Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, doomnx είπε

 

Thanks! Παίζει χωρίς αντίπαλο; Να το χτυπήσω;

Spoiler

Για κάποιον που θέλει να βλέπει και κάποιο υποτυπώδες διάγραμμα κατανάλωσης στο κινητό του, ναι. Αλλά και γενικά είναι ως τώρα απροβλημάτιστα κι ποιοτικά, ειδικά για την τιμή τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Για κάποιον που θέλει να βλέπει και κάποιο υποτυπώδες διάγραμμα κατανάλωσης στο κινητό του, ναι. Αλλά και γενικά είναι ως τώρα απροβλημάτιστα κι ποιοτικά, ειδικά για την τιμή τους.

 

Θέλω και να με ειδοποιεί όταν τελειώνει κάποια συσκευή με βάση την κατανάλωση 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν βάλουμε τελική τιμή 0.25KWh, τότε πάμε στα περίπου 115€ τελική τιμή για θέρμανση.

Εγω στα 100 τμ έκαψα 324 μέχρι αυτή τη στιγμή άρα με 0,25 χ 330 πες που θα φτάσει στις 12 το βράδυ = 82,5 δηλαδή 3 coral μπουκάλες υγραερίου που δίνουν απίστευτη θαλπωρή ζεστασιάς και μυρωδιάς , καλός συμβιβασμός είναι πιστεύω 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, alexdeskas said:

Κατανάλωση Perfera 12αρι σε γκαρσονιέρα 55τμ.

Εσωτερική θερμοκρασία 21 βαθμοί.

Εξωτερική από 7.5 χτες το απόγευμα έως 2.5 σήμερα το πρωί.

Νομίζω πως σαν αυτο άλλο κλιματιστικό που να νιώθει τις απώλειες και να προσαρμόζει την ισχύ του (και την γελοία κατανάλωσή του) δεν υπάρχει... πέφτει μέχρι και 80w περίπου...

Ύστερα βλέπω κάτι καταναλώσεις 1200w μέσο όρο που βάζετε μερικοί (και που είσαστε και ευχαριστημένοι) και δεν ξέρω τι να σκεφτώ...

 

Screenshot_2024-01-31-05-10-20-316.jpeg

Screenshot_2024-01-31-18-54-29-322.jpeg

Σε ποιό 12αρι Daikin αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Απολογισμός Γενάρη ->

image.png.16bd2a8c5449be63a9bbddbdc7f7c0b6.png

Η 4η συσκευή είναι αφυγραντήρας.

image.png.ffd376bd959843d1e4acf442ac30fe9b.png

Οπότε τα 3 κλιματιστικά για σπίτι 120τμ και απωλειών 15KW σύμφωνα με την εφαρμογή, έκαψαν στο κλίμα του Ωρωπού Αττικής (εμφανώς πιο κρύο μέρος από την Αθήνα), 458KWh.

Αν βάλουμε τελική τιμή 0.25KWh, τότε πάμε στα περίπου 115€ τελική τιμή για θέρμανση.

Ερώτηση: τα μικρά, τα δουλεύεις και αυτά 24/7 ή διακοπτόμενα, ανάλογα πόσο κρύα είναι η μέρα;

Διαπίστωση: Για τον Γενάρη, ζέστανες το σπίτι σου, με ενέργεια σχεδόν ίση, όσο 46 λίτρα πετρελαίου (αν θυμάμαι καλά το 1 λίτρο πετρελαίου έχει θερμογόνο δύναμη περίπου 10 kWh/lt), όπου by the book, αν άναβες πετρέλαιο θα ήθελες (ας πούμε ένα μέσο COP 6), σχεδόν 300 λίτρα πετρέλαιο, για την ίδια ποσότητα ενέργειας. Έτσι, με πρόχειρους υπολογισμούς, αν το λίτρο έχει στην καλύτερη 1.20, θα χρειαζόσουν 350-400€ πετρέλαιο ;) 💪

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγω στα 100 τμ έκαψα 324 μέχρι αυτή τη στιγμή άρα με 0,25 χ 330 που θα φτάσει στις 12 το βράδυ = 82,5 δηλαδή 3 coral μπουκάλες υγραερίου που δίνουν απίστευτη θαλπωρή ζεστασιάς και μυρωδιάς , καλός συμβιβασμός είναι πιστεύω 

Για τις Coral, στο γειτονικό νήμα :P

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ερώτηση: τα μικρά, τα δουλεύεις και αυτά 24/7 ή διακοπτόμενα, ανάλογα πόσο κρύα είναι η μέρα;

Διαπίστωση: Για τον Γενάρη, ζέστανες το σπίτι σου, με ενέργεια σχεδόν ίση, όσο 46 λίτρα πετρελαίου (αν θυμάμαι καλά το 1 λίτρο πετρελαίου έχει θερμογόνο δύναμη περίπου 10 kWh/lt), όπου by the book, αν άναβες πετρέλαιο θα ήθελες (ας πούμε ένα μέσο COP 6), σχεδόν 300 λίτρα πετρέλαιο, για την ίδια ποσότητα ενέργειας. Έτσι, με πρόχειρους υπολογισμούς, αν το λίτρο έχει στην καλύτερη 1.20, θα χρειαζόσουν 350-400€ πετρέλαιο ;) 💪

Για τις Coral, στο γειτονικό νήμα :P

Τα μικρά έπαιζαν ανάλογα το κρύο. Διακοπτόμενα τις πιο ζεστές ημέρες, 24/7 τις κρύες. Κρεβατοκάμαρες είναι και μάλιστα στον πάνω όροφο, φαίνεται να κλέβουν λίγο ζέστα από κάτω. Σε μισή ώρα αν δεν είχε πολύ κρύο ισορροπούσαν στα ελάχιστα watts.

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Θέλω και να με ειδοποιεί όταν τελειώνει κάποια συσκευή με βάση την κατανάλωση 😂

Spoiler

Πανευκολο με το homeassistant.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ ηλεκτρολόγος, δεν αφήνει εκεί που είναι να μπει κλιματιστικό κουλούρα 1-2 μέτρα (έστω ΝΥΑ 3Χ2.5) καλώδιο, μέσα σε ένα σπιράλ, ώστε όταν μπει κλιματιστικό να συνδέσουν απλά την παροχή από εκεί..., κουτιά πρίζες κλπ, κόστος και τσάμπα κόψε ράψε στα καλώδια (κατά τη γνώμη μου), σε κόστος μια η άλλη είναι..

Έτσι τα είχε ο δικός μου.

Θα ανεβάσω φωτό πόσο ωραία μπήκε το ρεύμα με εξωτερικό σπιράλ να κουμπώνει με το σπιράλ της αναμονής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατανάλωση Ιανουαρίου τριών κλιματιστικών σε 85 τετρ.  στον Πειραιά. Μέση θερμοκρασία σπιτιού  από 21 - 22,5.

1) Τesla TA53FFUL-1832IAW 18000 BTU. 24ωρη λειτουργία με ζητούμενη από 20 (όταν λείπουμε και μετά τα μεσάνυχτα) ως 23 

2) Toshiba Yukai RAS-13E2AVG-E. Λειτουργία από 07:00 - 24:00 με ζητούμενη απο 21 ως 23 (στα κρύα) 

3) Sharp AY-XP9RMR 9000 btu. Λειτουργία 3  με 4 ώρες τα απογεύματα κυρίως με ζητούμενη 21 ως 24

Να υπενθυμίσω πως εγινε εκ νεου εγκαταστάση του Tesla στις 23/1.

ac.png

Επεξ/σία από tolispolo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I left alone, my mind was off
I needed time to charge
To get the temperature from my control
What did I see? Can I heat?
That what I blow that night was heat and not just breeze?

Just what I blew in my cold screams
Were they reflections of my IR-ed bind staring back at me?
'Cause in my beams it's always there
The human face that twists my control and brings me to my air

Night was frost, was no use holding off
'Cause I just had to I-feel, was someone beneath me?
In the mist, dark figures move and twist
Was all this for real or just some kind of Hell?

Two two C, the number of the controlist
Hell and fire was scheduled to be reached

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...