Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κανε κι εσυ ένα από αυτά , 

 

IMG_0379.png

το έχω υπόψιν μου. Να αναφέρω ότι χθες για κάποιο λόγο δούλεψε για αρκετές ώρες σταθερά, αλλά στα 400 περίπου watts. Δεν έπεσε πιο κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, panoszavra είπε

το έχω υπόψιν μου. Να αναφέρω ότι χθες για κάποιο λόγο δούλεψε για αρκετές ώρες σταθερά, αλλά στα 400 περίπου watts. Δεν έπεσε πιο κάτω. 

Άμα βάλεις το P4 θα σου δουλέψει σαα 190 200 

Εγώ έχω το φασον του gree amber (toyotomi kuro ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαράδεκτη σπατάλη kWh του Daikin atxc25c ...

Σε υπνοδωμάτιο με θερμοκρασία 20.9 βαθμούς και ζήτηση 18 ...

Η θερμοκρασία μετά από 1 ώρα έπεσε στους 20.5 βαθμούς.

Η κατανάλωση γύρω στα 100w την ώρα, δηλαδή 2.5 kWh τη μέρα , δηλαδή 75 kWh το μήνα και όλα αυτά γιατί ;;;;;;;

Για να μην πω για τα 12 on - off την ώρα ...

Επειηκως απαράδεκτο...

Μετά λέμε ότι προτείνουμε για θέρμανση κάποιες καλές μάρκες και όχι τα κινέζικα τα οποία με Follow me δε θα κατανάλωναν ούτε 1w.

Και με ποια λογική δηλαδή δεν το διορθώνουν αυτό το πράγμα στη Daikin ;;;

Με τις ίδιες kWh που σπαταλά με αυτόν τον τρόπο το atxc25c όλες τις προηγούμενες κρύες μέρες και με 0 βαθμούς εξωτερική είχα 21 βαθμούς εσωτερική μέρα νύχτα σε γκαρσονιέρα στην οποία στο σαλόνι έχω Daikin Perfera 12αρι και λειτουργούσα μόνο αυτό ενω το atxc25c στο υπνοδωμάτιο το είχα κλειστό...

Δε ξέρω τι άλλο να πω ...

Screenshot_2024-01-16-18-13-02-179.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Η απαράδεκτη σπατάλη kWh του Daikin atxc25c ...

Σε υπνοδωμάτιο με θερμοκρασία 20.9 βαθμούς και ζήτηση 18 ...

Η θερμοκρασία μετά από 1 ώρα έπεσε στους 20.5 βαθμούς.

Η κατανάλωση γύρω στα 100w την ώρα, δηλαδή 2.5 kWh τη μέρα , δηλαδή 75 kWh το μήνα και όλα αυτά γιατί ;;;;;;;

Για να μην πω για τα 12 on - off την ώρα ...

Επειηκως απαράδεκτο...

Μετά λέμε ότι προτείνουμε για θέρμανση κάποιες καλές μάρκες και όχι τα κινέζικα τα οποία με Follow me δε θα κατανάλωναν ούτε 1w.

Και με ποια λογική δηλαδή δεν το διορθώνουν αυτό το πράγμα στη Daikin ;;;

Με τις ίδιες kWh που σπαταλά με αυτόν τον τρόπο το atxc25c όλες τις προηγούμενες κρύες μέρες και με 0 βαθμούς εξωτερική είχα 21 βαθμούς εσωτερική μέρα νύχτα σε γκαρσονιέρα στην οποία στο σαλόνι έχω Daikin Perfera 12αρι και λειτουργούσα μόνο αυτό ενω το atxc25c στο υπνοδωμάτιο το είχα κλειστό...

Δε ξέρω τι άλλο να πω ...

Screenshot_2024-01-16-18-13-02-179.jpeg

Συγχαρητήρια, έχεις διαφορά φάσης 4χρόνια * π /2 😅

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το  daikin ειναι στους 69F {20,5C} toshiba 21 toyotomi test mode p0 η εσωτερικη ειναι πανω απο 21,5 σε ολο το σπιτι image.png.cf49494ddfe7ed94eb9bf324598fe843.pngimage.png.7605775fa171574b92552d6fef4aa0fe.pngimage.png.5105c25ec2c20b26eb85312a853cb08b.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Σε υπνοδωμάτιο με θερμοκρασία 20.9 βαθμούς και ζήτηση 18 ...

Η κατανάλωση γύρω στα 100w την ώρα, δηλαδή 2.5 kWh τη μέρα

οι 20,9 βαθμοί από που ήρθαν? Απλά συντηρεί. Αν είσαι οκ βάλτο στους 17. Βλέπω 0,46kWh σήμερα, και όχι 2,5kWh... 

.. και 3,69kWh το μήνα μέχρι τώρα - άρα 0,23kWh τη μέρα. Μήπως ερμηνεύεις κάτι λάθος? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alexdeskas ρίξε μια ματιά εδώ. Είναι η αιτία που κάποιοι έχουμε αλλαγμένα atxc-b με offset 0.5 αντί για 3.5 (είναι η αιτία της συμπεριφοράς που βλέπεις) με εξάλειψη του φαινομένου. Μπορείς να ζητήσεις το ίδιο από τη daikin.

Επίσης, τι θα γίνει αν κάνεις το ίδιο με το perfera;

Τι θα γίνει αν κάνει το ίδιο κάποιος με κλιματιστικό που offset +2 όπως πχ το asyg24klca;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

έχουμε αλλαγμένα atxc-b με offset 0.5 αντί για 3.5

Δεν είναι το ίδιο με το να έχουμε απλά τη ζήτηση 3 βαθμούς χαμηλότερα από την επιθυμητή στο χώρο?  Εγώ σε δύο perfera έχω ζήτηση 18 και χώρος 20,5 - μόνιμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sap00 είπε

Δεν είναι το ίδιο με το να έχουμε απλά τη ζήτηση 3 βαθμούς χαμηλότερα από την επιθυμητή στο χώρο?  Εγώ σε δύο perfera έχω ζήτηση 18 και χώρος 20,5 - μόνιμα. 

Ναι, είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, είναι το ίδιο.

Εαν κανεις εκκίνηση με 18 ζητούμενη και η εσωτερική είναι πχ 16 μπορεί η θερμοκρασία να μείνει στο 16 δεν είναι σίγουρο ότι την διαφορά θα την πάρει προς τα πάνω , ενώ με το offset στο 0,5 η πάνω η κάτω την πάρει θα είσαι κοντά στη ζητούμενη οποτε η ρεαλιστική απόδοση θα είναι λογικότερη κα8 όχι να κανεις μαντέψεις ποσό πάνω κάτω μπορεί να πάει λόγω μεγάλου offset 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Papakitou said:

Παρομοίως βατερλό το δικό μου 18αρι FTXC50D σήμερα που το πρωί που έφυγα το έβαλα στους 19..

 

 

Screenshot_20240116-212638_SystemUI.png

 

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω με ορθολογικούς όρους την εμμονή σε ευθείες γραμμές και σε βατερλώ ή μη. Ζητάτε από ένα μηχάνημα να καλύψει Χ βαττ απωλειών για να φτάσει μια Ψ θερμοκρασία. Μόλις τα πιάσει, σβήνει. Όταν αισθανθεί ότι είναι κάτω από την Ψ θερμοκρασία, ξανανάβει.

Σήμερα ήταν μία ζεστή μέρα για όλη σχεδόν τη χώρα. Αν οι τοίχοι μας δεν ήταν παγωμένοι από το προηγούμενο 5ήμερο, δε θα υπήρχε ανάγκη θέρμανσης στους περισσότερους. Ακόμα και έτσι, τι απώλειες να έχει ένα σπίτι με εξωτερική 18-19 που είχαμε στην Αθήνα;

Αν ανατρέξεις στις ωριαίες καταναλώσεις, θα δεις νούμερα - λάπτοπ με εξωτερική οθόνη εν λειτουργία. Ίσως όχι εσύ με το 18άρι, αλλά ένα 9άρι-12άρι τέτοιες μέρες, καταναλώνει 80-100 βαττώρες/ώρα. Αστεία μεγέθη.

Το μόνο που δέχομαι ως έχον μία ορθολογική βάση, είναι το παράπονο που αναφέρθηκε παραπάνω, ότι μειώνοντας το οφφσετ, μειώνονται και οι μαντεψιές ως προς το ποια θερμοκρασία θες και σε ποια δουλεύει το μηχάνημα.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tu-luba είπε

Δεν ξερω τι λεει αυτος ή ο καθε ειδικος αλλα εγω θελω θερμοκρασια που και να ξεσκεπαστω δεν θα κρυωσω, ουτε και θελω να αναπνεω κρυο αερα οταν κοιμαμαι.

Καπου στο 19-20 νομιζω ειναι ιδανικα αν μπορει και το κλιματιστικο να την διατηρησει χωρις μεγαλες αυξομειωσεις.

Το παλικαρι παραπανω ελεγε οτι 18 ειχε και προτιμουσε 16-17 οποτε μαλλον τι προτιμα ο καθενας ειναι διαφορετικο. Υπαρχουν και αλλοι ανθρωπινοι παραγοντες που συνηγορουν για τις επιλογες ή την αισθηση του καθενος.   

Κι όμως,  υπάρχει όφελος όταν δεν είναι υψηλή η θερμοκρασία στο υπνοδωμάτιο 

https://www.ygeiamou.gr/fitness-wellbeing/361733/ti-kerdizoume-otan-kimomaste-se-ena-krio-domatio/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εαν κανεις εκκίνηση με 18 ζητούμενη και η εσωτερική είναι πχ 16 μπορεί η θερμοκρασία να μείνει στο 16 δεν είναι σίγουρο ότι την διαφορά θα την πάρει προς τα πάνω

Μια χαρά την παίρνει. Όταν ζητάω 18 έχω 20,5 σταθερά και μόνιμα όλο το χειμώνα, μέρα νύχτα. Για αυτό πρέπει να ρυθμίζουμε ανάλογα με θερμόμετρο χώρου και όχι με του τηλεκοντρόλ ή του θερμοστάτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoszavra είπε

Ας τα φίλε μου. Και γώ με gree fairy 9ρια στα υπνοδωμάτια αυτό το διάγραμμα βλέπω καθημερινά. 

ωστε δεν ειμαι μόνος με αυτα τα χάλια......!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...