Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, sap00 είπε

Μια χαρά την παίρνει. Όταν ζητάω 18 έχω 20,5 σταθερά και μόνιμα όλο το χειμώνα, μέρα νύχτα. Για αυτό πρέπει να ρυθμίζουμε ανάλογα με θερμόμετρο χώρου και όχι με του τηλεκοντρόλ ή του θερμοστάτη. 

Εσύ δηλαδή προεξοφλείς ότι το offset οποίο και να είναι αυτό θα το πάρει προς τα πάνω ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Κανε κι εσυ ένα από αυτά , 

 

IMG_0379.png

οπότε θα έχω ενα κλιματιστικό παλαιού τύπου κρεμασμένο στο δωμάτιο μου που θα δουλευει σταθερά.... :(

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fuzz είπε

οπότε θα έχω ενα κλιματιστικό παλαιού τύπου κρεμασμένο στο δωμάτιο μου που θα δουλευει σταθερά.... :(

θα έχεις ένα κλιματιστικό που θα δουλευει σε όσα watt θες εσυ , κάτι που στα παλαιού τύπου δε μπορείς να το κανεις 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα mini review  από τα 3 yukai 10αεια +1 haori 16 σε νεόδμητο σπίτι 

 

τα μικρά είναι πραγματικά τρομερά δεν ξέρω τι να πω, τάφος πραγματικά και χαμηλή κατανάλωση αν και το σπίτι δεν κατοικείται ακόμη, δεν έχει έπιπλα κλπ και τα τεστ γίνονται όχι 24+ ώρες να πιάσει καλή θερμοκρασία

το haori παίζει σε 50+ την και δεν έχει ισορροπίσει ακόμη σίγουρα αφού παίζει 580 περίπου.Αυτο το περιμένω να πέσει κάτω από 400 σίγουρα 

Στην αρχή με προβλημάτισε ο θόρυβος του μεσα-εξω αλλά πλέον δεν ακούγεται, δεν ξέρω το γιατί

 

μικρό tip, με ένα χειριστήριο δουλεύουν και τα 2 μοντέλα τουλάχιστον στις βασικές τους λειτουργίες 

 

η φωτό είναι από ένα από τα μικρά με εξωτερική 5 και ζήτηση 21 και όλα auto

στους 22 ανεβαίνει 20-30 βατ ακόμη

τα μικρά πιστεύω ότι μπορούν να κατέβουν ακόμη κι άλλο 

Screenshot_2024-01-16-21-56-55-82_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω "φτηνό" 9άρι και 12άρι, για χρήση κυρίως ψύξης, σε οικία που εκμισθώνω.

Η κατανάλωσή τους προφανώς δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, ούτε και η "ποιότητα" λειτουργίας τους.

Κάποια πρόταση πού να κινηθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ψάχνω "φτηνό" 9άρι και 12άρι, για χρήση κυρίως ψύξης, σε οικία που εκμισθώνω.

Η κατανάλωσή τους προφανώς δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, ούτε και η "ποιότητα" λειτουργίας τους.

Κάποια πρόταση πού να κινηθώ?

invertor για τα 10 χρόνια εγγύησης , αλλά πρέπει να γίνονται ετήσια σέρβις

Spoiler

οπότε είναι κάτι που θα έχεις σαν όρο , αλλά άποψή μου είναι για να μην κυνηγάς το αν έγινε ή όχι σέρβις ανέλαβέ το εσύ

ή bosh για 7 χρόνια χωρίς προϋποθέσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

θα έχεις ένα κλιματιστικό που θα δουλευει σε όσα watt θες εσυ , κάτι που στα παλαιού τύπου δε μπορείς να το κανεις 

παρηγοριά στον άρρωστο!!!!τοσο χάλια το κλιματιστικο ε?!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fuzz είπε

παρηγοριά στον άρρωστο!!!!τοσο χάλια το κλιματιστικο ε?!!!!

einai gree εχουν μια ιδιαιτερότητα, μπορεις ομως με αυτο το πινακακι των test modes να το κανειος να δουλεψει οπως θες και οπως σε βολευει ,, αυτο ειναι πλεονεκτημα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

einai gree εχουν μια ιδιαιτερότητα, μπορεις ομως με αυτο το πινακακι των test modes να το κανειος να δουλεψει οπως θες και οπως σε βολευει ,, αυτο ειναι πλεονεκτημα  

σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις , θα δοκιμάσω τα Mode αν και στο P4 δεν με ικανοιποιήσε η θερμοκρασία και έγραφε παραπάνω σε watt απο αυτα του πίνακα...προχωράω σε τέστ τις επόμενες μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fuzz είπε

σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις , θα δοκιμάσω τα Mode αν και στο P4 δεν με ικανοιποιήσε η θερμοκρασία και έγραφε παραπάνω σε watt απο αυτα του πίνακα...προχωράω σε τέστ τις επόμενες μέρες

Τα watt μπορεί να διαφέρουν λίγο ανάλογα το μοντέλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Εσύ δηλαδή προεξοφλείς ότι το offset οποίο και να είναι αυτό θα το πάρει προς τα πάνω ......

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς? Μπορεί να το πάρει πότε προς τα πάνω και πότε προς τα κάτω? Με ποια λογική? Δεν λέω ότι είναι σωστό, ναι θέλει διόρθωση, αλλά η λειτουργία και το αποτέλεσμα στο χώρο είναι οκ. Παρόλα αυτά θα το διορθώσω κάποια στιγμή. Είπαμε, daikin είναι - και όχι dAIkin  ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sap00 είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς? Μπορεί να το πάρει πότε προς τα πάνω και πότε προς τα κάτω? Με ποια λογική? Δεν λέω ότι είναι σωστό, ναι θέλει διόρθωση, αλλά η λειτουργία και το αποτέλεσμα στο χώρο είναι οκ. Παρόλα αυτά θα το διορθώσω κάποια στιγμή. Είπαμε, daikin είναι - και όχι dAIkin  ... 

έχει οφσετ 2,5 βαθμούς από αυτή που ζητάς έτσι ? Το βάζεις 20 και έχει εσωτερική 18 ,δεν θα ανάψει αφού είναι μέσα στο όριο του οφσετ , αυτό εννοω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

έχει οφσετ 2,5 βαθμούς από αυτή που ζητάς έτσι ? Το βάζεις 20 και έχει εσωτερική 18 ,δεν θα ανάψει αφού είναι μέσα στο όριο του οφσετ

Μέσα έχει 18. Αν το βάλω 16 δεν ανάβει. Αν το βάλω 17 ανάβει και πάει το χώρο 19,5. Αν το βάλω 18 ανάβει και πάει το χώρο 20,5. Αν το βάλω 19 ανάβει και πάει το χώρο 21,5. Αν το βάλω 20 ανάβει και πάει το χώρο 22,5 ..... (έχει και μισούς βαθμούς αντίστοιχα) ... αυτό εννοώ εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, korakios είπε

invertor για τα 10 χρόνια εγγύησης , αλλά πρέπει να γίνονται ετήσια σέρβις

Έβλεπα και τα tesla (:D) έχουν 10 έτη εγγύησης, και βγαίνουν και κανά 100€ φτηνότερα το κομμάτι.

Έχει εμπειρία κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...