Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, liakjim said:

Ωραίες οι σκέψεις σου, απάντηση όμως δεν πρόκειται να πάρεις δυστυχώς χωρίς καλά δεδομένα. Προσωπικά θα έβαζα 12άρι perfera ή 13άρι edge αλλά δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου αν τελικά δεν φτάνουν.

Θα κοιτάξω να δω πως και με πόσο μπορεί να γίνει μια μελέτη θερμικών απωλειών. Αν η τιμή είναι σε ένα λογικό πλαίσιο να πάμε στα πιο σίγουρα.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Δεδομένου πως παρόλο που υπάρχει θερμοπρόσοψη στο σπίτι, το αίσθημα της θερμοκρασίας μέσα σε αυτό χειμώνα/καλοκαίρι είναι πολύ κρύο και πολύ ζέστη αντίστοιχα

Μέχρι τώρα τι θέρμανση-ψύξη υπάρχει? Αν δεν υπάρχει, δεν μπορείς να εκτιμήσεις τίποτα, καθώς άσχετα απο τη μόνωση το σπίτι αποκτά τη θερμοκρασία του εξωτερικού περιβάλλοντος σε μερικές ώρες. Ειδικά το καλοκαίρι επειδή μέσα έχει άπνοια, το αίσθημα θερμοκρασίας γίνεται χειρότερο. Αν το νοικιάζεις, ρώτα τον ιδιοκτήτη αν έχει κάνει πρόσφατο ενεργειακό πιστοποιητικό μετά τις θερμομονώσεις. Αν αυτό έγινε σωστά, μπορείς να δεις εκεί τις απώλειες του χώρου.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, sap00 said:

Μέχρι τώρα τι θέρμανση-ψύξη υπάρχει? Αν δεν υπάρχει, δεν μπορείς να εκτιμήσεις τίποτα, καθώς άσχετα απο τη μόνωση το σπίτι αποκτά τη θερμοκρασία του εξωτερικού περιβάλλοντος σε μερικές ώρες. Ειδικά το καλοκαίρι επειδή μέσα έχει άπνοια, το αίσθημα θερμοκρασίας γίνεται χειρότερο. Αν το νοικιάζεις, ρώτα τον ιδιοκτήτη αν έχει κάνει πρόσφατο ενεργειακό πιστοποιητικό μετά τις θερμομονώσεις. Αν αυτό έγινε σωστά, μπορείς να δεις εκεί τις απώλειες του χώρου.  

Ψύξη καμία. Θέρμανση καλοριφέρ (κεντρική με πετρέλαιο) 3 ώρες την μέρα (20:00 - 23:00) κι αυτό όταν πιάνουν για τα καλά τα κρύα.

Το καλοκαίρι το έχω ζήσει με την ζέστη το πρωί και δεν θεωρώ πως είναι υποφερτό ούτε με ανεμιστήρα πάνω σου και ανοιχτά παράθυρα. Το βράδυ είναι ψιλο οκ με ανεμιστήρα.

Το βράδυ που ανάβει το καλοριφέρ είναι μια χαρά. Την υπόλοιπη μέρα όμως όχι. Δυστυχώς δεν έχω θερμομετρήσει τίποτα από τα δύο.

Το σπίτι είναι ιδιόκτητο (της κοπελιάς μου) και ετοιμαζόμαστε να μείνουμε εκεί. Η ερώτηση για το ενεργειακό πιστοποιητικό είναι ongoing (δεν έχω απάντηση ακόμα) αλλά μέχρι τότε θα ρωτήσω να μάθω πόσο στοιχίζει η έκδοση καινούριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους. Κατοχος του ενος tesla 18000 btu και παρατηρησα τον τελευταιο καιρο πτωση της αποδοσης του. Οταν ζητουσα 24 και πανω βαθμους το κλιματιστικο μετα απο λιγο σταματουσε εκανε κατι σαν defrost (εβλεπα ιχνη παγου στην εξωτερικη μοναδα χαμηλα στον συμπυκνωτη)για δυο- τρια λεπτα και ξαναξεκινηνουσε.

Καλεσα τεχνικο (οχι αυτον που εκανε την εγκατασταση) και διαπίστωσε οτι οι σωληνες ειναι πολυ μικρες για το κλιματιστικο (ουτε καν δυο μετρα) και μου ειπε οτι δεν προλαβαινει να κανει σωστο κυκλο το φρεον,συμπιεζει τον συμπιεστη και κλεινει.Μου συστησε εγκατασταση απο την αρχη με κενο, 3 μετρα τουλαχιστον σωληνες και αλλαγη της παροχης ρευματος πρωτα στην εξωτερικη μοναδα και μετα μεσα.Μαλιστα μου ειπε να μην το λειτουργω γιατι ισως να εχει παθει ηδη ζημια ο συμπιεστης.

Ποια η γνωμη σας; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tolispolo είπε

Καλεσα τεχνικο (οχι αυτον που εκανε την εγκατασταση)

αυτόν που έκανε την εγκατάσταση να διορθώσει , αλλιώς ΣτΚ

3 μέτρα και κενό είναι το στανταρ , δες τι δίνει η Tesla , παροχή δε γνωρίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτόν που έκανε την εγκατάσταση να διορθώσει , αλλιώς ΣτΚ

3 μέτρα και κενό είναι το στανταρ , δες τι δίνει η Tesla , παροχή δε γνωρίζω

Παρόλο που έχει περάσει ο 1 χρόνος εγγύησης καλης λειτουργίας  μπορώ να τους κυνηγήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίμενα να πέσει η θερμοκρασία στους 7C από τους 7.5 που είχε το απόγευμα, αλλά αυτή ανέβηκε 🫤

Yukai vs asyg24kmta στους 8.3C λοιπόν και αν σας αρέσει.

Καλωδίωσα το yukai 24K και πήρα μετρήσεις και σε αυτό. 10 λεπτά από κλιματιστικό σε κλιματιστικό, μετρήσεις με τα ίδια θερμόμετρα, στην ίδια εξωτερική, 22C ζήτηση και τα 2, πανομοιότυπες καταναλώσεις.

viber_image_2024-01-22_21-36-01-457.jpg.816e32b15173b580ea131a67a997fda1.jpg

Αποτελέσματα ->

image.png.4bfac82654b5f9737eab111bb2943f9d.png

Ελαφριά νίκη για το Fujitsu.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tolispolo είπε

Παρόλο που έχει περάσει ο 1 χρόνος εγγύησης καλης λειτουργίας  μπορώ να τους κυνηγήσω;

2 χρόνια εγγύηση έχουν όλα , η εγκατάσταση αν ηταν λάθος εξαρχής ,οποιαδήποτε ζημιά που συνδέεται με αυτή πρέπει να την καλύψουν . Απο μαγαζί που το πήρες το εγκατέστησαν ? Αν ναι ακόμα πιο εύκολο , αν όχι κυνηγάς εγκαταστάτη και για χτύπα ξύλο τυχών ζημιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

2 χρόνια εγγύηση έχουν όλα , η εγκατάσταση αν ηταν λάθος εξαρχής ,οποιαδήποτε ζημιά που συνδέεται με αυτή πρέπει να την καλύψουν . Απο μαγαζί που το πήρες το εγκατέστησαν ? Αν ναι ακόμα πιο εύκολο , αν όχι κυνηγάς εγκαταστάτη και για χτύπα ξύλο τυχών ζημιά

Δυστυχώς στις οδηγίες δεν αναφέρει ελάχιστο μήκος σωληνώσεων παρα μόνο μέγιστο. Απο το καταστημα που το αγόρασα εγινε και η εγκατάσταση (μαυρη ωρα!).

Μάλιστα στα mail τους ζήτησα 3 μετρα σωληνωσες τουλαχιστον και κενο και απαντησαν παντα ετσι γινονται!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tolispolo είπε

Μάλιστα στα mail τους ζήτησα 3 μετρα σωληνωσες τουλαχιστον και κενο και απαντησαν παντα ετσι γινονται!!!!

το κατάστημα θα σου πει οτιδήποτε για να πουλήσει , εσύ αναφέρει οτι ο κυρ Κώστας έκανε πατάτα και ζητάς και επέκταση εγγύησης αν όχι νέο , αν δεν έκανε κενό φταις και λίγο μιας και εξαρχής τα λένε και ζητάς άλλο συνεργείο

για τα ελάχιστα πες μοντέλο μπας και βρεθεί manual , τώρα πόσα μέτρα είναι ? Επίσης κοιτάς και αποστάσεις ελάχιστες απο επιφάνειες εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

tesla ta53fful-1832iaw

Διάβασα και το online manual και αυτό με της συσκευής.Οσο για την εγκατάσταση έχεις δίκιο γιατί δεν ήμουν παρόν.

Τώρα με το ζόρι να είναι 2 μέτρα.

Επεξ/σία από tolispolo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tolispolo είπε

Καλησπέρα σε ολους. Κατοχος του ενος tesla 18000 btu και παρατηρησα τον τελευταιο καιρο πτωση της αποδοσης του. Οταν ζητουσα 24 και πανω βαθμους το κλιματιστικο μετα απο λιγο σταματουσε εκανε κατι σαν defrost (εβλεπα ιχνη παγου στην εξωτερικη μοναδα χαμηλα στον συμπυκνωτη)για δυο- τρια λεπτα και ξαναξεκινηνουσε.

Καλεσα τεχνικο (οχι αυτον που εκανε την εγκατασταση) και διαπίστωσε οτι οι σωληνες ειναι πολυ μικρες για το κλιματιστικο (ουτε καν δυο μετρα) και μου ειπε οτι δεν προλαβαινει να κανει σωστο κυκλο το φρεον,συμπιεζει τον συμπιεστη και κλεινει.Μου συστησε εγκατασταση απο την αρχη με κενο, 3 μετρα τουλαχιστον σωληνες και αλλαγη της παροχης ρευματος πρωτα στην εξωτερικη μοναδα και μετα μεσα.Μαλιστα μου ειπε να μην το λειτουργω γιατι ισως να εχει παθει ηδη ζημια ο συμπιεστης.

Ποια η γνωμη σας; 

Για διαρροή φρέον μου ακούγεται. @Klausx;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tolispolo είπε

Καλησπέρα σε ολους. Κατοχος του ενος tesla 18000 btu και παρατηρησα τον τελευταιο καιρο πτωση της αποδοσης του. Οταν ζητουσα 24 και πανω βαθμους το κλιματιστικο μετα απο λιγο σταματουσε εκανε κατι σαν defrost (εβλεπα ιχνη παγου στην εξωτερικη μοναδα χαμηλα στον συμπυκνωτη)για δυο- τρια λεπτα και ξαναξεκινηνουσε.

Καλεσα τεχνικο (οχι αυτον που εκανε την εγκατασταση) και διαπίστωσε οτι οι σωληνες ειναι πολυ μικρες για το κλιματιστικο (ουτε καν δυο μετρα) και μου ειπε οτι δεν προλαβαινει να κανει σωστο κυκλο το φρεον,συμπιεζει τον συμπιεστη και κλεινει.Μου συστησε εγκατασταση απο την αρχη με κενο, 3 μετρα τουλαχιστον σωληνες και αλλαγη της παροχης ρευματος πρωτα στην εξωτερικη μοναδα και μετα μεσα.Μαλιστα μου ειπε να μην το λειτουργω γιατι ισως να εχει παθει ηδη ζημια ο συμπιεστης.

Ποια η γνωμη σας; 

Την εγγύηση πρέπει να φωνάξεις γιατί μερικά έχουν διαρροή εσωτερικά και όχι στις συνδέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Klausx είπε

Την εγγύηση πρέπει να φωνάξεις γιατί μερικά έχουν διαρροή εσωτερικά και όχι στις συνδέσεις.

Αυτό που μου είπε για τον κύκλο του φρεον λόγω μικρου μηκους σωληνώσεων;Έχει βάση;

 

Επίσης όταν το βάζω στους 30 για να δουλέψει στο μαξ, η μέγιστη κατανάλωση δεν ξεπερνά τα 1000watt στο taponκαι μετά από 5 λεπτά κλείνει με defrost.

Επεξ/σία από tolispolo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tolispolo είπε

Αυτό που μου είπε για τον κύκλο του φρεον λόγω μικρου μηκους σωληνώσεων;Έχει βάση;

Με 2 μέτρα όχι δεν έχει βάση αν ήταν 20 εκατοστά μπορεί ανάλογα τις συνθήκες. Αν θες βάλε φώτο το εσωτερικό / εξωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...