Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4,084 Kilowatts ≈
13,935,184 BTUs per Hour
result rounded
Θερμικές Απώλειες

 

4084.16Watt

 

3512.38KCal/h

 

226.90Watt/m2

 

195.13KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Καβάλα - Κλιματική ζώνη ΓΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:20 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:2000Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:18 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:2.8 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε περιοχή με αραιή δόμησηΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Μη θερμαινόμενο χώροΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Μη θερμαινόμενο χώροΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:2Αλλαγή
Παράθυρα:1Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Συνθετικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%
 
 
Σε επαγγελματικό χώρο έχει 2 δωμάτια που το καθένα μου βγάζει έχει αυτές τις απώλειες.
2 12αρια  κλιματιστικά θα με καλύψουν. Θεωρώ υπερβολή στα 45 τετραγωνικά καθαρά να πάω σε παραπάνω...
 
Και μία γνώμη είμαι μεταξύ των 2:
FUJITSU KM Series ASYG12KMCE/AOYG12KMCC Κλιματιστικό Inverter 12.000
και 
Toshiba Shorai Edge RAS-B13J2KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E 12000( είδα κάποια γραφήματα με πολλά αναψε σβήσε ...)
Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Τι ύψος έχει το ταβάνι; Η εξωτερική μονάδα που θα πάει; Ταράτσα;

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας,

2.85m είναι το ύψος, είναι 3ος όροφος και από επάνω  (ταράτσα). Έχει καλή μόνωση με θερμομόνωση κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, coast2coast είπε

καλημέρα

είχατε πει για ενα Bosh νομίζω που χωρίς την ανάγκη συντήρησης έδινε 7 χρόνια η κάνω λάθος?

Αφορούσε και τα ηλεκτρικά?

 

Απο τα του Πλαισίου, κοτσοβολο κλπ σε 12000 πάνω κάτω υπάρχει κάποιο που προτείνετε με εγγύηση και προαιρετικά χαμηλό ινβερταρισμα?

(πραγματικά τον π@ιζω με το Yukai, respect)

Χρήση; Θέρμανση, ψύξη ή και τα 2;

ΥΓ Για πες κάτι παραπάνω για yukai εκτός από τα παραπάνω...😅

6 ώρες πριν, sea_dweller είπε

Αγαπητοί σας χαιρετώ,

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους σας που έχετε γράψει τόσο χρήσιμες πληροφορίες.

Θα σας παρακαλούσα για τη βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή κλιματιστικού στο σαλόνι. Έχει γίνει η μελέτη ψύξης - θέρμανσης,  με την προϋπόθεση ότι θα έμπαινε χωστό κλιματιστικό lg CM24F/N10 (24.000 btu) με την αντίστοιχη κατασκευής γυψοσανίδας, access panel κ.α., με σημαντικό κόστος (€2500 (εγκατάσταση και γρίλια).

Το σαλόνι δεν είναι παραπάνω από 40 τ.μ. (μαζί  με την είσοδο) αλλά επειδή είναι τελευταίος όροφος, δυτικό και απροστάτευτο από άλλα κτίρια (αραιή κατοίκηση)  αποφασίστηκε 24αρι.

Προκύπτουν 2 ερωτήσεις.

1. Είναι καλή η LG στα χωστά (το συνεργείο ισχυρίζεται ότι έχουν βάλει πολλά και δεν είχαν κανένα θέμα) και αν επιλέξω άλλη καλύτερη μάρκα π.χ. daikin κ.α. το κόστος θα αυξηθεί σημαντικά. Επίσης έχω διαβάσει για τα διάφορα κινέζικα και μου είπαν να τα αποφύγω παρόλο που έχω διαβάσει θετικές γνώμες (παίζει ρόλο βέβαια και η αντιπροσωπεία στο θέμα ανταπόκρισης / επίλυσης βλάβης).

2. Αν επιλέξω να βάλω απλό τοίχου αλλά πολύ όμορφο π.χ. toshiba haori αποτελεί καλή λύση;  ή γνωρίζετε κάποιο αντίστοιχο (όμορφο άλλης μάρκας);

Έχω διαβάσει για το scoop, seer αλλά δυστυχώς είμαι αδαής ώστε να επιλέξω κάποιο χωρίς την πολύτιμη βοήθειά σας.

Διαμένω στην Κύπρο όπου οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές και η χρήση του προορίζεται ως κύρια πηγή σε συνδυασμό με ηλεκτρικά σώματα (θερμοπομποί / συσωρευτές;), γκάζι δεν υπάρχει στην Κύπρο. Ο χειμώνας ουσιαστικά είναι 2 - 3 μήνες.

Στο μεταξύ έμαθα ότι η Panasonic έχει κακή αντιπροσωπεία στην Κύπρο.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τη βοήθεια σας.

 

Τα haori πάνε μέχρι 16000Btus.

6 ώρες πριν, kikirikos είπε

θα ήθελα να αγοράσω το παρακάτω κλιματιστικό
https://www.plaisio.gr/fujitsu-eco-aoyg09kpca-asyg09kpca-klimatistiko-9-000-btu-h_4356799

Στην Standard Επέκταση εγγύησης Κλιματισμού που παρέχει το Πλαίσο για 5 χρόνια συνολική εγγύηση πλήρους κάλυψης, είναι απαραίτητη η ετήσια συντήρηση (μετά τον 3ο χρόνο η fujitsu) ή στα 5 χρόνια δεν απαιτείται ετήσια συντήρηση και καλύπτει τις βλάβες το Πλαίσιο ?

Ότι λένε οι όροι εγγύησης του πλαισίου.

5 ώρες πριν, Specs είπε

@liakjimεχεις ποσταρει τωρα με τα κρυα κανενα πινακα με το cop απο τα πολλα κλιματιστικα που παρακολουθεις να ψαξω στις προηγουμενες σελιδες?

Σε 12C και σε 7C για yukai vs asyg. Τα έχεις δει;

5 ώρες πριν, chocorello είπε

Ποιο θα λέγατε ότι είναι το καλύτερο 24άρι κλιματιστικό (combo ψύξη και θέρμανση) μέχρι τα περίπου 1000€;

Καλύτερο; Ως προς τι;

Από απόδοση θα έλεγα το asyg071klca (εκτός αν μένεις σε περιοχή με κρύο).

All around θα έλεγα το yukai / arata .

2 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε
4,084 Kilowatts ≈
13,935,184 BTUs per Hour
result rounded
Θερμικές Απώλειες

 

4084.16Watt

 

3512.38KCal/h

 

226.90Watt/m2

 

195.13KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Καβάλα - Κλιματική ζώνη ΓΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:20 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:2000Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:18 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:2.8 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε περιοχή με αραιή δόμησηΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Μη θερμαινόμενο χώροΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Μη θερμαινόμενο χώροΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:2Αλλαγή
Παράθυρα:1Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Συνθετικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%
 
 
Σε επαγγελματικό χώρο έχει 2 δωμάτια που το καθένα μου βγάζει έχει αυτές τις απώλειες.
2 12αρια  κλιματιστικά θα με καλύψουν. Θεωρώ υπερβολή στα 45 τετραγωνικά καθαρά να πάω σε παραπάνω...
 
Και μία γνώμη είμαι μεταξύ των 2:
FUJITSU KM Series ASYG12KMCE/AOYG12KMCC Κλιματιστικό Inverter 12.000
και 
Toshiba Shorai Edge RAS-B13J2KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E 12000( είδα κάποια γραφήματα με πολλά αναψε σβήσε ...)

Ναι αν έχεις τη δυνατότητα πήγαινε στο toshiba.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

απο το καταγραφικο εννοω, οχι δεν ειδα

Λοιπόν, βλακείες λέω, έχω πάρει στους 17C και στους 10.5C. Θα ορκιζόμουν ότι έχω πάρει και στους 7C αλλά δεν το βρίσκω ή δεν θυμάμαι. Χρωστάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

Ναι αν έχεις τη δυνατότητα πήγαινε στο toshiba.

Νόμιζα ήσουν υπέρμαχος των Fujitsu που δεν έχουν οn/off και ρίχνουν πιο χαμηλά σταθερά την κατανάλωση.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

Χρωστάω

εγω για τετοιου στυλ γραφημα εννοω, που εβαζες για ψυξη, αλλα να ειναι τωρα με τα κρυα τα μεγαλα, για θερμανση  https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/RJuTzvC4mUPsoqGwFLcSmEQCyYVY3qk3?orgId=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Νόμιζα ήσουν υπέρμαχος των Fujitsu που δεν έχουν οn/off και ρίχνουν πιο χαμηλά σταθερά την κατανάλωση.

Ευχαριστώ

Δεν είναι μόνο η εγγύηση όπως λέει ο @Maurikycli. Το toshiba έχει καλύτερους δείκτες απόδοσης από το fujitsu (ειδικά σε average κλίμα) και μάλλον θα λειτουργήσει πιο ομαλά στο κρύο κλίμα της πόλης σου (λιγότερα defrost).

7 λεπτά πριν, Specs είπε

εγω για τετοιου στυλ γραφημα εννοω, που εβαζες για ψυξη, αλλα να ειναι τωρα με τα κρυα τα μεγαλα, για θερμανση  https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/RJuTzvC4mUPsoqGwFLcSmEQCyYVY3qk3?orgId=2

edit https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/Qri2mNAYFMUP5lP264DBe1dR0ae7qKnN

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

αυτο ειναι καλοκαιρινο, κανω κατι λαθος?

Έκανα edit.

Θα παρατηρήσεις κάτι που δυσκολεύομαι να εξηγήσω. Το cop δεν δείχνει να πέφτει τόσο όσο θα περίμενε κανείς.

Φαίνεται και εδώ https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/S9Gr1dm3jAk1chqDVa7T7oAgx2cgEFSc

Το eurovent δείχνει 4 στους 2C με 3.8KW φορτίο, το οποίο νούμερο δεν έχω δει μιας και στο διάγραμμα δείχνει 6άρια. Προσπαθώ να βρω το λάθος αλλά δεν το βρίσκω. Στους 7C και στους 12C πέφτω πάνω στο eurovent.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, liakjim said:

Προσπαθώ να βρω το λάθος αλλά δεν το βρίσκω

μαλιστα! ποσοστιαια 50% πιο πανω, ειναι τεραστια η διαφορα στο cop.

στις 6 το πρωι defrost ειναι η ευθεια που μονο εκει εχει cop 4.25? 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

μαλιστα! ποσοστιαια 50% πιο πανω, ειναι τεραστια η διαφορα στο cop.

στις 6 το πρωι defrost ειναι η ευθεια που μονο εκει εχει cop 4.25? 

Μην το λαμβάνεις υπόψιν το defrost. Δεν βγάζει αέρα μέσα, δεν αποδίδει έργο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, liakjim said:

δεν αποδίδει έργο

σαν το Perfera 9 μου...οχι στα defrost,μιας κ δεν κανει βλεπω, αλλα στην αποδοση.

απογοητευση. οταν επιστρεψω, θα κανω αντι για απλη ετησια συντηρηση, κανονικη επανεγκατασταση αν δεν δει κατι αλλο ο τεχνικος απο κοντα οταν ερθει που να εξηγει την υποδεεστερη αποδοση ως προς sensira 12.

Koιταζω με τημ βιουερ τα διαγραμματα κ φρικαρω.

Εκτος αν κατι αλλο ειναι που δεν το βλεπω.

Αλλα στον ιδιο χωρο τα δυο , με ιδια εξωτερικη και για να συντηρησω 23 μεσα στον τοιχο, το sensira 12 παιζει αυτες τις ωρες με ζητηση 23 ( 2 μεχρι 6 βαθμους εξω) με 200-260 watt και το Perfera 9 , 380-450w και αυτα αφου κατεβασε η συζυγος  την ζητηση ισως κ δυο βαθμους κατω(αλλιως επαιζε 600ρια ακομη κ την ημερα με 15 βαθμους εξω)

Τι να πω...ελπιζω να βρεθει κατι λαθος στην εγκατασταση! αλλιως μενει η θεωρια σου οτι το μεγαλυτερο δουλευει πιο χαλαρα, ( στην ψυξη ειναι αψογη η αποδοση του).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, liakjim είπε

Χρήση; Θέρμανση, ψύξη ή και τα 2;

ΥΓ Για πες κάτι παραπάνω για yukai εκτός από τα παραπάνω...😅

ψύξη θέρμανση Αθηνά κεντρο, 2ος οροφος σάντουιτς εκτος απο 2 πλευρές με πολυ ψηλότερα κτίρια.

Κουφώματα ειναι να αλλαχθούν εδω και δεκαετίες αλλα ολο τα αναβάλουν ( ακόμα και με την επιδότηση μου λενε δεν συμφέρει.. μ@λακιες..)

Εχει μπει ενα.yukai 12 στο σαλονι Ίδη και θέλουμε το αλλο για το ενα απο τα δύο υπνοδωμάτια πισω. Λογικά αυτος που θα μπει θα το δουλέψει και συμπληρωματικά.

Τι να πω για τα yukai τον p@izo, χωρις βέβαια να έχω δώσει βάση σε αλλα για να εχω σωστή γνώμη.

Όμως ειμαι ευχαριστημένος.

Για μικρό δωμάτιο ειναι μονόδρομος το χαμηλό ινβερταρισμα.

Θα γράψω σε λίγες μερες και για συμβάν με κοκοτα..

Στις 11/1/2024 στις 11:24 ΠΜ, lordvec είπε

Καλημέρα, έχει κάποιος εμπειρία από μοντέρνο Panasonic; Έχω ένα 12άρι 15ετίας+ και είναι εξαιρετικό μηχάνημα, από κάθε άποψη. Ποιότητα ψύξης/θέρμανσης χώρου, θόρυβος μέσα έξω, πλαστικά, μέγεθος, πιο premium πεθαίνεις. Ακόμα και η κατανάλωσή του στη θέρμανση είναι γύρω στα 270w σταθερά μέχρι το off ενώ στην ψύξη πέφτει γύρω στα 200 (αν θυμάμαι καλά) με σκληρό καύσωνα. Μιλάμε για μηχάνημα του 2007!

Τα σημερινά Panasonic τι λένε; Είναι ακόμα premium ή περασμένα μεγαλεία; Χρειάζομαι ένα 9άρι ακόμα. Βλέπω όλοι μιλάτε για Toshiba/Fujitsu/Daikin/Mitsubishi (BTW για τη για την ιστορία Mitsu δε θα ξαναέπερνα -τη βασική σειρά τουλάχιστον- λόγω τριξιμάτων στην ψύξη. Θέρμανση που το κοιτάω πριν το off το 9άρι κάθεται στα 170watt, ψύξη στα 100watt)

Την πρώτη μερα σε ενα αιθερα το τελευταίο 12000 μαλλον η πλακέτα κάηκε!

περιμένω 

 

 

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...