Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Klausx είπε

Έχεις δει τι περνάνε/καλύπτουν πίσω από θερμοπρόσωψη χωρίς μελέτη/σχέδιο; Ούτε καρφάκι δεν θα έβαζα προσωπικά.

Προφανώς θα έπρεπε να γνωρίζουν τι περνάει από πού (αν περνάει κάτι) και μετά να σημαδέψουν που να τρυπησουν..

Εδώ υποτίθεται τον έφερε από πριν να "θάψει" τη βάση στην πρόσοψη και μετά να βάλει το μηχάνημα.., δλδ όλα ανάποδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Συνήγορο του καταναλωτή , τα λεφτά πίσω , φωτό απο την εγκατάσταση , είναι επικίνδυνος , δεν επιθυμείς συνεργασία μαζί του

το ίδιο μαστόρι ήταν για το ac του @coast2coast ?

φέρε άλλον να κάνει μια βάση (λάμες) και να το ευθυγραμμίσει , μη το δουλεύεις έτσι

βέβαια πάλι είναι στριμωγμένο όπως φαίνεται

έχει 10 πόντους κενό από πάνω και 5-7 πόντους κενό από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μη γίνεσαι υπερβολικός

  Απόκρυψη περιεχομένων

412010573_6881098101926578_3425705034277

 

Χα χα εννοούσα από εγκατάσταση σε χρήστη του insomnia, από ίντερνετ έχουμε ανεβάσει βιβλιογραφία με τέτοια 🤣

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Προφανώς θα έπρεπε να γνωρίζουν τι περνάει από πού (αν περνάει κάτι) και μετά να σημαδέψουν που να τρυπησουν..

Εδώ υποτίθεται τον έφερε από πριν να "θάψει" τη βάση στην πρόσοψη και μετά να βάλει το μηχάνημα.., δλδ όλα ανάποδα 

Φίλε μου ο μονωσάς μου είπε οτι έτσι πρέπει να το κάνω δλδ να βάλω πρώτα τις μεγαλύτερες βάσεις κι ο ψυκτικός συμφώνησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Αν είναι δυνατόν εν τη 2024, να μπαίνει πρώτα η βάση και μετά να γίνεται κέλυφος.., πρώτα το κέλυφος, μετά υπάρχουν ειδικά αγκύρια/στριφώνια για θερμοπρόσωψη (μακριά), ώστε να μπει η βάση πάνω στην πρόσοψη χωρίς ζημιά, τι μ*******ς επιεικώς έχει κάνει εκεί πέρα ο τύπος..., εγώ θα τον είχα διώξει.., αν είναι δυνατόν τοποθέτηση.., και ούτε καν σύρμα ξέρω γω,  tire up..

Πονοκέφαλος με έπιασε.., για εμένα σπάσιμο το κέλυφος εκεί, διόρθωση του για να βγει έξω η βάση και η διαδικασία που σου είπα με εκ νέου εγκατάσταση (κενό κλπ, που αμφιβάλλω αν έκανε)

Εχεις καποια φωτο λινκ κτλ;  Απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει κατι, αλλα μπορει να μου διαφευγει.

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, c-max είπε

Εχεις καποια φωτο λινκ κτλ;  Απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει κατι, αλλα μπορει να μου διαφευγει.

Αν εννοείς για τα στριφώνια με λίγο που το έψαξα βρήκα αυτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ababa641 είπε

έχει 10 πόντους κενό από πάνω και 5-7 πόντους κενό από πίσω.

σίγουρα πρέπει να έρθει πιο έξω μιας και είναι και η κουλούρα πίσω ,αρκεί να το υποστηρίζει και η βάση ,

για τα 10cm πάνω δεν ξέρω

κάτω δεν παίζει να μπει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

σίγουρα πρέπει να έρθει πιο έξω μιας και είναι και η κουλούρα πίσω ,αρκεί να το υποστηρίζει και η βάση ,

για τα 10cm πάνω δεν ξέρω

κάτω δεν παίζει να μπει ?

Αυτό έχω σκεφτεί κι εγώ μήπως τελικά μπει κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Αν εννοείς για τα στριφώνια με λίγο που το έψαξα βρήκα αυτό

 

Για το κλιματιστικο μονο αυτο με την ρητίνη  θα εβαζα. Τα υπολοιπα ειναι ακαταλληλα

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ababa641 είπε

δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να σπάσω το κέλυφος.

Μην χαλάσεις τη μόνωση. Με τέσσερις μεταλλικές λάμες (δύο μεγάλες κατά μήκος και δύο μικρές κατά πλάτος) θα μεγαλώσεις τη βάση ώστε να πατήσει όλο σωστά, αλφαδιασμένα και λίγο πιο έξω. Οι λάμες να είναι λίγο μεγαλύτερες από τη μονάδα ώστε να μπουν δύο ντίζες από την οροφή για επιπλέον ασφάλεια.  Άλλη λύση είναι να κόψεις σύριζα αυτή τη βάση και να βάλεις βάση οροφής. Καλό θα είναι ίσως η κουλούρα να μην ακουμπάει στη μονάδα για αποφυγή κραδασμών.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω το πανασονικ σκέφτομαι που μου έλεγε ο άχρηστος τι θα κανω εγω με τόση κουλούρα τώρα.

3 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Έγραψα ποιος θα με ενοχλούσε

ποιός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, coast2coast είπε

 

ποιός?

.

9 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Ο ιδιοκτήτης.

Όπως και τώρα αν πάει και πέσει κάποιος καθώς δεν υπάρχει προβλεπόμενο εμπόδιο προστασίας από πτώση για άνθρωπο.

Ιδανικά θα έπρεπε να ενημερώσει ο τεχνικός ότι η προβλεπόμενη τοποθέτηση είναι "ακουμπηστή" εκτός κι αν ήθελε κάτι διαφορετικό ο πελάτης (φυσικά το ιδανικό θα ήταν να κάνουν από μόνοι τους όλα τα γνωστά: αποστάσεις , κενά κλπ).

Προσωπικά θα ζητούσα αποζημίωση αν μου τρύπαγε τη μόνωση και ευτυχώς δεν το έκανε αλλά το άφησε "ακουμπηστό". Βέβαια, στην περίπτωσή μου μιλάω εκ του ασφαλούς καθώς υπάρχει ένα υποτυπώδες στηθαίο ~1 μέτρου

 

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Maurikycli είπε

.

 

ακομα και μια αλυσίδα μπορεί να ειναι το μέτρο που λες οπότε δεν είναι επιχείρημα.

αυτοί το ιδιο θα κάνουν και πάλι ακόμα και σε μεγαλους ανθρώπους που θα τους εμπιστευτούν χωρίς δεύτερη σκέψη και πρόσβαση στο insomnia..δεν χρειάζεται πολύ μυαλό να το καταλάβεις 

Στο δημόσιο δουλεύεις μάλλον.

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2024 στις 8:10 ΜΜ, tolispolo είπε

Καλησπέρα σε ολους. Κατοχος του ενος tesla 18000 btu και παρατηρησα τον τελευταιο καιρο πτωση της αποδοσης του. Οταν ζητουσα 24 και πανω βαθμους το κλιματιστικο μετα απο λιγο σταματουσε εκανε κατι σαν defrost (εβλεπα ιχνη παγου στην εξωτερικη μοναδα χαμηλα στον συμπυκνωτη)για δυο- τρια λεπτα και ξαναξεκινηνουσε.

Καλεσα τεχνικο (οχι αυτον που εκανε την εγκατασταση) και διαπίστωσε οτι οι σωληνες ειναι πολυ μικρες για το κλιματιστικο (ουτε καν δυο μετρα) και μου ειπε οτι δεν προλαβαινει να κανει σωστο κυκλο το φρεον,συμπιεζει τον συμπιεστη και κλεινει.Μου συστησε εγκατασταση απο την αρχη με κενο, 3 μετρα τουλαχιστον σωληνες και αλλαγη της παροχης ρευματος πρωτα στην εξωτερικη μοναδα και μετα μεσα.Μαλιστα μου ειπε να μην το λειτουργω γιατι ισως να εχει παθει ηδη ζημια ο συμπιεστης.

Ποια η γνωμη σας; 

Σε συνέχεια των παραπάνω να ενημερώσω πως τελικά έγινε καινούργια εγκατάσταση από την αρχή. Μήκος χαλκοσωλήνων 3 μετρά μετρημένα μπροστά μου με κενό και νέο φρεον. Η εξωτερική μονάδα κατέβηκε χαμηλότερα λόγω της τέντας που βρίσκεται μπροστά.

Τι βρήκαμε στην παλιά εγκατάσταση:

1)Μήκος χαλκοσωλήνων 90 πόντοι μετρημένη και τσακισμένος ο ένας κοντά στην ένωση με τους σωλήνες της εσωτερικής μονάδας.

2) Στις εκχυλώσεις είδαμε κάτι σαν κάθετο γδάρσιμο, σαν μικρο σκίσιμο μέσα στο χαλκό, περισσότερο εμφανές στην χοντρή σωλήνα.

3) καλώδιο 1,5αρι και τροφοδοσία από την εσωτερική στην εξωτερική για 18000btu.

Το κλιματιστικό ως αποτέλεσμα των παραπάνω είχε χάσει σχεδόν όλο το φρεον.

Πριν την νέα εγκατάσταση μέτρησε πίεση στη θέρμανση max 180 psi και θερμοκρασία αέρα εξαγωγής 33 βαθμούς.

Με την νέα εγκατάσταση πίεση πάνω από 400 και θερμοκρασία αέρα εξαγωγής 49 βαθμούς.

Ευχαριστω τα παιδια του forum που εχουν ασχοληθει τοσο πολύ και μας μεταδίδουν γνώσεις και συμβουλές και θα ηθελα να τονίσω: ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ......μην τσιγγουνευτειτε 20-30 ευρω παραπανω που θα ζητησει ενας καλος μαστορας γιατι θα την πληρωσετε τη διαφορα πολλαπλασια...  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...