Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, tu-luba said:

Πολύ χαμηλή ζητουμενη

Αν δοκιμάσεις στους 20 ή 21 θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα αλλά και καλύτερη άνεση.

Στους 18 δεν κρυώνεις;

Τουναντίον. Ιδανικά θα ήθελα 16-17 καθώς ζεσταίνομαι αρκετά και με τους 18. Ίσως δοκιμάσω με ανοιχτή την πόρτα του υπνοδωματίου, για να μεγαλώσω τις απώλειες προς το μπάνιο και το 2ο υπνοδωμάτιο.

Επεξ/σία από omrtlegol
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Spoiler
7 λεπτά πριν, csontheline είπε

Ναι, το ξέρω ότι παραστρατώ λίγο, αλλά χτυπάει αλλιώς όταν βλέπω το 18άρι να καταναλώνει 0,18€ / ώρα και αλλιώς 0,09€ / ώρα (σταθεροποιείται στα 550-600w).

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=60117542

κατεβάζεις , συμπληρώνεις και βλέπεις , μη σπαμάρεις το παρών νήμα

απορίες στο άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, omrtlegol είπε

Ιδανικά θα ήθελα 16-17

άστο μόνιμα 17, ανοιχτές εσωτερικές πόρτες, και ξαναδώσε διάγραμμα σε 2-3 μέρες.  Πάνω απο 2kWh/24h δεν θα κάψει νομίζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, omrtlegol είπε

Τουναντίον. Ιδανικά θα ήθελα 16-17 καθώς ζεσταίνομαι αρκετά και με τους 18. Ίσως δοκιμάσω με ανοιχτή την πόρτα του υπνοδωματίου, για να μεγαλώσω τις απώλειες προς το μπάνιο και το 2ο υπνοδωμάτιο.

Θελεις 17 βαθμους για να εισαι ανετα?

Τι θερμοκρασια εχεις στο δωματιο και σε ποιο θερμομετρο την βλεπεις?

Μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση να βαζεις το μηχανημα στους 18 και να εισαι ζεστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημερήσιες καταναλώσεις - atxc25d - χώρος 40μ2 - οι πρώτες 4 μέρες στους 20 βαθμούς - όλες οι επόμενες 24/7 μόνιμα στους 17 βαθμούς. (χθες και παραπροχθές είχε σφίξει λίγο το κρύο έξω). Επαγγελματικός χώρος για να μη ρωτάτε άσκοπα.

atxc25d ian24.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tu-luba said:

Θελεις 17 βαθμους για να εισαι ανετα?

Τι θερμοκρασια εχεις στο δωματιο και σε ποιο θερμομετρο την βλεπεις?

Μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση να βαζεις το μηχανημα στους 18 και να εισαι ζεστά.

Θέλω να είναι άνετα για να κοιμάμαι σκεπασμένος με ένα μέτριο πάπλωμα. Το να βάλω ανοιξιάτικο παπλωματάκι για να ανεβάσω το aircondition, δεν το θεωρώ σώφρων.

Οι 18 είναι χαμηλή για να κάθεσαι (έχεις δίκιο), αλλά στο υπνοδωμάτιο πάω μόνο για ύπνο.

Την θερμοκρασία την μετράω απο το θερμόμετρο του κλιματιστικού. Αλλά συμφωνεί και η "αίσθηση" καθώς είναι λίγο πιο ψυχρά απο το σαλόνι που έχει 20c στο θερμόμετρο.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

ακομη και 0,25λεπτα του ευρω!

 πολλαπλασιασμό κανε με αυτή την τιμή που αναφέρεις με τις kWh στη φωτογραφία και πες μου εαν η μπουκάλα υγραερίου είναι φθηνότερη και υπόψιν ότι εγω έχω ζεστη και εσυ απλά προσπαθείς να μην πάθεις κρυοπαγήματα 

 

IMG_0418.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, sap00 said:

Ημερήσιες καταναλώσεις - atxc25d - χώρος 40μ2 - οι πρώτες 4 μέρες στους 20 βαθμούς - όλες οι επόμενες 24/7 μόνιμα στους 17 βαθμούς. (χθες και παραπροχθές είχε σφίξει λίγο το κρύο έξω). Επαγγελματικός χώρος για να μη ρωτάτε άσκοπα.

atxc25d ian24.png

Κάτι τέτοιο περίμενα και εγώ να πώ την αλήθεια (και λίγο χαμηλότερα καθώς ο χώρος είναι αισθητά μικρότερος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, omrtlegol είπε

Καλημέρα σε όλους! Έχοντας διαβάζει 1.000 σελίδες και απο τα 3 κομμάτια του θέματος, έχω να πώ ότι έχω βοηθηθεί τα μέγιστα και έμαθα πολλά (thanks γι΄αυτό :P ).

Έφτασε η ώρα να ζητήσω την βοήθεια σας. Έχω στο υπνοδωμάτιο ένα Mitsubishi MSZ/MUZ-BT25VG(K) αγορασμένο φέτος το καλοκαίρι.

Κοιτώντας την κατανάλωση μέσω του app της Mitsubishi, μου φαινόντουσαν υπερβολικά (ακόμα και στην ψύξη).

Πέρα όμως από την εφαρμογή, είχα την εντύπωση ότι δεν "ρίχνει στροφές".

Πήρα λοιπόν εχθές τα δεδομένα απο το Tapo Monitor και απ' ότι καταλαβαίνω, δεν είναι καλά τα πράγματα.

Το ερώτημα είναι, τι μπορώ να κάνω; Το πρόβλημα είναι της συσκευής ή της εγκατάστασης ? Μιλάω με τον προμηθευτή, ή με την Mitsubishi?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους!!!

20210623125250_7f92056f.jpeg

IMG_4304.PNG

Ενδιαφέρον! Πρέπει να είναι ο πρώτος που μας φέρνει feedback από το BT25VG, το οποίο έχει το ενδιαφέρον χαρακτηριστικό των 0.7KW ελάχιστων (rated) BTUs .

Πιθανώς να πέφτει σε λούμπα On-off λόγω χαμηλής ζήτησης σε συνδυασμό με χαμηλές απώλειες του χώρου.

Προσπάθησε να δεις τι κάνει σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες και σε ίσως υψηλότερη ζήτηση. Και επίσης θα βοηθούσε αν βλέπεις το διάγραμμα της tapo με το κινητό ξάπλα και με ζουμ στο διάγραμμα (βελάκια πάνω δεξιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tu-luba είπε

Πολύ χαμηλή ζητουμενη

Αν δοκιμάσεις στους 20 ή 21 θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα αλλά και καλύτερη άνεση.

Στους 18 δεν κρυώνεις;

18 στα υπνοδωμάτια , 20-21 στο καθιστικό (λέει ο ειδικός).

https://www.oloygeia.gr/tips-hacks/thermostatis-giatros-apokalyptei-tin-idaniki-thermokrasia-poy-prepei-na-ton-rythmisete-gia-na-apofygete-provlimata-ygeias/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δεν ξερω τι λεει αυτος ή ο καθε ειδικος αλλα εγω θελω θερμοκρασια που και να ξεσκεπαστω δεν θα κρυωσω, ουτε και θελω να αναπνεω κρυο αερα οταν κοιμαμαι.

Καπου στο 19-20 νομιζω ειναι ιδανικα αν μπορει και το κλιματιστικο να την διατηρησει χωρις μεγαλες αυξομειωσεις.

Το παλικαρι παραπανω ελεγε οτι 18 ειχε και προτιμουσε 16-17 οποτε μαλλον τι προτιμα ο καθενας ειναι διαφορετικο. Υπαρχουν και αλλοι ανθρωπινοι παραγοντες που συνηγορουν για τις επιλογες ή την αισθηση του καθενος.   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

Ενδιαφέρον! Πρέπει να είναι ο πρώτος που μας φέρνει feedback από το BT25VG, το οποίο έχει το ενδιαφέρον χαρακτηριστικό των 0.7KW ελάχιστων (rated) BTUs .

Πιθανώς να πέφτει σε λούμπα On-off λόγω χαμηλής ζήτησης σε συνδυασμό με χαμηλές απώλειες του χώρου.

Προσπάθησε να δεις τι κάνει σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες και σε ίσως υψηλότερη ζήτηση. Και επίσης θα βοηθούσε αν βλέπεις το διάγραμμα της tapo με το κινητό ξάπλα και με ζουμ στο διάγραμμα (βελάκια πάνω δεξιά).

Χμμμ θα κάνω δοκιμή στο χαμηλό το fan, και ανοιχτές τις εσωτερικές πόρτες και θα δώ αν αλλάζει συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Δεν ξερω τι λεει αυτος ή ο καθε ειδικος αλλα εγω θελω θερμοκρασια που και να ξεσκεπαστω δεν θα κρυωσω, ουτε και θελω να αναπνεω κρυο αερα οταν κοιμαμαι.

Καταλαβαίνεις και μόνος σου (ελπίζω βασικά) ότι με τέτοια θερμοκρασία που θες εσύ, αν είσαι σκεπασμένος με πάπλωμα/κουβέρτα θα σκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, phanispal είπε

Καταλαβαίνεις και μόνος σου (ελπίζω βασικά) ότι με τέτοια θερμοκρασία που θες εσύ, αν είσαι σκεπασμένος με πάπλωμα/κουβέρτα θα σκας.

Μια χαρά είμαι με 20 βαθμούς όπως μια χαρά είμαι και με 19 βαθμούς 

Απο εκεί και κάτω κρυώνω και κυνηγάω το πάπλωμα αλλά έτσι είναι η δίκη μου άνεση.

IMG_0407.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...