Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Αυτή τη περίοδο βλέπω Κωτσόβολος, Public, Πλαίσιο δίνουν δωρεάν εγκατάση σε κάποια μοντέλα. Μου ξεφεύγει κάποιο άλλο κατάστημα που ενδεχομένως έχει δώρο την εγκατάσταση; Ευχαριστώ.

Ψάξε καταρχήν που υπάρχει διαθέσιμο και σε τι τιμή το συγκεκριμένο κλιματιστικό που χρειάζεσαι και θέλεις,  στην περιοχή σου. Δες για εγκατάσταση στα δυο - τρία πρώτα των αποτελεσμάτων σου.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marioboni είπε

δεν έχω tapο δυστυχώς

Νόμιζα οτι είχες κάτι που παράγει διάγραμμα γιατί είδα που έλεγες πόσα watt καίει 

Όπως και να έχει το ενεργειακό του ταμπελακι εάν δεν είναι λάθος είναι πολύ ανησυχητικό με το φορτίο που έχει στο θερμο έναντι της μέσης ζώνης 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chemkyr είπε

μπορούμε να υπολογίσουμε τις απώλειες σαν συναρτηση της εξωτρικής και της ζήτησης εσωτερικά? Πχ αν έξω έχει 7 καιζητώ 23 εσωτερικά πόσες απώλειες έχει ο χώρος (όταν πιάσει φυσικά 23 εσωτερικά). Θα μπορούσαμε τότε να συγκρίνουμε (και να κρίνουμε) αν τα ελάχιστα που παρουσιάζουν οι εταιρείες έχουν κάποιο νόημα. Διότι, όπως το καταλαβαίνω εγώ, αν οι απώλειές μου σε ένα τέτοιο σενάριο ξεπερνούν το ελάχιστο φορτίο που μπορεί να δώσει το μηχάνημα, δεν έχει νόημα να το λάβω πολύ σοβαρά υπόψιν.

Οι απώλειες του χώρου σου είναι δυναμικός και μειώνεται γραμμικά από τις μέγιστες μέχρι που θεωρείται ότι μηδενίζονται στους 17C ( ή 16C νομίζω υπολογίζουν στις μελέτες θερμικών απωλειών). Τι ακριβώς ψάχνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, sap00 said:

Ψάξε καταρχήν που υπάρχει διαθέσιμο και σε τι τιμή το συγκεκριμένο κλιματιστικό που χρειάζεσαι και θέλεις,  στην περιοχή σου. Δες για εγκατάσταση στα δυο - τρία πρώτα των αποτελεσμάτων σου.   

Εντάξει απλά επειδή ψωνίζω για γραφείο όπου υπάλληλος είμαι, να κάνω τη ζωή μου εύκολη θέλω σχετικά με την εγγύηση και εγκατάσταση, να μη ψάχνω ξεχωριστά ψυκτικό κλπ. Μια παραγγελία, ένα τιμολόγιο και τέλος.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeJ είπε

Εντάξει απλά επειδή ψωνίζω για γραφείο όπου υπάλληλος είμαι, να κάνω τη ζωή μου εύκολη θέλω σχετικά με την εγγύηση και εγκατάσταση, να μη ψάχνω ξεχωριστά ψυκτικό κλπ. Μια παραγγελία, ένα τιμολόγιο και τέλος.

Αν αυτό είναι το μόνο κριτήριο, ρίξε ένα ζάρι. Οι αριθμοί 1, 2, 3 θα είναι οι τρεις που είδες. Με 5-6 κλικ, είσαι κομπλέ!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Caribou είπε

 Αν υπαρχει καποιος τεχνικος-εγκαταστατης  στην ομαδα, θα μπορουσε να μου απαντησει στο εξης?     

Μετα απο την εγκατασταση   κλιματιστικου ,ακουγοταν  ενα δυνατο σφυριγμα στην εσωτερικη μοναδα και διαπιστωθηκε οτι ηταν τσακισμενος ο σωληνας στο ρακορ (της εσωτερικης μοναδας).  Πως μπορει να προεκυψε αυτο?   Γινεται να επισκευαστει τοπικα   'η  θα πρεπει να βγει το κλιματιστικο και να ξανατοποθετηθει απο την αρχη ? 

 

 

20240111_103108.jpg

@Klausx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Caribou είπε

 Αν υπαρχει καποιος τεχνικος-εγκαταστατης  στην ομαδα, θα μπορουσε να μου απαντησει στο εξης?     

Μετα απο την εγκατασταση   κλιματιστικου ,ακουγοταν  ενα δυνατο σφυριγμα στην εσωτερικη μοναδα και διαπιστωθηκε οτι ηταν τσακισμενος ο σωληνας στο ρακορ (της εσωτερικης μοναδας).  Πως μπορει να προεκυψε αυτο?   Γινεται να επισκευαστει τοπικα   'η  θα πρεπει να βγει το κλιματιστικο και να ξανατοποθετηθει απο την αρχη ? 

 

 

20240111_103108.jpg

Από λάθος σύσφιξη, να το ζόρισε μέσα στην τρύπα, θα προσπάθησε να κάνει κούρμπα αν είναι κοντά στην τρύπα.

Αν είναι σε προσβάσιμο σημείο μπορεί να επισκευαστεί αλλά θα γίνει σωστά; Αν είναι από πολυκατάστημα καλό θα ήταν να ζητήσεις καινούρια εσωτερική μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

είχατε πει για ενα Bosh νομίζω που χωρίς την ανάγκη συντήρησης έδινε 7 χρόνια η κάνω λάθος?

Αφορούσε και τα ηλεκτρικά?

 

Απο τα του Πλαισίου, κοτσοβολο κλπ σε 12000 πάνω κάτω υπάρχει κάποιο που προτείνετε με εγγύηση και προαιρετικά χαμηλό ινβερταρισμα?

(πραγματικά τον π@ιζω με το Yukai, respect)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2024 στις 4:06 ΜΜ, dimostr είπε

Τώρα αυτό είναι καθαρά θέμα χρημάτων , καλό θα ήταν να μπορείς να πάρεις ένα Toshiba edge η yukai , Daikin sensira (σχετικά οικονομικό) , fujitsu αμα αντέχεις το θορυβο , κάποιο Mitsubishi (μικρές εγγυήσεις) σίγουρα όχι κάποιο midea και φασον αυτών ειδικά εαν θα χρησιμοποιηθεί για θέρμανση , καλές λύσεις οικονομικές Haier , TCL, , υπάρχουν και τα Gree και τα φασον αυτών που αυτή τη στιγμή το μόνο τους πλεονέκτημα είναι ότι ξέρουμε τα μενου από τα test modes και μπορούμε να τα κάνουμε να δουλέψουν σε όσα watt θελουμε εμείς 

υπάρχει κάποιο λινκ για τα test mode των gree?

Φασον ποια είναι συνήθως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, coast2coast είπε

υπάρχει κάποιο λινκ για τα test mode των gree?

Φασον ποια είναι συνήθως?

από δημοσίευση του @amotida

IMG_0379.pngToyotomi κάποια inventor ίσως 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί σας χαιρετώ,

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους σας που έχετε γράψει τόσο χρήσιμες πληροφορίες.

Θα σας παρακαλούσα για τη βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή κλιματιστικού στο σαλόνι. Έχει γίνει η μελέτη ψύξης - θέρμανσης,  με την προϋπόθεση ότι θα έμπαινε χωστό κλιματιστικό lg CM24F/N10 (24.000 btu) με την αντίστοιχη κατασκευής γυψοσανίδας, access panel κ.α., με σημαντικό κόστος (€2500 (εγκατάσταση και γρίλια).

Το σαλόνι δεν είναι παραπάνω από 40 τ.μ. (μαζί  με την είσοδο) αλλά επειδή είναι τελευταίος όροφος, δυτικό και απροστάτευτο από άλλα κτίρια (αραιή κατοίκηση)  αποφασίστηκε 24αρι.

Προκύπτουν 2 ερωτήσεις.

1. Είναι καλή η LG στα χωστά (το συνεργείο ισχυρίζεται ότι έχουν βάλει πολλά και δεν είχαν κανένα θέμα) και αν επιλέξω άλλη καλύτερη μάρκα π.χ. daikin κ.α. το κόστος θα αυξηθεί σημαντικά. Επίσης έχω διαβάσει για τα διάφορα κινέζικα και μου είπαν να τα αποφύγω παρόλο που έχω διαβάσει θετικές γνώμες (παίζει ρόλο βέβαια και η αντιπροσωπεία στο θέμα ανταπόκρισης / επίλυσης βλάβης).

2. Αν επιλέξω να βάλω απλό τοίχου αλλά πολύ όμορφο π.χ. toshiba haori αποτελεί καλή λύση;  ή γνωρίζετε κάποιο αντίστοιχο (όμορφο άλλης μάρκας);

Έχω διαβάσει για το scoop, seer αλλά δυστυχώς είμαι αδαής ώστε να επιλέξω κάποιο χωρίς την πολύτιμη βοήθειά σας.

Διαμένω στην Κύπρο όπου οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές και η χρήση του προορίζεται ως κύρια πηγή σε συνδυασμό με ηλεκτρικά σώματα (θερμοπομποί / συσωρευτές;), γκάζι δεν υπάρχει στην Κύπρο. Ο χειμώνας ουσιαστικά είναι 2 - 3 μήνες.

Στο μεταξύ έμαθα ότι η Panasonic έχει κακή αντιπροσωπεία στην Κύπρο.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τη βοήθεια σας.

 

Επεξ/σία από sea_dweller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να αγοράσω το παρακάτω κλιματιστικό
https://www.plaisio.gr/fujitsu-eco-aoyg09kpca-asyg09kpca-klimatistiko-9-000-btu-h_4356799

Στην Standard Επέκταση εγγύησης Κλιματισμού που παρέχει το Πλαίσο για 5 χρόνια συνολική εγγύηση πλήρους κάλυψης, είναι απαραίτητη η ετήσια συντήρηση (μετά τον 3ο χρόνο η fujitsu) ή στα 5 χρόνια δεν απαιτείται ετήσια συντήρηση και καλύπτει τις βλάβες το Πλαίσιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο θα λέγατε ότι είναι το καλύτερο 24άρι κλιματιστικό (combo ψύξη και θέρμανση) μέχρι τα περίπου 1000€;

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sea_dweller είπε

Αγαπητοί σας χαιρετώ,

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους σας που έχετε γράψει τόσο χρήσιμες πληροφορίες.

Θα σας παρακαλούσα για τη βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή κλιματιστικού στο σαλόνι. Έχει γίνει η μελέτη ψύξης - θέρμανσης,  με την προϋπόθεση ότι θα έμπαινε χωστό κλιματιστικό lg CM24F/N10 (24.000 btu) με την αντίστοιχη κατασκευής γυψοσανίδας, access panel κ.α., με σημαντικό κόστος (€2500 (εγκατάσταση και γρίλια).

Το σαλόνι δεν είναι παραπάνω από 40 τ.μ. (μαζί  με την είσοδο) αλλά επειδή είναι τελευταίος όροφος, δυτικό και απροστάτευτο από άλλα κτίρια (αραιή κατοίκηση)  αποφασίστηκε 24αρι.

Προκύπτουν 2 ερωτήσεις.

1. Είναι καλή η LG στα χωστά (το συνεργείο ισχυρίζεται ότι έχουν βάλει πολλά και δεν είχαν κανένα θέμα) και αν επιλέξω άλλη καλύτερη μάρκα π.χ. daikin κ.α. το κόστος θα αυξηθεί σημαντικά. Επίσης έχω διαβάσει για τα διάφορα κινέζικα και μου είπαν να τα αποφύγω παρόλο που έχω διαβάσει θετικές γνώμες (παίζει ρόλο βέβαια και η αντιπροσωπεία στο θέμα ανταπόκρισης / επίλυσης βλάβης).

2. Αν επιλέξω να βάλω απλό τοίχου αλλά πολύ όμορφο π.χ. toshiba haori αποτελεί καλή λύση;  ή γνωρίζετε κάποιο αντίστοιχο (όμορφο άλλης μάρκας);

Έχω διαβάσει για το scoop, seer αλλά δυστυχώς είμαι αδαής ώστε να επιλέξω κάποιο χωρίς την πολύτιμη βοήθειά σας.

Διαμένω στην Κύπρο όπου οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές και η χρήση του προορίζεται ως κύρια πηγή σε συνδυασμό με ηλεκτρικά σώματα (θερμοπομποί / συσωρευτές;), γκάζι δεν υπάρχει στην Κύπρο. Ο χειμώνας ουσιαστικά είναι 2 - 3 μήνες.

Στο μεταξύ έμαθα ότι η Panasonic έχει κακή αντιπροσωπεία στην Κύπρο.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τη βοήθεια σας.

 

Τι ύψος έχει το ταβάνι; Η εξωτερική μονάδα που θα πάει; Ταράτσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...