Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν εννοώ πως επειδή 5 μέρες το χρόνο κάνει αρκετό κρύο ή είναι "κακές" συνθήκες για κάποιο μηχάνημα, να πρέπει να υπερδιαστασιολογήσουμε, αλλά να λαμβάνουμε υπόψη, όπως πολύ σωστά αναφέρεται στο sticky για υπολογισμό απωλειών, αν το κλιματιστικό είναι αποκλειστική πηγή θέρμανσης ή όχι..

Προσωπικά πιστεύω πως καλύτερα να έχουμε ένα οριακό μηχάνημα, όπου αν δεν έχουμε κεντρική θέρμανση να το βοηθάμε με κάτι αυτές τις 5-10 κρύες μέρες του χειμώνα, παρά να πάρουμε κάτι πολύ μεγάλο όπου δεν θα δουλέψει σωστά/αποδοτικά στο πλήθος των χειμερινών ημερών..

Πχ Kυκλάδες που είμαι εγώ, κατά πάσα πιθανότητα, το Fujitsu του @liakjim να έπαιζε με καλύτερα COP σε σχέση με το SRK63, το ήξερα; όχι; σε κάποια μελλοντική αγορά όμως θα το λάβω υπόψιν.., όταν όμως ρωτούσα γνωστούς μου επαγγελματίες και μη, όλοι έλεγαν Daikin ή Heavy, όλα τα άλλα είναι μετά.., οπότε και εγώ ψώνισα ανάλογα..

Εννοείται πως δεν το μετανιώνω, απλά τώρα που γνωρίζουμε καλύτερα, κάθε μηχάνημα για τον τόπο και την χρήση του ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

 

 

Οπότε τι;

Αν ερχόταν κάποιος σαν εμένα και έλεγε στον Ωρωπό με 7KW απώλειες τι να βάλει τι θα του λέγατε;

Έχει νόημα να πάμε σε υπερδιαστασιολόγηση ώστε να καλύψουμε τις 10-15 ημέρες του χρόνου και με τα defrost , όπου η hitachi δίνει 14% απώλεια capacity; Δλδ να ψωνίσω 8KW capacity nominal; Δλδ ποιο; Το heavy 80;

image.png.a4e04c7658105d439674b627d7a03810.png

 

Έχει νόημα να κάνουμε υπολογισμό των ωρών λειτουργίας ανά θερμοκρασία όπως είχα κάνει εδώ πέρυσι όπου είχα βγάλει ότι με συμφέρει από άποψη οικονομίας να πάω σε κλιματιστικό με μέγιστες αποδόσεις στους 8-9C ; 

Νομίζω ότι από τη στιγμή που έχω και λέβητα πετρελαίου, δεν έχει νόημα να πήγαινα σε κάτι πιο ισχυρό. Αλλά και να μην είχα, ίσως να συνέφερε αυτό που λέει ο @korakios. Μια υγραερίου μόνο για τις δύσκολες περιπτώσεις και στις υπόλοιπες απλά να απολαμβάνω τα υψηλά cops του Fujitsu.

Πιθανώς να υπάρχουν και άλλες βέλτιστες λύσεις, αλλά δεν έχω εργαστήριο για να τα ψάξω όλα.

 

Από την στιγμή που έχεις backup θέρμανση πετρέλαιο, εννοείται είσαι σούπερ.. Απλά διαπιστώσαμε ότι το Fuji,τώρα και σχεδόν επίσημα, έχει σοβαρές αδυναμίες στις χαμηλές θερμοκρασίες με υγρασία.. και χωρίς να καταλαβουμε για ποιον λογο..(σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει η εταιρεία,πινακακια  θέρμανσης κτλ).

Ένας πχ μηχανικός άραγε θα καταλάβαινε ότι τα Fuji (τα συγκεκριμένα μοντελα που έχεις και είχες), έχουν ζόρια στα defrost σύμφωνα με τα τεχνικά  τους εγχειρίδια?  Η και αυτοί παίζουν ζάρια με γενικότητες όπως Mitsubishi/Gree για κρύα , Fujitsu για πιο χαλαρό κλιμα..εμπειρικά;

Υπάρχει μια πιθανή βέλτιστη λύση.. παίρνεις ένα Toshiba 😛

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Καταστροφική βραδιά για το asyg24kmta, με 0C και 100% υγρασία και 6 defrost σε 8 ώρες, δείχνοντας για άλλη μια φορά ότι όσο καλά είναι σε ευνοϊκό κλίμα, τόσο δυσκολεύονται σε συνθήκες που ευνοούν τη συσσώρευση πάγου.

image.png.42c9bde48c5ed9435b6d627b226eedea.png

ως αποτέλεσμα, έπεσε η θερμοκρασία του χώρου

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.d038ebfe7282a2f79275cb7026f5bc60.png

το atxc25b έκανε 3 defrost

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.e5d88010989093800ebbeb03c45f1228.png

το yukai στα πεθερικά έδειξε πολύ μεγαλύτερη αντοχή στα defrost, κάνοντας ένα παρόλο που άνοιξε μέσα στη νύχτα και δούλευε στο 1KW

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.57091576340a9fd7e4be831e7cabd32b.png

 

Τι ρύθμιση είχες setpoint /ανεμιστήρα;  Έριξες τελικά το σπρέι που έλεγες στο εξωτερικό στοιχείο;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Klausx είπε

Τι ρύθμιση είχες setpoint /ανεμιστήρα;  Έριξες τελικά το σπρέι που έλεγες στο εξωτερικό στοιχείο;
 

22.5C/auto.

To σπρέι το είχα ρίξει στο klca . Μου έχει περισσέψει, αλλά δεν έχω ρίξει στο kmta.

ΥΓ Τώρα είδα ότι έχω ενεργή την λειτουργία που χαμηλώνει την ταχύτητα του εξωτερικού ανεμιστήρα (ρίχνει τη φασαρία έξω). Δεν ξέρω αν επηρεάζει τα defrost. Κοίταξα στο service manual και είδα ότι λέει αυτό. Δεν το καταλαβαίνω.

image.png.f1ecb3e16987e8b8d95a4bd8f8539f3c.png

σου βάζω και τις σελίδες του defrost. Δεν βλέπω κάτι περίεργο:

Spoiler

image.png.b7fedffe2ccfb98ec104493e319dd204.png

Spoiler

image.png.0cb99c6f319035f152735ff4ea7a930a.png

 

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Υπάρχει μια πιθανή βέλτιστη λύση.. παίρνεις ένα Toshiba 😛

Πολύ θα ήθελα να δοκίμαζα ένα toshiba edge 24 ή/και ένα heavy 63άρι. Θα έχανα σε κατανάλωση για πάνω από 7C, αλλά αξίζει η διαφορά αν θα κέρδιζα σε φασαρία ή/και σταθερότητα χαμηλά; Ποιος ξέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

22.5C/auto.

To σπρέι το είχα ρίξει στο klca . Μου έχει περισσέψει, αλλά δεν έχω ρίξει στο kmta.

ΥΓ Τώρα είδα ότι έχω ενεργή την λειτουργία που χαμηλώνει την ταχύτητα του εξωτερικού ανεμιστήρα (ρίχνει τη φασαρία έξω). Δεν ξέρω αν επηρεάζει τα defrost. Κοίταξα στο service manual και είδα ότι λέει αυτό. Δεν το καταλαβαίνω.

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.0cb99c6f319035f152735ff4ea7a930a.png

Σίγουρα το επηρέασε, αφού ρίχνει τα αμπέρ στον συμπιεστή και στον ανεμιστήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

22.5C/auto.

To σπρέι το είχα ρίξει στο klca . Μου έχει περισσέψει, αλλά δεν έχω ρίξει στο kmta.

ΥΓ Τώρα είδα ότι έχω ενεργή την λειτουργία που χαμηλώνει την ταχύτητα του εξωτερικού ανεμιστήρα (ρίχνει τη φασαρία έξω). Δεν ξέρω αν επηρεάζει τα defrost. Κοίταξα στο service manual και είδα ότι λέει αυτό. Δεν το καταλαβαίνω.

image.png.f1ecb3e16987e8b8d95a4bd8f8539f3c.png

σου βάζω και τις σελίδες του defrost. Δεν βλέπω κάτι περίεργο:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.b7fedffe2ccfb98ec104493e319dd204.png

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.0cb99c6f319035f152735ff4ea7a930a.png

 

Πολύ θα ήθελα να δοκίμαζα ένα toshiba edge 24 ή/και ένα heavy 63άρι. Θα έχανα σε κατανάλωση για πάνω από 7C, αλλά αξίζει η διαφορά αν θα κέρδιζα σε φασαρία ή/και σταθερότητα χαμηλά; Ποιος ξέρει;

ίσως για αυτό  (outdoor unit low function) έπεφτε η θερμοκρασία του χώρου.. και δεν μπορούσε να την ανεβασει.. μάλλον έχει περιορισμό στην κατανάλωση 5Α  1200watt ..(αν θυμάμαι καλά τόσο πήγαινε στο διάγραμμα σου).. έτσι ναι, προσπαθούσε το καημένο αλλά είχες κόφτη..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Klausx είπε

Σίγουρα το επηρέασε, αφού ρίχνει τα αμπέρ στον συμπιεστή και στον ανεμιστήρα.

 

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

ίσως για αυτό  (outdoor unit low function) έπεφτε η θερμοκρασία του χώρου.. και δεν μπορούσε να την ανεβασει.. μάλλον έχει περιορισμό στην κατανάλωση 5Α  1200watt ..(αν θυμάμαι καλά τόσο πήγαινε στο διάγραμμα σου).. έτσι ναι, προσπαθούσε το καημένο αλλά είχες κόφτη..

Οκ, θα φτιάξω αυτοματισμό να το απενεργοποιεί σε χαμηλές θερμοκρασίες!!!

image.png.849a546cd8cfff1e74b7b4584503e028.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Οκ, θα φτιάξω αυτοματισμό να το απενεργοποιεί σε χαμηλές θερμοκρασίες!!!

image.png.849a546cd8cfff1e74b7b4584503e028.png

Γιατί σε ενοχλεί ο θόρυβος της εξωτερικής μονάδας και θέλεις να το έχεις αυτο ανοιχτό χειμωνιάτικα; το energy saving fan τι κάνει;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Γιατί σε ενοχλεί ο θόρυβος της εξωτερικής μονάδας και θέλεις να το έχεις αυτο ανοιχτό χειμωνιάτικα; το energy saving fan τι κάνει;

Πάνω από 9C, αν δεν το έχω στο αθόρυβο, ο θόρυβος περνάει μέσα στο σπίτι...

Το energy saving fan είναι αυτό (κακή μετάφραση, όπου διακοπτόμενα = πολύ αργά )

image.png.2534815179846efd7d023593562353ac.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, IoannisSM είπε

Εχει καποιος γραφημα απο Toshiba Edge Ras 24αρι?

ζητηση 20-21 ,ανεμιστηρας 4 ,κεντρο Αθηνας ......image.png.da6cb8f14e5e991f6993f7217146c5dd.png

μου ......."κατσαρωσε " κι εμενα το Edge......Defrost δεν ειδα......image.png.727b6281c0d74217ef1510c383933d11.png

καταναλωση ημερας στο περιπου.....image.png.c75b2d52c04668357889634f518d441b.png

βεβαια να σημειωσω οτι ανω των 360 w ,το ειδα μονο χθες το βραδυ.......λιγο πριν και λιγο μετα απο το χθεσινο ΨΟΦΟ....(φανταζομαι κοντα στο 0......) η γραμμη του .....νεκρου !!!!image.png.e0532f08f0cd1652a662851f8771ed1f.png

ΥΓ. πως βαζετε τα εικονιδια σε ...."κρυμμενο" περιεχομενο να μην πιανουν χωρο στην σελιδα? ##@#$%$^%$&^%&^ δεν το βρισκω με τιποτα λεμε.....

Επεξ/σία από marmaris
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζήτηση 21 , εξωτερικές από -1,2 έως 18,  fix λειτουργία σε test mod P4 το toyotomi και χρήση το Σαββατοκύριακο που διανύουμε κάποιες ώρες το τζάκι 

 

IMG_0418.jpeg

IMG_0417.jpeg

IMG_0416.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πήρα ένα 18αρι κλιματιστικο. Έχω ένα προβληματισμό. Ανάβω θερμοσυσσωρευτη 3 ώρες και καιει όλη μέρα. 2500watt επί 3 ώρες. Ανάβω ένα κλιματιστικο 3 ώρες. Καιει το ίδιο και όταν το σβήσω πάει περίπατο και η ζέστη. Άρα πρέπει να το Ανάβω διπλάσιες ώρες οπότε είναι ασύμφορο. Toshiba edge 18αρι πήρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marmaris είπε

 

ζητηση 20-21 ,ανεμιστηρας 4 ,κεντρο Αθηνας ......

Power-sel ενεργό όλες τις γραμμές;

Μήπως έχεις και διάγραμμα από τη στιγμή που το ανάβεις μέχρι να "στρώσει" και να invertαρει; λογικά στην αρχή της λειτουργίας θα έχει υψηλή κατανάλωση...

Επεξ/σία από IoannisSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rosario είπε

Καλησπέρα. Πήρα ένα 18αρι κλιματιστικο. Έχω ένα προβληματισμό. Ανάβω θερμοσυσσωρευτη 3 ώρες και καιει όλη μέρα. 2500watt επί 3 ώρες. Ανάβω ένα κλιματιστικο 3 ώρες. Καιει το ίδιο και όταν το σβήσω πάει περίπατο και η ζέστη. Άρα πρέπει να το Ανάβω διπλάσιες ώρες οπότε είναι ασύμφορο. Toshiba edge 18αρι πήρα.

 

Δοκίμασε να αφήσεις ανοιχτό το κλιματιστικό στους 22C για 48 ώρες χωρίς να το κλείσεις και πες μας σε τι ημερήσια κατανάλωση θα ισορροπήσει ενώ όντας συνέχεια ανοιχτό, αν χάνεται η ζέστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δοκίμασε να αφήσεις ανοιχτό το κλιματιστικό στους 22C για 48 ώρες χωρίς να το κλείσεις και πες μας σε τι ημερήσια κατανάλωση θα ισορροπήσει ενώ όντας συνέχεια ανοιχτό, αν χάνεται η ζέστη.

Οκ θα δω. Έχει ένα πολύ καλό app που δείχνει την κατανάλωση. Απλά τώρα μπορώ να συγκρίνω τα είδη θέρμανσης μεταξύ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...