Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MontzOlee είπε

Καλημέρα στο thread , 

μια ερώτηση γιατί δεν έχω λειτουργήσει κλιματιστικό ξανά με κρύα..

Σε υπνοδωμάτιο με daikin siesta 9.000btu, ειναι λογικό με ζητούμενη θερμοκρασία 24 και εξωτερική 4 , το δωμάτιο να έμεινε σταθερά στους 20.5 ; 
Ανεμιστήρες στο auto από τις 20:00 και πιο πριν το δωμάτιο είχε 17 βαθμούς χωρίς θέρμανση .. 

 

edit * : τελικά εκ παραδρομής ήταν στο silent όχι auto , λογικά αυτό παίζει ρόλο έτσι ;;

IMG_8290.jpeg

Ναι φταίει το silent . Δεν επαρκούσε ο αέρας. Δες πως θα πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, liakjim είπε

..... ( μη δεχθείς επέκταση με κόλληση), 

αυτο μου το εκανε ο απαράδεκτος ψυκτικος οταν του ειπα ότι βλέπω 1.80 σωλήνα πριν το ανεβάσει.

Τι να περιμένω απο αυτη την κακοτεχνία?

 

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimostr είπε

Βγάλε τις μπαταρίες ξαναβάλτες η βάλε καινούργιες  στο κοντρόλ και ξανακάνε προσπάθεια αφού σβήσεις το κλιματιστικό από το κοντρόλ πρωτα και όχι από την πρίζα 

 

 

δούλεψε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

Αυτό είναι αποτέλεσμα του μεγάλου offset ,πρέπει να μαντέψεις αν θα κάτσει πάνω η κάτω από το οριζόμενο offset με βάση την ζητούμενη 

Η κατανάλωση του ξέρεις ποια είναι με αυτή τη θερμοκρασία ?

Εάν έχει μπει σε φάση συντήρησης και δεν είναι θέμα ανεπάρκειας τότε πρέπει να κάνεις δοκιμές με.τγν ζητούμενη για να δεις πότε θα φτάσεις πιο κοντά 

 

Ευχαριστώ πολύ , μάλλον τσάμπα αγχώθηκα πάντως.

ηδη το έχω βάλει σε auto τώρα και η θερμοκρασία είναι στα ζητούμενα (21) αν και με προφανώς καλύτερη εξωτερική αυτής η στιγμή (7 βαθμούς). Μάλλον το silent σε τέτοια περίοδο είναι απογοητευτικό στη χρήση.

Κατανάλωση δεν ξέρω γιατί έχει πάρει από κουτί ο ηλεκτρολόγος κ δεν μπορώ να βάλω Tapo , θα πάω να δω όμως το ρολόι την κατανάλωση νυχτερινού γιατί τυχαία χθες είχε κάνει self metering για να εκδοθεί λογαριασμός .

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι φταίει το silent . Δεν επαρκούσε ο αέρας. Δες πως θα πάει.

Τόσο πολύ ρε Liak? Άρα για την περίοδο που διανύουμε δεν είναι να το βάζεις με τίποτα λ.

Οταν λες δεν επαρκούσε ο αέρας, τι εννοείς όμως ακριβώς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Ευχαριστώ πολύ , μάλλον τσάμπα αγχώθηκα πάντως.

ηδη το έχω βάλει σε auto τώρα και η θερμοκρασία είναι στα ζητούμενα (21) αν και με προφανώς καλύτερη εξωτερική αυτής η στιγμή (7 βαθμούς). Μάλλον το silent σε τέτοια περίοδο είναι απογοητευτικό στη χρήση.

Κατανάλωση δεν ξέρω γιατί έχει πάρει από κουτί ο ηλεκτρολόγος κ δεν μπορώ να βάλω Tapo , θα πάω να δω όμως το ρολόι την κατανάλωση νυχτερινού γιατί τυχαία χθες είχε κάνει self metering για να εκδοθεί λογαριασμός .

Τόσο πολύ ρε Liak? Άρα για την περίοδο που διανύουμε δεν είναι να το βάζεις με τίποτα λ.

Οταν λες δεν επαρκούσε ο αέρας, τι εννοείς όμως ακριβώς ;

Το silent είναι για δωμάτια με πολύ μικρές απώλειες στα οποία κλείνεις και την πόρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχει κάποιος άποψη για το συγκεκριμένο ; Και αν μπορείτε να προτείνετε κάτι αξιόλογο μέχρι 400, ευχαριστώ. 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-evolution-msagbu-12hrfnx-mox102-12hfn8-klimatistiko-12-000-btu-h_4357418

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το silent είναι για δωμάτια με πολύ μικρές απώλειες στα οποία κλείνεις και την πόρτα 

Η πόρτα ήταν κλειστή αλλα όχι εντελώς (δεν είναι φτάσει μέχρι την κλειδαριά δηλαδή) ωστόσο από απώλειες άστο , σουρωτήρι …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MontzOlee είπε

Η πόρτα ήταν κλειστή αλλα όχι εντελώς (δεν είναι φτάσει μέχρι την κλειδαριά δηλαδή) ωστόσο από απώλειες άστο , σουρωτήρι …

Τότε θες κυβικά αέρα να φυσάει για να πιάσεις θερμοκρασία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα. Τελικά μετά από ψάξιμο και συμβουλές στο φόρουμ πριν λίγο καιρό, κατέληξα και αγόρασα το Mitsubishi Heavy Industries SRK-71ZR-WF. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, το μηχάνημα είναι θηρίο και σχετικά αθόρυβο, ειδικά τώρα που δοκιμάστηκε σε "καλά" κρύα, 0-7 βαθμούς εξωτερική. Μόνο αρνητικό η αντικειμενικά πρόχειρη υλοποίηση της εφαρμογής wifi. Πλήρως λειτουργική και ελέγχεις τα πάντα μεν, αρκετά "ψεύτικη" και με λίγα lag  δε. Ο έλεγχος γίνεται χωρίς πρόβλημα, αλλά οκ, απλώς το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται για την wifi εφαρμογή να το έχει υπόψιν του.

Το μόνο που μου λείπει τώρα είναι ένας μετρητής κατανάλωσης για να δω και από κατανάλωση πως πάμε.
Η σύνδεση σε ρεύμα έγινε απευθείας από το κουτί, οπότε έρχομαι τώρα να ρωτήσω, εφόσον δεν είναι δυνατή η απλή λύση της πρίζας tapo, πως αλλιώς γίνεται να συνδέσω μετρητή;

Είχα δει σε προηγούμενα ποστ για μετρητή ράγας ή επαγωγικό shelly αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο χωράνε στον πίνακα αυτές οι συσκεύες, μου φάνηκαν λίγο ογκώδεις. Μπορείτε να μου δώσετε κάποια ιδέα, όσο γίνεται λιγότερο επεμβατική; Εννοείται ότι η σύνδεση θα γίνει απο ηλεκτρολόγο καθώς δεν πιάνουν τα χέρια μου για κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, coast2coast είπε

αυτο μου το εκανε ο απαράδεκτος ψυκτικος οταν του ειπα ότι βλέπω 1.80 σωλήνα πριν το ανεβάσει.

Τι να περιμένω απο αυτη την κακοτεχνία?

 

Η κόλληση είναι πιο ζορικη από τα ρακόρ. Θέλει επιδεξιότητα και κανονικά πλήρωση των σωληνώσεων με άζωτο ώστε να μη δημιουργηθούν οξείδια από τη διαδικασία της κόλλησης πράγμα που κανένας δεν κάνει. Αυτά λοιπόν είναι μέσα στις σωληνώσεις και θα ταξιδέψουν ή ταξίδεψαν προς το κλιματιστικό. Εκεί υπάρχει σύστημα με φίλτρα που τα τσιμπάει αυτά οπότε ή δεν έγινε κάτι ή έφραξαν λίγο τη διατομή. Κανείς δεν ξέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/1/2024 στις 10:58 ΜΜ, Klausx είπε

Από λάθος σύσφιξη, να το ζόρισε μέσα στην τρύπα, θα προσπάθησε να κάνει κούρμπα αν είναι κοντά στην τρύπα.

Αν είναι σε προσβάσιμο σημείο μπορεί να επισκευαστεί αλλά θα γίνει σωστά; Αν είναι από πολυκατάστημα καλό θα ήταν να ζητήσεις καινούρια εσωτερική μονάδα.

Ο τεχνικος της αντιπροσωπειας που το ειδε μου ειπε οτι πρεπει να βγει η εσωτερικη μοναδα και να ξανατοποθετηθει σωστα.   Ο τεχνικος που εκανε την εγκατασταση  ,ηρθε ,  επισκευασε το τσακισμα  του σωληνα  τοπικα σε λιγη ωρα - χωρις να την  βγαλει- (το τσακισμα βρισκεται  ακριβως διπλα  στο ανοιγμα του τοιχου, σε προσβασιμο σημειο) και μου ανεφερε οτι αν συνεχιστει  ο θορυβος μπορει να χρειαστει  αντικατασταση  το μοτερ του ανεμιστηρα.  Ο θορυβος εξακολουθει να ακουγεται και μετα την επισκευη, λιγο μειωμενος.

Εκτος απο αυτο, λογω καποιας ιδιαιτεροτητας του σημειου στο οποια τοποθετηθηκε η εσωτερικη μοναδα ,επρεπε  κατα την αρχικη εγκατασταση  να  μπουν  στον τοιχο  μεταλλικοι αποστατες για να στηριχθει . Μπορει παραλληλα με το προβλημα που υπαρχει ,να γινεται και  συντονισμος με τους μεταλλικους αποστατες και ετσι ενας απο τους θορυβους που ακουγονται να οφειλεται σε συντονισμο?  Οταν το κλιματιστικο δουλευει σε λειτουργια "μονο ανεμιστηρας" ακομη και στην 5η σκαλα,  δεν ακουγεται θορυβος. 

Αν το προβλημα οφειλεται σε καποιο λαθος κατα την εγκατασταση  και οχι στο ιδιο το μηχανημα μπορω αν ζητησω αλλαγη της εσωτερικης μοναδας?

Επεξ/σία από Caribou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Caribou είπε

Ο τεχνικος της αντιπροσωπειας που το ειδε μου ειπε οτι πρεπει να βγει η εσωτερικη μοναδα και να ξανατοποθετηθει σωστα.   Ο τεχνικος που εκανε την εγκατασταση  ,ηρθε ,  επισκευασε το τσακισμα  του σωληνα  τοπικα σε λιγη ωρα - χωρις να την  βγαλει- (το τσακισμα βρισκεται  ακριβως διπλα  στο ανοιγμα του τοιχου, σε προσβασιμο σημειο) και μου ανεφερε οτι αν συνεχιστει  ο θορυβος μπορει να χρειαστει  αντικατασταση  το μοτερ του ανεμιστηρα.  Ο θορυβος εξακολουθει να ακουγεται και μετα την επισκευη, λιγο μειωμενος.

Εκτος απο αυτο, λογω καποιας ιδιαιτεροτητας του σημειου στο οποια τοποθετηθηκε η εσωτερικη μοναδα ,επρεπε  κατα την αρχικη εγκατασταση  να  μπουν  στον τοιχο  μεταλλικοι αποστατες για να στηριχθει . Μπορει παραλληλα με το προβλημα που υπαρχει ,να γινεται και  συντονισμος με τους μεταλλικους αποστατες και ετσι ενας απο τους θορυβους που ακουγονται να οφειλεται σε συντονισμο?  Οταν το κλιματιστικο δουλευει σε λειτουργια "μονο ανεμιστηρας" ακομη και στην 5η σκαλα,  δεν ακουγεται θορυβος. 

Αν το προβλημα οφειλεται σε καποιο λαθος κατα την εγκατασταση  και οχι στο ιδιο το μηχανημα μπορω αν ζητησω αλλαγη της εσωτερικης μοναδας?

Πώς επισκεύασε το τσάκισμα; Μιλάμε για χαλκό. Από τη στιγμή που εξακολουθεί και ακούγεται θόρυβος, προσωπικά θα ζηταγα εξαγωγή της μονάδας και αν το τσάκισμα είναι στους σωλήνες με τους οποίους έρχεται η μονάδα ( αυτοί με τα ρακόρ), θα ζηταγα αντικατάσταση όπως συμβουλεύτηκες και πιο πίσω.

2 ώρες πριν, Tsamjunior είπε

Καλημέρα στην παρέα. Τελικά μετά από ψάξιμο και συμβουλές στο φόρουμ πριν λίγο καιρό, κατέληξα και αγόρασα το Mitsubishi Heavy Industries SRK-71ZR-WF. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, το μηχάνημα είναι θηρίο και σχετικά αθόρυβο, ειδικά τώρα που δοκιμάστηκε σε "καλά" κρύα, 0-7 βαθμούς εξωτερική. Μόνο αρνητικό η αντικειμενικά πρόχειρη υλοποίηση της εφαρμογής wifi. Πλήρως λειτουργική και ελέγχεις τα πάντα μεν, αρκετά "ψεύτικη" και με λίγα lag  δε. Ο έλεγχος γίνεται χωρίς πρόβλημα, αλλά οκ, απλώς το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται για την wifi εφαρμογή να το έχει υπόψιν του.

Το μόνο που μου λείπει τώρα είναι ένας μετρητής κατανάλωσης για να δω και από κατανάλωση πως πάμε.
Η σύνδεση σε ρεύμα έγινε απευθείας από το κουτί, οπότε έρχομαι τώρα να ρωτήσω, εφόσον δεν είναι δυνατή η απλή λύση της πρίζας tapo, πως αλλιώς γίνεται να συνδέσω μετρητή;

Είχα δει σε προηγούμενα ποστ για μετρητή ράγας ή επαγωγικό shelly αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο χωράνε στον πίνακα αυτές οι συσκεύες, μου φάνηκαν λίγο ογκώδεις. Μπορείτε να μου δώσετε κάποια ιδέα, όσο γίνεται λιγότερο επεμβατική; Εννοείται ότι η σύνδεση θα γίνει απο ηλεκτρολόγο καθώς δεν πιάνουν τα χέρια μου για κάτι τέτοιο.

Για δείξε λίγο φωτογραφίες από την εσωτερική και την εξωτερική μονάδα στις οποίες να φαίνονται τα καλώδια για να δούμε τι θα βολεψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πώς επισκεύασε το τσάκισμα; Μιλάμε για χαλκό. Από τη στιγμή που εξακολουθεί και ακούγεται θόρυβος, προσωπικά θα ζηταγα εξαγωγή της μονάδας και αν το τσάκισμα είναι στους σωλήνες με τους οποίους έρχεται η μονάδα ( αυτοί με τα ρακόρ), θα ζηταγα αντικατάσταση όπως συμβουλεύτηκες και πιο πίσω.

Για δείξε λίγο φωτογραφίες από την εσωτερική και την εξωτερική μονάδα στις οποίες να φαίνονται τα καλώδια για να δούμε τι θα βολεψει.

Το τσακισμα εγινε στον χαλκοσωληνα στο ρακορ   μετα το ανοιγμα του τοιχου ,στο σημειο που βγαινει στον εξωτερικο τοιχο      οπως φαινεται στην φωτογραφια.,Θα ζητουσατε αντικατασταση ολοκληρης της εσωτερικης μοναδας?

20240111_103108.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tsamjunior είπε

Το μόνο που μου λείπει τώρα είναι ένας μετρητής κατανάλωσης για να δω και από κατανάλωση πως πάμε.
Η σύνδεση σε ρεύμα έγινε απευθείας από το κουτί, οπότε έρχομαι τώρα να ρωτήσω, εφόσον δεν είναι δυνατή η απλή λύση της πρίζας tapo, πως αλλιώς γίνεται να συνδέσω μετρητή;

Αυτό που η τροφοδοσία έγινε "από το κουτί", σημαίνει πως απλά πήραν παροχή που δίνει και σε κάτι άλλο;

Να φανταστώ πως δεν έχει το μηχάνημα δική του αποκλειστική παροχή από τον πίνακα; Αν τα καλώδια είναι 3Χ2.5 εντάξει, απλά να μην φορτώνεις πολύ την γραμμή που παίρνει το κλιματιστικό.., αν τώρα έβαλαν SRK71 σε γραμμή τοίχου 3Χ1.5, που παίρνουν και τα υπόλοιπα στο χώρο (το μηχάνημα πάει μέχρι 17Α), τότε πιθανόν να σου πέφτει η ασφάλεια, αν είναι 10Α (στα ζόρια)..

Επιβεβαίωσε σε παρακαλώ πως το κλιματιστικό τροφοδοτείται από γραμμή που στον πίνακα είναι με ασφάλεια 16Α (ας ελπίζουμε να είναι 3Χ2.5, καθώς στείλε μας φωτό από το καλώδιο που πάει στην εξωτερική μονάδα, αν γράφει πάνω 3Χ1.5 ή 3Χ2.5 και γενικότερα φωτογραφίες της εγκατάστασης (αν θες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Για δείξε λίγο φωτογραφίες από την εσωτερική και την εξωτερική μονάδα στις οποίες να φαίνονται τα καλώδια για να δούμε τι θα βολεψει.

 

IMG_20240123_125908_edit_27938166800945.jpg

IMG_20240123_125936_edit_27922353909801.jpg

IMG_20240123_125952_edit_27876416774912.jpg

IMG_20240123_125942_edit_27906208789491.jpg

15 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αυτό που η τροφοδοσία έγινε "από το κουτί", σημαίνει πως απλά πήραν παροχή που δίνει και σε κάτι άλλο;

Να φανταστώ πως δεν έχει το μηχάνημα δική του αποκλειστική παροχή από τον πίνακα; Αν τα καλώδια είναι 3Χ2.5 εντάξει, απλά να μην φορτώνεις πολύ την γραμμή που παίρνει το κλιματιστικό.., αν τώρα έβαλαν SRK71 σε γραμμή τοίχου 3Χ1.5, που παίρνουν και τα υπόλοιπα στο χώρο (το μηχάνημα πάει μέχρι 17Α), τότε πιθανόν να σου πέφτει η ασφάλεια, αν είναι 10Α (στα ζόρια)..

Επιβεβαίωσε σε παρακαλώ πως το κλιματιστικό τροφοδοτείται από γραμμή που στον πίνακα είναι με ασφάλεια 16Α (ας ελπίζουμε να είναι 3Χ2.5, καθώς στείλε μας φωτό από το καλώδιο που πάει στην εξωτερική μονάδα, αν γράφει πάνω 3Χ1.5 ή 3Χ2.5 και γενικότερα φωτογραφίες της εγκατάστασης (αν θες)

Όχι επειδή το σπίτι έγινε εξ αρχής και είναι καινούριο, είχε υπολογιστεί το AC να μπεί εκεί, οπότε είχε τραβήξει από τον πίνακα ξεχωριστή ενισχυμένη (αν θυμάμαι καλά το όνομα) παροχή και ασφάλεια για 24άρι. Οπότε το καλώδιο που περνούσε από το κουτί είναι υπολογισμένο και σε δική του ασφάλεια από τον πίνακα η οποία γράφει C20.

Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ, μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου να εξηγήσω :D

IMG_20240123_125920.jpg

Επεξ/σία από Tsamjunior
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...