Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, userAnon είπε

η φωνή της λογικής

Ρε σεις, αφήστε τον mindreader που τον έχετε πάρει μονότερμα.

Εγώ δεν είπα ότι είμαι η φωνή της λογικής, αλλά είναι τεράστια διαφορά αν ένα κλιματιστικό καίει 800W, απ' το να λέμε ότι πλέον καίνε 200.

Είναι τόσο πολυδιάστατο το θέμα της κατανάλωσης, που δε μπορείς να πεις απλά "βάλε το στους 21°C και όχι στους 28°C" όπως λέγαμε μέχρι πρόσφατα σε κάποιους αδαείς.

Τώρα τι να πεις σε κάποιον που γκρινιάζει ότι τα κλιματιστικά του καταναλώνουν 800W έκαστο;

Ότι πήρε λάθος BTU;

Ότι πήρε σωστά BTUs αλλά με χάλια COP;

Ότι έπρεπε να κάνει κενό ο εγκαταστάτης;

Ότι τον έκλεψε στη χαλκοσωλήνα;

Ότι έπρεπε η εξωτερική μονάδα να μπει αλλού επειδή δημιουργεί μικροκλίμα στο μπαλκόνι;

Ότι έπρεπε να μαντέψει τα defrost που θα κάνει;

Ότι έπρεπε να ξέρει το offset για να ρυθμίσει ανάλογα τη ζητούμενη θερμοκρασία;

Μπορώ να συνεχίσω, δικά σας γραφόμενα είναι.

Αν κάνω κάπου λάθος και δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά, γι' αυτό είμαστε εδώ, να συζητάμε και να μαθαίνουμε.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, coast2coast είπε

καλημέρα παρακαλώ μία απάντηση.

Κόβω φλέβα.

Νομιζω οτι το yukai 12 που εχω βάλει κάνα 2 εβδομάδες κάνει εντονότερα (απο χθες το μεσημέρι, Αθήνα κεντρο) έναν βόμβο στο αυτόματο οταν πέφτει η κατανάλωση και απλά διατηρεί την θερμοκρασία.

 

Αυτό το ειχα παρατηρήσει στην αρχή αλλα βαζωντας το στο "Quiet εξαφανιζόταν κατά 80% και δεν ενοχλούσε καθόλου, τουλάχιστον στα δικα μου αυτιά.

(όταν κάνεις ακουογραμμα σου λενε για ημερήσια διακύμανση 5%, εδω ειναι παραπάνω)

Τι ειναι αυτό τωρα! 

σε ενα review μαλλον στο σκρουτζ διαβασα για πηνία?

ισως και να ηταν για άλλο μοντέλο.

Παντως ο ηχος είναι σαν βομβος που ακους απο μετασχηματιστές.

άλλο βόμβος άλλο ο θόρυβος απο πηνίο (coil whine)

δες αν είναι ευθυγραμμισμένη η εσωτερική (αλλά και η εξωτερική) , πιάσε την εξωτερική σωλήνα να δεις αν δονείται για βάσεις . Συνήθως είναι απο συμπιεστή όταν είναι κοντή η σωλήνωση

9 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ρε σεις, αφήστε τον mindreader που τον έχετε πάρει μονότερμα.

όχι ,σε αγνόηση τον έχω

9 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τώρα τι να πεις σε κάποιον που γκρινιάζει ότι τα κλιματιστικά του καταναλώνουν 800W έκαστο;

Ότι πήρε λάθος BTU;

Ότι πήρε σωστά BTUs αλλά με χάλια COP;

Ότι έπρεπε να κάνει κενό ο εγκαταστάτης;

Ότι τον έκλεψε στη χαλκοσωλήνα;

Ότι έπρεπε η εξωτερική μονάδα να μπει αλλού επειδή δημιουργεί μικροκλίμα στο μπαλκόνι;

Ότι έπρεπε να μαντέψει τα defrost που θα κάνει;

Ότι έπρεπε να ξέρει το offset για να ρυθμίσει ανάλογα τη ζητούμενη θερμοκρασία;

Μπορώ να συνεχίσω, δικά σας γραφόμενα είναι.

Αν κάνω κάπου λάθος και δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά, γι' αυτό είμαστε εδώ, να συζητάμε και να μαθαίνουμε

ναι , τα παρακάτω απο τη στιγμή που δεν έγινε σωστή εγκατάσταση / τοποθέτηση / αγορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, korakios είπε

άλλο βόμβος άλλο ο θόρυβος απο πηνίο (coil whine)

δες αν είναι ευθυγραμμισμένη η εσωτερική (αλλά και η εξωτερική) , πιάσε την εξωτερική σωλήνα να δεις αν δονείται για βάσεις . Συνήθως είναι απο συμπιεστή όταν είναι κοντή η σωλήνωση

 

ειναι 3 μετρα σίγουρα και οχι κουλουρα .

θα το δω αυτό που λες καλύτερα.

συντονισμός πλαστικων δεν ειναι.

Ειναι κατι μεταξύ των 2 ήχων που λες.

 

Το ευθυγραμμισμένα τι εννοείς?

 

Στο συγκεκριμένο κλιματιστικό δεν κατάφερα να είμαι 100% κατα την εγκατάσταση γιατι έπρεπε να ανεβάσω το ρολόι που έπεσε.

(τρύπησε και καλώδιο στον τοίχο)

Εκει ο τυπος μου είπε τελείωσα και εγω δεν πρόλαβα να δω το κενό αν είναι σωστό ενω το ειχα ζητήσει.

 

(( σε προηγούμενη φάση όταν του είπα...

"αυτό είναι το περιβόητο μηχάνημα για το κενό"

(αναλογικό ηταν)

μου απάντησε

"ναι, να ήταν και πιο γρήγορο"

σίγουρα δεν το άφησε παραπάνω χρονο να δει αν χάνει.

αλλα αμφιβάλλω αν περίμενε να φτάσει και το κενό εκεί που πρέπει.))

 

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, 26ska said:

Κοίτα και μόνος σου...Η πρώτη φωτογραφία είναι από 10ρι arata σε υπνοδωμάτιο.Εχω άλλο ένα στο άλλο υπνοδωμάτιο,ίδιο.

Η δεύτερη είναι από 18ρι Toshiba egde στο σαλόνι.Αυτα τα τρία κλιματιστικά  θερμαίνουν ένα σπίτι 80 τετραγωνικών 24/7 με θερμοκρασία σταθερή στους 22 βαθμούς.

Σύνολο η κατανάλωση χθες που ήταν μια κρύα μέρα πήγε στις 15 KW περίπου.Την προηγούμενη εβδομάδα με τις καλές μέρες δεν μου εκαιγαν ούτε 8Kw.

Υπόψιν αεριζω το σπίτι δύο φορές την ημέρα.

IMG_5018.png

IMG_5019.png

Αυτο που καταλαβαινω, ειναι η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ και στο ζητημα του κοστους.

Μπορει να παω ενα εστιατοριο και να φαω καλα, με 50 ευρω, και να το θεωρησω ακριβο για ενα ατομο.

Εσυ μπορει να φας με 50 ευρω, και να το θεωρησεις λογικο.

Το να χρειαζεται καταναλωση 10kwh, ημερησιως, για θερμανση, αλλοτε 8 αλλοτε 15 που λες κι εσυ,

ειναι σαν νουμερο ακριβο.

Αν το δουμε αναλογικα, κι εγω το παραδεχομαι, οπως τα παιδια που κανουν εδω τις 'αναγωγες' και τα κλασματα, θα το πω κι εγω, ειναι φτηνο!!!!

Αλλα οταν αυτο, σημαινει πχ 5 ευρω τη μερα για θερμανση, sorry, εκει, στη μεταφραση το τι σημαινει αυτο στο μηνιαιο λογαριασμο, εκει, σε απολυτους αριθμους, ειναι ακριβο!!!!

Δηλαδη θελω να πω, οτι προφανως και θα 'καψεις' και θα 'ξοδεψεις' για να θερμανθεις,

αλλα για οποιον δεν εχει πολλα χρηματα ή δεν μπορει να δικαιολογησει στον οικογενειακο προυπολογισμο,

χχχ χρηματα για θερμανση, ή 100 ευρω το μηνα του κοστισει για θερμανση, ή 500 ευρω, ειναι ενα και το αυτο,

ειναι στην κατηγορια του 'μη εξυπηρετησιμου' - 'μη βιωσιμου' αν το πω ετσι, εξοδου!!!!

Αρα πας σε λυσεις, που ο καθενας οπως το βλεπει, εγω πχ προτιμω cosmokarta και οχι συμβολαιο, προτιμω μπουκαλα υγραεριου παρα να ειμαι με την tapo αγκαλια ολη μερα για το ποσο θα καψει το κλιματιστικο, αλλος προτιμα να κουβαλα ξυλα, και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου υποκείμενο είναι απόλυτα αντικειμενικό.

Πόσο ξοδεύεις με την κάθε πηγή θερμότητας, τι θερμοκρασία έχεις στον χώρο και για πόσες ώρες την ημέρα έχεις την ζητούμενη θερμοκρασία.

Το μόνο πράγμα που αλλάζει στην κατηγορία air-condition είναι ότι για να πάρεις ένα air condition που καίει λίγο στην θέρμανση πρέπει να επενδύσεις περισσότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 26ska είπε

Κοίτα και μόνος σου...Η πρώτη φωτογραφία είναι από 10ρι arata σε υπνοδωμάτιο.Εχω άλλο ένα στο άλλο υπνοδωμάτιο,ίδιο.

Η δεύτερη είναι από 18ρι Toshiba egde στο σαλόνι.Αυτα τα τρία κλιματιστικά  θερμαίνουν ένα σπίτι 80 τετραγωνικών 24/7 με θερμοκρασία σταθερή στους 22 βαθμούς.

Σύνολο η κατανάλωση χθες που ήταν μια κρύα μέρα πήγε στις 15 KW περίπου.Την προηγούμενη εβδομάδα με τις καλές μέρες δεν μου εκαιγαν ούτε 8Kw.

Υπόψιν αεριζω το σπίτι δύο φορές την ημέρα.

IMG_5018.png

IMG_5019.png

Εαν μπορείτε να βοηθησετε ποια η διαφορα του toshiba edge με το toshiba edge white? Επιπλεον για χωρο 35 τ. μ περίπου θεωρειτε καλυτερο το 16αρι η το 18αρι?

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Εαν μπορείτε να βοηθησετε ποια η διαφορα του toshiba edge με το toshiba edge white? Επιπλεον για χωρο 35 τ. μ περίπου θεωρειτε καλυτερο το 16αρι η το 18αρι?

Ευχαριστω 

Τα white/black έχουν στάνταρ το wifi και τη νέα smart πλατφόρμα ( δείχνουν και κατανάλωση ). Δεν πάει με τετραγωνικά το μέγεθος μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, phanispal said:

Ότι πήρε λάθος BTU;

Ότι πήρε σωστά BTUs αλλά με χάλια COP;

Ότι έπρεπε να κάνει κενό ο εγκαταστάτης;

Ότι τον έκλεψε στη χαλκοσωλήνα;

Αυτά συνήθως είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Σε κάθε περίπτωση και από το συγκριτικό του @specs φαίνεται ποιος τύπος θέρμανσης είναι ο οικονομικότερος και αυτό δεν μπορεί να αμφισβητηθεί και αυτό είναι που συζητάμε με στοιχεία τα οποία επιβεβαιώνονται από όλες τις πλευρές. Μπορεί να υπάρχει διαφορά δηλαδή και χ ψ λόγους ακόμα και τα ίδια τα μηχανήματα να καίνε περισσότερο σε κάποιους από ότι σε άλλους αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ο πιο οικονομικός τρόπος θέρμανσης. 

7 hours ago, mindreader said:

Αυτο που καταλαβαινω, ειναι η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ και στο ζητημα του κοστους.

Διάβασε παραπάνω (και ξαναδές το αντίστοιχο πίνακα). Δεν είναι υποκειμενικό. Είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. Κατανοητό αυτό που λες όμως σε είτε 1 ώρα συγκρίνεις είτε 24 ώρες δεν είναι το υγραέριο πιο οικονομικό. 

Ο τρόπος σκέψης σου καταλήγει να μην αναβεις τίποτα έτσι δεν σπαταλάς τίποτα. Προφανώς υπάρχει και αυτή η λύση και είναι πολύ στενάχωρη γιατί υπάρχουν οικογένειες που πράγματι δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς. 

Ίσως σε αυτές τις περιπτωσεις μια σόμπα υγραερίου επειδή είναι πιο οικονομική στο κόστος κτήσης να τους βοηθήσει να ζεσταθούν έστω και λίγο. Όμως δεν είναι αυτή η συζήτηση που κάνουμε εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αυτά συνήθως είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Σε κάθε περίπτωση και από το συγκριτικό του @specs φαίνεται ποιος τύπος θέρμανσης είναι ο οικονομικότερος και αυτό δεν μπορεί να αμφισβητηθεί και αυτό είναι που συζητάμε με στοιχεία τα οποία επιβεβαιώνονται από όλες τις πλευρές. Μπορεί να υπάρχει διαφορά δηλαδή και χ ψ λόγους ακόμα και τα ίδια τα μηχανήματα να καίνε περισσότερο σε κάποιους από ότι σε άλλους αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ο πιο οικονομικός τρόπος θέρμανσης. 

Εγώ δε συνέκρινα κάπου τύπους θέρμανσης. Όχι σε αυτή τη φάση τουλάχιστον.

Είπα ότι δε μπορείς να ισχυριστείς ότι κάποια κλιματιστικά καταναλώνουν plug n play 200W στη θέρμανση, καθώς εξαρτάται από πάρα πολλές παραμέτρους, που η πλειοψηφία του κόσμου δε θα δει ποτέ, για άλλους τόσους λόγους.

Μπορεί και στα 800W να παραμένουν ο οικονομικότερος τύπος θέρμανσης. Αυτή είναι άλλη κουβέντα όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή έχει καταντήσει το atxc25c να το χρησιμοποιώ μόνο για δοκιμές, χτες δοκιμή Powerful ...

Βλέπετε κάτι όχι νορμάλ ;;;

Καλησπέρα σας

Screenshot_2024-01-24-19-19-01-645~2.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, phanispal said:

Εγώ δε συνέκρινα κάπου τύπους θέρμανσης. Όχι σε αυτή τη φάση τουλάχιστον.

Είπα ότι δε μπορείς να ισχυριστείς ότι κάποια κλιματιστικά καταναλώνουν plug n play 200W στη θέρμανση, καθώς εξαρτάται από πάρα πολλές παραμέτρους, που η πλειοψηφία του κόσμου δε θα δει ποτέ, για άλλους τόσους λόγους.

Μπορεί και στα 800W να παραμένουν ο οικονομικότερος τύπος θέρμανσης. Αυτή είναι άλλη κουβέντα όμως.

Ίσως πρέπει να ξαναδεις τι έγραψες τότε. Ζητάς να αφήσουμε ήσυχο τον mindreader (ουσιαστικά να λέει ότι εσφαλμένα πιστευει, δηλαδή ότι οι σόμπες είναι πιο οικονομικές ενώ έχει αναφορά σε ενα εντελώς λανθασμένο/άκυρο άρθρο).

H συζήτηση που κάνουμε δεν είναι αν κάποια καίνε 200w ή 50 είναι αρχικά και αναφέρομαι στην απάντηση που έδωσα στον mindreader ότι ο πιο οικονομικός τρόπος θέρμανσης είναι τα κλιματιστικά. Άρα μια χαρά εντός συζήτησης είμαστε.

Για να γίνει κατανοητό εδώ που το έχουμε εμπεδώσει το παραπάνω ουσιαστικά προσπαθούμε αυτόν τον οικονομικό τρόπο να το κάνουμε ακόμα πιο αποτελεσματικό. Αυτή είναι η συζήτηση που κυριως γίνεται εδώ καθώς και η μεγάλη βοήθεια που δίνουν συγεκεκριμένα μέλη σε όποιον την ζητήσει. 

8 minutes ago, alexdeskas said:

Και επειδή έχει καταντήσει το atxc25c να το χρησιμοποιώ μόνο για δοκιμές, χτες δοκιμή Powerful ...

Βλέπετε κάτι όχι νορμάλ ;;;

Καλησπέρα σας

Screenshot_2024-01-24-19-19-01-645~2.jpeg

αν ζητάς powerful από την αρχή το διάγραμμα είναι ανάποδο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Και επειδή έχει καταντήσει το atxc25c να το χρησιμοποιώ μόνο για δοκιμές, χτες δοκιμή Powerful ...

Βλέπετε κάτι όχι νορμάλ ;;;

Ναι. Το ότι έχεις στο χώρο ήδη 22 βαθμούς και το βάζεις στο powerful για είκοσι λεπτά, για να διαπιστώσεις τι ακριβώς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Και επειδή έχει καταντήσει το atxc25c να το χρησιμοποιώ μόνο για δοκιμές, χτες δοκιμή Powerful ...

Βλέπετε κάτι όχι νορμάλ ;;;

Καλησπέρα σας

Screenshot_2024-01-24-19-19-01-645~2.jpeg

Έλα ρε, φτάνει 54C ο αέρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...