χώρο. Θα διορθωθεί και θα μου αποσταλεί ξανά

2. Οι μετρήσεις των διαστάσεων του κάθε χώρου έγιναν με βάση τις διαστάσεις που έχει η κάτοψη. Στην κάτοψη ωστόσο υπάρχει η εξωτερική διάσταση (το εξωτερικό μέρος των τοίχων), συνεπώς οι απώλειες είναι κατά ένα μικρό ποσοστό λιγότερες.

3. Η εκτίμηση του μηχανικού είναι πως η σαλονοκουζίνα έχει απώλειες στην ψύξη γύρω στα 4-4.2 kW, ενώ το Υ/Δ γύρω στα 3kW. Εδώ συμβάλει στα μειωμένα kW η ύπαρξη ντουλάπας στο νότιο τοίχο, ο οποίος είναι μια πληγή γενικότερα για το διαμέρισμα. 

4. Όλα τα παραπάνω θα βελτιωθούν με την τοποθέτηση τέντας σε όλο το νότιο τοίχο (πριν το καλοκαίρι). Επίσης το γεγονός πως σε κάποιους τοίχους η μόνωση είναι εσωτερικά βοηθάει το χειμώνα αλλά όχι το καλοκαίρι.

Βάση των παραπάνω προτείνεται από τον μηχανικό στη σαλονοκουζίνα ένα π.χ. 14αρι και στο Υ/Δ ένα καλό 9άρι. Συγκεκριμένα το κλιματιστικό στην σαλονοκουζίνα προτείνεται να μπει απέναντι από το νότιο τοίχο, ο οποίος θα έχει και τα περισσότερα φορτία το καλοκαίρι. Υπάρχει εκεί ωστόσο ένα μείον, το γεγονός πως η απόσταση τοίχου-παραθύρου, το κενό δηλαδή που μπορεί να μπει το κλιματιστικό, είναι 98cm (αν χρειαστεί  κουρτίνα θα μαζευτεί). Για ένα κλιματιστικό δηλαδή πλάτους 90 cm (Mitsu Heavy ZSX) μπορώ να αφήσω αριστερά/δεξιά 4-5 πόντους.

image.jpeg.efe666163807fc9eb80d0c403984ee75.jpeg

Έχω φτιάξει την παρακάτω λίστα Clima και έχω τα εξής συμπεράσματα με κάμποσα ερωτηματικά

  • Γενικότερα με είχαν ψήσει πολύ τα Mitsubishi Heavy (ZSX) και με 7 χρόνια εγγύηση. Ωστόσο δεν βγάζει 14άρι. Αν και το 12αρι φτάνει μέχρι τα 4.5kW, με rated τα 3.5kW, δεν ξέρω ποιά θα είναι η συμπεριφορά του στην κατανάλωση, όταν έξω έχει 38 βαθμούς και του ζητείται να δώσει το 80% του capacity του (π.χ. 4.2kW). Σε αυτό το θέμα δεν έβγαλα άκρη με τον πίνακα του capacity (σελ 52). Οπότε ίσως να είναι πιο σωστό να πήγαινα σε 14άρι ή 16άρι (???).
  • Τα Toshiba Edge θεωρώ πως είναι μια καλή περίπτωση. Είναι και 80cm πλάτος άρα πιο βολικό για το σημείο που υπέδειξε ο μηχανικός.
  • Για το 9αρι, πάμε για το Mitsubishi Heavy Diamond SRK25ZSX-W.
  • Πήρα προσφορά απ' τον Voyia, ο οποίος μου φάνηκε πολύ εντάξει γενικότερα και για την εγκατάσταση απ' αυτούς. Εκεί βέβαια μας δίνονται μόνο οι επιλογές των Mitsu & Toshiba. Οπότε δεν είναι δεσμευτικό αν υπάρχει καλύτερη επιλογή άλλης εταιρίας. 

Θέλω λοιπόν τα φώτα σας για το μηχάνημα της σαλονοκουζίνας και συγγνώμη για το κατεβατό.

Επεξ/σία από MiJ16
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Επανέρχομαι μετά και τις μετρήσεις που παρέλαβα απ' τον μηχανολόγο σχετικά με τις απώλειες και μια δύσκολη θεωρώ εξίσωση. Αρχικά παραθέτω πάλι την κάτοψη, τα ψυκτικά φορτία και τις θερμικές απώλειες.
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.2e912e3eed36d74ba70bd0a2036b4d3e.png

image.png.ab7f3a3b7e629c64a4341b1170099d7f.png

image.png.e4aa8daef3c387f59609a0c7d5b7ba39.png

Εν γένει, η "ανησυχία" του μηχανικού σχετίζεται με την ψύξη του χώρου και όχι τόσο με την θέρμανση. Στην πράξη, όντως το διαμέρισμα παρόλες τις μονώσεις είναι απάλευτο το καλοκαίρι.

Κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με τα ψυκτικά φορτία:

1. Τα λανθάνοντα φορτία από λάθος προστέθηκαν σε κάθε χώρο. Θα διορθωθεί και θα μου αποσταλεί ξανά

2. Οι μετρήσεις των διαστάσεων του κάθε χώρου έγιναν με βάση τις διαστάσεις που έχει η κάτοψη. Στην κάτοψη ωστόσο υπάρχει η εξωτερική διάσταση (το εξωτερικό μέρος των τοίχων), συνεπώς οι απώλειες είναι κατά ένα μικρό ποσοστό λιγότερες.

3. Η εκτίμηση του μηχανικού είναι πως η σαλονοκουζίνα έχει απώλειες στην ψύξη γύρω στα 4-4.2 kW, ενώ το Υ/Δ γύρω στα 3kW. Εδώ συμβάλει στα μειωμένα kW η ύπαρξη ντουλάπας στο νότιο τοίχο, ο οποίος είναι μια πληγή γενικότερα για το διαμέρισμα. 

4. Όλα τα παραπάνω θα βελτιωθούν με την τοποθέτηση τέντας σε όλο το νότιο τοίχο (πριν το καλοκαίρι). Επίσης το γεγονός πως σε κάποιους τοίχους η μόνωση είναι εσωτερικά βοηθάει το χειμώνα αλλά όχι το καλοκαίρι.

Βάση των παραπάνω προτείνεται από τον μηχανικό στη σαλονοκουζίνα ένα π.χ. 14αρι και στο Υ/Δ ένα καλό 9άρι. Συγκεκριμένα το κλιματιστικό στην σαλονοκουζίνα προτείνεται να μπει απέναντι από το νότιο τοίχο, ο οποίος θα έχει και τα περισσότερα φορτία το καλοκαίρι. Υπάρχει εκεί ωστόσο ένα μείον, το γεγονός πως η απόσταση τοίχου-παραθύρου, το κενό δηλαδή που μπορεί να μπει το κλιματιστικό, είναι 98cm (αν χρειαστεί  κουρτίνα θα μαζευτεί). Για ένα κλιματιστικό δηλαδή πλάτους 90 cm (Mitsu Heavy ZSX) μπορώ να αφήσω αριστερά/δεξιά 4-5 πόντους.

image.jpeg.efe666163807fc9eb80d0c403984ee75.jpeg

Έχω φτιάξει την παρακάτω λίστα Clima και έχω τα εξής συμπεράσματα με κάμποσα ερωτηματικά

  • Γενικότερα με είχαν ψήσει πολύ τα Mitsubishi Heavy (ZSX) και με 7 χρόνια εγγύηση. Ωστόσο δεν βγάζει 14άρι. Αν και το 12αρι φτάνει μέχρι τα 4.5kW, με rated τα 3.5kW, δεν ξέρω ποιά θα είναι η συμπεριφορά του στην κατανάλωση, όταν έξω έχει 38 βαθμούς και του ζητείται να δώσει το 80% του capacity του (π.χ. 4.2kW). Σε αυτό το θέμα δεν έβγαλα άκρη με τον πίνακα του capacity (σελ 52). Οπότε ίσως να είναι πιο σωστό να πήγαινα σε 14άρι ή 16άρι (???).
  • Τα Toshiba Edge θεωρώ πως είναι μια καλή περίπτωση. Είναι και 80cm πλάτος άρα πιο βολικό για το σημείο που υπέδειξε ο μηχανικός.
  • Για το 9αρι, πάμε για το Mitsubishi Heavy Diamond SRK25ZSX-W.
  • Πήρα προσφορά απ' τον Voyia, ο οποίος μου φάνηκε πολύ εντάξει γενικότερα και για την εγκατάσταση απ' αυτούς. Εκεί βέβαια μας δίνονται μόνο οι επιλογές των Mitsu & Toshiba. Οπότε δεν είναι δεσμευτικό αν υπάρχει καλύτερη επιλογή άλλης εταιρίας. 

Θέλω λοιπόν τα φώτα σας για το μηχάνημα της σαλονοκουζίνας και συγγνώμη για το κατεβατό.

Τα Mitsubishi έχουν 3 χρόνια. 7 έχει ο συμπιεστής, εξάρτημα που σπάνια παρουσιάζει βλάβη.

Θα πήγαινα καρφί σε Toshiba και στους δύο χώρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, liakjim said:

Τα Mitsubishi έχουν 3 χρόνια. 7 έχει ο συμπιεστής, εξάρτημα που σπάνια παρουσιάζει βλάβη.

Θα πήγαινα καρφί σε Toshiba και στους δύο χώρους.

Έχεις δίκιο για την εγγύηση Mitsu.

Για Toshiba αναφέρεσαι στα Toshiba Edge 13J2AVSG-E1 & Toshiba Edge 16J2AVSG-E1?

(Τα Haori δεν τα έβαλα στην λίστα ως πιο θορυβώδη απ' τα Edge, απ' όσο διάβασα στις κριτικές του skroutz)

Επεξ/σία από MiJ16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MiJ16 είπε

Επανέρχομαι μετά και τις μετρήσεις που παρέλαβα απ' τον μηχανολόγο σχετικά με τις απώλειες και μια δύσκολη θεωρώ εξίσωση. Αρχικά παραθέτω πάλι την κάτοψη, τα ψυκτικά φορτία και τις θερμικές απώλειες.

Έξω από το δωμάτιο έχεις κολώνα? Δες πως θα βγουν οι σωλήνες. Θα έβαζα του σαλονιού να βλέπει προς τη μεγάλη διάσταση και προς το διάδρομο - γραφείο. Η εσωτερική μόνωση σημαίνει οτι δεν έχεις θερμοχωρητικότητα δομικών στοιχείων - άρα δες χαμηλές καταναλώσεις σε συνεχή λειτουργία. Οπωσδήποτε τέντα ανοιχτόχρωμη (μη βάλεις καμία μαύρη που είναι της μόδας).    

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Έχεις δίκιο για την εγγύηση Mitsu.

Για Toshiba αναφέρεσαι στα Toshiba Edge 13J2AVSG-E1 & Toshiba Edge 16J2AVSG-E1?

(Τα Haori δεν τα έβαλα στην λίστα ως πιο θορυβώδη απ' τα Edge, απ' όσο διάβασα στις κριτικές του skroutz)

Από εδώ κατεβάζεις όλα τα data books των toshiba -> https://espacepro.toshiba-confort.fr/documentation/

Εκεί θα δεις τα πινακάκια με τα capacity tables, οπότε επιλέγεις σε συνεργασία με τον μηχανικό σου και τα αναθεωρημένα στοιχεία που περιμένεις. Επίσης εκεί θα δεις και τα στοιχεία με τα dB και όχι με τα άσχετα opinions από τους άσχετους του σκρουτζ. Τέλος στο Sticky χαμηλά μετά το edit θα βρεις και υπολογισμούς με πιο ρεαλιστικά seers για το κλίμα της Αττικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, sap00 said:

Έξω από το δωμάτιο έχεις κολώνα? Δες πως θα βγουν οι σωλήνες. Θα έβαζα του σαλονιού να βλέπει προς τη μεγάλη διάσταση και προς το διάδρομο - γραφείο. 

 

Για το σαλόνι:

Στην αρχή εκεί που λες υπολογιζόταν. Εκεί ακριβώς είναι και η αναμονή της πρίζας. Αλλά ο μηχανικός πρότεινε τον βόρειο τοίχο, έτσι ώστε να χτυπάει πάνω στο νότιο και σιγά σιγά θα πάει η θέρμανση/ψύξη προς τον διάδρομο, αλλά και να μη σε χτυπάει απευθείας όταν κάθεσαι στον καναπέ και το πτερύγιο είναι προς τα κάτω.

image.png.4cc0b5540a82b5ad3f9d4309afa69b4e.png

 

Για το δωμάτιο:

Θέλει ψάξιμο και απ' τον εγκαταστάτη. Θεωρητικά, σε γωνία του διαμερίσματος περιμένεις να έχεις κολώνα.

Αυτό που είδα πάνω απ' την ταράτσα, είναι πως εκείνο το σημείο είναι τύπου φωταγωγός που και άλλοι έχουν περάσει σωλήνες.

image.jpeg.0bb2e0e68dc43e60fd63eca2abeccc30.jpeg

image.jpeg.cab2a151fd0ac82088404db264411951.jpeg

image.jpeg.af9d4f574e96f7fb08759ca59e7521f1.jpeg

 

Η μία λύση, αν είναι κολώνα είναι να ακολουθήσουν την παρακάτω πορεία οι σωλήνες. Ή διαφορετικά, θα πάει στον απέναντι τοίχο. Θέλει μελέτη απ' τον εγκαταστάτη.

image.jpeg.e306eeffba606e73b6052abe20396555.jpeg

11 minutes ago, sap00 said:

Η εσωτερική μόνωση σημαίνει οτι δεν έχεις θερμοχωρητικότητα δομικών στοιχείων - άρα δες χαμηλές καταναλώσεις σε συνεχή λειτουργία. Οπωσδήποτε τέντα ανοιχτόχρωμη (μη βάλεις καμία μαύρη που είναι της μόδας).    

 

Τι εννοείς με το "άρα δες χαμηλές καταναλώσεις σε συνεχή λειτουργία";

Εννοείται λευκές τέντες!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Τι εννοείς με το "άρα δες χαμηλές καταναλώσεις σε συνεχή λειτουργία";

 

Δεν θα χρειαστεί να ζεσταθούν πρώτα τα δομικά στοιχεία για να κρατάς σταθερά θερμοκρασίες, θα ζεσταίνεται ο χώρος άμεσα (και θα κρυώνει γρήγορα μόλις κλείνεις το A/C). Άρα χαμηλές καταναλώσεις σε λειτουργία 24/7.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Morris (φασόν TCL), έχει τουλάχιστον 3 προφίλ λειτουργίας ανάλογα με την εξωτερική:

image.png.bd5da4011cd8b5f25c2652e478ad7280.png

Ακολουθεί τα χνάρια της μιτσούμπας του apostolisep3

Λέτε τα TCL να είναι μεταμφιεσμένα mitsubishi; 😅

image.png.c085511153a6328c7e97d7dc3ededdab.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, liakjim said:

Από εδώ κατεβάζεις όλα τα data books των toshiba -> https://espacepro.toshiba-confort.fr/documentation/

Εκεί θα δεις τα πινακάκια με τα capacity tables, οπότε επιλέγεις σε συνεργασία με τον μηχανικό σου και τα αναθεωρημένα στοιχεία που περιμένεις. Επίσης εκεί θα δεις και τα στοιχεία με τα dB και όχι με τα άσχετα opinions από τους άσχετους του σκρουτζ. Τέλος στο Sticky χαμηλά μετά το edit θα βρεις και υπολογισμούς με πιο ρεαλιστικά seers για το κλίμα της Αττικής.

Για να είμαι ειλικρινής αμφιβάλλω αν θα βοηθήσει ο μηχανικός στα capacity tables. Θα το ψάξω λίγο μόνος μου και βλέπουμε.

EDIT

Απ' όσο μπορώ να καταλάβω το 13αρι θα είναι στο max capacity για να καλύψει τις απώλειες το καλοκαίρι. Ίσως να μην τις καλύπτει καν αν υπολογίσουμε 4.2kW απώλειες

image.png.dc7ccfb059a656a25319f29e69fcfb8d.png

Επεξ/σία από MiJ16
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MiJ16 είπε

Για να είμαι ειλικρινής αμφιβάλλω αν θα βοηθήσει ο μηχανικός στα capacity tables. Θα το ψάξω λίγο μόνος μου και βλέπουμε.

Δεν θα σε βοηθήσει, αλλά αν σου δώσει τις τελικές τιμές, φαντάζομαι θα σου απαντήσει αν του πεις "κοίτα αυτό, θα μου φτάσει έτσι;"

Πάντως προσωπικά με μια πρόχειρη ανάγνωση, με 4KW απώλειες, σε toshiba θα πήγαινα στο 16άρι edge white/haori.

Σε μη toshiba θα πήγαινα στο FTXM42R / RXM42R το οποίο θα πρέπει να έχει τα μισά ελάχιστα watts από το toshiba και δίνει 4KW στους ή στο asyg18kmte με τα 90W ελάχιστα σε ψύξη. To τελευταίο σε λειτουργία αφύγρανσης (όπως παίζω το asyg24kmta), θα πρέπει να σου καλύπτει όλο το σπίτι, ή σχεδόν όλο.

Δεν ήθελα να επεκταθώ σε άλλες λύσεις, σίγουρα θα μπερδευτείς, αλλά το έχουμε ξαναπεί. Στα κλιματιστικά θέλει και λίγο τύχη για να κουμπώσει κάτι ιδανικά στον Χ χώρο με τις άπειρες παραμέτρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, liakjim said:

Δεν θα σε βοηθήσει, αλλά αν σου δώσει τις τελικές τιμές, φαντάζομαι θα σου απαντήσει αν του πεις "κοίτα αυτό, θα μου φτάσει έτσι;"

Πάντως προσωπικά με μια πρόχειρη ανάγνωση, με 4KW απώλειες, σε toshiba θα πήγαινα στο 16άρι edge white/haori.

Σε μη toshiba θα πήγαινα στο FTXM42R / RXM42R το οποίο θα πρέπει να έχει τα μισά ελάχιστα watts από το toshiba και δίνει 4KW στους ή στο asyg18kmte με τα 90W ελάχιστα σε ψύξη. To τελευταίο σε λειτουργία αφύγρανσης (όπως παίζω το asyg24kmta), θα πρέπει να σου καλύπτει όλο το σπίτι, ή σχεδόν όλο.

Δεν ήθελα να επεκταθώ σε άλλες λύσεις, σίγουρα θα μπερδευτείς, αλλά το έχουμε ξαναπεί. Στα κλιματιστικά θέλει και λίγο τύχη για να κουμπώσει κάτι ιδανικά στον Χ χώρο με τις άπειρες παραμέτρους.

Δε νομίζω πως περιμένω να μου δώσει άλλες μετρήσεις. Αυτές είναι οι τελικές. Απλά θα αφαιρέσει τις λανθάνουσες τιμές απ' τα άλλα δωμάτια για τα έχει υπολογίσει στο σαλόνι.

Οκ για την ψύξη το asyg18kmte. Στην θέρμανση που είναι λιγότερες οι απώλειες όμως και τις υπερκαλύπτει, δεν έχουμε το ρίσκο των on/off;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενική ερώτηση 

με απώλειες περίπου στα 3500w πόσο θα περίμενα ελάχιστη κατανάλωση από το haori 16αρι;

γιατί σαν να μη μου τα λέει καλά 

από το πρωί ανοιχτό ως τώρα δεν το είδα να πέφτει κάτω από τα 500, χώρια από αυτό ενώ το είχα ζήτηση 22 δεν ανέβηκε πότε πάνω από 19.2 σε θερμόμετρο που το χρησιμοποιώ συχνά και το εμπιστεύομαι

 

επειδή το παρακολουθώ συνέχεια, για κανένα μισάωρο η κατανάλωση ήταν στα 260-270 αλλά η εσωτερική δεν γυρνούσε παρά μόνο όταν ανέβασα ζητούμενη

στην εφαρμογή διαβάζει βλέπω συνήθως 2-3 βαθμούς επάνω από την κανονική 

 

αν το βάλω στο  auto στον ανεμιστήρα ρίχνει αρκετά τις στροφές μέρα και πέφτει κι άλλο η θερμοκρασία του χώρου 

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...