Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Ψάχνω για τις προδιαγραφές των Haori/(New)Edge (9άρι) και συγκεκριμένα την ελάχιστη απαιτούμενη απόσταση από την οροφή. Για κάποιον λόγο, το link στο σάιτ της Toshiba δεν λειτουργεί. Αν κάποιος έχει τις τιμές, ας τις παραθέσει.

Επίσης, στα 9000 Btu, ποιο από την εμπειρία σας είναι πιο αθόρυβο μεταξύ των Perfera, Haori και Edge;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, so-was-Red είπε

Ψάχνω για τις προδιαγραφές των Haori/(New)Edge (9άρι) και συγκεκριμένα την ελάχιστη απαιτούμενη απόσταση από την οροφή. Για κάποιον λόγο, το link στο σάιτ της Toshiba δεν λειτουργεί. Αν κάποιος έχει τις τιμές, ας τις παραθέσει.

Haori τουλάχιστον 55 χλστ και Edge τουλάχιστον 65 χλστ
Δεν θα άφηνα όμως λιγότερα από 100 χλστ.

haori-edge.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, marmaris είπε

εχω το inventor legend 12.....οποτε γιαυτο θα παραθεσω και αποψη ......το εχω στο παιδικο δωματιο και εβγαλα χειμωνα.....μεγαλο κλιματιστικο για τον χωρο (γυρω στα 9 τετρ δωματιο) αρα πολλα on-off......αξιοπρεπεστατο ....ωραια ατμοσφαιρα στο δωματιο ,καλη θερμοκρασια ,ολοι ευχαριστημενοι.......καταναλωση? 250 watt ελαχιστη αλλα με on-off ....καταναλωση συνολικα ουτε 100 kwh τους 2 μηνες που το δουλεψα.....3 μερες συνεχομενα λογο κρυου .....τις υπολοιπες κανα 6-7 ωρο το απογευμα......10 χρονια εγγυηση......πολυ πολυ καλη τοποθετηση απο γνωστο μου μαστορα......αντιγραφη Midea.....δεν το εχω μετανιωσει.....θα ηθελα ισως ενα toshiba yukai......αλλα την εβγαλα αξιοπρεπεστατα και με το inventor.......βεβαια ολα αυτα οταν το κλιματιστικο στο σαλονι ειναι μια toshibara edge.....οποτε σε μικρους χωρους και  με ηπια κλιματα αξιοπρεπεστατες οι κινεζιες....(10 χρονια εγγυηση ,το ξανατονιζω)......

ΥΓ.παρατηρησα οτι το 9000 με το 12000 εχουν 1 ευρω διαφορα...... https://www.skroutz.gr/s/41149683/Inventor-Leon-LEUVI-12WFI-LEUVO-12-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Για να πω την αληθεια για τους καλοκαιρινους μηνες το θελω κυριως μιας και δεν σκοπευω να το χρησιμοποιω για θερμανση(υπαρχει λεβητας φυσικου αεριου αλλα θα δειξει τι θα γινει και με τις τιμες).Την τοποθετηση και εγω μεσω δικου μου μαστορα σκοπευω να την κανω και για αυτον τον λογο θα προσπαθησω μηπως μου κοψουν τιποτα σε τιμη απο κει που θα παω να παρω την προσφορα.Σε ευχαριστω για το feedback👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπαίνω στην Toshiba-aircon.gr γράφουν πως δημιουργήσανε την Comfort Team. Έχει κανείς εμπειρία μαζί τους; Διαβάζω τώρα για τις δωρεάν εγκαταστάσεις και με λούζει κρύος ιδρώτας. Άμα είναι να πάρω τους επίσημους να τελειώνει το θέμα.

Στις 17/5/2023 στις 7:27 ΠΜ, kokos23 είπε

με κάρτα πλερώ?

να πω μια χαζομάρα που το έκανα καταλάθος και εγώ?

είχα πατήσει από την εφαρμογή να μην κάνω διαδικτυακές συναλλαγές με τις κάρτες, έτσι δεν μπορούσα να κάνω αγορές, νόμιζα ότι χάλασε η κάρτα ή με έχει μπλοκάρει η τράπεζα... τελικά το θυμήθηκα ότι είχα κάνει πατάτα...

Μια χαρά ενεργοποιημένες ήταν οι συναλλαγές. Δεν ξέρω γιατί είχε φάει κόλλημα. Τελικά με άλλη κάρτα της ίδιας και όλας τράπεζας πέρασε.

Εντωμεταξύ κατάφερα και αγόρασα το Toshiba Arata 16.000 online, και τελικά πήγα και αγόρασα και από κατάστημα και ένα Daikin Sensira 12.000, οπότε φαίνονται 2 διαφορετικές παραγγελίες. Σήμερα μου ήρθε το 1ο, και αύριο το πρωί μου έρχεται και το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Πολύ ενδιαφέρον νήμα. 

Μια και πήρα την επιταγή για επιδότηση του ανακυκλώνω και έχω κάνα μήνα + για να αγοράσω/ανταλλάξω το κλιματιστικό (Daewoo, 12000) μου είπα να ρωτήσω εδώ για μια γνώμη. 

Το συγκεκριμένο κλιματιστικο 20+ ετών κάνει εξαιρετικό θόρυβο η εξωτερική μονάδα, τρίζουν οι τοίχοι όταν πέρνει μπρος, είναι σε βάση ψηλά στον διπλότουβλο νότιο τοίχο και οι σωλήνες του πρέπει να είναι λίγο πάνω από 1μ. 

Αυτά  κι ευχαριστώ εκ των προτέρων

θάνος

 

Παραθέτω λοιπόν τα στοιχεία ερωτηματολόγιο και απώλειες και περιμένω την γνώμη σας.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800 μείον η επιδότηση 45%
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Daewoo, 12000 , επαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):αλυσίδα για επιδότηση με το “ανακυκλώνω”, δωρεάν τοποθέτηση (ο θεός να βάλει το χέρι του), ευκολίες πληρωμής
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50/50 δεν υπάρχει άλλος τρόπος θέρμανσης υπάρχει αφυγραντήρας που ίσως βοηθάει λίγο, δροσισμός με ανεμιστήρα
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική ψύξη/θέρμανση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Τίποτα
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο με πόρτα σε διάδρομο κουζίνα, δεν είναι ενιαίος.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ). Αθήνα νότια, πολυκατοικία, 100 μετρα υψόμετρο.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:  εγγύηση, οικονομία, απόδοση, αν υπάρχει wifi θα το προτιμούσα
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Νοτιοδυτικός προσανατολισμός, εκτεθειμένο σε νοτιά και Δύση (γωνιακό διαμέρισμα πολυκατοικίας , χωρίς μόνωση διπλά παράθυρα κλπ) με τέντα μόνο στον Νοτιά.
  11. Γενικά είναι γωνιακό εκτεθειμένο, το πιο κρύο δωμάτιο το χειμώνα και το πιο ζεστό το καλοκαίρι.

 

Θερμικές Απώλειες

3711.46 Watt

3191.86 KCal/h

154.64 Watt/m2

132.99 KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη Β

Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα

Επιθυμητή Θερμοκρασία:18 ℃

Έτος Kατασκευής:1975

Εμβαδό Κατοικίας:24 m2

Ύψος Ορόφου:3.2 m

Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω

Μόνωση Τοίχων:Καμία Μόνωση

Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα

Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα

Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία

Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωση

Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικία

Μόνωση Οροφής:Καμία μόνωση

Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 2

Παράθυρα: 3

Τύπος Κουφωμάτων:Ξύλινα κουφώματα

Τύπος Τζαμιών:Μονά τζάμια

Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, thanospl είπε

τρίζουν οι τοίχοι όταν πέρνει μπρος, είναι σε βάση ψηλά στον διπλότουβλο νότιο τοίχο και οι σωλήνες του πρέπει να είναι λίγο πάνω από 1μ.

Ρίξε μια ματιά στο sticky και θα καταλάβεις ότι έχεις όλα τα συστατικά για το εκρηκτικό μείγμα που περιγράφεις...

 

52 λεπτά πριν, thanospl είπε

Παραθέτω λοιπόν τα στοιχεία ερωτηματολόγιο και απώλειες και περιμένω την γνώμη σας.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800 μείον η επιδότηση 45%
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Daewoo, 12000 , επαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):αλυσίδα για επιδότηση με το “ανακυκλώνω”, δωρεάν τοποθέτηση (ο θεός να βάλει το χέρι του), ευκολίες πληρωμής
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50/50 δεν υπάρχει άλλος τρόπος θέρμανσης υπάρχει αφυγραντήρας που ίσως βοηθάει λίγο, δροσισμός με ανεμιστήρα
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική ψύξη/θέρμανση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Τίποτα
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο με πόρτα σε διάδρομο κουζίνα, δεν είναι ενιαίος.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ). Αθήνα νότια, πολυκατοικία, 100 μετρα υψόμετρο.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:  εγγύηση, οικονομία, απόδοση, αν υπάρχει wifi θα το προτιμούσα
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Νοτιοδυτικός προσανατολισμός, εκτεθειμένο σε νοτιά και Δύση (γωνιακό διαμέρισμα πολυκατοικίας , χωρίς μόνωση διπλά παράθυρα κλπ) με τέντα μόνο στον Νοτιά.
  11. Γενικά είναι γωνιακό εκτεθειμένο, το πιο κρύο δωμάτιο το χειμώνα και το πιο ζεστό το καλοκαίρι.

 

Θερμικές Απώλειες

3711.46 Watt

3191.86 KCal/h

154.64 Watt/m2

132.99 KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη Β

Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα

Επιθυμητή Θερμοκρασία:18 ℃

Έτος Kατασκευής:1975

Εμβαδό Κατοικίας:24 m2

Ύψος Ορόφου:3.2 m

Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω

Μόνωση Τοίχων:Καμία Μόνωση

Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα

Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα

Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία

Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωση

Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικία

Μόνωση Οροφής:Καμία μόνωση

Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 2

Παράθυρα: 3

Τύπος Κουφωμάτων:Ξύλινα κουφώματα

Τύπος Τζαμιών:Μονά τζάμια

Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

 

 

https://www.praktiker.gr/Product.aspx?prodId=134459

Ρώτα αν σε καλύπτει η δωρεάν εγκατάσταση. Κάποτε είχα διαβάσει για μέγιστη απόσταση από κατάστημα αλλά δεν το βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

@liakjim γιατί όχι edge 13αρι ή 16αρι για το φίλο μας παραπάνω; 

Χωρίς μονώσεις και μονά τζάμια θα τον φτάσει το 12αρι;

Λέει πως το παλιό είναι επαρκές. Επίσης βλέπεις πουθενά το edge σε αλυσίδα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λέει πως το παλιό είναι επαρκές. Επίσης βλέπεις πουθενά το edge σε αλυσίδα;

Όντως, δεν βλέπω να το έχουν διαθέσιμο σε αλυσίδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ρίξε μια ματιά στο sticky και θα καταλάβεις ότι έχεις όλα τα συστατικά για το εκρηκτικό μείγμα που περιγράφεις...

 

https://www.praktiker.gr/Product.aspx?prodId=134459

Ρώτα αν σε καλύπτει η δωρεάν εγκατάσταση. Κάποτε είχα διαβάσει για μέγιστη απόσταση από κατάστημα αλλά δεν το βρίσκω.

Eυχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση , θα διαβάσω το sticky. Όσο γι αυτό στο Praktiker δεν βλέπω να είναι στο πρόγραμμα ανακυκλώνω...

 

Επεξ/σία από thanospl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, liakjim είπε

Λέει πως το παλιό είναι επαρκές. Επίσης βλέπεις πουθενά το edge σε αλυσίδα;

 

22 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

@liakjim γιατί όχι edge 13αρι ή 16αρι για το φίλο μας παραπάνω; 

Χωρίς μονώσεις και μονά τζάμια θα τον φτάσει το 12αρι;

Με το παλιό 12αρι και σε συνδυασμό με ένα Toyotomi 12άρι στην σαλονοτραπεζαρία, είμασταν ικανοποιημένοι με την απόδοση ζέστη/κρύο ανοίγοντας όλο το σπίτι κάποιες φορές. Εγώ το έχω για το το ¨μισό" σπίτι, περίπου 13τμ υπνοδωμάτιο που βλέπει σε μικρό διάδρομο και κουζίνα σύνολο περίπου 24τμ. και το 12άρι Daewoo τα κατάφερνε καλά. Έτσι κι αλλιώς για το υπνοδωμάτιο μόνο το 9άρι είναι υπέραρκετό πιστεύω. Δεν ψάχνω να το κάνω ψυγείο ή καμίνι αντίστοιχα, μια θερμοκρασία στο 20-21 χειμώνα  και 24-25 το καλοκαίρι μου είναι αρκετές. Να φανταστείτε ότι δεν κοιμάμε ποτέ με air-condition, με ενοχλεί ο "κλειστός" αέρας, εκτός πια αν είναι 40+ έξω και δεν υποφέρεται. Η χρήση είναι  μερικές ώρες την ημέρα ή την νύχτα ανάλογα με το πότε κοιμάμαι (δουλεύω νύχτα) Αυτά, ελπίζω να βοήθησα. Προτεραιότητα έχει η εγγύηση, ή οικονομία (πια), και η αξιοπιστία, πάντα στα όρια των 800€ μείον η επιδότηση. Ο θόρυβος δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Μάλλον έχω συνηθίσει το Daewoo, που κάνει σαν 747 σε απογείωση, όπως προανέφερα.

 

Επεξ/σία από thanospl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...