Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Papakitou είπε

Κοιταξε νταξει, πειραιά βρίσκομαι, δεν είχε και τιποτα ακραίο απο θερμοκρασίες.

Ακόμα το ψάχνω το μηχάνημα βέβαια, αλλά δεν κατεβαίνει κάτω απο 330. όχι οτι είναι άσχημα φυσικά..

on off κάνει συχνά αν το βάλω 20 βαθμούς..(οταν λειπω πχ, με το σκεπτικό να καίει το λιγότερο δυνατό).  Στους 22 δουλεύει ρολόι σταθερά, με θερμοκρασία χώρου 21-22..

Εδώ είχα παραθέσει λεπτομέρειες του σπιτιού.

@liakjim

Το σκέφτηκα το ενδεχόμενο να φωνάξω άλλον, αλλά δεν περισσέυουν και τα χρήματα. Θα το δω

Με τα μάτια μου δεν το είδα το μανόμετρο, η αντλία ήταν παλιά .. Τι να σου πω..

Δεν τολμω να πιστεψω οτι καποιος αφησε 6 λεπτα την αντλια κενου χωρις να κανει κενο.....(εσκεμμενα δλδ) .....οι αλλοι λογοι για να μην σου invertαρει ειναι με οσα ξερω απο εδω......κακη θεση εξωτερικης μοναδας και ακραιες συνθηκες .....αλλιως λαθος ρυθμιση (o liakjim (ακουσον-ακουσον,ο θεος να μας βοηθησει ) ειχε το ac σε silent mode.....αλλιως βλαβη στην εσωτερικη.....τσακισμενη σωληνα φρεον.....τρυπα πισω απο το ac.....η συνθηκες παντως ηταν ακραιες......ειχε και αερακι και η θερμοκρασια ηταν κοντα στο μηδεν........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tu-luba είπε

τράβηξα με μια λάμα 6-7 πόντους το μηχάνημα πιο έξω

Επικίνδυνη πατέντα. Η βάση είναι light για πιo μικρό μηχάνημα, και με τον τρόπο που τη μεγάλωσες, επιβαρύνεις πολύ (λόγω ροπών) τα πυράκια της στήριξης κάτω και τα βίσματα ψηλά στον τοίχο. Ειδικά αν κάνει τίποτα μικροκραδασμούς ή συντονισμούς να έχεις το νου σου. Δεν θα καθόμουν από κάτω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τελικά έκανα λάθος στις αποστάσεις. Τώρα που το έφερα πιο έξω ήρθε στα 20εκ, οπότε πριν θα πρέπει να ήταν κοντά στο όριο των 10εκ . Θα πήρε λίγο ανάσα.

Αυτό στον τοίχο σαν περσίδα τι είναι? Δεν πιστεύω να είναι αερισμός τζακιού ή κάτι τέτοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φωτιστικό.

 

3 λεπτά πριν, sap00 είπε

Α οκ.. Το φωτίζεις τη νύχτα και από πίσω για τα τσεκάρεις όλα 24/7 ...! 

Θα βάλει λάμπα αλογόνου και θα κόψει μαχαίρι τα defrost! 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..
Εβαλα στο χωριο περισυ με το προγραμμα  2 κλιματιστικά Midea Xtreme Eco 12000 Btu και φετος τα δοκιμασα σε θερμανση και Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα
Ενω φτανουν την θερμοκρασία που εχεις ορισει "μαλον" ο συμπιεστής κοβει και ο ανεμιστήρας συνεχίσει να φυσαει κρυο
Δεν εχω μετρητη να δω την καταναλωση εκιεινη την στιγμη
Ειναι φυσιολογικο αυτο (μαλον οχι) ?
Εχει καποιος φιλος το ιδιο μοντελο?
Εχει παρατηρησει καποιος τετοια συμπεριφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα..
Εβαλα στο χωριο περισυ με το προγραμμα  2 κλιματιστικά Midea Xtreme Eco 12000 Btu και φετος τα δοκιμασα σε θερμανση και Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα
Ενω φτανουν την θερμοκρασία που εχεις ορισει "μαλον" ο συμπιεστής κοβει και ο ανεμιστήρας συνεχίσει να φυσαει κρυο
Δεν εχω μετρητη να δω την καταναλωση εκιεινη την στιγμη
Ειναι φυσιολογικο αυτο (μαλον οχι) ?
Εχει καποιος φιλος το ιδιο μοντελο?
Εχει παρατηρησει καποιος τετοια συμπεριφορά?

Ναι, είναι τυπική συμπεριφορά midea.

Ορίστε από το δικό μου φασόν midea (carrier crystal II 9άρι) , το οποίο ανάμεσα στους on κύκλους (δηλαδή με συμπιεστή σε λειτουργία), όταν πιάνει θερμοκρασία (από το follow me), κλείνει συμπιεστή γιατί δεν μπορεί να κατεβάσει πολύ τα watts (επίσης κλασική συμπεριφορά midea) , ανεβάζει περσίδες πάνω και λειτουργεί τον εσωτερικό ανεμιστήρα πολύ αργά (για αυτό και βλέπεις αυτά τα περίπου 13-14W του διαγράμματος):

image.png.fbf5354a9c82f273470574bc3019ca1e.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ναι, είναι τυπική συμπεριφορά midea.

Ορίστε από το δικό μου φασόν midea (carrier crystal II 9άρι) , το οποίο ανάμεσα στους on κύκλους (δηλαδή με συμπιεστή σε λειτουργία), όταν πιάνει θερμοκρασία (από το follow me), κλείνει συμπιεστή γιατί δεν μπορεί να κατεβάσει πολύ τα watts (επίσης κλασική συμπεριφορά midea) , ανεβάζει περσίδες πάνω και λειτουργεί τον εσωτερικό ανεμιστήρα πολύ αργά (για αυτό και βλέπεις αυτά τα περίπου 13-14W του διαγράμματος):

Δυστυχώς μου ειναι πολυ ενοχλητικό... (κρυα ρευματα)
Μηπως Υπάρχει καποια λυση (πατεντα) ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, antykaps είπε

Δυστυχώς μου ειναι πολυ ενοχλητικό... (κρυα ρευματα)
Μηπως Υπάρχει καποια λυση (πατεντα) ?

 

Γιατί είναι ενοχλητικό; Ανεβαίνουν οι περσίδες σωστά; Επίσης ο ανεμιστήρας στρέφει τόσο αργά που δεν νιώθω κάτι. Σου κάνει κάτι διαφορετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί είναι ενοχλητικό; Ανεβαίνουν οι περσίδες σωστά; Επίσης ο ανεμιστήρας στρέφει τόσο αργά που δεν νιώθω κάτι. Σου κάνει κάτι διαφορετικό;

Εχω θεμα με τα κρυα ρευματα .. με ενοχλουν αφανταστα
Επισης η μοναδα ειναι πανω απο το κεφαλι μου και ακουγετε εστω και σε χαμηλη ταχυτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, antykaps είπε

Εχω θεμα με τα κρυα ρευματα .. με ενοχλουν αφανταστα
Επισης η μοναδα ειναι πανω απο το κεφαλι μου και ακουγετε εστω και σε χαμηλη ταχυτητα

Σκέφτομαι 2 λύσεις,οι οποίες έχουν την ίδια αρχή.

Έχεις homeassistant; Αν ναι φτιάχνεις generic thermostat και το δουλεύεις σαν καλοριφέρ (θα κλείνει εντελώς όταν πιάνει θερμοκρασία).

Αν δεν έχεις homeassistant, αγοράζεις αυτό και αυτό και φτιάχνεις ρουτίνα όπου διαβάζοντας τη θερμοκρασία του χώρου, να δίνει εντολή να κλείνει το κλιματιστικό (off) όταν πιάνει θερμοκρασία και να το ενεργοποιεί σε θέρμανση όταν πέφτει (πάλι σαν καλοριφέρ).

Έτσι θα είναι εντελώς κλειστό όταν δεν χρειάζεται να λειτουργεί .

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mikro_mou_poni είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Ήθελα να ρωτήσω ποιες οι διαφορές ανάμεσα στα δυο αυτά 18αρια Mitsubishi και έχουν τόσο μεγάλη διαφορά τιμής?

Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-50ZS-W

Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-50ZSX-W

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

 

 

Ειναι η μεσαια κατηγορια και η τοπ της σειρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα..
Εβαλα στο χωριο περισυ με το προγραμμα  2 κλιματιστικά Midea Xtreme Eco 12000 Btu και φετος τα δοκιμασα σε θερμανση και Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα
Ενω φτανουν την θερμοκρασία που εχεις ορισει "μαλον" ο συμπιεστής κοβει και ο ανεμιστήρας συνεχίσει να φυσαει κρυο
Δεν εχω μετρητη να δω την καταναλωση εκιεινη την στιγμη
Ειναι φυσιολογικο αυτο (μαλον οχι) ?
Εχει καποιος φιλος το ιδιο μοντελο?
Εχει παρατηρησει καποιος τετοια συμπεριφορά?

Ρύθμιση στους 26 βαθμούς και μόλις ισορροπήσει ο χώρος το βάζεις στην επιθυμητή θερμοκρασία που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...