Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Προ μηνός έγινε η εγκατάσταση ενός κλιματιστικού toshiba edge 18αρι και όταν ξεκινάει ακούγεται ένα σφύριγμα για κανα δεκάλεπτο.

Λόγω του οτι έβαζα θερμοπρόσοψη φώναξα τον ψυκτικό προκειμένου να βάλει τις βάσεις στον τοίχο και όταν θα τελείωνε το έργο της θερμοπρόσοψης θα τοποθετούσε και την μονάδα.

Όπως βλέπετε και στις φώτο δεν είχε προβλέψει την σωστή απόσταση για την μονάδα. Επίσης γέρνει προς τα πίσω.

Θεωρείτε οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση?

IMG_20240125_161951.jpg

IMG_20240125_162009.jpg

IMG_20240125_162540.jpg

IMG_20240125_162659.jpg

Αν είναι δυνατόν εν τη 2024, να μπαίνει πρώτα η βάση και μετά να γίνεται κέλυφος.., πρώτα το κέλυφος, μετά υπάρχουν ειδικά αγκύρια/στριφώνια για θερμοπρόσωψη (μακριά), ώστε να μπει η βάση πάνω στην πρόσοψη χωρίς ζημιά, τι μ*******ς επιεικώς έχει κάνει εκεί πέρα ο τύπος..., εγώ θα τον είχα διώξει.., αν είναι δυνατόν τοποθέτηση.., και ούτε καν σύρμα ξέρω γω,  tire up..

Πονοκέφαλος με έπιασε.., για εμένα σπάσιμο το κέλυφος εκεί, διόρθωση του για να βγει έξω η βάση και η διαδικασία που σου είπα με εκ νέου εγκατάσταση (κενό κλπ, που αμφιβάλλω αν έκανε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν είναι δυνατόν εν τη 2024, να μπαίνει πρώτα η βάση και μετά να γίνεται κέλυφος.., πρώτα το κέλυφος, μετά υπάρχουν ειδικά αγκύρια/στριφώνια για θερμοπρόσωψη (μακριά), ώστε να μπει η βάση πάνω στην πρόσοψη χωρίς ζημιά, τι μ*******ς επιεικώς έχει κάνει εκεί πέρα ο τύπος..., εγώ θα τον είχα διώξει.., αν είναι δυνατόν τοποθέτηση.., και ούτε καν σύρμα ξέρω γω,  tire up..

Πονοκέφαλος με έπιασε.., για εμένα σπάσιμο το κέλυφος εκεί, διόρθωση του για να βγει έξω η βάση και η διαδικασία που σου είπα με εκ νέου εγκατάσταση (κενό κλπ, που αμφιβάλλω αν έκανε)

Φίλε μου δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να σπάσω το κέλυφος.

Κενό έκανε γιατί του το ζήτησα, αλλά δεν ξέρω αν το έκανε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Προ μηνός έγινε η εγκατάσταση ενός κλιματιστικού toshiba edge 18αρι και όταν ξεκινάει ακούγεται ένα σφύριγμα για κανα δεκάλεπτο.

Λόγω του οτι έβαζα θερμοπρόσοψη φώναξα τον ψυκτικό προκειμένου να βάλει τις βάσεις στον τοίχο και όταν θα τελείωνε το έργο της θερμοπρόσοψης θα τοποθετούσε και την μονάδα.

Όπως βλέπετε και στις φώτο δεν είχε προβλέψει την σωστή απόσταση για την μονάδα. Επίσης γέρνει προς τα πίσω.

Θεωρείτε οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση?

IMG_20240125_161951.jpg

IMG_20240125_162009.jpg

IMG_20240125_162540.jpg

IMG_20240125_162659.jpg

η βάση είναι ακατάλληλη , έβαλε βίδες εκεί που πατάνε εσωτερικά τα λάστιχα? Το οτι έβαλε δεματικά ύποπτο αλλά με έβαλε σε υποψίες μήπως έκανε κάτι εγκληματικό τουλάχιστον  . Μάλλον θέλει απο την αρχή βάση ή το αφήνεις κάτω μιας και πίσω και πάνω δε φαίνεται να έχει σωστό χώρο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Φίλε μου δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να σπάσω το κέλυφος.

Κενό έκανε γιατί του το ζήτησα, αλλά δεν ξέρω αν το έκανε σωστά.

Πάρε τουλάχιστον 2 γαλβανιζέ σίδερα πλάτους 5-6εκ και μήκους όσο το πλάτος της μονάδας, τρυπησε τα εκεί που είναι οι βίδες της μονάδας (στα ποδαράκια)

Βάλε τες κάθετα στην βάση του τοίχου τουλάχιστον για να πατήσει πάνω σε αυτή η μονάδα αλφαδι και να τη βιδώσεις εκεί πάνω.. για να είναι τουλάχιστον ασφαλής από θέμα πρόσθεσης..

Ένα σεισμό κάτι να κάνει θα έρθει όλη κάτω, συν μην τη φάει κανένας στο κεφάλι

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

η βάση είναι ακατάλληλη , έβαλε βίδες εκεί που πατάνε εσωτερικά τα λάστιχα? Το οτι έβαλε δεματικά ύποπτο αλλά με έβαλε σε υποψίες μήπως έκανε κάτι εγκληματικό τουλάχιστον  . Μάλλον θέλει απο την αρχή βάση ή το αφήνεις κάτω μιας και πίσω και πάνω δε φαίνεται να έχει σωστό χώρο

Λάστιχα έχει μόνο από την πλευρά που έχει τα δεματικά για να αλφαδιάσει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Φίλε μου δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να σπάσω το κέλυφος.

Κενό έκανε γιατί του το ζήτησα, αλλά δεν ξέρω αν το έκανε σωστά.

Βαλτε 2 λαμες κατα το φαρδος με τμεγαλυτερο πλατος απο τις βασεις και βιδωστε πανω σε αυτη για να μην ξυλωνετε.

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ababa641 είπε

Λάστιχα έχει μόνο από την πλευρά που έχει τα δεματικά για να αλφαδιάσει.

που δεν αλφάδιασε , άλλο είναι το θέμα , το AC πιάνεται με βίδες που δε φαίνονται επειδή είναι με το λάστιχο ή απλά με τα δεματικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, c-max είπε

Βαλτε 2 λαμες κατα το φαρδος με τμεγαλυτερο πλατος απο τις βασεις και βιδωστε πανω σε αυτη για να μην ξυλωνετε.

Μου είπε οτι θα βάλει λαμάκια από μόνος του αλλά ακόμη έρχεται...

3 λεπτά πριν, korakios είπε

που δεν αλφάδιασε , άλλο είναι το θέμα , το AC πιάνεται με βίδες που δε φαίνονται επειδή είναι με το λάστιχο ή απλά με τα δεματικά ?

Η αριστερή πλευρά πιάνεται μόνο με δεματικά, η δεξιά έχει κανονικά βίδες.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Προ μηνός έγινε η εγκατάσταση ενός κλιματιστικού toshiba edge 18αρι και όταν ξεκινάει ακούγεται ένα σφύριγμα για κανα δεκάλεπτο.

Λόγω του οτι έβαζα θερμοπρόσοψη φώναξα τον ψυκτικό προκειμένου να βάλει τις βάσεις στον τοίχο και όταν θα τελείωνε το έργο της θερμοπρόσοψης θα τοποθετούσε και την μονάδα.

Όπως βλέπετε και στις φώτο δεν είχε προβλέψει την σωστή απόσταση για την μονάδα. Επίσης γέρνει προς τα πίσω.

Θεωρείτε οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση?

IMG_20240125_161951.jpg

IMG_20240125_162009.jpg

IMG_20240125_162540.jpg

IMG_20240125_162659.jpg

Ότι χειρότερο έχουμε δει έως τώρα στο ινσομνια....

Ποιος ψυκτικός πλάκα μας κάνεις; 10 χρονών είναι; Πόσες προσφορές πήρες και έγινε η επιλογή;

Και παροχή με μονωτικές ταινίες χωρίς κάποιο κουτί... έχουν σπάσει όλα τα ρεκόρ ηλεκτρολόγος και ψυκτικός, βλέπω πολλές τέτοιες πρόχειρες ανακαινίσεις που θα πληρώνονται για μία ζωή.
 

54 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν είναι δυνατόν εν τη 2024, να μπαίνει πρώτα η βάση και μετά να γίνεται κέλυφος.., πρώτα το κέλυφος, μετά υπάρχουν ειδικά αγκύρια/στριφώνια για θερμοπρόσωψη (μακριά), ώστε να μπει η βάση πάνω στην πρόσοψη χωρίς ζημιά, τι μ*******ς επιεικώς έχει κάνει εκεί πέρα ο τύπος..., εγώ θα τον είχα διώξει.., αν είναι δυνατόν τοποθέτηση.., και ούτε καν σύρμα ξέρω γω,  tire up..

Πονοκέφαλος με έπιασε.., για εμένα σπάσιμο το κέλυφος εκεί, διόρθωση του για να βγει έξω η βάση και η διαδικασία που σου είπα με εκ νέου εγκατάσταση (κενό κλπ, που αμφιβάλλω αν έκανε)

Έχεις δει τι περνάνε/καλύπτουν πίσω από θερμοπρόσωψη χωρίς μελέτη/σχέδιο; Ούτε καρφάκι δεν θα έβαζα προσωπικά.

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Μου είπε οτι θα βάλει λαμάκια από μόνος του αλλά ακόμη έρχεται...

4 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Η αριστερή πλευρά πιάνεται μόνο με δεματικά, η δεξιά έχει κανονικά βίδες.

Spoiler

Συνήγορο του καταναλωτή , τα λεφτά πίσω , φωτό απο την εγκατάσταση , είναι επικίνδυνος , δεν επιθυμείς συνεργασία μαζί του

το ίδιο μαστόρι ήταν για το ac του @coast2coast ?

φέρε άλλον να κάνει μια βάση (λάμες) και να το ευθυγραμμίσει , μη το δουλεύεις έτσι

βέβαια πάλι είναι στριμωγμένο όπως φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, coast2coast είπε

ευχαριστώ αλλα το "τόσος αέρας ειναι λες και ζεις σε άλλη χώρα...) παντου φυσάει κάποια στιγμή.

παντου φυσαει τοσο για να παρει συμπιεστη aircondition?  Μονο στην Καρυστο μου ερχεται οτι θα μπορουσε να συμβει κατι τέτοιο.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...