Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, πριν σας ρωτήσω για τα κλιματιστικά, τι καλωδίωση ρεύματος χρειάζεται για 21000 btu και πάνω;
Έχω αυτό το καλώδιο στις εικόνες παρακάτω.
Μήπως ξέρετε αν είναι 3x2,5 και ασφάλεια 20 amber;
Αν όχι τι καλώδιο έχω με αυτά που γράφει πάνω του;

20230527_0726561.jpg

20230527_0726571.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλαιό delonghi 12αρι λογικά πέθανε κ θα γίνει αντικατάσταση. Τι θα προτείνατε μέχρι 800 ευρώ(με εγκατάσταση) και καλή εγγύηση ; Inventor που βλέπω ότι έχει 10 έτη ή κάποιο άλλο; 

Επεξ/σία από wall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, oleff είπε

Καλημέρα σας, πριν σας ρωτήσω για τα κλιματιστικά, τι καλωδίωση ρεύματος χρειάζεται για 21000 btu και πάνω;
Έχω αυτό το καλώδιο στις εικόνες παρακάτω.
Μήπως ξέρετε αν είναι 3x2,5 και ασφάλεια 20 amber;
Αν όχι τι καλώδιο έχω με αυτά που γράφει πάνω του;

20230527_0726561.jpg

20230527_0726571.jpg

Αρχικά το καλώδιο που έχεις δεν ξέρω τι είναι..

Από 18.000btu και πάνω, συνήθως η παροχή είναι 3Χ2.5, εφόσον μιλάμε για τύπου split.

Ίσως σε κάποια πολύ μεγάλα, ή μεγάλα μήκη καλωδίων (λόγω πτώσης τάσης)να θέλει και 3Χ4, πάντα διατομές επιλέγουμε ανάλογα με τις οδηγίες του εγχειριδίου εγκατάστασης και ασφάλεια στον πίνακα σύμφωνα με τα εθνικά πρότυπα, όπου το 3Χ2.5 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΜΕ 16Α (ΠΟΤΕ 20Α), ομοίως το 3Χ4 με 20Α.

Προσωπικά σε τέτοιες εφαρμογές χρησιμοποιώ παροχής ΝΥΥ 3Χ2.5 (μονόκλωνο) γιατί στα εύκαμπτα κανένας δεν βάζει ακροχιτώνια, για καλύτερες συνδέσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wall είπε

Παλαιό delonghi 12αρι λογικά πέθανε κ θα γίνει αντικατάσταση. Τι θα προτείνατε μέχρι 800 ευρώ(με εγκατάσταση) και καλή εγγύηση ; Inventor που βλέπω ότι έχει 10 έτη ή κάποιο άλλο; 

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800e 
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση παλιού 12αριού. Επαρκές.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):90 ψύξη 10 θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:αποκλειστική
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοτραπεζαρία
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) - Άλιμος 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). νότιος προσανατολισμός, παλαιά κουφώματα μονά
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

    Θερμικές Απώλειες
    5040.98
    Watt
    4335.24
    KCal/h
    201.64
    Watt/m2
    173.41
    KCal/h/m2


    Αν τα έβαλα καλά καθώς δεν είναι δικό μου σπίτι. Έβαλα μόνο το χώρο του σαλονιού.
Επεξ/σία από wall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια εδώ παρακαλώ όποιος μπορεί

1. 800
2. Νέα αγορά
3. Αδιάφορο
4. Και για τα δύο
5. Περιστασιακή πηγή ψύξης 
6. Εναλλακτική πηγή θέρμανσης : ηλεκτρικοί θερμοπομποί
7. Σαλόνι
8. Θεσσαλονίκη (κέντρο) 
9. Σχετικά αθόρυβο, προτίμηση σε ιονιστη αλλά όχι απαραίτητο χαρακτηριστικό
10. Ψηλοταβανο, παλιά κουφώματα 
11.  3178.50Watt

        2733.51KCal/h

       127.14Watt/m2

       109.34KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, wall είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800e 
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση παλιού 12αριού. Επαρκές.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):90 ψύξη 10 θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:αποκλειστική
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοτραπεζαρία
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) - Άλιμος 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). νότιος προσανατολισμός, παλαιά κουφώματα μονά
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

    Θερμικές Απώλειες
    5040.98
    Watt
    4335.24
    KCal/h
    201.64
    Watt/m2
    173.41
    KCal/h/m2


    Αν τα έβαλα καλά καθώς δεν είναι δικό μου σπίτι. Έβαλα μόνο το χώρο του σαλονιού.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

3 ώρες πριν, Neo4 είπε

Μια βοήθεια εδώ παρακαλώ όποιος μπορεί

1. 800
2. Νέα αγορά
3. Αδιάφορο
4. Και για τα δύο
5. Περιστασιακή πηγή ψύξης 
6. Εναλλακτική πηγή θέρμανσης : ηλεκτρικοί θερμοπομποί
7. Σαλόνι
8. Θεσσαλονίκη (κέντρο) 
9. Σχετικά αθόρυβο, προτίμηση σε ιονιστη αλλά όχι απαραίτητο χαρακτηριστικό
10. Ψηλοταβανο, παλιά κουφώματα 
11.  3178.50Watt

        2733.51KCal/h

       127.14Watt/m2

       109.34KCal/h/m2

Αγγελία τους θερμοπομπους και

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθέτησα προ 20 ημερών ένα TCL C Fresh. Αγορά από κάποιο από τα 3-4 πρώτα μαγαζιά στο skroutz (ειδικευμένα στον κλιματισμό). Με επιδότηση "αλλάζω συσκευή". Ήμουν από πάνω από τους εγκαταστάτες (κάτι χαβαλέδες ήταν βασικά) αλλά όσο και να είναι κάτι θα μου ξέφευγε. Επειδή αλλάξαμε θέση ως προς το παλιό (μπήκε το νέο στον κάθετο τοίχο γιατί δεν χώραγε) έπρεπε να ανοίξουν νέες τρύπες και προθυμοποιήθηκαν (σαν καλά παιδιά που το έπαιζαν) να στοκάρουν τις παλιές (και την έξοδο των σωληνώσεων). Ζήτησαν και σκουπάκι και φαράσι να μου καθαρίσουν τα νοικοκυρόπαιδα και όλα στην εντέλεια! Ε αποφάσισα σήμερα να κάνω προεργασία για βάψιμο στο δωμάτιο. Ανεβαίνω στη σκάλα και βλέπω να έχουν στοκάρει τις τρύπες με τα παλιά ούπα ακόμα μέσα... Πείτε μου τώρα αν μπορώ να εμπιστευθώ ότι έγινε σωστή εγκατάσταση από τέτοιους τύπους. Αμφιβάλλω αν ήταν καν αδειούχος ψυκτικός ο μάστορας (κι ας τον έστειλε το κατάστημα). Και περίμεναν  και τα 130 ευρώ +20 ευρώ για 1 ακόμα -υποτιθέμενο- μέτρο σωλήνα (υποτιθέμενο γιατί εγώ όσο κι αν προσπάθησα δε μετράω 4 μ. αλλά 2,90 άντε 3,10) μαύρα (και φυσικά ούτε λόγος για να έχουν POS μαζί τους όπως όφειλαν) 😂 Αφού τους είπα ότι δεν παίρνετε σεντ αν δεν κοπεί απόδειξη στο σύνολο του ποσού, μετά από τηλέφωνο στο μαγαζί κόπηκε άμεσα και στη συνέχεια έκανα το έμβασμα. Με την επωνυμία του μαγαζιού φυσικά γιατί μυρίστηκα ότι θα υπήρχε πρόβλημα ακόμα και με την εγγύηση αν δεν γινόταν. Τι γίνεται επιτέλους με αυτή τη φάρα των "ψυκτικών" ρε παιδιά; Έχει απομείνει κανένας στοιχειωδώς σοβαρός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα το ουπα δεν ειχε κεφάλη να εξεχει δεν μπορώ να καταλάβω το παράπτωμα ,  επίσσης επειδη εβαλα πρόσφατα κλιματιστικό (24αρι 1,10μ ) ειναι και κανα 70αρι cm σωλήνα που ειναι κρυμένη πίσω απο αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aGka8l είπε

αμα το ουπα δεν ειχε κεφάλη να εξεχει δεν μπορώ να καταλάβω το παράπτωμα ,  επίσσης επειδη εβαλα πρόσφατα κλιματιστικό (24αρι 1,10μ ) ειναι και κανα 70αρι cm σωλήνα που ειναι κρυμένη πίσω απο αυτο 

Αν το έβλεπες ή και το ψηλάφιζες θα καταλάβαινες τι λέω. Δεν κάθεται ο στόκος σωστά αν δεν βγάλεις τα θραύσματα από το ούπα. Ερασιτέχνης είμαι αλλά τέτοια καραγκιοζιλίκια ντρέπομαι να τα κάνω όσες φορές έχω βάψει (και είναι αρκετές). Τα έβγαλα, ξαναστόκαρα και έγινε γυαλί όπως έπρεπε να έχει γίνει κι από αυτούς. Ας μην έκαναν τίποτα καλύτερα...

 

Υ.Γ. Το ξέρω ότι έχει μήκος και πίσω από τη μονάδα αλλά α) δε νομίζω ότι πρέπει να προσμετράται αυτό στο συνολικό μήκος για να ξεκινήσει η έξτρα χρέωση και β) ακόμα και με αυτό το μήκος 4 μέτρα δε νομίζω ότι βγαίνουν στην περίπτωσή μου.

Υ.Γ. 2: Α και ξέχασα, για να γεμίσει τη μεγάλη τρύπα που έβγαιναν οι σωληνώσεις παλιά μου ζήτησε χαρτί κουζίνας...

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Αρχικά το καλώδιο που έχεις δεν ξέρω τι είναι..

Από 18.000btu και πάνω, συνήθως η παροχή είναι 3Χ2.5, εφόσον μιλάμε για τύπου split.

Ίσως σε κάποια πολύ μεγάλα, ή μεγάλα μήκη καλωδίων (λόγω πτώσης τάσης)να θέλει και 3Χ4, πάντα διατομές επιλέγουμε ανάλογα με τις οδηγίες του εγχειριδίου εγκατάστασης και ασφάλεια στον πίνακα σύμφωνα με τα εθνικά πρότυπα, όπου το 3Χ2.5 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΜΕ 16Α (ΠΟΤΕ 20Α), ομοίως το 3Χ4 με 20Α.

Προσωπικά σε τέτοιες εφαρμογές χρησιμοποιώ παροχής ΝΥΥ 3Χ2.5 (μονόκλωνο) γιατί στα εύκαμπτα κανένας δεν βάζει ακροχιτώνια, για καλύτερες συνδέσεις..

Το καλώδιο πως μπορώ να καταλάβω τι είναι; Μήπως από αυτά που γράφει είναι 2x0.75;
Με είπε ο ηλεκτρολόγος ότι είναι για 18000 btu κλιματιστικό και πάνω και μόλις του είπα αν είναι 3x2,5 με λέει πως είναι τέτοιο και πως είναι σίγουρος. Στον κεντρικό πίνακα μου το σύνδεσε απευθείας και να παίρνει με ξεχωριστή καλωδίωση φυσικά, αλλά χωρίς κάποιο διακόπτη ώστε να τον ανοίγω και να τον κλείνω.
Θα έχω κάποιο θέμα γενικότερα όπως το βλέπεις ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oleff είπε

Το καλώδιο πως μπορώ να καταλάβω τι είναι; Μήπως από αυτά που γράφει είναι 2x0.75;
Με είπε ο ηλεκτρολόγος ότι είναι για 18000 btu κλιματιστικό και πάνω και μόλις του είπα αν είναι 3x2,5 με λέει πως είναι τέτοιο και πως είναι σίγουρος. Στον κεντρικό πίνακα μου το σύνδεσε απευθείας και να παίρνει με ξεχωριστή καλωδίωση φυσικά, αλλά χωρίς κάποιο διακόπτη ώστε να τον ανοίγω και να τον κλείνω.
Θα έχω κάποιο θέμα γενικότερα όπως το βλέπεις ή όχι;

Αυτό που λέει είναι να μέτρα (μήκος)

Όχι δεν είναι 2Χ0.75, ίσως λέει έναν άλλο κωδικό με το νέο πρότυπο ονοματολογίας, πχ Η05κατι 

Τι εννοείς το σύνδεσε απευθείας, δεν καταλήγει σε κάποια 16αρα ασφάλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα μετά κόπο και βασάνων  το atxm50n από Κωτσο. Στην εξωτερική μονάδα αν και κλειστή σφραγισμένη συσκευασία έχει σε 2-3 σημεία,  στραβωματακια στα στοιχεία.  Επηρεάζει την απόδοση του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΣΟΕΣ

Συνφορμίτες.  Υπάρχει τεράστιο θέμα με την αντλία κενού. Κανένας δεν την εφαρμόζει. Αναζητώ στο κέντρο της Αθήνας ψυκτικό για εγκατάσταση κλιματιστικού τοίχου. Κατά προτίμηση πιστοποιημένο με βαθμό «Εργοδηγός Ψυκτικός» ή έστω «Αρχιτεχνίτης ψυκτικός».

Κάποιον που επιπλέον της πιστοποίησης που θα έχει,  να κάνει και χρήση αντλίας κενού.  Όχι όμως κάποιον που θα φέρει την αντλία και θα την χρησιμοποιήσει ειδικά για μένα (μπορεί να φέρει μια χαλασμένη ή και να κοροϊδέψει ακόμα ή να μην έχει καμία εμπειρία σε αυτήν και να την χρησιμοποιεί για πρώτη φορά σε μένα, επειδή το ζήτησα). Τα παραπάνω έχουν ξανασυμβεί σε άτομα που γράφουν εδώ,

Αναζητώ κάποιον που την πιστεύει και την εφαρμόζει σε όλες τις εγκαταστάσεις κλιματιστικών που κάνει. Άρα να έχει εμπειρία σ΄αυτήν. Κάποιον που η αντλία είναι βίωμά του. Και φυσικά να τηρεί στις εγκαταστάσεις όλα τα άλλα που προβλέπονται και ξέρουμε. Και να έχει και υπομονή. Όχι κανένα γρουσούζη.

Αν έχετε κάποιον από προσωπική εμπειρία δική σας...   Δεν νομίζω ότι απαγορεύεται να τον γράψετε. Έχουν ήδη γραφτεί 2-3 ονόματα εταιρειών κλιματισμού στο forum και κανέναν δεν πείραξε.

Υ.Γ. Με την ευκαιρία πείτε μου αν θέλετε: Το μηχάνημα που απεικονίζεται στη συνημμένη φωτογραφία, είναι αντλία κενού;

Είναι αυτό αντλία κενού;.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/5/2023 στις 8:37 ΠΜ, Kozanitis1 είπε

Αυτό που λέει είναι να μέτρα (μήκος)

Όχι δεν είναι 2Χ0.75, ίσως λέει έναν άλλο κωδικό με το νέο πρότυπο ονοματολογίας, πχ Η05κατι 

Τι εννοείς το σύνδεσε απευθείας, δεν καταλήγει σε κάποια 16αρα ασφάλεια;

Όχι έκανε μόνο μια γείωση κ καταλήγει απλά στον πίνακα με τους διακόπτες όλο το καλώδιο, χωρίς να έχει δικό του διακόπτη ασφαλείας να τον ανεβάσω ή να τον κατεβάσω αποκλειστικά και μόνο για το κλιματιστικό. Χρειάζεται κάτι διαφορετικό;

Επεξ/σία από oleff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...