Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Σωστά, για αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις πάμε πάντα σε υπερδιαστασιολόγηση.

Μπορείς να δείξεις λίγο με screenshot τις απαντήσεις στα ερωτήματα της εφαρμογής που βγάζει απώλειες; Βγάζεις 222W/m2 . Είναι παντελώς αμόνωτο; Αν όχι, ίσως κάνεις κάποιο λαθάκι.

Σε ποια περιοχή/πόλη βρίσκεται ο χώρος;

Καλημέρα, το ξαναέκανα και ανεβάζω 

Screenshot_20240111-121903.png

Screenshot_20240111-121848.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις 3 πόρτες/μπαλκονόπορτες και 1 παράθυρο σε 18τμ;

Γκαρσονιέρα είναι, σαλόνο κουζίνα ( ενιαιος χώρος), 1 η εξώπορτα, ενα παράθυρο κουζίνας και 2 μικρές μπαλκονόπορτες, μια στη κουζίνα και μια στο σαλόνι. 

Ίσως είναι 20 μ2 , οχι παραπάνω.

Δεν ξέρω τι μόνωση εχει αλλά συμπλήρωσα πλημμελής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Γκαρσονιέρα είναι, σαλόνο κουζίνα ( ενιαιος χώρος), 1 η εξώπορτα, ενα παράθυρο κουζίνας και 2 μικρές μπαλκονόπορτες, μια στη κουζίνα και μια στο σαλόνι. 

Ίσως είναι 20 μ2 , οχι παραπάνω.

Δεν ξέρω τι μόνωση εχει αλλά συμπλήρωσα πλημμελής.

τόσο ψιλοτάβανο είναι με 3,5 μέτρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειάζεται να γίνει εγκατάσταση 3 κλιματιστικών (δύο 9άρια και ένα 24άρι) σε περιοχή της Αττικής.
Γνωρίζω (και σας ευχαριστώ για αυτό), ότι ιδανικά χρειάζεται τουλάχιστον 3 μέτρα σωλήνωση (ή ότι άλλο γράφει το manual), χρήση αντλίας κενού, κάποια αποστάση της εσωτερικής μονάδας από το ταβάνι.
Χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο γενικά;

Όποιος θέλει, ας μου στείλει σε πμ. εγκαταστάτη/service από το οποίο έμεινε ευχαριστημένος και τηρήθηκαν τα προβλεπόμενα σε νορμάλ τιμές.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, mindreader said:

Χρειαζεται χρυση τομη, κοστους, θερμανσης.

Εχω μιλησει με κοσμο που 'ξεχνιεται' με τα κλιματιστικα, και το ρολοι γραφει.

Με το υγραεριο υπαρχει 'κοφτης', το ποσο θα βγαλεις με τη μπουκαλα υγραεριου.

Ειναι οπως ηταν παλια οι λογαριασμοι κινητης και τα καρτοκινητα. Ή η πιστωτικη και η χρεωστικη καρτα.

Τα μεν τα φορτωνεις χωρις να πολυκαταλαβεις και μετα μπορει και να σε πλακωσει το εξοδο ή τα χρεη, τα δε εχουν ενα κοφτη/ενα οριο, οποτε δεν μπορεις να ξεχαστεις. Το ελεγχεις καλυτερα.

Αυτο ειναι ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ πλεονεκτημα της σομπας υγραεριου.

Εκτος αν, μου πουν εδω μελη, οτι λειτουργουν το κλιματιστικο τους με το timer/χρονοδιακοπτη....θα δυσκολευτω να το πιστεψω....

---

Οταν ανακαλυψα τη σομπα υγραεριου, ειχα μιλησει με πραγματικα φτωχο κοσμο. Λεω δε μπορει, καπως να θερμαινονται κι αυτοι. Ολοι εβριζαν τα κλιματιστικα, και ειχαν βρει γιατρεια και ζεστασια, στη σομπα υγραεριου. Ειχαν δικιο!

Απλά είναι ανόητοι. Άκου εκεί, ξεχνάει το κλιματιστικό και μάλιστα τόσο συχνά που να δημιουργεί πρόβλημα στα οικονομικά. Σε αυτούς δεν απευθύνονται οι αναλύσεις επί αναλύσεων που προτείνονται εδώ μέσα. Ας μείνουν στην σόμπα.

Και στην τελική, δεν χρειάζεται καν να το έχεις στον νου σου το κλιματιστικό! https://www.midea.com.ua/en/service/technology/sensor-intellectual-eye

Απλώς είναι νοοτροπίες που έχουν μείνει από παλαιότερες καταστάσεις από "ειδικούς" και κολλημένα μυαλά. Για οικονομο/τεχνική μελέτη ούτε λόγος (τώρα δίνω σταθερά 10 κουκιά με απόδοση Χ, αν δώσω 100 κουκιά με πάγια χρήση 2 κουκιά και απόδοση Χ+Υ, σε χρόνο t θα μου μένουν στην τσέπη τάδε κουκιά). Είχα τέτοιον γνωστό που ο πατέρας του προτιμούσε να δίνει 3-4Κ € σε πετρέλαια ετησίως και όχι να επενδύσει ~15Κ για αντλίες. Το έκανε ο υιός με το έτσι θέλω και 4 χρόνια μετά κουμπώσαν φωτοβολταϊκά κι άντε γεια! Κάθε χειμώνας μετριέται σε μερικές εκατοντάδες € (για μεζονέτα).

On topic, τούμπανο το midea all easy pro 18K, τουλάχιστον ζεσταίνει. Ανοίγει κάποια στιγμή αργά το απόγευμα και κλείνει μετά από 3-4 ώρες (ανάβει 2 ώρες το κοινόχρηστο καλοριφέρ και ακόμα δεν έκανε δυνατά κρύα). Σε καταναλώσεις (δεν έχω γραφήματα ακόμα, ενίοτε βρίσκεται εκτός μετρητή, οπότε το κοιτάω σπάνια) το βλέπω να παίζει 1,3-1,5KW στην εκκίνηση και στην συνέχεια στα 400-500W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mindreader είπε

Χρειαζεται χρυση τομη, κοστους, θερμανσης.

Εχω μιλησει με κοσμο που 'ξεχνιεται' με τα κλιματιστικα, και το ρολοι γραφει.

Με το υγραεριο υπαρχει 'κοφτης', το ποσο θα βγαλεις με τη μπουκαλα υγραεριου.

Ειναι οπως ηταν παλια οι λογαριασμοι κινητης και τα καρτοκινητα. Ή η πιστωτικη και η χρεωστικη καρτα.

Τα μεν τα φορτωνεις χωρις να πολυκαταλαβεις και μετα μπορει και να σε πλακωσει το εξοδο ή τα χρεη, τα δε εχουν ενα κοφτη/ενα οριο, οποτε δεν μπορεις να ξεχαστεις. Το ελεγχεις καλυτερα.

Αυτο ειναι ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ πλεονεκτημα της σομπας υγραεριου.

Εκτος αν, μου πουν εδω μελη, οτι λειτουργουν το κλιματιστικο τους με το timer/χρονοδιακοπτη....θα δυσκολευτω να το πιστεψω....

---

Οταν ανακαλυψα τη σομπα υγραεριου, ειχα μιλησει με πραγματικα φτωχο κοσμο. Λεω δε μπορει, καπως να θερμαινονται κι αυτοι. Ολοι εβριζαν τα κλιματιστικα, και ειχαν βρει γιατρεια και ζεστασια, στη σομπα υγραεριου. Ειχαν δικιο!

Δε ξέρω τι δουλειά κανεις αλλα χαραμίζεσαι εαν δεν είσαι σεναριογράφος , μέσα σε μερικές παραγράφους έχεις συμπυκνώσει όλα τα είδη , ντοκιμαντέρ με τις μαρτυρίες των ανθρώπων  , επιστημονική φαντασία με την απαρίθμηση των πλεονεκτημάτων της σόμπας , κοινωνικό δραμα κάνοντας αναφορές στην ροη της καθημερινότητας με τους λογαριασμούς και βεβαια τελευταίο και καλύτερο από όλα η ενσωμάτωση του κοινωνικού δράματος σε στυλ Βούρτση / Ξανθόπουλου που μέσα από τις κακουχίες που τους βρήκαν μέσα από τη χρήση κλιματιστικών πέρασαν στην ανακούφιση της σόμπας όπου και είχαν το happy end 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε ξέρω τι δουλειά κανεις αλλα χαραμίζεσαι εαν δεν είσαι σεναριογράφος , μέσα σε μερικές παραγράφους έχεις συμπυκνώσει όλα τα είδη , ντοκιμαντέρ με τις μαρτυρίες των ανθρώπων  , επιστημονική φαντασία με την απαρίθμηση των πλεονεκτημάτων της σόμπας , κοινωνικό δραμα κάνοντας αναφορές στην ροη της καθημερινότητας με τους λογαριασμούς και βεβαια τελευταίο και καλύτερο από όλα η ενσωμάτωση του κοινωνικού δράματος σε στυλ Βούρτση / Ξανθόπουλου που μέσα από τις κακουχίες που τους βρήκαν μέσα από τη χρήση κλιματιστικών πέρασαν στην ανακούφιση της σόμπας όπου και είχαν το happy end 

Φύγε Δήμο! Κρατάει μαχαίρι!😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά ποιος ξέρει τι σκατα συγχρονίζει στο ATXC25D στην μεγάλη σκάλα ανεμιστήρα? Σε μεσαία και πιο κάτω δεν ακούγεται τίποτα και μόλις βάλω την μεγάλη ακούγεται ένας ήχος ψηλός σαν ιμάντας, μόλις ακουμπήσω το κλιματιστικό με το χέρι σταματάει, δεν είναι το καπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, komatoza είπε

ακούγεται ένας ήχος ψηλός σαν ιμάντας, μόλις ακουμπήσω το κλιματιστικό με το χέρι σταματάει,

Ζητάει αγάπη και στοργή, είναι φανερό. 'Ισως συντονίζεται ολόκληρο. Δοκίμασε να σφηνώσεις κάτι ψιλό (πχ χαρτόνι, σπίρτο κλπ) ανάμεσα στη μονάδα και στον τοίχο, να δεις αν αλλάζει κάτι. Είχα παρόμοιο φαινόμενο με ένα παλιό και το έλυσα έχοντας μόνιμα ένα βαρύ βιβλίο ακουμπισμένο πάνω του στο πλάι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κατι τέτοιο σκεφτόμουν αλλά τα edge δεν είχαν παρουσιάσει θέμα με τη φτερωτή , λύθηκε ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειναι ολα κινεζικα,

εκτος απο Daikin, Toshiba, Mitsubishi που ειναι γιαπωνεζικα, και η  LG κορεατικη;

Ολα τα αλλα ειναι Κινας, φασον και μη, ανεξαρτητως τι ταμπελακι μαρκας εχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, simos1974 είπε

Κατι τέτοιο σκεφτόμουν αλλά τα edge δεν είχαν παρουσιάσει θέμα με τη φτερωτή , λύθηκε ?

 

Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις. Δεν ξέρουμε ποσοστό επί των πωλήσεων. Στο 18άρι πχ του αδερφού μου δεν ακούγεται. Θα έχεις την εγγύηση να σε καλύψει.

Άλλη επιλογή είναι το atxc35d+επέκταση εγγύησης.

Το edge white έχει πιο πλήρη χαρακτηριστικά, είναι πιο ακριβό. Ζυγίζεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...