Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 minutes ago, liakjim said:

Βάλε θερμοκρασίες και παροχή στις μονάδες που θέλει.

Ισχύς εξόδου με ΔΤ.xlsx 11.87 kB · 0 downloads

Moυ βγάνει αυτό. 10,8 έχει / ανά λεπτό, διαίρεσα με το 60, καθώς ψάχνεις δευτερόλεπτα. Αν βάλω το 10,8 του κατασκευαστή (εκεί είναι η παροχή στο φουλ), μου βγάζει -222.

image.png.801c99cfe828cce2615b9693e45a257d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rkb είπε

Ο fan του κλιματιστικού είναι λογικά πριν τον εναλλάκτη, σωστά; Άρα θα έβαζα την πυκνότητα της εισόδου (χαμηλή θερμοκρασία ~20°C). Το επόμενο στάδιο είναι να μετρήσεις και ταχύτητα ή παροχή απευθείας!

Όχι, ο ανεμιστήρας είναι μετά τον εναλλάκτη, διακινεί σε λειτουργία θέρμανσης τον ζεστό αέρα των 32-46 βαθμών στην περίπτωση μου.

1 λεπτό πριν, MikhailBakurin είπε

Moυ βγάνει αυτό. 10,8 έχει / ανά λεπτό, διαίρεσα με το 60, καθώς ψάχνεις δευτερόλεπτα. Αν βάλω το 10,8 του κατασκευαστή (εκεί είναι η παροχή στο φουλ), μου βγάζει -222.

image.png.801c99cfe828cce2615b9693e45a257d.png

Άσε το πρόσημο. 2,22KW βγάζει. Διαίρεσε τώρα με input KW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα βάζεις την πυκνότητα που αντιστοιχεί στην υψηλή θερμοκρασία!  Ελπίζω να βγαίνει πιο κοντά στο Eurovent τώρα και να μην σε μπέρδεψα χειρότερα. @MikhailBakurin είναι 10,8 κυβικά ανά λεπτό ή δευτερόλεπτο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, liakjim said:

Όχι, ο ανεμιστήρας είναι μετά τον εναλλάκτη, διακινεί σε λειτουργία θέρμανσης τον ζεστό αέρα των 32-46 βαθμών στην περίπτωση μου.

Άσε το πρόσημο. 2,22KW βγάζει. Διαίρεσε τώρα με input KW.

6,98. Να υποθέσω αυτό είναι το COP μου; Αν ναι, είναι πολύ καλό, δεδομένου ότι το A/C είναι βαθμονομημένο για 5,78 στα θερμά κλίματα.

2 minutes ago, rkb said:

Άρα βάζεις την πυκνότητα που αντιστοιχεί στην υψηλή θερμοκρασία!  Ελπίζω να βγαίνει πιο κοντά στο Eurovent τώρα και να μην σε μπέρδεψα χειρότερα. @MikhailBakurin είναι 10,8 κυβικά ανά λεπτό ή δευτερόλεπτο;

Ανά λεπτό δίνει ο κατασκευαστής, και μόνο για ψύξη, αλλά φαντάζομαι στο φουλ είναι ίδια με θέρμανση η παρεχόμενη ποσότητα.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

6,98. Να υποθέσω αυτό είναι το COP μου; Αν ναι, είναι πολύ καλό, δεδομένου ότι το A/C είναι βαθμονομημένο για 5,78 στα θερμά κλίματα.

Ανά λεπτό δίνει ο κατασκευαστής, και μόνο για ψύξη, αλλά φαντάζομαι στο φουλ είναι ίδια με θέρμανση η παρεχόμενη ποσότητα.

Τυπικό το 7. Εξωτερική θερμοκρασία;

Όσον αφορά τα κυβικά, θα ήθελα να ήμουν σίγουρος ότι είναι ίδια και σε θέρμανση.

11 λεπτά πριν, rkb είπε

Άρα βάζεις την πυκνότητα που αντιστοιχεί στην υψηλή θερμοκρασία!  Ελπίζω να βγαίνει πιο κοντά στο Eurovent τώρα και να μην σε μπέρδεψα χειρότερα. @MikhailBakurin είναι 10,8 κυβικά ανά λεπτό ή δευτερόλεπτο;

Σε ευχαριστώ πολύ!!! 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@MikhailBakurinΟκ, γιατί στον πίνακα του Excel που δείχνεις έχεις βάλει 0,108 m^3/s ενώ με βάση αυτά που λες θα έπρεπε να είναι 0,18 m^3/s.

Επεξ/σία από rkb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Τυπικό το 7. Εξωτερική θερμοκρασία;

Όσον αφορά τα κυβικά, θα ήθελα να ήμουν σίγουρος ότι είναι ίδια και σε θέρμανση.

Σε ευχαριστώ πολύ!!! 🙂

10 στο βορεινό θερμόμετρο και 13 με θερμόμετρο υπερύθρων στο νότιο μπαλκόνι που είναι η μονάδα.

1 minute ago, rkb said:

@MikhailBakurinΟκ, γιατί στον πίνακα του Excel που δείχνεις έχεις βάλει 0,108 m^3/s ενώ με βάση αυτά που λες θα έπρεπε να είναι 0,18 m^3/s.

Σε αυτή την περίπτωση: 3.700 / 318 = 11,6 COP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

Μια ερώτηση γιατί πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Μετά από συζήτηση σε αυτό το θέμα, θα ήθελα να αγοράσω το Bosch ASI18AW30 (Εξαιτίας της εγγύησης). Ο Ψυχτικός στην περιοχή μου (είμαι σε επαρχία) λέει ότι μπορώ να του το φέρω και να το βάλει. 

Υπάρχει μόνο ένα πρόβλημα: Στο κτίριο υπάρχει προεγκατάσταση και η παροχή ρεύματος δεν πηγαίνει στην εξωτερική μονάδα. Άρα χρειάζομαι ένα κλιματιστικό που να δέχεται παροχή ρεύματος στην εσωτερική μονάδα. 

Όσο και αν έψαξα, όπου και να πήρα τηλέφωνο, δεν βρήκα απάντηση τι ισχύει στο συγκεκριμένο (η Bosch έδωσε εντελώς λάθος απάντηση οπότε δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ). 

Στο Φυλλάδιο εγκατάστασης αναφέρει ότι κάποια μοντέλα έχουν παροχή στην εσωτερική μονάδα και κάποια στην εξωτερική (δεν αναφέρει για το συγκεκριμένο). 

Οποιαδήποτε ιδέα για το πως μπορώ να βγάλω άκρη πραγματικά θα θα εκτιμηθεί δεόντως..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, MikhailBakurin said:

10 στο βορεινό θερμόμετρο και 13 με θερμόμετρο υπερύθρων στο νότιο μπαλκόνι που είναι η μονάδα.

Σε αυτή την περίπτωση: 3.700 / 318 = 11,6 COP.

Δοκίμασα και ένα παλιό, μη ινβερτερ μιτσουμπίσι που έχω. Δεν ξέρω αν οι σταθερές μεταβλητές αλλάζουν.

Πάντως με 9000 βαττ που βγάζει / 1800 βαττ που καταναλώνει, βγάζει ένα στρογγυλό 5άρι σε COP. Είναι του 2009 μηχάνημα, από τα τελευταία μη ινβέρτερ. Ο κατασκευαστής δίνει 3,7 COP (scop δεν υπήρχε τότε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Μια ερώτηση γιατί πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Μετά από συζήτηση σε αυτό το θέμα, θα ήθελα να αγοράσω το Bosch ASI18AW30 (Εξαιτίας της εγγύησης). Ο Ψυχτικός στην περιοχή μου (είμαι σε επαρχία) λέει ότι μπορώ να του το φέρω και να το βάλει. 

Υπάρχει μόνο ένα πρόβλημα: Στο κτίριο υπάρχει προεγκατάσταση και η παροχή ρεύματος δεν πηγαίνει στην εξωτερική μονάδα. Άρα χρειάζομαι ένα κλιματιστικό που να δέχεται παροχή ρεύματος στην εσωτερική μονάδα. 

Όσο και αν έψαξα, όπου και να πήρα τηλέφωνο, δεν βρήκα απάντηση τι ισχύει στο συγκεκριμένο (η Bosch έδωσε εντελώς λάθος απάντηση οπότε δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ). 

Στο Φυλλάδιο εγκατάστασης αναφέρει ότι κάποια μοντέλα έχουν παροχή στην εσωτερική μονάδα και κάποια στην εξωτερική (δεν αναφέρει για το συγκεκριμένο). 

Οποιαδήποτε ιδέα για το πως μπορώ να βγάλω άκρη πραγματικά θα θα εκτιμηθεί δεόντως..!

Και γιατί πολύ απλά δεν κάνεις επέκταση του καλωδίου για να δώσεις ρεύμα στην εξωτερική μονάδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Μια ερώτηση γιατί πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Μετά από συζήτηση σε αυτό το θέμα, θα ήθελα να αγοράσω το Bosch ASI18AW30 (Εξαιτίας της εγγύησης). Ο Ψυχτικός στην περιοχή μου (είμαι σε επαρχία) λέει ότι μπορώ να του το φέρω και να το βάλει. 

Υπάρχει μόνο ένα πρόβλημα: Στο κτίριο υπάρχει προεγκατάσταση και η παροχή ρεύματος δεν πηγαίνει στην εξωτερική μονάδα. Άρα χρειάζομαι ένα κλιματιστικό που να δέχεται παροχή ρεύματος στην εσωτερική μονάδα. 

Όσο και αν έψαξα, όπου και να πήρα τηλέφωνο, δεν βρήκα απάντηση τι ισχύει στο συγκεκριμένο (η Bosch έδωσε εντελώς λάθος απάντηση οπότε δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ). 

Στο Φυλλάδιο εγκατάστασης αναφέρει ότι κάποια μοντέλα έχουν παροχή στην εσωτερική μονάδα και κάποια στην εξωτερική (δεν αναφέρει για το συγκεκριμένο). 

Οποιαδήποτε ιδέα για το πως μπορώ να βγάλω άκρη πραγματικά θα θα εκτιμηθεί δεόντως..!

Τα toshiba παίρνουν και από την εσωτερική αν θέλουμε, αλλά γιατί δεν μπορεί να πάει η παροχή στην εξωτερική μαζί με τους χαλκοσωλήνες όπως σε όλες τις εγκαταστάσεις; Είναι όλα κλειστά από κάποια θερμομόνωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, liakjim said:

χμμμ

Από eurovent για 12C

image.png.4b95f6c9316f54431fb0dd3fb7ae715b.png

Τι να πω. Ακόμα κι αν βάλω τα ανώτατα - κατώτατα περιθώρια σφάλματος του υπέρυθρου θερμομέτρου, το λιγότερο που μπορώ να βγάλω, είναι 8,95.

Σίγουρα όχι 7,42 πάντως, θέλει να αλλάξουν πολύ τα νούμερα εισόδου κι εξόδου για να βγει κάτι τέτοιο. Λες να παιζει τόσο ρόλο ο 1 - 1,5 βαθμός έξτρα από το γιουροβεντ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Τι να πω. Ακόμα κι αν βάλω τα ανώτατα - κατώτατα περιθώρια σφάλματος του υπέρυθρου θερμομέτρου, το λιγότερο που μπορώ να βγάλω, είναι 8,95.

Σίγουρα όχι 7,42 πάντως, θέλει να αλλάξουν πολύ τα νούμερα εισόδου κι εξόδου για να βγει κάτι τέτοιο. Λες να παιζει τόσο ρόλο ο 1 - 1,5 βαθμός έξτρα από το γιουροβεντ;

Σίγουρα είχες 42 στην έξοδο με high;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Σίγουρα είχες 42 στην έξοδο με high;

Ναι, έπαιζε 41,8 με 42,3 , οπότε έβαλα το Μ.Ο. Αλλά, ακόμα και 40 να το βάλω, και 27 εισόδου, πάλι στο 8,9~ είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...