Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε παιδιά παρατηρώ στα διπλανά σπίτια που έβαλαν καινούργια κλιματιστικά όλα έχουν τις αναδιπλούμενες βάσης αλλά φαίνεται να μην έχουν γωνία 90° ακριβώς με συνέπεια το κλιματιστικό δεν είναι ακριβώς παράλληλα στον τοίχο το πάνω μέρος γέρνει προς τον τοίχο. Επηρεάζει με κάποιο τρόπο την λειτουργία του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τιμές για multisplit Toshiba, π.χ. 2 μονάδες εσωτερικές RAS-M05J2KVSG-E και 1 εξωτερική RAS-2M10U2AVG-E; Έστω ένα ενδεικτικό κόστος αγοράς;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rkb είπε

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τιμές για multisplit Toshiba

Οχι για τα συγκεκριμένα παραδείγματα που ανέφερες, αλλά στην Ελληνική αγορά βρίσκεις αυτά σε Σκρουτζ, σε BestPrice, και πιο χαμηλά στο Voyias (αλλά το πρόβλημα που αντιμετώπισα με τους τελευταίους είναι οτι ανοίγουν μόνο 5 ώρες την ήμερα, πρωινά 9-2μμ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, komatoza είπε

Βρε παιδιά παρατηρώ στα διπλανά σπίτια που έβαλαν καινούργια κλιματιστικά όλα έχουν τις αναδιπλούμενες βάσης αλλά φαίνεται να μην έχουν γωνία 90° ακριβώς με συνέπεια το κλιματιστικό δεν είναι ακριβώς παράλληλα στον τοίχο το πάνω μέρος γέρνει προς τον τοίχο. Επηρεάζει με κάποιο τρόπο την λειτουργία του?

κι εμένα τέτοιες μου έβαλαν αλλά στην γωνία τρύπησα, έβαλα μια βίδα και την έκανα Φιξ.Σταματησε κι ένας κραδασμός που ερχόταν μέσα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμαιλ στο πράκτικερ και 4 τηλέφωνα.

μάλλον κάνουν την πάπια αν και παλιότερα που χρειάστηκε επικοινωνία ήθελαν τον χρόνο τους.

 

ολο θα σας πάρουμε πισω, δεν βρίσκουμε την παραγγελία (ακομα και με Τους αριθμούς (γιατί ειναι 2 τα αιρκοντίσιον σε διαφορετικές παραγγελίες)

 

 

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε μου κατι σχετικα με τις θερμοκρασιες και καταναλωσεις που οριζουμε στα κλιματιστικα Inverter.

Οταν ειναι χαμηλη η θερμοκρασια του δωματιου,
πχ πες 13 βαθμους,
εχει νοημα, τι πρακτικα σημαινει,
αν θα το βαλεις σε 20 βαθμους, ή 24;
Εννοω, ειναι αρκετο εκτιμω μια θερμοκρασια γυρω στους 20.
Αν το βαλει καποιος στους 24, θα πετυχει πιο ζεστο δωματιο,
ή σχεδον ματαιος κοπος;
Θα 'ζοριστει' παραπανω το κλιματιστικο,
ή απλα εκει που θα σταματουσε στους 20 να δουλευει,
θα συνεχισει μεχρι να πιασει 24;

Συναφες με το παραπανω,
η καταναλωση θα ειναι αλλη-μεγαλυτερη,
εστω μεχρι να πιασει τους 20 βαθμους, ακομη κι αν εχεις ορισει 24,
ή θα ειναι ιδια μεχρι τους 20, και οτι καψει παραπανω μεχρι τους 24; (αρα παει αναλογικα με τη χρηση του κλιματιστικου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

Τί εννοείς;

Άρχισε από νωρίς το πρωί να σχηματίζεται πάγος, αλλά τώρα ανέβηκε η θερμοκρασία μισό βαθμό άρα θα διατηρηθεί έτσι μέχρι να αυξηθεί η ζήτηση ή να πέσει πάλι η θερμοκρασία και να κάνει defrost.

Φέτος δεν έχει κάνει κανένα μέχρι τώρα με ελάχιστη εξωτερική στην πλάτη του μέχρι 2,9 .

11 minutes ago, mindreader said:

Πειτε μου κατι σχετικα με τις θερμοκρασιες και καταναλωσεις που οριζουμε στα κλιματιστικα Inverter.

Οταν ειναι χαμηλη η θερμοκρασια του δωματιου,
πχ πες 13 βαθμους,
εχει νοημα, τι πρακτικα σημαινει,
αν θα το βαλεις σε 20 βαθμους, ή 24;
Εννοω, ειναι αρκετο εκτιμω μια θερμοκρασια γυρω στους 20.
Αν το βαλει καποιος στους 24, θα πετυχει πιο ζεστο δωματιο,
ή σχεδον ματαιος κοπος;
Θα 'ζοριστει' παραπανω το κλιματιστικο,
ή απλα εκει που θα σταματουσε στους 20 να δουλευει,
θα συνεχισει μεχρι να πιασει 24;

Συναφες με το παραπανω,
η καταναλωση θα ειναι αλλη-μεγαλυτερη,
εστω μεχρι να πιασει τους 20 βαθμους, ακομη κι αν εχεις ορισει 24,
ή θα ειναι ιδια μεχρι τους 20, και οτι καψει παραπανω μεχρι τους 24; (αρα παει αναλογικα με τη χρηση του κλιματιστικου)

Στα δικά μου όσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά ζητούμενης θερμοκρασίας με την θερμοκρασία του χώρου δουλεύει πιο εντατικά ( καίει παραπάνω )

Συνήθως ορίζω τη θερμοκρασία που θέλω και όχι μεγαλύτερη ,  και βάζω τον ανεμιστήρα όσο πιο δυνατά αντέχουν τα αυτιά μου για να φτάσει γρήγορα ο χώρος στη θερμοκρασία που θέλω.

Αλλά δεν είμαι ειδικός.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα να μου προτείνετε κλιματιστικό για θέρμανση κυρίως σε δωμάτιο 10 τετραγωνικά, με νέα αλουμίνια το δωμάτιο νότιος προσανατολισμός(δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο) . Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sveel είπε

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα να μου προτείνετε κλιματιστικό για θέρμανση κυρίως σε δωμάτιο 10 τετραγωνικά, με νέα αλουμίνια το δωμάτιο νότιος προσανατολισμός(δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο) . Ευχαριστώ! 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, komatoza είπε

Βρε παιδιά παρατηρώ στα διπλανά σπίτια που έβαλαν καινούργια κλιματιστικά όλα έχουν τις αναδιπλούμενες βάσης αλλά φαίνεται να μην έχουν γωνία 90° ακριβώς με συνέπεια το κλιματιστικό δεν είναι ακριβώς παράλληλα στον τοίχο το πάνω μέρος γέρνει προς τον τοίχο. Επηρεάζει με κάποιο τρόπο την λειτουργία του?

Τελικά αυτό παίζει κάποιο ρόλο στην απόδοση, γιατί θέλω να αλλάξω ένα παλιό κλιματιστικό και δεν ξέρω αν θα μου βάλει της αναδιπλούμενες βάσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, komatoza είπε

Τελικά αυτό παίζει κάποιο ρόλο στην απόδοση, γιατί θέλω να αλλάξω ένα παλιό κλιματιστικό και δεν ξέρω αν θα μου βάλει της αναδιπλούμενες βάσης?

Ας βάλει, απλά πες του να το αλφαδιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κλιματιστικό inverter 18000btu τί ασφάλεια πρέπει να έχει ο πίνακας ρεύματος;Πρέπει να έχει αποκλειστικα δική του γραμμή στον πίνακα το κλιματιστικό;Ή αν υπάρχει και καμιά λάμπα δεν πειράζει;

Σε κλιματιστικό  inverter 24000 btu η ασφάλεια στον πίνακα ρευματος πόσα αμπέρ πρέπει να είναι;Θα πρέπει να έχει δική του γραμμή μόνο για το κλιματιστικό;

Επειδή δεν γνωρίζω το πάχος των καλωδίων αν είναι πχ 1,5mm ή 2,5 mm αν οι ασφάλειες στον πίνακα είναι οι σωστές αυτό με καλύπτει;

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...