Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, andreaspA said:

εγω δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι παρολο που τις χλευαζα και εγω, διαβαζοντας και ακουγοντας τους σοφους, δεν ειναι τοσο αθλια τα πραγματα οσο ακουγονται και λογικο ειναι να μην ειναι. Αλλιως δεν θα ειχαν τοσο μεγαλη διαχυση στην κοινωνία.
Ωραια ζεστη. Μηδαμινη επενδυση, και οχι τραγικες καταναλωσεις ρευματος. Παιζει βεβαια τεραστιο ρολο η χρηση. Αν ηταν ολη μερα μεσα στο σπιτι και την εκαιγαν πιθανά θα πληρωναν αλλη μια δοση δανειου. Αλλα 3-4 ωρες το βραδυ, δεν ειναι τραγική. Την περισσοτερη ωρα ειχαμε μια λαμπα αναμμενη. Τουλαχιστον απο τις 19.00 και μετα που πηγα εγω μεχρι τις 22.30 που εφυγα.

1) Διείσδυση στην κοινωνία έχουν γιατί από το 2010 η κοινωνία αυτή έχει φτωχοποιηθεί και βαλκανοποιηθεί άνευ προηγουμένου. Συμπτώματα αυτής της κακομοιριάς, είναι το χρύσωμα του χαπιού που κάνουν διάφοροι για διεξόδους της κακομοιριάς, όπως το να φυτοζωείς σε ένα παγωμένο σπίτι που θερμαίνεται με έναν τελείως αναποτελεσματικό τρόπο για λίγες ώρες τη μέρα, από μία κακάσχημη Κινεζολάμπα πεταμένη στη μέση του σαλονιού. Στην οποία φυσικά, ο έμπορος, γνωρίζοντας ότι απευθύνεται σε άτομα χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, που στατιστικά είναι πιθανότερο να είναι εθνικιστές, έχει επικολλήσει το λογότυπο ΖΕΥΣ για να την ελληνοπρεπιάσει. A sad state of affairs, indeed.

2) Οι άνθρωποι αυτοί που φεύγουν 6 και γυρνούν 6 το απόγευμα σε ένα παγωμένο σπίτι, προλαβαίνουν να νιώσουν κάποια θαλπωρή αυτές τις 4 ώρες; Ή ο "ΖΕΥΣ" καταναλώνει με τα τσουβάλια τις ΚΒ για να είναι στο όριο διατήρησης της ζωής η θερμοκρασία του σπιτιού; Γιατί η εμπειρία που έχω από τέτοιες καταστάσεις που εσύ περνάς ως ανεκτές, είναι ένα σπίτι μέσα στη μούχλα, τα πάντα παγωμένα στην αφή, και οι ένοικοι ντυμένοι σαν κρεμμύδια, να παθαίνουν πανικό αν ανοίξει παράθυρο ή μπαλκονόπορτα έστω και για 3 δευτερόλεπτα. Και στη μέση, ένας μίζερος ΖΕΥΣ να φωτίζει περισσότερο, παρά να ζεσταίνει.

  • Like 5
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Μου φέρνει ναι , εσωτερικά κ εξωτερικά όπως φαίνεται αλλα  ανάλογα τις ορέξεις του.

Με τις ρυθμίσεις που κάνει σαν τρακτέρ στο βίντεο είμαι τώρα κ δεν κάνει κιχ αυτή την στιγμή .

αλφαδι είναι , αν είναι θα πάρω κ για τους κραδασμούς, το σκέφτηκα κι εγώ ..

οσο για τον χώρο , όντως δεν έχει πολύ 

συγκριτικά  με το δίπλα , ο ίδιος μάστορας το έβαλε, έλα πες μου κι εσυ …. 

Θα ΠΑρω το public να δω .. 

λες να βάρεσε πειρακια κ να την χρειαστώ ; 😂🤦

Μήπως απαιτήσεις να το κατεβάσουν πιο κάτω (αν δεν βρίσκει κεφάλι) να έχεις και τις ελάχιστες απαιτούμενες αποστάσεις που θέλει ο κατασκευαστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Klausx είπε

Μήπως απαιτήσεις να το κατεβάσουν πιο κάτω (αν δεν βρίσκει κεφάλι) να έχεις και τις ελάχιστες απαιτούμενες αποστάσεις που θέλει ο κατασκευαστής;

Οι οποίες ποιες είναι ; Θα μετρήσω αύριο κ αν είναι λάθος να το κατεβάσω .. 

που μπλέκουμε ρε γαμωτο με την επαρχία 

Ο ίδιος μου έβγαλε την ψυχή για να βάλει 3 μέτρα χαλκό κ να κάνει αντλία !

βεβαια τα έκανε κ τα 2 αλλα τη σωληνα τότε δεν την μέτρησα μόνος μου , μωρέ λες ; 🤔

Επίσης μαζί με το κενό , κανεις κ κάτι άλλο ; Εξώθηση ή κάτι τέτοιο ; Θυμάμαι είχε πει ήθελε να κάνει μετά το κενό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

εγω δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι παρολο που τις χλευαζα και εγω, διαβαζοντας και ακουγοντας τους σοφους, δεν ειναι τοσο αθλια τα πραγματα οσο ακουγονται και λογικο ειναι να μην ειναι. Αλλιως δεν θα ειχαν τοσο μεγαλη διαχυση στην κοινωνία.
Ωραια ζεστη. Μηδαμινη επενδυση, και οχι τραγικες καταναλωσεις ρευματος. Παιζει βεβαια τεραστιο ρολο η χρηση. Αν ηταν ολη μερα μεσα στο σπιτι και την εκαιγαν πιθανά θα πληρωναν αλλη μια δοση δανειου. Αλλα 3-4 ωρες το βραδυ, δεν ειναι τραγική. Την περισσοτερη ωρα ειχαμε μια λαμπα αναμμενη. Τουλαχιστον απο τις 19.00 και μετα που πηγα εγω μεχρι τις 22.30 που εφυγα.

4 ώρες x 2 σόμπες x 2.7 kW x 0.20 €/kWh = 130 € μήνα στην καλύτερη.

Στις 13/1/2024 στις 3:34 ΠΜ, MikhailBakurin είπε

Γενικά, όποτε είμαι σπίτι, το βάζω 22/23 και επιτυγχάνω 21,5/22,5 σε εκείνη την "απόμερη γωνία" που έχω βάλει το θερμόμετρο. Γενική άνεση καλή, ως και άψογη, δεδομένου ότι δε μιλάμε για θαύματα. Τρύπιο σπίτι = δύσκολο να το θερμάνεις, ό,τι κι αν κάνεις.

Η συμβουλή μου για σπίτια ψηλών απωλειών, έχοντας κι εμπειρία από το δικό μου, είναι ότι το 24/7 δεν πολυαξίζει, με δεδομένο ότι στα κρύα (τα σοβαρά των 3-5, όχι 9-11 που μας έχει μάθει το κέντρο Αθήνας), ό,τι έχεις "χτίσει" με πολυήμερη λειτουργία, χάνεται εντός λίγων ωρών (χθες πήγα από το 20 στο 13 μέσα σε 8 ώρες, κλείνοντας το A/C μετά από 3 μήνες 24/7 λειτουργίας).

Το χρυσό φλουρί είναι στο να κάνεις αυτοματισμούς, στα σπίτια ψηλών απωλειών. Βάζεις θερμόμετρο tuya wifi (4 ευρώ στο αλιεξπρεςς) και έναν πομπό IR αντίστοιχο (κάνα τάληρο-δεκαρικάκι) και στην εφαρμογή προγραμματίζεις 2-3 ώρες πριν πας σπίτι, να ανάψει το όποιο A/C σου στους 20-21 βαθμούς.

Στα σπίτια χαμηλών απωλειών, βολεύει να έχεις μόνιμα το 20αράκι σου, κι όποτε γυρίζεις, να μπουμπουνάς το 21-22-23 σου, ό,τι βολεύει εσένα - μπέμπη - σύζυγο (που είναι συνήθως η πιο δύστροπη...).

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν είναι μόνο η θερμοκρασία του αέρα. Αυτός ζεσταίνεται και κρυώνει σχετικά γρήγορα. Είναι και τα δομικά υλικά που απορροφούν θερμότητα και την ακτινοβολούν στη συνέχεια. Έχει σημασία η 24ωρη θέρμανση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, doomnx said:

4 ώρες x 2 σόμπες x 2.7 kW x 0.20 €/kWh = 130 € μήνα στην καλύτερη.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν είναι μόνο η θερμοκρασία του αέρα. Αυτός ζεσταίνεται και κρυώνει σχετικά γρήγορα. Είναι και τα δομικά υλικά που απορροφούν θερμότητα και την ακτινοβολούν στη συνέχεια. Έχει σημασία η 24ωρη θέρμανση...

Άμα το σπίτι είναι τρύπιο και αμόνωτο... Δεν προλαβαίνουν να κρατήσουν τα δομικά θερμοκρασία. Υπό οιαδήποτε μορφή θέρμανσης.

3 μήνες είχα αναμμένο το A/C, αδιάκοπα. Μέσα σε 7 ώρες το σπίτι έπεσε από τους 21 στους 15, και σε άλλες 7 στους 11. Τα δώματα/ρετιρέ, είναι χοντρό ζόρι αν είναι αμόνωτα - απροστάτευτα - με κακά κουφώματα.

Από προχθες πειραματίζομαι με τη μερικώς διακοπτόμενη λειτουργία. Δηλαδή, το κλείνω όσο λείπω και το ανάβω 2-3 ώρες πριν πάω σπίτι. Δε βλέπω διαφορά στην αίσθησή μου, είναι ίσως λίγο πιο κρύο το στρώμα - σεντόνια του κρεβατιού. Κατά τα λοιπά, καταναλώνω 6-7 ΚΒ για παρόμοιο αποτέλεσμα που θα είχα με κατανάλωση 9-10 ΚΒ, τώρα που είχε χοντρό κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikhailBakurin είπε

Άμα το σπίτι είναι τρύπιο και αμόνωτο... Δεν προλαβαίνουν να κρατήσουν τα δομικά θερμοκρασία. Υπό οιαδήποτε μορφή θέρμανσης.

3 μήνες είχα αναμμένο το A/C, αδιάκοπα. Μέσα σε 7 ώρες το σπίτι έπεσε από τους 21 στους 15, και σε άλλες 7 στους 11. Τα δώματα/ρετιρέ, είναι χοντρό ζόρι αν είναι αμόνωτα - απροστάτευτα - με κακά κουφώματα.

Από προχθες πειραματίζομαι με τη μερικώς διακοπτόμενη λειτουργία. Δηλαδή, το κλείνω όσο λείπω και το ανάβω 2-3 ώρες πριν πάω σπίτι. Δε βλέπω διαφορά στην αίσθησή μου, είναι ίσως λίγο πιο κρύο το στρώμα - σεντόνια του κρεβατιού. Κατά τα λοιπά, καταναλώνω 6-7 ΚΒ για παρόμοιο αποτέλεσμα που θα είχα με κατανάλωση 9-10 ΚΒ, τώρα που είχε χοντρό κρύο.

Και σου ξαναλέω, την ακτινοβολία δεν την μετράς μετρώντας τη θερμοκρασία του αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

3 μήνες είχα αναμμένο το A/C, αδιάκοπα. Μέσα σε 7 ώρες το σπίτι έπεσε από τους 21 στους 15, και σε άλλες 7 στους 11. Τα δώματα/ρετιρέ, είναι χοντρό ζόρι αν είναι αμόνωτα - απροστάτευτα - με κακά κουφώματα.

Από προχθες πειραματίζομαι με τη μερικώς διακοπτόμενη λειτουργία. Δηλαδή, το κλείνω όσο λείπω και το ανάβω 2-3 ώρες πριν πάω σπίτι. Δε βλέπω διαφορά στην αίσθησή μου, είναι ίσως λίγο πιο κρύο το στρώμα - σεντόνια του κρεβατιού. Κατά τα λοιπά, καταναλώνω 6-7 ΚΒ για παρόμοιο αποτέλεσμα που θα είχα με κατανάλωση 9-10 ΚΒ, τώρα που είχε χοντρό κρύο.

δοκίμασε να χαμηλώσεις αντί να κλείσεις μέχρι να δεις καλύτερη κατανάλωση και να είσαι πιο άνετος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Daikin RXP60M5V1B με ζήτηση 23 ημέρα και 20 νύχτα 70τμ τσίμπησαν οι καταναλώσεις αυτή τη βδομάδα Θεσσαλονίκη που έπεσαν οι θερμοκρασίες.(46.7kwh ενώ προηγούμενη βδομάδα ήμουν στις 32kwh)

Κανένα defrost ακόμα και την χθεσινή νύχτα που η εξωτερική έπεσε κάτω από 0 με υγρασία, 

Μέση κατανάλωση 24ωρου 7-8kwh

 

Spoiler

Screenshot_2024-01-15-01-13-09-629_com.daikineurope.online.controller.jpg.e79092c5d5335219d5d200735767b4ea.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

2) Οι άνθρωποι αυτοί που φεύγουν 6 και γυρνούν 6 το απόγευμα σε ένα παγωμένο σπίτι, προλαβαίνουν να νιώσουν κάποια θαλπωρή αυτές τις 4 ώρες; Ή ο "ΖΕΥΣ" καταναλώνει με τα τσουβάλια τις ΚΒ για να είναι στο όριο διατήρησης της ζωής η θερμοκρασία του σπιτιού; Γιατί η εμπειρία που έχω από τέτοιες καταστάσεις που εσύ περνάς ως ανεκτές, είναι ένα σπίτι μέσα στη μούχλα, τα πάντα παγωμένα στην αφή, και οι ένοικοι ντυμένοι σαν κρεμμύδια, να παθαίνουν πανικό αν ανοίξει παράθυρο ή μπαλκονόπορτα έστω και για 3 δευτερόλεπτα. Και στη μέση, ένας μίζερος ΖΕΥΣ να φωτίζει περισσότερο, παρά να ζεσταίνει.

Καποιος αναρωτηθηκε γιατι "σπαμαρουμε".
Για να μην μπει καποιος νέος user που αναρωτιεται, και διαβασει μόνο κουταμαρες σαν τα παραπάνω.

5 ώρες πριν, doomnx είπε

4 ώρες x 2 σόμπες x 2.7 kW x 0.20 €/kWh = 130 € μήνα στην καλύτερη.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν είναι μόνο η θερμοκρασία του αέρα. Αυτός ζεσταίνεται και κρυώνει σχετικά γρήγορα. Είναι και τα δομικά υλικά που απορροφούν θερμότητα και την ακτινοβολούν στη συνέχεια. Έχει σημασία η 24ωρη θέρμανση...

"Την περισσοτερη ωρα ειχαμε μια λαμπα αναμμενη"

Και aircondition On/off στον τοιχο εχουν στο συγκεκριμενο σπιτι. Δεν τα αναβουν. Προτιμουν τις σομπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MontzOlee είπε

Οι οποίες ποιες είναι ; Θα μετρήσω αύριο κ αν είναι λάθος να το κατεβάσω .. 

που μπλέκουμε ρε γαμωτο με την επαρχία 

Ο ίδιος μου έβγαλε την ψυχή για να βάλει 3 μέτρα χαλκό κ να κάνει αντλία !

βεβαια τα έκανε κ τα 2 αλλα τη σωληνα τότε δεν την μέτρησα μόνος μου , μωρέ λες ; 🤔

Επίσης μαζί με το κενό , κανεις κ κάτι άλλο ; Εξώθηση ή κάτι τέτοιο ; Θυμάμαι είχε πει ήθελε να κάνει μετά το κενό 

Screenshot_108.png.85d8f5dd31b93917c8bf17885f1f1058.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Ήθελα να ρωτήσω ποιες οι διαφορές ανάμεσα στα δυο αυτά 18αρια Mitsubishi και έχουν τόσο μεγάλη διαφορά τιμής?

Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-50ZS-W

Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-50ZSX-W

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mikro_mou_poni είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Ήθελα να ρωτήσω ποιες οι διαφορές ανάμεσα στα δυο αυτά 18αρια Mitsubishi και έχουν τόσο μεγάλη διαφορά τιμής?

Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-50ZS-W

Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-50ZSX-W

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

 

 

Έχει καλύτερους δείκτες απόδοσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σας μέρα.

Βάζω και γω στατιστικά και καταναλώσεις των τελευταίων ημερών.

Σε γκαρσονιέρα 55τμ μέσα στην πόλη της Θεσσαλονίκης (και οι δύο χώροι νότιοι και τους οποίους βλέπει ο ήλιος από τις 10 το πρωί  μέχρι τη δύση) στη σαλοκουζινα είναι τοποθετημένο Daikin Perfera 12αρι και στην κρεβατοκάμαρα Daikin atxc25c.

Η θερμοκρασία τις τελευταίες ημέρες κυμάνθηκε από -0.5 έως 8 βαθμούς.

Σε λειτουργία έχω μόνο το κλιματιστικό στο σαλόνι καθώς και μόνο του με ζήτηση 20.5 βαθμούς διατηρεί στο σαλόνι θερμοκρασία από 20.5 έως 21.5 και στην κρεβατοκάμαρα από 20 έως 21 , οπότε και δε χρειάστηκε να λειτουργήσω και το κλιματιστικό στην κρεβατοκάμαρα.

Παρακάτω ακολουθούν διαγράμματα λειτουργίας και κατανάλωσης.

Screenshot_2024-01-15-09-37-48-386.jpeg

Screenshot_2024-01-15-09-43-39-513.jpeg

Screenshot_2024-01-15-09-45-23-302.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Σε γκαρσονιέρα 55τμ μέσα στην πόλη της Θεσσαλονίκης (και οι δύο χώροι νότιοι και τους οποίους βλέπει ο ήλιος από τις 10 το πρωί  μέχρι τη δύση) στη σαλοκουζινα είναι τοποθετημένο Daikin Perfera 12αρι και στην κρεβατοκάμαρα Daikin atxc25c.

Σχεδόν μηδενική κατανάλωση! Σε ζεσταίνει ο ήλιος για οκτώ ώρες. Ελπίζω να έχεις τέντες για το καλοκαίρι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...