Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ακούσατε κάποιον φούρνο να γκρεμίζεται στην Πεντέλη; Ήταν το 80άρι heavy του @apostolisep3 που έκανε defrost 😅

image.png.0b0487af9bf9fe23279708765482ee30.png

 

Εξεπλαγην μπορω να πω... απαραδεκτο να κανει defrost με 1 βαθμο και 94% υγρασια θα το γυρισω πισω.

Επισης ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να καιει 1100W στους 25 και να ειμαι με το σοβρακο μεσα... ΤΡΑΓΙΚΗ Mitsubishi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@apostolisep3 αυτά είναι.., εγώ το κατέβασα στους 23, μέσα όλο το σπίτι 21 στρογγυλά, όπου πέσαμε στα 600W

Τα προηγούμενα κρύα που το είχα στο 25 (22.5 μέσα όλο το σπίτι όταν ισορρόπησε), αφού είδα τι έκαψε επειδή άλλαξα πάροχο (τουρισμό), όλο το σπίτι ήταν στις 350kWh+ για 15 μέρες, οπότε έβαλα πάλι καλτσούλες, φουτεράκι και φόρμα :P , "ρίχνοντας" το στους 23 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση ρε παιδια, δεν ξερω αν εχει απαντηθει, εχω ενα 9ρι "φτηνο" σε μικρο χωρο γυρω στα 10-12 m2 και το χρησιμοποιω για θερμανση γυρω στις 10 ωρες. Γιαι δεν μου δουλευει σαν inverter ενω ειναι , αλλα κανει on off? το βλεπω απο το tapo.  Υποτιθεται οτι τα inverter δουλευουν μονιμως σωστα? Ευχαριστω

image.png.c4d7e8f39222a706fef29d1b3014153a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Amaretos είπε

Μια ερωτηση ρε παιδια, δεν ξερω αν εχει απαντηθει, εχω ενα 9ρι "φτηνο" σε μικρο χωρο γυρω στα 10-12 m2 και το χρησιμοποιω για θερμανση γυρω στις 10 ωρες. Γιαι δεν μου δουλευει σαν inverter ενω ειναι , αλλα κανει on off? το βλεπω απο το tapo.  Υποτιθεται οτι τα inverter δουλευουν μονιμως σωστα? Ευχαριστω

image.png.c4d7e8f39222a706fef29d1b3014153a.png

Πως το είχε πει μια κρητικιά μπαναρισμένη ψυχή; Υπάρχουν inverter α΄ διαλογής, β' διαλογής και γ' διαλογής.

Αυτό μπορεί να είναι δ' ...

Μπορείς να μας πεις το μοντέλο ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να μας πεις το μοντέλο ακριβώς;

 

12 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Γιαι δεν μου δουλευει σαν inverter ενω ειναι , αλλα κανει on off?

Ποντάρω κάτι ψιλά σε Aux 😛😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πως το είχε πει μια κρητικιά μπαναρισμένη ψυχή; Υπάρχουν inverter α΄ διαλογής, β' διαλογής και γ' διαλογής.

Αυτό μπορεί να είναι δ' ...

Μπορείς να μας πεις το μοντέλο ακριβώς;

Ενα Metz MTZ09E21 το πηρα κυριως για δροσια 90% - 10% χρηση, και το πηρα και αρκετα φτηνα , προφανως ξερω οτι δεν ειναι απο το πανω ραφι, απλα μου κανει εντυπωση, αρα στα χαρακτηριστκα του ειναι inverter αλλα ΔΕΝ δουλευει σαν inverter? Δεν ειναι λιγο παρανομο/περιεργο δεν ξερω. Πραγματικα θελω να μαθω τι συμβαινει, μπορει ενα inverter να δουλευει ετσι, αν ισχυει αυτο αυτο και εκεινο? Η δεν μπορει να γινει αυτο, οποτε πουλανε κατι για INVERTER ενω δεν ειναι? Αυτη ειναι η απορια μου, δεν θαλω να μου πειτε , ειναι φτηνο ειναι ετσι τα ξερω αυτα :)

13 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

 

Ποντάρω κάτι ψιλά σε Aux 😛😋

Τι εννοεις?

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Ενα Metz MTZ09E21 το πηρα κυριως για δροσια 90% - 10% χρηση, και το πηρα και αρκετα φτηνα , προφανως ξερω οτι δεν ειναι απο το πανω ραφι, απλα μου κανει εντυπωση, αρα στα χαρακτηριστκα του ειναι inverter αλλα ΔΕΝ δουλευει σαν inverter? Δεν ειναι λιγο παρανομο/περιεργο δεν ξερω. Πραγματικα θελω να μαθω τι συμβαινει, μπορει ενα inverter να δουλευει ετσι, αν ισχυει αυτο αυτο και εκεινο? Η δεν μπορει να γινει αυτο, οποτε πουλανε κατι για INVERTER ενω δεν ειναι? Αυτη ειναι η απορια μου, δεν θαλω να μου πειτε , ειναι φτηνο ειναι ετσι τα ξερω αυτα :)

Ανέβασε μας μια φωτογραφία το τηλεκοντρόλ του, λογικά κάποιας εταιρείας φασόν είναι, μήπως και έχει κουμπί i-feel ή follow me, ώστε να λαμβάνει θερμοκρασία από το χειριστήριο και όχι από το θερμοστάτη της εσωτερικής μονάδας..

Επίσης να φανταστώ πως MODE είναι στη θέρμανση, ανεμιστήρας auto και οι περσίδες κοιτάνε όσο το δυνατόν πιο κάτω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Ενα Metz MTZ09E21 το πηρα κυριως για δροσια 90% - 10% χρηση, και το πηρα και αρκετα φτηνα , προφανως ξερω οτι δεν ειναι απο το πανω ραφι, απλα μου κανει εντυπωση, αρα στα χαρακτηριστκα του ειναι inverter αλλα ΔΕΝ δουλευει σαν inverter? Δεν ειναι λιγο παρανομο/περιεργο δεν ξερω

Τι εννοεις?

Θα είναι κάποιο Inverter του κιλού από τα βάθη της Κίνας, πιθανώς κάποιο φασόν AUX. Ίσως με υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα να δεις πιο χαμηλά watts, αλλά μην περιμένεις θαύματα. Μη σκας πάντως, αφού το πήρες για ψύξη, πόσο χάλια να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ανέβασε μας μια φωτογραφία το τηλεκοντρόλ του, λογικά κάποιας εταιρείας φασόν είναι, μήπως και έχει κουμπί i-feel ή follow me, ώστε να λαμβάνει θερμοκρασία από το χειριστήριο και όχι από το θερμοστάτη της εσωτερικής μονάδας..

Επίσης να φανταστώ πως MODE είναι στη θέρμανση, ανεμιστήρας auto και οι περσίδες κοιτάνε όσο το δυνατόν πιο κάτω??

Εχει I FEEL αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν το χρησιμοποιω το τηλεκοντρολ, τοο ανοιγω απο Smart Life εφαρμογη γιατι το ανοιγω απο αλλο οροφο, καμια ωρα πριν κατεβω ωστε να το βρω ζεστο το δωματιο, απο Smart Life λοιπον εχω

- Windspeed: Auto

- Heat 

- Swing στο off ( κοιτανε κατω οταν δουλευει)

 

Μηπως να βαζω IFEEL θα δω διαφορα στην λειτουργια δλδ? Ευχαριστω προκαταβολικα

image.png.185095242be7736f5f043bdecd607d34.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Εχει I FEEL αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν το χρησιμοποιω το τηλεκοντρολ, τοο ανοιγω απο Smart Life εφαρμογη γιατι το ανοιγω απο αλλο οροφο, καμια ωρα πριν κατεβω ωστε να το βρω ζεστο το δωματιο, απο Smart Life λοιπον εχω

- Windspeed: Auto

- Heat 

- Swing στο off ( κοιτανε κατω οταν δουλευει)

 

Μηπως να βαζω IFEEL θα δω διαφορα στην λειτουργια δλδ? Ευχαριστω προκαταβολικα

image.png.185095242be7736f5f043bdecd607d34.png

Όταν είναι ανοικτό το μηχάνημα, στρέψε το χειριστήριο προς την εσωτερική μονάδα, πάτησε το IFEEL, λογικά θα κάνει κάποιο μπιπ και θα σου ανάψει κάποια ένδειξη στο χειριστήριο.., αυτό που ουσιαστικά κάνει είναι να παίρνει μέτρηση θερμοκρασίας από το κοντρόλ, που έχουμε δει να "εκπολιτίζει" τη λειτουργία των "οικονομικών κλιματιστικών..

Δες αν έχει και η εφαρμογή μενού να ενεργοποιείς το IFEEL (λογικά δεν θα έχει), άσε κάπου μακριά το κοντρόλ σε ένα σταθερό σημείο, στη θερμοκρασία που θες και δες πως δουλεύει από την TAPO ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

image.png.dc8277657b368e21256a711c971a4d40.png

Αφού είδαμε ότι οι μετρήσεις μας είναι κοντά (απόκλιση περίπου 0,2 / 0,3), παραθέτω και ΚΟΠ του ATXC25D. Εξωτερική σύφμωνα με το μετεό στους 3,5 βαθμούς, μετρημένη 4,5/5 στο σημείο πέριξ της εξ. μονάδας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Όταν είναι ανοικτό το μηχάνημα, στρέψε το χειριστήριο προς την εσωτερική μονάδα, πάτησε το IFEEL, λογικά θα κάνει κάποιο μπιπ και θα σου ανάψει κάποια ένδειξη στο χειριστήριο.., αυτό που ουσιαστικά κάνει είναι να παίρνει μέτρηση θερμοκρασίας από το κοντρόλ, που έχουμε δει να "εκπολιτίζει" τη λειτουργία των "οικονομικών κλιματιστικών..

Δες αν έχει και η εφαρμογή μενού να ενεργοποιείς το IFEEL (λογικά δεν θα έχει), άσε κάπου μακριά το κοντρόλ σε ένα σταθερό σημείο, στη θερμοκρασία που θες και δες πως δουλεύει από την TAPO ;)

και τον ανεμιστηρα πανω απο 60% ή 3η ή 4η σκαλα.......

Επεξ/σία από marmaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

@apostolisep3 αυτά είναι.., εγώ το κατέβασα στους 23, μέσα όλο το σπίτι 21 στρογγυλά, όπου πέσαμε στα 600W

Τα προηγούμενα κρύα που το είχα στο 25 (22.5 μέσα όλο το σπίτι όταν ισορρόπησε), αφού είδα τι έκαψε επειδή άλλαξα πάροχο (τουρισμό), όλο το σπίτι ήταν στις 350kWh+ για 15 μέρες, οπότε έβαλα πάλι καλτσούλες, φουτεράκι και φόρμα :P , "ρίχνοντας" το στους 23 😅

Φιλε Κοζανιτη παρολα τα ον/οφ του, οταν κανει ΚΡΥΟ το αρκουδι συμπεριφερεται οπως πρεπει και για την ζεστη που εχω στο σπιτι 24.6 at the moment δεν καιει "τπτ" .

το ιδιο ακριβως αρκουδι μπηκε και στο σπιτι της θειας μου στο καρπενησι και με 24 βαθμους μεσα καιει 1200W στους -5 και 80+ υγρασια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2024 στις 5:16 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Μηχανήματα 18αρια και πάνω, καλά είναι να έχουν αποκλειστική γραμμή δική τους από τον πίνακα.., συγκεκριμένα τα καλώδια να είναι 2.5mm2, καθώς και οι ασφάλειες στα 16Α (ιδανικά τύπου L+N, να διακόπτουν και ουδέτερο δηλαδή)

Για 24000 BTU η ασφάλεια στον πίνακα πόσο πρέπει να είναι;16Α ή 24Α;

Υπόψη ότι το σπίτι είναι παλιό του 76 και τα καλώδια είναι 1,5mm.Δηλαδη και για το 18αρι και για το 24αρι τα καλώδια είναι 1,5mm.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...