Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Έκανα edit.

Θα παρατηρήσεις κάτι που δυσκολεύομαι να εξηγήσω. Το cop δεν δείχνει να πέφτει τόσο όσο θα περίμενε κανείς.

Φαίνεται και εδώ https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/S9Gr1dm3jAk1chqDVa7T7oAgx2cgEFSc

Το eurovent δείχνει 4 στους 2C με 3.8KW φορτίο, το οποίο νούμερο δεν έχω δει μιας και στο διάγραμμα δείχνει 6άρια. Προσπαθώ να βρω το λάθος αλλά δεν το βρίσκω. Στους 7C και στους 12C πέφτω πάνω στο eurovent.

 

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Μην το λαμβάνεις υπόψιν το defrost. Δεν βγάζει αέρα μέσα, δεν αποδίδει έργο.

Το defrost οκ, το frost όμως; μηπως λαμβάνει υπόψιν τον πιθανό πάγο που μπορεί να έχει η εξωτερική μονάδα και για αυτο έχει πιο χαμηλό COP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

 

Το defrost οκ, το frost όμως; μηπως λαμβάνει υπόψιν τον πιθανό πάγο που μπορεί να έχει η εξωτερική μονάδα και για αυτο έχει πιο χαμηλό COP?

Ποιος λαμβάνει υπόψιν; Το eurovent;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

ναι.. μήπως λέω.. στους 2C παίζει και ο παράγοντας frost/defrost.. στις άλλες θερμοκρασίες όχι.. 

Δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω.

Πάντως θα τα κοιτάξω από την αρχή.

Καταρχάς έχω παραγγείλει έναν ακόμη dallas ds18b20 οπότε θα φτιάξω ξεχωριστή διάταξη που μετράει θερμοκρασίες η οποία θα είναι και φορητή (έχω ήδη μία με έναν dallas) ώστε να μετρήσω και το yukai να δω αν πέφτω στο eurovent ή όχι. Στο toshiba έχουμε και τα πινακάκια όπου μπορώ να παίξω μπάλα και σε άλλες περιοχές.  Σκέφτομαι μήπως τα k-thermocouples που έχω στο asyg μου δίνουν αποκλίσεις στις μετρήσεις (αλλά αν μου έδιναν θα μου έδιναν και στις άλλες περιοχές). ΄Ετσι και αλλιώς το ΔΤ χρειάζομαι. Η είσοδος του αέρα είναι σχεδόν σταθερή, η έξοδος μόνο αλλάζει και αυτή όχι πολύ, άντε από 36-37 να πηγαίνει 41-42 σε πιο υψηλά φορτία; Πόσο απόκλιση να έχουν σε τόσο μικρή περιοχή; Αλλά πρέπει να το δω. Ένας βαθμός εδώ, ένας εκεί και αλλάζουν όλα.

Μετά σκέφτομαι μήπως η ίδια η εξίσωση που χρησιμοποιώ έχει θέμα -> https://www.engineeringtoolbox.com/cooling-heating-equations-d_747.html

Δλδ η h s = c p ρ q dt.

Σκαλώνω στους συντελεστές και αν αυτοί αλλάζουν με τη θερμοκρασία. Στο παράδειγμα που έχει μέσα βάζει τιμές για τους 20C. Αυτές πρέπει να βάλω; Ή για τη θερμοκρασία των 40; Το ψάχνω και αυτό. Αναρωτιέμαι πως μετράνε ισχύ εξόδου στη eurovent ή στα πινακάκια της toshiba ή στα πινακάκια με τα capacity όλων των κλιματιστικών. Αυτό το TC.  Πολύ θα ήθελα να μάθω.

image.png.34ae8c9885e3d2c2aecc983b4e6cd180.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/01/2024 at 22:15, MiJ16 said:

Καλησπέρα και από εμένα.

Πρόκειται μέσα στους επόμενους μήνες να μετακομίσω σε διαμέρισμα (ρετιρέ 5ου ορόφου) στην περιοχή της Δάφνης περίπου 55 τετραγωνικών.

Σκέφτομαι την αγορά κλιματιστικών για σαλονοκουζίνα (για αρχή), το υπνοδωμάτιο και το γραφείο (προς την άνοιξη). Αυτή τη στιγμή το σπίτι θερμαίνεται με καλοριφέρ κεντρικής θέρμανσης 2-3 ώρες το βράδυ (και αυτό όταν πιάνουν τα κρύα για τα καλά). Υπάρχει και ένα ακόμα δωμάτιο περίπου 5 τετραγωνικών, το οποίο σκέφτομαι προς το παρόν να θερμαίνεται με καλοριφέρ λαδιού 2 περίπου φορές τη βδομάδα για 8-9 ώρες (όσο και το remote working που έχω). Όταν λειτουργεί η κεντρική θέρμανση η θερμοκρασία στο χώρο είναι μια χαρά από τις 20:00 μέχρι τις 00:00. Το μπάνιο είναι μια πληγή που δεν γνωρίζω ακόμα πως θα αντιμετωπιστεί.

Η πολυκατοικία έχει κατασκευαστεί το 1974, ενώ πριν 5 περίπου χρόνια το διαμέρισμα είχε ανακαινιστεί.  Από πλευράς θερμομόνωσης έχουν τοποθετηθεί παράθυρα αλουμινίου με διπλά τζάμια και θερμοπρόσοψη 7 εκ. μαζί με το πλέγμα και τις κόλλες (κατά τον μηχανικό). Η θερμοπρόσοψη στο χώρο του σαλονιού έχει τοποθετηθεί στον εσωτερικό τοίχο στην δυτική πλευρά, ενώ στην βόρεια και στη νότια στην εξωτερική (η ανατολική πλευρά είναι το υπόλοιπο τμήμα του σπιτιού). Αυτό γιατί στην δυτική πλευρά υπάρχει ακάλυπτος. Η ταράτσα επίσης έχει μονωθεί, ωστόσο ακόμα δεν γνωρίζω το είδος της μόνωσης. Τέντες δεν υπάρχουν ακόμα.

Παρόλα αυτά, το σπίτι τον χειμώνα είναι πολύ κρύο, ενώ το καλοκαίρι βράζει (ρετιρέ γαρ).

Οι απώλειες για το σαλόνι 25 περίπου τετραγωνικών είναι τα παρακάτω (ζήτηση 22 C). Σημειωτέον, απ' το σαλονι ξεκινάει ένας διάδρομος μήκους 3-4 μέτρων που οδηγεί στο υπόλοιπο σπίτι (δεν τον έχω συμπεριλάβει στον υπολογισμό των απωλειών).

  Reveal hidden contents

Θερμικές Απώλειες
2916.89
Watt
2508.53
KCal/h
116.68
Watt/m2
100.34
KCal/h/m2
Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή:
Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής:
Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:
22 ℃
Έτος Kατασκευής:
1974
Εμβαδό Κατοικίας:
25 m2
Ύψος Ορόφου:
2.7 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:
Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων:
ΚΕΛΥΦΟΣ
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:
Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με:
Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:
Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με:
Αέρα
Μόνωση Οροφής:
Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:
3
Παράθυρα:
2
Τύπος Κουφωμάτων:
Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:
Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:
5%

Οι απώλειες για το υπνοδωμάτιο 15 περίπου τετραγωνικών είναι (ζήτηση 20 βαθμών)

  Reveal hidden contents

Θερμικές Απώλειες
1251.31
Watt
1076.13
KCal/h
83.42
Watt/m2
71.74
KCal/h/m2
Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή:
Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής:
Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:
20 ℃
Έτος Kατασκευής:
1974
Εμβαδό Κατοικίας:
15 m2
Ύψος Ορόφου:
2.7 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:
Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων:
ΚΕΛΥΦΟΣ
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:
Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:
Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δάπεδο σε επαφή με:
Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:
Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με:
Αέρα
Μόνωση Οροφής:
Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:
1
Παράθυρα:
1
Τύπος Κουφωμάτων:
Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:
Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:
5%

Η μετατροπή των παραπάνω σε BTU (σαλόνι 10.000, υπνοδωμάτιο 4.300) υποδεικύουν μάλλον ένα 12άρι στο σαλόνι και ένα 9αρι στο υπνοδωμάτιο. Ωστόσο, δεδομένου οτι παρόλες τις θερμομονώσεις το σπίτι είναι κρύο και αντίστοιχα ζεστο, ίσως στο σαλόνι να ήθελε ένα 18αρι, αν αυτό σημαίνει οτι θα καταναλώσει λιγότερο και με δεδομένο πως υπάρχει και ένα διαδρομος που οδηγεί στο υπόλοιπο σπίτι. 

  Reveal hidden contents

Απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο:

1. Γύρω στα 1000-1200 ανά μηχάνημα. Υπό συνθήκες στα 1600 αν όντως θα κάνει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση

2. Νέα αγορά

3. Σκέφτομαι την επέκταση εγγύησης, δεδομένου οτι διαβάζω διάφορα παράπονα στα reviews του skroutz ακόμα και για ακριβά μοντέλα. Η εγκατάσταση προτιμώ να γίνει από ψυκτικό που εμπιστεύομαι.

4. Ψύξη και θέρμανση

5. Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης

6. Υπάρχει επικουρικός τρόπος θέρμανσης μέσω κεντρικής θέρμανσης πετρελαίου (3 ώρες την μέρα)

7. Σαλοκουζίνα το 12/18αρι, υπνοδωμάτιο και γραφείο (αν μπει ένα και στο γραφείο) το 9αρι

8. Περιοχή Δάφνης (κέντρο). Λόγω 5ου ορόφου και ρετιρέ συνήθως ισχυροί άνεμοι.

http://penteli.meteo.gr/stations/imittos-dafni/

9. WiFi (κυρίως για μέτρηση κατανάλωσης) και αθόρυβο 

 

Με βάση τα παραπάνω έχω σημειώσει τα εξής μοντέλα σε 12αρι/18αρι (ανάλογα οτι είναι πιο σωστό) και ένα 9αρι.

1. Daikin Perfera

2. Mitsubishi Heavy SRK/SRC-50ZSX-W

3. Mitsubishi Heavy SRK/SRC-50ZS-W

4. Ό,τι άλλο έχετε να προτείνετε

Σημειώσεις/ερωτήσεις:

α. Ενδεχομένως να μην χρειάζεται να πάω στα πιο premium μοντέλα (π.χ.το 2), δεδομένου οτι τον χειμώνα θα υποβοηθείται και από την 3ωρη κεντρική θέρμανση.

β. Η σκέψη να παω σε 18αρι μόνο στο σαλόνι, απ' το οποίο να ζεσταίνεται και το υπνοδωμάτιο μέσω του 3-4 μετρου διαδρόμου, είναι λάθος (για την τσέπη);

γ. Ποτέ δεν είχα κλιματιστικά ως κύριο μέσο θέρμανσης και απ' όσο θυμάμαι από κλιματιστικά 10+ετίας η ατμόσφαιρα που δημιουργείται από τον θερμό αέρα γίνεται αποπνικτική (τουλάχιστον για εμένα). Ισχύει το ίδιο και στα σύγχρονα κλιματισικά;

δ. Για το δωμάτιο-γραφείο 5 τ.μ. δεν είναι overkill ένα κλιματιστικό (είτε 9άρι ή ακόμα και 7άρι);  

ε. Τα Daikin παίρνουν επέκταση 10ετούς εγγύησης από τον αντιπροσωπο; Θέλω να πω, απ' οπου και να το αγοράσω θα μπορώ να πάρω την επέκταση;

στ. Στο μέλλον ίσως παίξει αυτόνομη θέρμανση με φυσικό αέριο, οπότε να προτιμηθεί για μέσο θέρμανσης λόγω της καλύτερης ατμόσφαιρας που μπορεί να δημιουργηθεί, ωστόσο θα υπάρχει ακόμα η ζήτηση για ψύξη μέσω των κλιματιστικών.

ζ. Για το μπάνιο τι θα μπορούσα να κάνω;

Με συγχωρείτε εκ των προτέρων για το μακροσκελές ποστ. Ακόμα οι πληροφορίες είναι συγκεχυμένες στο μυαλό μου.

image.png.c7c744ffdedc09781c4e034de77e0d21.png

 

 

On 19/01/2024 at 23:38, liakjim said:

Τα νούμερα της μπακαλοεφαρμογης σε πάνε σε 12αρι. Μετά σε παραπέμπω σε αυτά που έχουμε πει δεκάδες φορές ότι κανείς μας δεν πρόκειται να σου πει τι πρέπει να μπει στα σίγουρα. Θέλει επιτόπια μελέτη θερμικών απωλειών.

Το kmte είναι η νέα version του kmtX μοντέλου. Δεν ξέρουμε διαφορές, στα χαρτιά έχουν μια μικρή διαφοροποίηση στους βαθμούς απόδοσης. Το φέρνει το public/plaisio για επέκταση εγγύησης.

Υπάρχουν και 16αρια μοντέλα, βλέπε haori/edge white ή 14αρια βλέπε ακριβή σειρά Fujitsu πχ asyg14kgta. Δεν ξέρω τι θα σου κάτσει καλύτερα.

Σήμερα από το πρωί, ψάχνω τεχνικά στοιχεία για κάμποσα μοντέλα. 

Mitsubishi electric LN35VG, AP35VG, AY35VGK, Fujitsu ASYG14KGTA, ASYG12KGTA, Daikin FTXM42R, FTXM35R, Toshiba Shorai Edge 16J2AVSG-E, καθώς και τα γνώριμα Daikin FTXM50R, και Fujitsu ASYG18KMTE.

Δεδομένου πως παρόλο που υπάρχει θερμοπρόσοψη στο σπίτι, το αίσθημα της θερμοκρασίας μέσα σε αυτό χειμώνα/καλοκαίρι είναι πολύ κρύο και πολύ ζέστη αντίστοιχα, σκεφτόμουν να παω με μια safe επιλογή του 18αριου, έτσι ώστε αν οι απώλειες του εργαλείου με βγάζουν λάθος, να μπορεί το κλιματιστικό να ανταπεξέλθει σε μεγαλύτερες απώλειες.

Τείνω προς το Fujitsu ASYG18KMTΕ για τους εξής λόγους:

1. Είναι δοκιμασμένο πως μπορεί να πέσει σε πολύ λίγα watt όταν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία

2. Θα μπορεί να καλύψει χώρο 25 τετραγωνικών + 5 τετραγωνικών διάδρομο με ανοιχτές πόρτες τουαλέτας και ενός μικρού δωματίου (στο υπνοδωμάτιο που είναι στην απέναντι πλευρά του διαδρόμου θα μπει ένα 9αρι αργότερα).

3. Αυτή τη στιγμή στο πλαίσιο υπάρχει 20% επιστροφή eurobank. Συνεπώς, με την έξτρα επέκταση εγγύησης, το κόστος του WiFi module και την δωρεάν εγκατάσταση βγαίνει χοντρικά στα 1450.

 Αντιλαμβάνομαι οτι ίσως είναι υπερβολή το 18αρι γι' αυτό τον χώρο αλλά το ρίσκο να μπορεί να καλυφθεί ενεργειακά ίσως αντισταθμίζεται από την δυνατότητα του μηχανήματος να ινβερτεραρει αρκετά χαμηλά.

Αν το βλέπω λάθος, ευπρόσδεκτες οι απόψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε
4,084 Kilowatts ≈
13,935,184 BTUs per Hour
result rounded
Θερμικές Απώλειες

 

4084.16Watt

 

3512.38KCal/h

 

226.90Watt/m2

 

195.13KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Καβάλα - Κλιματική ζώνη ΓΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:20 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:2000Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:18 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:2.8 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε περιοχή με αραιή δόμησηΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Μη θερμαινόμενο χώροΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Μη θερμαινόμενο χώροΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:2Αλλαγή
Παράθυρα:1Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Συνθετικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%
 
 
Σε επαγγελματικό χώρο έχει 2 δωμάτια που το καθένα μου βγάζει έχει αυτές τις απώλειες.
2 12αρια  κλιματιστικά θα με καλύψουν. Θεωρώ υπερβολή στα 45 τετραγωνικά καθαρά να πάω σε παραπάνω...
 
Και μία γνώμη είμαι μεταξύ των 2:
FUJITSU KM Series ASYG12KMCE/AOYG12KMCC Κλιματιστικό Inverter 12.000
και 
Toshiba Shorai Edge RAS-B13J2KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E 12000( είδα κάποια γραφήματα με πολλά αναψε σβήσε ...)

Πήγα σήμερα toshiba αντιπρόσωπο και πόνεσε λίγο το 2400 για 2 edge με εγκατασταση (13αρια)

Το Υukai είναι πολύ υποδεέστερο σε απόδοση-οικονομία;

Εξτρα λειτουργίες δε με ενδιαφέρουν έχω ξεχωριστό σύστημα φιλτραρισματος αέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Πήγα σήμερα toshiba αντιπρόσωπο και πόνεσε λίγο το 2400 για 2 edge με εγκατασταση (13αρια)

Το Υukai είναι πολύ υποδεέστερο σε απόδοση-οικονομία;

Εξτρα λειτουργίες δε με ενδιαφέρουν έχω ξεχωριστό σύστημα φιλτραρισματος αέρα. 

Αυτός μάλλον σου είπε τιμές καταλόγου, συν πόσο για εγκατάσταση;

Από αυτό το κατάστημα έχει προτείνει (αν θυμάμαι καλά ο @liakjim, ας μας το επιβεβαιώσει) για καλές τιμές στα Toshiba:

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-13000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b13g3kvsg-e-ras

Φυσικά θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους αν αναλαμβάνουν εγκατάσταση, ή με κάποιον άλλο επαγγελματία..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1100 τιμή και 100 η εγκατάσταση χ2. Είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος στη περιοχή και με βάση τη σελίδα της TOSHIBA.

Θα μιλήσω και με το αφεντικό που λέει ίσως θέλει να ερθει να δει το χώρο.

Απλά αν μείνει σε αυτή τη τιμή να έχω κάποια εναλλακτική. Έχει και Daikin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Rnd1978 έτοιμο!

0-02-05-41bd3b1377d5a3aa824bd204970149c893d6a9adbc15c8b6612b1a3c2fd8b684_c3bfea5eaa45c2f1.jpg.f4457211eb7841455e7d8387f6a672fb.jpg

viber_image_2024-01-22_15-40-10-855.jpg.e56303e58303b4bcc90d4a5cbc493530.jpg

 

@Specs σήμερα θα έχουμε yukai vs asyg24kmta στους 7C με το ίδιο σετ θερμομέτρων.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, liakjim said:

σήμερα θα έχουμε yukai vs asyg24kmta στους 7C με το ίδιο σετ θερμομέτρων

αυτα ειναι ντερμπι...κ ελπιζω να σας παει στους μειον καποια στιγμη φετος για να εχουμε ακομη πιο αγριες συνθηκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Πήγα σήμερα toshiba αντιπρόσωπο και πόνεσε λίγο το 2400 για 2 edge με εγκατασταση (13αρια)

Το Υukai είναι πολύ υποδεέστερο σε απόδοση-οικονομία;

 

αυτο θα μας ενδιέφερε ολους αν και θα έχει απαντηθεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MiJ16 είπε

 

Σήμερα από το πρωί, ψάχνω τεχνικά στοιχεία για κάμποσα μοντέλα. 

Mitsubishi electric LN35VG, AP35VG, AY35VGK, Fujitsu ASYG14KGTA, ASYG12KGTA, Daikin FTXM42R, FTXM35R, Toshiba Shorai Edge 16J2AVSG-E, καθώς και τα γνώριμα Daikin FTXM50R, και Fujitsu ASYG18KMTE.

Δεδομένου πως παρόλο που υπάρχει θερμοπρόσοψη στο σπίτι, το αίσθημα της θερμοκρασίας μέσα σε αυτό χειμώνα/καλοκαίρι είναι πολύ κρύο και πολύ ζέστη αντίστοιχα, σκεφτόμουν να παω με μια safe επιλογή του 18αριου, έτσι ώστε αν οι απώλειες του εργαλείου με βγάζουν λάθος, να μπορεί το κλιματιστικό να ανταπεξέλθει σε μεγαλύτερες απώλειες.

Τείνω προς το Fujitsu ASYG18KMTΕ για τους εξής λόγους:

1. Είναι δοκιμασμένο πως μπορεί να πέσει σε πολύ λίγα watt όταν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία

2. Θα μπορεί να καλύψει χώρο 25 τετραγωνικών + 5 τετραγωνικών διάδρομο με ανοιχτές πόρτες τουαλέτας και ενός μικρού δωματίου (στο υπνοδωμάτιο που είναι στην απέναντι πλευρά του διαδρόμου θα μπει ένα 9αρι αργότερα).

3. Αυτή τη στιγμή στο πλαίσιο υπάρχει 20% επιστροφή eurobank. Συνεπώς, με την έξτρα επέκταση εγγύησης, το κόστος του WiFi module και την δωρεάν εγκατάσταση βγαίνει χοντρικά στα 1450.

 Αντιλαμβάνομαι οτι ίσως είναι υπερβολή το 18αρι γι' αυτό τον χώρο αλλά το ρίσκο να μπορεί να καλυφθεί ενεργειακά ίσως αντισταθμίζεται από την δυνατότητα του μηχανήματος να ινβερτεραρει αρκετά χαμηλά.

Αν το βλέπω λάθος, ευπρόσδεκτες οι απόψεις σας.

Ωραίες οι σκέψεις σου, απάντηση όμως δεν πρόκειται να πάρεις δυστυχώς χωρίς καλά δεδομένα. Προσωπικά θα έβαζα 12άρι perfera ή 13άρι edge αλλά δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου αν τελικά δεν φτάνουν.

2 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Πήγα σήμερα toshiba αντιπρόσωπο και πόνεσε λίγο το 2400 για 2 edge με εγκατασταση (13αρια)

Το Υukai είναι πολύ υποδεέστερο σε απόδοση-οικονομία;

Εξτρα λειτουργίες δε με ενδιαφέρουν έχω ξεχωριστό σύστημα φιλτραρισματος αέρα. 

Τα πραγματικά seers των edge, yukai είναι στο τέλος του sticky. Τα scops στα ταμπελάκια τους. 

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

(αν θυμάμαι καλά ο @liakjim, ας μας το επιβεβαιώσει)

Ναι αυτό είναι.

Στις 21/1/2024 στις 11:14 ΠΜ, coast2coast είπε

Απο τα του Πλαισίου, κοτσοβολο κλπ σε 12000 πάνω κάτω υπάρχει κάποιο που προτείνετε με εγγύηση και προαιρετικά χαμηλό ινβερταρισμα?

 

Αν έχεις eurobank, παίζει 20% επιστροφή από πλαίσιο οπότε μπορείς να πας στο atxc35d και να βάλεις επέκταση έξτρα εγγύηση για 10 έτη μέσω της daikin με 99€ (αν δεν απατώμαι για το ποσό). 

Αλλιώς υπάρχει το arata στον κώτσο με έκπτωση (ίδιο με yukai).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Specs είπε

αυτα ειναι ντερμπι...κ ελπιζω να σας παει στους μειον καποια στιγμη φετος για να εχουμε ακομη πιο αγριες συνθηκες!

Εν τω μεταξύ, με τους dallas, μετράω έναν βαθμό κάτω την εισαγωγή σε σχέση με το thermocouple και ολόιδιες τιμές για την εξαγωγή (τα 2 dallas τα έβαλα μαζί και δείχνουν ακριβώς το ίδιο), άρα μάλλον το ένα Thermocouple μου μετράει λάθος.

image.png.d064544a1fa8cabc9bb0d6f9d69493d8.png

Αν ισχύει αυτό, υπολογίζω πιο μετριοπαθείς τιμές για το cop (αφού έχω μικρότερο ΔΤ). Μάλλον ισχύει γιατί το asyg24kmta αναφέρει 22C ενώ έβαλα και ένα ακόμη xiaomi θερμόμετρο και λέει 22.5C.

image.png.f02db8d8f14e323b6f3ddf0184c44074.pngimage.png.d9df11ed8e947a5141adbedadd14f5b1.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, liakjim said:

με τους dallas, μετράω έναν βαθμό κάτω την εισαγωγή σε σχέση με το thermocouple

σε νερο τα εχεις συγκρινει για να εχεις πιο ακριβεια μιας κ το thermocouple (παλια τουλαχιστον) ως γυμνο επηρεαζεται διαφορετικα απο τον αερα, στο νερο μεσα σε ενα ποτηρι ομως οχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...