Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πινακακι για το fujitsu φαινεται διαφορετικο απο τα νουμερα της eurovent. Μηπως οι τιμες στο πινακακι ειναι οι μεγιστες δυνατες δηλ λειτουργια σε full capacity?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν το καταλαβαίνω σωστά, άλλη τιμή υπολογίζεις εσύ, άλλη η Fujitsu..

Λογικά TC είναι η αποδιδόμενη θερμότητα και IP (input power), για 5 βαθμούς έξω και 22 μέσα, δίνει 10.02kW αποδιδόμενη με 3.55kW κατανάλωση, οπότε τα 2.05kW IP δική σου, "στα χαρτιά" δεν συμφωνεί με το πίνακα που ανέβασες...

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ πως η παροχή που υπολογίζεις μήπως είναι διαφορετική από τη δική τους; (χωρίς προσβολή :P), στο High δηλαδή να είναι μικρότερη η παροχή, αλλά αυτή που αναφέρουν να είναι σε Powerful λειτουργία (ή κάποια αντίστοιχη)

Αυτό λέει, image.png.8cf6bf77283b92495a29fa8a5573f659.png

και το high είναι τα 1170 κυβικά που έχει στο πινακάκι.

Το ξέρω πως δεν συμφωνούν, αλλά από την άλλη, αυτός λέει 10/3,55 = 2.8cop που δεν το έχω δει ποτέ. Δεν ξέρω.

2 λεπτά πριν, chemkyr είπε

το πινακακι για το fujitsu φαινεται διαφορετικο απο τα νουμερα της eurovent. Μηπως οι τιμες στο πινακακι ειναι οι μεγιστες δυνατες δηλ λειτουργια σε full capacity?

Πιθανών να είναι όντως με 100% φορτίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό λέει, image.png.8cf6bf77283b92495a29fa8a5573f659.png

και το high είναι τα 1170 κυβικά που έχει στο πινακάκι.

Το ξέρω πως δεν συμφωνούν, αλλά από την άλλη, αυτός λέει 10/3,55 = 2.8cop που δεν το έχω δει ποτέ. Δεν ξέρω.

Πιθανών να είναι όντως με 100% φορτίο.

Λογικά είναι με πλήρες φορτίο (σαν να λέει τα μέγιστα που μπορεί να σου αποδώσει, ασχέτως COP), καθώς το Input Power (ισχύς από το δίκτυο ρεύματος) είναι πάνω από 2kW σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, όπου για ακόμα μια φορά δείχνει πως λειτουργώντας το κλιματιστικό συνεχόμενα, μειώνουμε το Input Power, αυξάνοντας το Capacity (θερμότητα που αποδίδεται στο χώρο), έχοντας ως συνέπεια να αυξάνουμε το COP, αφού δουλεύει σε εύρος με καλύτερη απόδοση (πιθανόν λόγω πιέσεων ψυκτικού μέσου και ενθαλπίας) κατά την συμπίεση και εκτόνωση του R32..., γενικότερα πολύ καλή ανάλυση κάνει η Toshiba με % load, που δυστυχώς δεν μας δίνουν άλλοι κατασκευαστές..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα σήμερα του σαλονιού που το έχω ψιλοπαρατημένο με εξωτερική περίπου 5c και βλέπω κατανάλωση 900w - 1500w, αλλά δεν το βλέπω να κάθεται για πολύ στα 900, περισσότερο κοντά στα 1200 είναι . Είναι η πρώτη φορά που μετράω γιατί συνήθως το έχω κλειστό. Είναι 12άρι το κλιματιστικό και αναρωτιέμαι αν δείχνει κάτι αυτή η κατανάλωση, π.χ ότι είναι μικρό για τον χώρο. Είχα ξαναποστάρει εδώ πριν τα πάρω αλλά δεν τα βρήκαμε και έκανα του κεφαλιού μου 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Έβαλα σήμερα του σαλονιού που το έχω ψιλοπαρατημένο με εξωτερική περίπου 5c και βλέπω κατανάλωση 900w - 1500w, αλλά δεν το βλέπω να κάθεται για πολύ στα 900, περισσότερο κοντά στα 1200 είναι . Είναι η πρώτη φορά που μετράω γιατί συνήθως το έχω κλειστό. Είναι 12άρι το κλιματιστικό και αναρωτιέμαι αν δείχνει κάτι αυτή η κατανάλωση, π.χ ότι είναι μικρό για τον χώρο. Είχα ξαναποστάρει εδώ πριν τα πάρω αλλά δεν τα βρήκαμε και έκανα του κεφαλιού μου 😛 

Μοντέλο, θερμοκρασία χώρου, ζητούμενη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Kozanitis1 said:

Μοντέλο, θερμοκρασία χώρου, ζητούμενη;

Toyotomi Erai έχω πάρει 12άρι (335W). Ζητούμενη 16, θερμοκρασία χώρου γράφει 14 το κλιματιστικό, ο μετρητής του καλοριφέρ γράφει 16,5. Γενικά τον ζεσταίνει τον χώρο δεν έχω παράπονο.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Toyotomi Erai έχω πάρει 12άρι (335W). Ζητούμενη 16, θερμοκρασία χώρου γράφει 14 το κλιματιστικό, ο μετρητής του καλοριφέρ γράφει 16,5. Γενικά τον ζεσταίνει τον χώρο δεν έχω παράπονο.

Συγνώμη, αλλά τι ζεσταίνεις ακριβώς όταν έχει 14 μέσα και εσύ ζητάς 16;;;;

Δηλαδή στο χώρο αυτό με 16 βαθμούς εσύ κάθεσαι μέσα άνετα;🥶

Μόλις τώρα, Grim Ripper είπε

Υπάρχει κλιματιστικό που μπορείς να ζητήσεις 16 βαθμούς για θέρμανση;

Τα SRK εμάς από 18 και πάνω σε αφήνουν να τα ρυθμίσεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Συγνώμη, αλλά τι ζεσταίνεις ακριβώς όταν έχει 14 μέσα και εσύ ζητάς 16;;;;

Δηλαδή στο χώρο αυτό με 16 βαθμούς εσύ κάθεσαι μέσα άνετα;🥶

Τα SRK εμάς από 18 και πάνω σε αφήνουν να τα ρυθμίσεις :P

Και τα atxc25c και ftxc35c που έχω νομίζω από 18 ξεκινάνε. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Kozanitis1 said:

Συγνώμη, αλλά τι ζεσταίνεις ακριβώς όταν έχει 14 μέσα και εσύ ζητάς 16;;;;

Ώπα μπερδευτήκαμε, πριν το ανοίξω είχε πιο κάτω, 12 έδειχνε του καλοριφέρ και το πήγε στα 16.5. Δεν ξέρω πόσο accurate είναι βέβαια. Συνήθως το έχω 18 αλλά μου είπαν να προσπαθώ το πολύ +12 βαθμούς απτην εξωτερική θερμοκρασία. Μια χαρά ζεσταίνει φοράω και ρούχα 😛 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Υπάρχει κλιματιστικό που μπορείς να ζητήσεις 16 βαθμούς για θέρμανση;

 

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Συγνώμη, αλλά τι ζεσταίνεις ακριβώς όταν έχει 14 μέσα και εσύ ζητάς 16;;;;

Δηλαδή στο χώρο αυτό με 16 βαθμούς εσύ κάθεσαι μέσα άνετα;🥶

Τα SRK εμάς από 18 και πάνω σε αφήνουν να τα ρυθμίσεις :P

H φουτζιτζάρα μπορεί και 16C (λογικά θα μπορεί και το toshiba για να το λέει)

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Ώπα μπερδευτήκαμε, πριν το ανοίξω είχε πιο κάτω, 12 έδειχνε του καλοριφέρ και το πήγε στα 16.5. Δεν ξέρω πόσο accurate είναι βέβαια. Συνήθως το έχω 18 αλλά μου είπαν να προσπαθώ το πολύ +12 βαθμούς απτην εξωτερική θερμοκρασία. Μια χαρά ζεσταίνει φοράω και ρούχα 😛 

Η θερμοκρασία που είναι κάποιος άνετος είναι υποκειμενική, αλλά πες μας ποιος "επιστήμονας" σου είπε να το δουλεύεις έως +12 από την εξωτερική; Δηλαδή αν έξω έχει 0, θα το βάλεις στο 16???

Δούλεψε το με ό,τι θερμοκρασία θες, άσε τις χαζομάρες που σου λένε για +12 κλπ... ;)

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Kozanitis1 said:

Η θερμοκρασία που είναι κάποιος άνετος είναι υποκειμενική, αλλά πες μας ποιος "επιστήμονας" σου είπε να το δουλεύεις έως +12 από την εξωτερική; Δηλαδή αν έξω έχει 0, θα το βάλεις στο 16???

Δούλεψε το με ό,τι θερμοκρασία θες, άσε τις χαζομάρες που σου λένε για +12 κλπ... ;)

Σωστό και αυτό, ο εγκαταστάτης μου το είπε αλλά όντως δεν γράφει κάτι τέτοιο μέσα στο βιβλίο του. Παρόλα αυτά δεν κατάλαβα αν η κατανάλωση είναι νορμαλ ή αν καίει πολύ. Στο υπνοδωμάτιο που το ανοίγω (9άρι Toyotomi ERAI) καθημερινά καίει πολύ λίγο νομίζω, βέβαια σήμερα κάνει πολύ πιο κρύο.

Screenshot_2024-01-30-22-50-34-85_c8ce049e2765335b474bc4d710ac1b2a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Σωστό και αυτό, ο εγκαταστάτης μου το είπε αλλά όντως δεν γράφει κάτι τέτοιο μέσα στο βιβλίο του. Παρόλα αυτά δεν κατάλαβα αν η κατανάλωση είναι νορμαλ ή αν καίει πολύ. Στο υπνοδωμάτιο που το ανοίγω (9άρι Toyotomi ERAI) καθημερινά καίει πολύ λίγο νομίζω, βέβαια σήμερα κάνει πολύ πιο κρύο.

Screenshot_2024-01-30-22-50-34-85_c8ce049e2765335b474bc4d710ac1b2a.jpg

Για να δεις τι καίει σε συντήρηση χώρου, ανάλογα και με τις απώλειες του, πρέπει να το αφήσεις 24 ώρες τουλάχιστον στη ζητούμενη που θες και να δεις που θα σταθεροποιηθεί η κατανάλωση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι σαν άσχετος, αν θέλουμε να αφήσουμε ένα κλιματιστικό το βράδυ να ζεσταίνει ένα χώρο υπνοδωμάτιο 15τμ έχει και μόνωση και δίπλα τζαμια (εδώ Χανιά Κρήτη δεν έχει κρύο και δεν δουλεύει συνέχεια)

Σε ποια θερμοκρασία το βάζουμε, πχ το έβαλα 23 αλλά δεν με ικανοποιούσε λόγο ότι δεν έχει ζεσταθεί ο χώρος

Ποια ρύθμιση;

Κλιματιστικο μάρκα heiner 12αρι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...