Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Θεωρώ πως είσαι στο όριο αλλά αν τα λειτουργείς 24/7 δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις θέμα γιατί θα ζητάνε πολύ λίγο ρεύμα. Σε κάθε περίπτωση αν κάποια στιγμή πέσει η ασφάλεια θα ξέρεις πως έχεις πρόβλημα, γι'αυτό τις βάζουμε.

Να συμπληρώσω βέβαια πως βασική προυπόθεση είναι να έχουν τηρηθεί τα προβλεπόμενα στην εγκατάσταση και τα υλικά του πίνακα να μην είναι τίποτα κινεζιές αλλά επώνυμα (ABB, Hager κλπ)

Κοίταξε όπως τα ανοίγω μαζί ετσι κ αλλιώς δεν τα πάω στο turbo μαζί 

επισης έχει και ένα κουμπί που λέει Econo και διάβασα ότι είναι για μείωση του φορτίου, δεν ξέρω αν λειτουργεί αλλα το πατάω στο μεγάλο όταν "τρέχουν" παράλληλα στην αρχή για καλό κ για κακό..

Ρελε προστασίας έχω κτλ όποτε απλά ευελπιστώ μην πέσει κ κάψει καμία OLED & τρελαθώ απλά 😂😭

Οσο για τα προβλεπόμενα πραγματικά δεν έχω ιδέα , παλιά οικοδομή είναι αλλα για την εποχή της ήταν πρωτοποριακή καθώς εμένα η "καλη κοινωνία" το ‘75 αφού είναι στο καράκεντρο κ πολυκατοικία τότε σε επαρχία , τουλάχιστον σε μας , δεν υπήρχαν άλλες πολλές …

ο πίνακας μου είναι παλιός στην όψη απ ότι φαίνεται  αλλα οι ασφάλειες καινούργιες ..

παραθετω εικόνα έτσι για την ιστορία 

IMG_8127.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Κοίταξε όπως τα ανοίγω μαζί ετσι κ αλλιώς δεν τα πάω στο turbo μαζί 

επισης έχει και ένα κουμπί που λέει Econo και διάβασα ότι είναι για μείωση του φορτίου, δεν ξέρω αν λειτουργεί αλλα το πατάω στο μεγάλο όταν "τρέχουν" παράλληλα στην αρχή για καλό κ για κακό..

Ρελε προστασίας έχω κτλ όποτε απλά ευελπιστώ μην πέσει κ κάψει καμία OLED & τρελαθώ απλά 😂😭

Οσο για τα προβλεπόμενα πραγματικά δεν έχω ιδέα , παλιά οικοδομή είναι αλλα για την εποχή της ήταν πρωτοποριακή καθώς εμένα η "καλη κοινωνία" το ‘75 αφού είναι στο καράκεντρο κ πολυκατοικία τότε σε επαρχία , τουλάχιστον σε μας , δεν υπήρχαν άλλες πολλές …

ο πίνακας μου είναι παλιός στην όψη απ ότι φαίνεται  αλλα οι ασφάλειες καινούργιες ..

παραθετω εικόνα έτσι για την ιστορία 

IMG_8127.jpeg

Στην 16άρα που είναι το AC του σαλονιού (3η από δεξιά πάνω), τι άλλα φορτία έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους στο φορυμ μετα απο καιρο

Μια ερωτηση για τους γνωστες. 

Ψαχνοντας στο eurovent "επεσα" επανω στο εξης εκπληκτικο??  μηχανημα CU-VZ9SKE / CS-VZ9SKE Panasonic με "εξωπραγματικους" συντελεστες αποδοσης 

COP @ -7°C 3.95

COP @ 2°C  6,16

Το εχει καποιος απο το forum?  Αν ναι τι εντυπωσεις εχει ?Δεν βλεπω να κυκλοφορει Ελλαδα αυτο το μοντελο. Το ιδιο πανω κατω ισχυει και για το 12ρι, αν και ειμαι σιγουρος οτι η panasonic κανει το ιδιο με την daikin στο sarara δηλαδη ιδιο HW με διαφορετικο SW

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lofarek είπε

Καλησπερα σε ολους στο φορυμ μετα απο καιρο

Μια ερωτηση για τους γνωστες. 

Ψαχνοντας στο eurovent "επεσα" επανω στο εξης εκπληκτικο??  μηχανημα CU-VZ9SKE / CS-VZ9SKE Panasonic με "εξωπραγματικους" συντελεστες αποδοσης 

COP @ -7°C 3.95

COP @ 2°C  6,16

Το εχει καποιος απο το forum?  Αν ναι τι εντυπωσεις εχει ?Δεν βλεπω να κυκλοφορει Ελλαδα αυτο το μοντελο. Το ιδιο πανω κατω ισχυει και για το 12ρι, αν και ειμαι σιγουρος οτι η panasonic κανει το ιδιο με την daikin στο sarara δηλαδη ιδιο HW με διαφορετικο SW

 

Τσάμπα πράγμα https://alphaclima.gr/store/product/panasonic-cs-vz9ske-cu-vz9ske

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Κοίταξε όπως τα ανοίγω μαζί ετσι κ αλλιώς δεν τα πάω στο turbo μαζί 

επισης έχει και ένα κουμπί που λέει Econo και διάβασα ότι είναι για μείωση του φορτίου, δεν ξέρω αν λειτουργεί αλλα το πατάω στο μεγάλο όταν "τρέχουν" παράλληλα στην αρχή για καλό κ για κακό..

Ρελε προστασίας έχω κτλ όποτε απλά ευελπιστώ μην πέσει κ κάψει καμία OLED & τρελαθώ απλά 😂😭

Οσο για τα προβλεπόμενα πραγματικά δεν έχω ιδέα , παλιά οικοδομή είναι αλλα για την εποχή της ήταν πρωτοποριακή καθώς εμένα η "καλη κοινωνία" το ‘75 αφού είναι στο καράκεντρο κ πολυκατοικία τότε σε επαρχία , τουλάχιστον σε μας , δεν υπήρχαν άλλες πολλές …

ο πίνακας μου είναι παλιός στην όψη απ ότι φαίνεται  αλλα οι ασφάλειες καινούργιες ..

παραθετω εικόνα έτσι για την ιστορία 

IMG_8127.jpeg

Ο πίνακας και τα υλικά του είναι καλής ποιότητας για την εποχή τους αλλά παλιά, χωρίς να σημαίνει βέβαια τίποτα ιδιαίτερο αυτό (10ετίας και βάλε). Εγώ θα του έκανα έναν εκσυγχρονισμό μιας και έχουν αλλάξει οι κανονισμοί αλλά και οι ανάγκες με τα A/C και λοιπά ηλεκτρονικά (Ρελέ τύπου Α αντί για το τύπου AC, ασφάλιση του ρελέ από την γενική ασφάλεια, αλλαγή της ασφάλειας του θερμοσιφώνου και προσθήκη διακόπτη)

Οι τάπες βέβαια φαίνονται ολοκαίνουργιες!

Αυτό το Μ.Ε. στη 16άρα ασφάλεια των A/C τι είναι;

* Απορώ βέβαια τί ανακαίνιση έγινε χωρίς μονώσεις, χωρίς κουφώματα, χωρίς νέο ηλ/κο πίνακα και ποιός ξέρει χωρίς τι άλλο...

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το ειδα και εγω εκει αλλα μου εκανε εντυπωση η ιστοσελιδα που ειναι ιδια ακριβως με μια αλλη alphaclima.gr απο την οποια ειχα αγορασει κλιματιστικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Το ειδα και εγω εκει αλλα μου εκανε εντυπωση η ιστοσελιδα που ειναι ιδια ακριβως με μια αλλη alphaclima.gr απο την οποια ειχα αγορασει κλιματιστικο. 

Οι ίδιοι πρέπει να είναι αλλά μάλλον άλλαξε η νομική μορφή της εταιρείας, έκλεισε και το κατάστημα που είχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στην 16άρα που είναι το AC του σαλονιού (3η από δεξιά πάνω), τι άλλα φορτία έχεις;

Σε μόνιμη σύνδεση , μια OLED , μια η Ομπάμα κ ένα Xbox Series X + ρουτερ + τηλέφωνο κ ένα φωτιστικό δαπέδου.

βεβαια αυτά σπάνια ανοίγουν όλα μαζί, πχ το xbox ανοιγει μια φορά τη βδομάδα ..

Σημειωτέον την τέρμα αριστερά οπωσ Βλέπουμε ο ηλεκτρολόγος δεν βρήκε τι Είναι μέσα στο σπίτι 😳😂

32 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Ο πίνακας και τα υλικά του είναι καλής ποιότητας για την εποχή τους αλλά παλιά, χωρίς να σημαίνει βέβαια τίποτα ιδιαίτερο αυτό (10ετίας και βάλε). Εγώ θα του έκανα έναν εκσυγχρονισμό μιας και έχουν αλλάξει οι κανονισμοί αλλά και οι ανάγκες με τα A/C και λοιπά ηλεκτρονικά (Ρελέ τύπου Α αντί για το τύπου AC, ασφάλιση του ρελέ από την γενική ασφάλεια, αλλαγή της ασφάλειας του θερμοσιφώνου και προσθήκη διακόπτη)

Οι τάπες βέβαια φαίνονται ολοκαίνουργιες!

Αυτό το Μ.Ε. στη 16άρα ασφάλεια των A/C τι είναι;

* Απορώ βέβαια τί ανακαίνιση έγινε χωρίς μονώσεις, χωρίς κουφώματα, χωρίς νέο ηλ/κο πίνακα και ποιός ξέρει χωρίς τι άλλο...

Τι κόστος έχει αυτό που αναφέρεις ; Πολλά μου ακούγονται ..

το ΜΕ δεν έχω ιδέα τι σημαίνει. Θα τον πάρω τηλ να μου πει αν είναι .

σωστη η απορία σου φίλε , η ανακαίνιση ήταν γυψοσανιδεσ , βάψιμο , εσωτερικες πόρτες , καινούργια κουζίνα κ τέτοια πράγματα , προφανώς δεν ήταν ολική αφού τα αλουμίνια παρέμειναν τα παλιά , χωρίς μόνωση από πάνω κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Σε μόνιμη σύνδεση , μια OLED , μια η Ομπάμα κ ένα Xbox Series X + ρουτερ + τηλέφωνο κ ένα φωτιστικό δαπέδου.

βεβαια αυτά σπάνια ανοίγουν όλα μαζί, πχ το xbox ανοιγει μια φορά τη βδομάδα ..

Και αυτή που έχει όνομα ΣΑΛΟΝΙ τι έχει;

Στο 22άρι είδα ότι έχεις και το 9άρι σωστά;

Μήπως να δούλευες το atxc60c στη λειτουργία ECONO; Βάζει όριο στο 70% στα ρεύματά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Σε μόνιμη σύνδεση , μια OLED , μια η Ομπάμα κ ένα Xbox Series X + ρουτερ + τηλέφωνο κ ένα φωτιστικό δαπέδου.

βεβαια αυτά σπάνια ανοίγουν όλα μαζί, πχ το xbox ανοιγει μια φορά τη βδομάδα ..

Σημειωτέον την τέρμα αριστερά οπωσ Βλέπουμε ο ηλεκτρολόγος δεν βρήκε τι Είναι μέσα στο σπίτι 😳😂

Τι κόστος έχει αυτό που αναφέρεις ; Πολλά μου ακούγονται ..

το ΜΕ δεν έχω ιδέα τι σημαίνει. Θα τον πάρω τηλ να μου πει αν είναι .

σωστη η απορία σου φίλε , η ανακαίνιση ήταν γυψοσανιδεσ , βάψιμο , εσωτερικες πόρτες , καινούργια κουζίνα κ τέτοια πράγματα , προφανώς δεν ήταν ολική αφού τα αλουμίνια παρέμειναν τα παλιά , χωρίς μόνωση από πάνω κτλ 

Κόστος 100 ευρώ υλικά, εργασία 1 ώρα για έναν καλό ηλεκτρολόγο.

Θα προσπαθούσα επίσης να αφήσω μόνο τα A/C στη συγκεκριμένη ασφάλεια.

Η ανακαίνιση λοιπόν ήταν καλλωπιστική για να νοικιαστεί ευκολότερα/ακριβότερα. Κρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τσεκάρει κάποιος τις καταναλώσεις που δείχνει η εφαρμογή onecta σε daikin σε σύγκριση με αυτές που δείχνει η tapo? Έχω μια υπόνοια ότι η εφαρμογή δείχνει περισσότερα από τα πραγματικά.  

.. εννοώ ημερήσια κατανάλωση..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, αυτές τις μέρες που έπεσαν οι θερμοκρασίες, το SRK63 έχει βαρέσει υπερωρίες..

Πιο συγκεκριμένα, ζήτηση 24, στο μισό σπίτι 21.5 με 22, στα υπνοδωμάτια 20.5 με 21 (95τμ σύνολο)

Εξωτερική θερμοκρασία γύρω στους 8-9 βαθμούς όλες τις μέρες σχεδόν σταθερή (+-1), παίζει από 800-1200W, με το σπίτι να καταναλώνει συνολικά γύρω στις 30-35kWh ημερησίως (με κάνα μαγείρεμα, θερμοσίφωνα κλπ)

Αν το κατεβάσω στους 23, πέφτει στα 160W, ο χώρος προφανώς κρυώνει, οπότε ανεβαίνει στα 400W και λίγο αργότερα στα 600W, αλλά και πάλι δεν συντηρεί το σπίτι..

Υπόψιν πως δεν έχουμε στρώσει χαλιά ακόμα (το πάτωμα που είναι μάρμαρο παίζει να απορροφά τη μισή θερμότητα του χώρου - μην βάζετε μάρμαρο στα σπίτι σας εκτός κι' αν δεν μένετε σε αυτά :P ), αφού λείπαμε στις γιορτές

@liakjim το Fujitsu και το Yukai, σε τι ισχύ παίζει αυτές τις "κρύες" μέρες;

Έχουμε μήπως αντίστοιχα data από το ξαδερφάκι του δικού μου , το αρκούδι (SRK80) του @apostolisep3?

Μαλλον εχεις πολλες απωλειες. Το δικο srk63 ειναι εγκεφαλικα νεκρο κολλημενο στα 160w,  με εξωτερικες απο 6 με 8 και μεσα 21 με 22 βαθμους. Με ζητηση αντιστοιχη.  Παντως αν χρειαστω στο μελλον νεο κλιματιστικο θα βαλω μαξιμουμ 12αρι, αν κανω και κελυφος εξωτερικο τοτε ενα γκαζακι στην τραπεραρια θα ειναι αρκετο 😅

Συνολική κατανάλωση 24ωρο 3,8 kwh

Screenshot_20240112_220338_Shelly Smart Control.jpg

Εντωμεταξυ το 9;αρι srk25 εχει καψει 3 kwh για σχεδον 1/3 χωρου.

Τελικα ειναι αδυνατο με αυτα τα προγραματακια να κανεις πραγματικη ενεργειακη μελετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Και αυτή που έχει όνομα ΣΑΛΟΝΙ τι έχει;

Στο 22άρι είδα ότι έχεις και το 9άρι σωστά;

Μήπως να δούλευες το atxc60c στη λειτουργία ECONO; Βάζει όριο στο 70% στα ρεύματά του.

Λοιπόν γράψτε λάθος.

Δεν έχω τα κλιματιστικά στο σαλόνι , τώρα θυμήθηκα τι μου είχε πει.

το κλιματιστικό που είναι στο σαλόνι παίρνει από την ίδια ασφάλεια που παίρνει κ αυτό του δωματίου.

Μου έβγαλαν την πρίζα από το air condition του σαλονιού στο μπαλκόνι κ παραδόξως δεν έχει ξεχωριστή ασφάλεια αλλα είναι ίδια με αυτή του υπνοδωματίου.

οποτε ίδια ιστορία πάνω κάτω εκτός του ότι στο υπνοδωμάτιο δεν έχω τόσες πηγές ρεύματος εκτός από 1-2 bedside λαμπτήρες.

Αυτό έγραψα ότι κάνω @liakjim πιο κάνω , βάζω το econo όταν λειτουργούν παράλληλα ειδικά στην αρχή που το φορτίο είναι πιο μεγάλο..

αυτο ωστόσο ρίχνει κ την απόδοση λογικά ή δεν έχει να κάνει ;;

1 ώρα πριν, BigBlack είπε

Κόστος 100 ευρώ υλικά, εργασία 1 ώρα για έναν καλό ηλεκτρολόγο.

Θα προσπαθούσα επίσης να αφήσω μόνο τα A/C στη συγκεκριμένη ασφάλεια.

Η ανακαίνιση λοιπόν ήταν καλλωπιστική για να νοικιαστεί ευκολότερα/ακριβότερα. Κρίμα...

Θα πάρω τον ιδιοκτήτη να του πω ότι ακριβώς μου έγραψες.

αν συμφωνήσει κομπλέ αν όχι θα αλλάξω κ πάλι με δικιά μου επιβάρυνση σε βάθος χρόνου , αν σκεφτώ ότι θα μείνω καιρό εδώ μέσα , γιατί το φοβάμαι πολύ το ρεύμα κ καταλαβαίνω ότι δεν είμαι σε καλό επίπεδο ούτε σε αυτόν τον τομέα .. 

η ανακαίνιση ήταν παραπλάνηση καταναλωτή που θα λέγαμε αλλα τέλος πάντων , έχει χάρη που ο γιος είναι 5 μηνών κ δεν γίνεται να κάνω στα καπάκια 2η ανακαίνιση αλλιώς θα του κούναγα μαντήλι εδώ μέσα με όλα αυτά που έχω δει από τότε που μπήκα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Λοιπόν γράψτε λάθος.

Δεν έχω τα κλιματιστικά στο σαλόνι , τώρα θυμήθηκα τι μου είχε πει.

το κλιματιστικό που είναι στο σαλόνι παίρνει από την ίδια ασφάλεια που παίρνει κ αυτό του δωματίου.

Μου έβγαλαν την πρίζα από το air condition του σαλονιού στο μπαλκόνι κ παραδόξως δεν έχει ξεχωριστή ασφάλεια αλλα είναι ίδια με αυτή του υπνοδωματίου.

οποτε ίδια ιστορία πάνω κάτω εκτός του ότι στο υπνοδωμάτιο δεν έχω τόσες πηγές ρεύματος εκτός από 1-2 bedside λαμπτήρες.

Αυτό έγραψα ότι κάνω @liakjim πιο κάνω , βάζω το econo όταν λειτουργούν παράλληλα ειδικά στην αρχή που το φορτίο είναι πιο μεγάλο..

αυτο ωστόσο ρίχνει κ την απόδοση λογικά ή δεν έχει να κάνει ;;

Θα πάρω τον ιδιοκτήτη να του πω ότι ακριβώς μου έγραψες.

αν συμφωνήσει κομπλέ αν όχι θα αλλάξω κ πάλι με δικιά μου επιβάρυνση σε βάθος χρόνου , αν σκεφτώ ότι θα μείνω καιρό εδώ μέσα , γιατί το φοβάμαι πολύ το ρεύμα κ καταλαβαίνω ότι δεν είμαι σε καλό επίπεδο ούτε σε αυτόν τον τομέα .. 

η ανακαίνιση ήταν παραπλάνηση καταναλωτή που θα λέγαμε αλλα τέλος πάντων , έχει χάρη που ο γιος είναι 5 μηνών κ δεν γίνεται να κάνω στα καπάκια 2η ανακαίνιση αλλιώς θα του κούναγα μαντήλι εδώ μέσα με όλα αυτά που έχω δει από τότε που μπήκα ..

Το γραφει πως είναι υπνοδωμάτιο και A/C  σαλονιού μαζί, το Μ.Ε. όμως τί είναι;

Το επίπεδο δεν είναι κακό, μάλλον τυπικό θα έλεγα. Τσεκαρε ιδιως αν οι διατομές των καλωδιώσεων αντιστοιχούν στις ασφάλειες, τα υπόλοιπα δεν επειγουν, ιδιως αν είναι να τα πληρώσεις εσύ.

Το econo ριχνει την απόδοση φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...