Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

οτι καινε σε 4 ωρες, καιει 1 24αρι σε μια κρυα μερα, ολη μερα. Υγραεριου καλυτερα

Ειπα. Αναλογα την χρηση. Ολη μερα προφανως δεν τους νοιαζει. 18.00 γυρνανε σπιτι τους απο τις 6.00 το πρωι.
Στις 4 ωρες που μενουν για να πανε για υπνο, αυτο το ενα 24αρι θα ρουφαει 1500-2000watt μεχρι να πιασει θερμοκρασια. Το 12 αρι inventor corona μου ρουφαει 1000 για πλάκα. Παει η 1-2 ωρες για πλάκα. Μετά θα καίει 500 για να κραταει την θερμοκρασια. εε ψιλο-αντιστοιχες ειναι και οι καταναλωσεις της σόμπας τοσο ρουφαει.
Επενδυση 69€ σε σχεση με 600€. 644 μονο το Corona 12αρι βλεπω. Βαλε και τοποθετηση, παει στα 750€.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχετε φαγωθεί να σπαμάρετε για vs τρόπους θέρμανσης ενώ υπάρχει ήδη ένα ωραιότατο θέμα.

Εκτός από το σπαμαρισμα είναι και άκυρο να προσπαθούν να πουλήσουν την πραμάτεια τους σε ένα κοινό που είναι σε αυτό το θέμα που έχει απορρίψει εξ ορισμού όλες αυτές τις κοστοβορες μηχανές θέρμανσης , ειναι κακοί πωλητές 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Καλησπέρα στο thread και πάλι.

Μια ερωτηση γιατί κάτι τρέχει με το daikin μου. Εδώ και καιρό άκουγα έναν ανεπαίσθητο θόρυβο κ πίστευα ότι προερχόταν από την εσωτερική μονάδα.

Δεν είχα βγει όμως έξω να δω ότι ήταν θέμα της εξωτερικής. 
Οταν το μηχάνημα είναι στο auto αυτές τις μέρας και με ζητούμενη 22-23 "χτυπάει" ένας μεταλλικός θόρυβος (τακ-τακ-τακ) κ η κουλούρα από τις χαλκοσωλήνες τρεμοπαίζει.

εχω βίντεο αλλα είναι 18mb κ δεν μπορώ προφανώς να το ανεβάσω.. 😕

Εστω με αυτή την περιγραφή μπορεί κάποιος να μαντέψει τι είναι ;  Το παράδοξο είναι ότι ο ήχος μειώνεται αν όχι μηδενίζει να πιάσω την βάση με δύναμη ή τους σωλήνες άρα δεν είναι η φτερωτή λογικά..
να φέρω τεχνικό ; 

Την εγκατάσταση την έκανε πιστοποιημένος τεχνικός της περιοχής μου καθώς είχε δωρεάν εγκατάσταση από τα public που το αγόρασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2024 στις 3:34 ΠΜ, MikhailBakurin είπε

Γενικά, όποτε είμαι σπίτι, το βάζω 22/23 και επιτυγχάνω 21,5/22,5 σε εκείνη την "απόμερη γωνία" που έχω βάλει το θερμόμετρο. Γενική άνεση καλή, ως και άψογη, δεδομένου ότι δε μιλάμε για θαύματα. Τρύπιο σπίτι = δύσκολο να το θερμάνεις, ό,τι κι αν κάνεις.

Η συμβουλή μου για σπίτια ψηλών απωλειών, έχοντας κι εμπειρία από το δικό μου, είναι ότι το 24/7 δεν πολυαξίζει, με δεδομένο ότι στα κρύα (τα σοβαρά των 3-5, όχι 9-11 που μας έχει μάθει το κέντρο Αθήνας), ό,τι έχεις "χτίσει" με πολυήμερη λειτουργία, χάνεται εντός λίγων ωρών (χθες πήγα από το 20 στο 13 μέσα σε 8 ώρες, κλείνοντας το A/C μετά από 3 μήνες 24/7 λειτουργίας).

Το χρυσό φλουρί είναι στο να κάνεις αυτοματισμούς, στα σπίτια ψηλών απωλειών. Βάζεις θερμόμετρο tuya wifi (4 ευρώ στο αλιεξπρεςς) και έναν πομπό IR αντίστοιχο (κάνα τάληρο-δεκαρικάκι) και στην εφαρμογή προγραμματίζεις 2-3 ώρες πριν πας σπίτι, να ανάψει το όποιο A/C σου στους 20-21 βαθμούς.

Στα σπίτια χαμηλών απωλειών, βολεύει να έχεις μόνιμα το 20αράκι σου, κι όποτε γυρίζεις, να μπουμπουνάς το 21-22-23 σου, ό,τι βολεύει εσένα - μπέμπη - σύζυγο (που είναι συνήθως η πιο δύστροπη...).

Πιο πολύ δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου.

αν δεν έχεις μείνει σε τέτοιο σπίτι δεν καταλαβαίνεις.

βαζω air condition ή καλοριφέρ τώρα , φτάνω το σπίτι 24+ κ κλείνω το καλοριφέρ κ το δωμάτιο πάει 21 σε μια ώρα .. 

ισως όντως η χρυσή τομή είναι ένα στάνταρ 20 βαθμούς που είναι εύκολο , εφικτό κ όχι κοστοβόρο κ όταν χρειάζεσαι το παραπάνω το μπουμπούνες όπως είπες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Το παράδοξο είναι ότι ο ήχος μειώνεται αν όχι μηδενίζει να πιάσω την βάση με δύναμη ή τους σωλήνες

Κάπου συντονίζει , ακουμπάει η κουλούρα στο τοίχο η πάνω στο κλιματιστικό ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κάπου συντονίζει , ακουμπάει η κουλούρα στο τοίχο η πάνω στο κλιματιστικό ?

 

5 λεπτά πριν, korakios είπε

google drive και λινκ ?

https://drive.google.com/file/d/1iNEJhJibjXueE0J1Fc9T3wKQAKZRz8cY/view?usp=drivesdk

σας το ανοίγει ; 
ο ήχος στο βίντεο υπερβάλει για κάποιο λόγο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έτσι όπως το λες είναι το ψευδοντιφροστ που κάνουν τα μιντεα στην αρχή των κύκλων. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να το ψάξεις περαιτέρω.

Πόση ώρα κάνει το defrost ?για να ξέρω..να έχω το νου μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
9 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

σας το ανοίγει ; 

όχι , έχεις περιορισμένη πρόσβαση και θα παίρνεις συνέχεια ειδοποιήσεις με αιτήματα , δώσε πρόσβαση για όποιον διαθέτει το σύνδεσμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

όχι , έχεις περιορισμένη πρόσβαση και θα παίρνεις συνέχεια ειδοποιήσεις με αιτήματα , δώσε πρόσβαση για όποιον διαθέτει το σύνδεσμο

Σωστός , done ✔️ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δω αύριο ναι , τώρα πχ στο auto είμαι με 23 ζητούμενη κ δεν κάνει τίποτα.

οχι τίποτα άλλο αλλα θα με βγάλει κ τρελό ο μάστορας.

ακυρο , αλλα να πάρω τα public ? Έχουν κάποια εγγύηση ορθής λειτουργίας Οι εγκαταστάσεις ή θα πρέπει να πληρώσω μάστορα ; Πριν 2 μήνες μου τα έβαλε 😕

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κοιτα μήπως ακουμπάει η κουλούρα στο σώμα του κλιματιστικού 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

 

https://drive.google.com/file/d/1iNEJhJibjXueE0J1Fc9T3wKQAKZRz8cY/view?usp=drivesdk

σας το ανοίγει ; 
ο ήχος στο βίντεο υπερβάλει για κάποιο λόγο ..

Σου φέρνει θόρυβο εσωτερικά; Έλεγχο αν είναι αλφαδιασμένο και αντικραδασμικά, αν και δεν βλέπω απόσταση από επάνω.

Βλέπω το δίπλα κλιματιστικό χαμηλά, πως και μπήκε έτσι αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Θα το δω αύριο ναι , τώρα πχ στο auto είμαι με 23 ζητούμενη κ δεν κάνει τίποτα.

οχι τίποτα άλλο αλλα θα με βγάλει κ τρελό ο μάστορας.

ακυρο , αλλα να πάρω τα public ? Έχουν κάποια εγγύηση ορθής λειτουργίας Οι εγκαταστάσεις ή θα πρέπει να πληρώσω μάστορα ; Πριν 2 μήνες μου τα έβαλε 😕

 

Δε ξέρω για τα bublic , κοιτα αυτό αύριο , daikin ειπες είναι , αν ναι κανε επέκταση εγγύησης στη daikin για 10 χρόνια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Klausx είπε

Σου φέρνει θόρυβο εσωτερικά; Έλεγχο αν είναι αλφαδιασμένο και αντικραδασμικά, αν και δεν βλέπω απόσταση από επάνω.

Βλέπω το δίπλα κλιματιστικό χαμηλά, πως και μπήκε έτσι αυτό;

Μου φέρνει ναι , εσωτερικά κ εξωτερικά όπως φαίνεται αλλα  ανάλογα τις ορέξεις του.

Με τις ρυθμίσεις που κάνει σαν τρακτέρ στο βίντεο είμαι τώρα κ δεν κάνει κιχ αυτή την στιγμή .

αλφαδι είναι , αν είναι θα πάρω κ για τους κραδασμούς, το σκέφτηκα κι εγώ ..

οσο για τον χώρο , όντως δεν έχει πολύ 

συγκριτικά  με το δίπλα , ο ίδιος μάστορας το έβαλε, έλα πες μου κι εσυ …. 

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε ξέρω για τα bublic , κοιτα αυτό αύριο , daikin ειπες είναι , αν ναι κανε επέκταση εγγύησης στη daikin για 10 χρόνια 

Θα ΠΑρω το public να δω .. 

λες να βάρεσε πειρακια κ να την χρειαστώ ; 😂🤦

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...