Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Reset στη πριζα και εκ νέου την διαδικασία σύνδεσης 

Το κατάφερα αλλά αν με ρωτήσει κάποιος πως το έκανα δεν ξέρω! Ευχαριστώ.

2 ώρες πριν, alucard82 είπε

ειχα και εγω το ιδιο θεμα,εφτιαξα αλλο λογαριασμο απο της γυναικας μου το κινητο και μετα το εκανα share  και τωρα βλεπω και τις 2 μπριζες

Ευχαριστώ. Έγινε τελικά.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει κανείς άποψη για τα κλιματιστικά arielli; Έχει το eshop ένα στα 560.

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-asw-h24b4-ffr3di-eu-24000btu-a-a-wifi-inverter-p-HAP.004816

Ψάχνω για 24ρι επειδή το παλιό το toshiba το 18ρι ras-18gkhp-es2 θέλει και service και φρεον και δεν ξέρω αν αξίζει.

https://www.ac-system.ru/air-conditioners.php?model=3532-toshiba_ras_18gkhp_es2_ras_18gah_es2&pagelang=2_en

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυστε μου μια απορια, οσοι κανετε μετρησεις μεσω tapo πριζας.

Αφου τα νεα κλιματιστικα, εχουν την παροχη ρευματος στην εξωτερικη μοναδα, οχι στην εσωτερικη οπως παλια, πως/που εχετε βαλει το tapo για να κανετε τις μετρησεις σας;

Εγω ζητησα, να μου φερουν καλωδιο με σουκω πριζα εντος σπιτιου, για να το ριχνω εγω σε πριζα, ωστε εκει να μπορω να βαλω:

- πριζα APC για προστασια απο υπερτασεις (καπου διαβαζα για καμενα κλιματιστικα απο τη δεη προσφατως...)

- πριζα tapo για μετρησης καταναλωσης ρευματος.

----

Το ενα μου νεο κλιματιστικο daikin, τους καταφερα κατα την εγκατασταση και το εκαναν ετσι.

Το αλλο ομως, αναμενω 1,5 μηνα τον ηλεκτρολογο, να ερθει να το κανει, μου ειπε μαλλον αυριο.... Αντε να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εγω ζητησα, να μου φερουν καλωδιο με σουκω πριζα εντος σπιτιου, για να το ριχνω εγω σε πριζα, ωστε εκει να μπορω να βαλω:

- πριζα APC για προστασια απο υπερτασεις (καπου διαβαζα για καμενα κλιματιστικα απο τη δεη προσφατως...)

- πριζα tapo για μετρησης καταναλωσης ρευματος.

Δύο τέτοιες συσκευές πάνω σε μια σούκο, ειδικά αν δεν μπει καλά ή είναι καλής ποιότητας, θα κρεμάσει/σπάσει στο τέλος..

Για την πρίζα APC: προστατεύει μόνο από ελαφριές κρουστικές υπερτάσεις, δεν προστατεύει από υπέρταση στο δίκτυο, για αυτό χρειάζεται επιτηρητής τάσης, αλλά πολύ σπάνια (σχεδόν απίθανο) να καεί κάτι από υπέρταση

Καλύτερα να βάλεις SPD (αντικεραυνικό - πχ σαν αυτό - μίλα με ηλεκτρολόγο) στον πίνακα σου, για όλο το σπίτι, ειδικά αν είσαι σε μέρος με εναέριο δίκτυο εκτός πυκνού ιστού πόλης..

Για την tapo, αν θες να βλέπεις καταναλώσεις, οκ πάρε τη

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, dimips είπε

Καλησπέρα, έχει κανείς άποψη για τα κλιματιστικά arielli; Έχει το eshop ένα στα 560.

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-asw-h24b4-ffr3di-eu-24000btu-a-a-wifi-inverter-p-HAP.004816

σάπια , εξαρτάται τη χρήση που θα του κάνεις , για περιστασιακή χρήση σε ψύξη και σε τιμή προσφοράς κομπλέ

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimips είπε

Καλησπέρα, έχει κανείς άποψη για τα κλιματιστικά arielli; Έχει το eshop ένα στα 560.

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-asw-h24b4-ffr3di-eu-24000btu-a-a-wifi-inverter-p-HAP.004816

Ψάχνω για 24ρι επειδή το παλιό το toshiba το 18ρι ras-18gkhp-es2 θέλει και service και φρεον και δεν ξέρω αν αξίζει.

https://www.ac-system.ru/air-conditioners.php?model=3532-toshiba_ras_18gkhp_es2_ras_18gah_es2&pagelang=2_en

Ευχαριστώ.

Είχα ένα 9ρι.

Την δουλειά του σε ψύξη την έκανε πολύ τίμια.

Η εξωτερική μονάδα μου φάνηκε θορυβώδης και φθηνοκατασκευη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, korakios said:

σάπια , εξαρτάται τη χρήση που θα του κάνεις , για περιστασιακή χρήση σε ψύξη και σε τιμή προσφοράς κομπλέ

 

20 minutes ago, giorgosxax said:

Είχα ένα 9ρι.

Την δουλειά του σε ψύξη την έκανε πολύ τίμια.

Η εξωτερική μονάδα μου φάνηκε θορυβώδης και φθηνοκατασκευη.

Ευχαριστώ πολύ. Άρα φτιάχνω τον 15χρονο toshiba κι ας καίει τα ευρώ λες και τον έγραψα φροντιστήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimips είπε

Ευχαριστώ πολύ. Άρα φτιάχνω τον 15χρονο toshiba κι ας καίει τα ευρώ λες και τον έγραψα φροντιστήριο. 

το θες για θέρμανση αυτές τις μέρες φαντάζομαι ?

περίμενε μήπως σου προτείνει κάποιος κάτι οικονομικό που να αξίζει τα λεφτά του

δλδ έστω με δόσεις καλύτερα να πληρώσεις κάτι παραπάνω , ειδικά για θέρμανση χωρίς να σε ταράξει στα on/off

και καλό είναι να συμπληρώσεις ερωτηματολόγιο και να βγάλεις απώλειες του χώρου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιστασιακή χρήση, paper minecraft το ανάβω γύρω στον ενα μήνα συνολικά το χρόνο για ψύξη και άλλο τόσο για θέρμανση. Ειδικά φέτος το χειμώνα, δεν νομίζω να το άναψα πάνω από 10 φορές. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, korakios said:

το θες για θέρμανση αυτές τις μέρες φαντάζομαι ?

περίμενε μήπως σου προτείνει κάποιος κάτι οικονομικό που να αξίζει τα λεφτά του

δλδ έστω με δόσεις καλύτερα να πληρώσεις κάτι παραπάνω , ειδικά για θέρμανση χωρίς να σε ταράξει στα on/off

και καλό είναι να συμπληρώσεις ερωτηματολόγιο και να βγάλεις απώλειες του χώρου

Ευχαριστώ πολύ. Παρακάτω είναι οι πληροφορίες που ζητάει. Αν κάποιος έχει χρόνο ή κάτι κατα νου θα ήμουν ευγνώμων. Λέω για ιδανικό μπατζετ 600 αλλά αν είναι όλα σάπια εκεί πάμε στα διπλάσια. 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : ιδανικά 600€ αλλά αν δεν υπάρχει κάτι σωστό σε αυτά τα χρήματα θα ανέβει στα 1200€.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού ανεπαρκούς κλιματιστικού 18000BTUs. Δεν φτάνει στα δωμάτια.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή πηγή θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα αερίου αλλά το σώμα του σαλονιού όπου θα βρίσκεται το κλιματιστικό δεν ανάβει λόγω προβληματικού δικτύου.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 60τμ σαλόνι-κουζίνα και να φτάνει στα πίσω δωμάτια που είναι άλλα 30τμ
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Ανατολική Θεσσαλονίκη με 40C το καλοκαίρι και -2C τον χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/kalamaria/,  1 km από θάλασσα, 50μ υψόμετρο, νοτιοανατολικός προσανατολισμός, υγρασία.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): τοιχοποιία (30εκ), Νοτιοανατολικός προσανατολισμός, 7ος όροφος, εκτεθειμένο από Νοτιοανατολικά (σαλόνι) και βορειοδυτικά (δωμάτια), υπάρχουν διαμερίσματα κολλητά πάνω κάτω δεξιά αριστερά, έντονη ηλιοφάνεια το πρωί στο σαλόνι, συρόμενα μεταλλικά κουφώματα εργολαβικά του 1990.
  11. Θερμικές Απώλειες

10815.46 Watt
9301.30 KCal/h
103.99 Watt/m2
89.44 KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimips είπε

Ενιαίος χώρος 60τμ σαλόνι-κουζίνα και να φτάνει στα πίσω δωμάτια που είναι άλλα 30τμ

Με ένα Arielli των 560€, δεν γίνεται να καλύψεις όλο το διαμέρισμα των 104m2 !

Κάθε χώρος θέλει το δικό του κλιματιστικό.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Λυστε μου μια απορια, οσοι κανετε μετρησεις μεσω tapo πριζας.

Αφου τα νεα κλιματιστικα, εχουν την παροχη ρευματος στην εξωτερικη μοναδα, οχι στην εσωτερικη οπως παλια, πως/που εχετε βαλει το tapo για να κανετε τις μετρησεις σας;

Εγω ζητησα, να μου φερουν καλωδιο με σουκω πριζα εντος σπιτιου, για να το ριχνω εγω σε πριζα, ωστε εκει να μπορω να βαλω:

- πριζα APC για προστασια απο υπερτασεις (καπου διαβαζα για καμενα κλιματιστικα απο τη δεη προσφατως...)

- πριζα tapo για μετρησης καταναλωσης ρευματος.

----

Το ενα μου νεο κλιματιστικο daikin, τους καταφερα κατα την εγκατασταση και το εκαναν ετσι.

Το αλλο ομως, αναμενω 1,5 μηνα τον ηλεκτρολογο, να ερθει να το κανει, μου ειπε μαλλον αυριο.... Αντε να δουμε.

Καλησπέρα. Εγώ έβαλα στα on off Fujitsu που έχω χρόνια και επειδή δεν έχουν χαλάσει και έχουν αποδειχθεί δυνατά τα έχω αφήσει μέχρι να χαλάσουν. Στο toshiba που πήρα πρόσφατα όντως δεν χρειάζεται γιατί έχει δικό του app.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rosario είπε

έβαλα στα on off Fujitsu που έχω χρόνια και επειδή δεν έχουν χαλάσει και έχουν αποδειχθεί δυνατά τα έχω αφήσει μέχρι να χαλάσουν.

Την επόμενη εβδομάδα που θα έχει κρύο, κάνε σύγκριση καταναλώσεων με ίδια θερμοκρασία όλων των χώρων, ανέβασε εδώ διαγράμματα, και ίσως μετά θα εύχεσαι να χαλάσουν ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sap00 είπε

Την επόμενη εβδομάδα που θα έχει κρύο, κάνε σύγκριση καταναλώσεων με ίδια θερμοκρασία όλων των χώρων, ανέβασε εδώ διαγράμματα, και ίσως μετά θα εύχεσαι να χαλάσουν ... 

Ναι έχω δει διαφορές στα εννιάρια fujitsu. Με έχει βοηθήσει το ότι διαβάζω insomnia αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω ακόμα πως να ανεβάζω τα διαγράμματα που βλέπω στο κινητό μου. Μάλλον έχει Share κάπου...Δεν λες που απαλάχτηκα από θερμοσυσσωρευτές...άστα! Είχα κολλήσει τόσα χρόνια που δούλευα και έτρεχα για τον επιούσιο και άφησα πολλά στη τύχη τους. Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί μιλάνε για εγκατάσταση φυσικού αερίου. Δεν είπαν ότι αυτές οι μορφές θέρμανσης θα καταργηθούν;!

8 λεπτά πριν, sap00 είπε

Την επόμενη εβδομάδα που θα έχει κρύο, κάνε σύγκριση καταναλώσεων με ίδια θερμοκρασία όλων των χώρων, ανέβασε εδώ διαγράμματα, και ίσως μετά θα εύχεσαι να χαλάσουν ... 

Είναι καλά.. να τα βγάλω έτσι τώρα και να βάλω άλλα...το σκέφτομαι...για τα fujitsu μιλάω. Να ξέρεις ένας μηχανικός μου είπε ότι δεν έχει τεράστια οικονομική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...