Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αστείες καταναλώσεις.

Πρώτος χειμώνας με κλιματιστικα,δεν έχω μέτρο σύγκρισης.Μαλλον καλομαθα όλο το Δεκέμβριο,που δεν είχε κρύο και έκαιγαν όλα μαζί ούτε 10 kWh ημερησίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, dimostr είπε

τη καλύτερη μαστουρα

Άμα βγαίνει δε κι εκεί οικονομικότερη από χασισάκι (που είναι μόνο για το καλοκαίρι...), δε σου λέω τίποτα...😝

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basketikos_ είπε

Άμα βγαίνει δε κι εκεί οικονομικότερη από χασισάκι, δε σου λέω τίποτα...😝

Αυτό ακριβώς ,εγώ μέχρι τώρα κρεμαγα καμία φούντα στο κλιματιστικό να ευωδιασει το σπίτι  αλλά δε συμφέρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό ακριβώς ,εγώ μέχρι τώρα κρεμαγα καμία φούντα στο κλιματιστικό να ευωδιασει το σπίτι  αλλά δε συμφέρει 

Την ξηραίνει, δεν κάνει δουλειά. Όλα δείχνουν υγραέριο.😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakjim είπε

Γνωστός αστικός μύθος.

@andreaspA δες λίγο αυτό και θα καταλάβεις γιατί έχεις τη λανθασμένη εντύπωση που είπες πιο πάνω.

Τα εχουμε μετρησει πριν τον Αγγλο.
Ενα γραφειο με τζαμια που μπαζει απο παντου, η μοναδικη ζεστη που υπαρχει ειναι ενας θερμος αερας στο υψος σου και πανω. Οποιοσδηποτε θερμος αερας συσσωρευτει, θα συσσωρευτει επανω προς το ταβανι. Το πατωμα και σαν υλικο -μαρμαρο- εχει συσσωρευσει παγωνια η οποια θελει πολυ χρονο -μέρες- για να ανεβει η θερμοκρασια. Δεν φτανουν οι ωρες λειτουργιας ενος γραφειου για να ζεσταθει το μαρμαρο ή πλακάκι. Παγωνουν τα ποδια σου μεσα απο τα παπουτσια σου. Υποποδιο απο το ΠΛΑΙΣΙΟ επανω σε χαλακι, και χοντρη κάλτσα.
Συνδιαζεται κιολας με τον κρυο αερα που μπαινει απο κατω απο την πόρτα, απο τις σχισμες, τζαμια, που ολος αυτος παει κατω και ο ζεστος επανω.
Εδω στο σπιτι σου , στο παρκε καθεσαι στο πατωμα και εχει διαφορα θερμοκρασιας απο επανω στον καναπε! οχι στο γραφειο....
Οι γιαγιαδες που φωναζουν στα εγγονια "σηκω απο το πατωμα θα κρυωσεις" δεν ειναι τοσο χαζές

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα ήταν πιο ζεστό το πάτωμα αν αντί για κλιματιστικό ανάβες καλοριφέρ;

Περα απο το οτι θα ηταν, ειδικα σε παλια οικοδομη που στρωνανε θερμανση με χαλκο και ζεσταιναν και οι σωληνες το πατωμα, εγω δεν εκανα καμια συγκριση τετοια στον φιλο. Επειδη διαβασα προσεκτικα το post του, και νομιζω οτι καταλαβα περι τινος προκειται γιατι το εζησα 17 χρονια, προσπαθησα να του εξηγησω οτι σε τετοιες συνθηκες ειναι αστειο να ασχοληθεις με μελετη απωλειων κλπ. Προκειται για γραφειο που ανοιγοκλεινει η πορτα και μπαζει απο παντου. Αυτη την τζαμαρια πισω απο την πλάτη μου, την νιώθω ακόμα.
Θελεις οτι πιο τουμπανο υπαρχει, μπας και ζεσταθεις ποτε.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Τα εχουμε μετρησει πριν τον Αγγλο.
Ενα γραφειο με τζαμια που μπαζει απο παντου, η μοναδικη ζεστη που υπαρχει ειναι ενας θερμος αερας στο υψος σου και πανω. Οποιοσδηποτε θερμος αερας συσσωρευτει, θα συσσωρευτει επανω προς το ταβανι. Το πατωμα και σαν υλικο -μαρμαρο- εχει συσσωρευσει παγωνια η οποια θελει πολυ χρονο -μέρες- για να ανεβει η θερμοκρασια. Δεν φτανουν οι ωρες λειτουργιας ενος γραφειου για να ζεσταθει το μαρμαρο ή πλακάκι. Παγωνουν τα ποδια σου μεσα απο τα παπουτσια σου. Υποποδιο απο το ΠΛΑΙΣΙΟ επανω σε χαλακι, και χοντρη κάλτσα.
Συνδιαζεται κιολας με τον κρυο αερα που μπαινει απο κατω απο την πόρτα, απο τις σχισμες, τζαμια, που ολος αυτος παει κατω και ο ζεστος επανω.
Εδω στο σπιτι σου , στο παρκε καθεσαι στο πατωμα και εχει διαφορα θερμοκρασιας απο επανω στον καναπε! οχι στο γραφειο....
Οι γιαγιαδες που φωναζουν στα εγγονια "σηκω απο το πατωμα θα κρυωσεις" δεν ειναι τοσο χαζές

Περα απο το οτι θα ηταν, ειδικα σε παλια οικοδομη που στρωνανε θερμανση με χαλκο και ζεσταιναν και οι σωληνες το πατωμα, εγω δεν εκανα καμια συγκριση τετοια στον φιλο. Επειδη διαβασα προσεκτικα το post του, και νομιζω οτι καταλαβα περι τινος προκειται γιατι το εζησα 17 χρονια, προσπαθησα να του εξηγησω οτι σε τετοιες συνθηκες ειναι αστειο να ασχοληθεις με μελετη απωλειων κλπ. Προκειται για γραφειο που ανοιγοκλεινει η πορτα και μπαζει απο παντου. Αυτη την τζαμαρια πισω απο την πλάτη μου, την νιώθω ακόμα.
Θελεις οτι πιο τουμπανο υπαρχει, μπας και ζεσταθεις ποτε.

Τέτοια διαστρωμάτωση του αέρα θα την έχεις, θέλεις δεν θέλεις. Σωστά τα λες. Είναι θέμα φυσικής. Ζεστό πάτωμα θα έχεις μόνο στην επιδαπέδια. Στο πατρικό μου ( οικοδομή του 60 στην κυψέλη), όλες οι σωλήνες τρέχουν κάθετα στον τοίχο. Έχει όμως παρκέ παντού. Και τις εποχές που άναβε πάντα ο λέβητας, είχαμε ζέστη και από το από κάτω διαμέρισμα.

Άσχετα όμως με το θέμα μας. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι έχοντας τα κλιματιστικά 24/7, όσοι μα όσοι μπαίνουν για πρώτη φορά σπίτι και κάνει έξω κρύο, το πρώτο πράγμα που λένε είναι πόσο ζεστό είναι το σπίτι και ότι νομίζουν ότι μπουμπουνίσει το καλοριφέρ. Με κοιτούν με δυσπιστία όταν λέω ότι έχω μόνο κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άσχετα όμως με το θέμα μας. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι έχοντας τα κλιματιστικά 24/7, όσοι μα όσοι μπαίνουν για πρώτη φορά σπίτι και κάνει έξω κρύο, το πρώτο πράγμα που λένε είναι πόσο ζεστό είναι το σπίτι και ότι νομίζουν ότι μπουμπουνίσει το καλοριφέρ. Με κοιτούν με δυσπιστία όταν λέω ότι έχω μόνο κλιματιστικά.

δεν τιθεται θεμα σε γραφειο με τζαμαρια εξωτερικη, βιτρινα, πορτα που μπαζει να αφηνεις κλιματιστικο να δουλευει 24/24ωρο. Θα ξεπουληθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreaspA είπε

δεν τιθεται θεμα σε γραφειο με τζαμαρια εξωτερικη, βιτρινα, πορτα που μπαζει να αφηνεις κλιματιστικο να δουλευει 24/24ωρο. Θα ξεπουληθεις.

Σωστά, για αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις πάμε πάντα σε υπερδιαστασιολόγηση.

2 ώρες πριν, simos1974 είπε

 

Καλη χρόνια σε όλους . Ξαναγράφω την ερώτηση γιατί μάλλον πέρασε στα ψιλά 

Σε χώρο 18τετρ ,σαλόνι κουζίνα θα αλλαχθεί το a/c και αναζητώ συμβουλές από πιο έμπειρους .

Εκανα το υπολογισμό της elith και έχω απώλειες 4000 watt.

Ανώτατο ποσο 1100€ με τοποθέτηση . Αττική , κοντά σε θάλασσα . Ψύξη -θέρμανση 70-30% .

Θα ηθελα τις προτάσεις σας .

Ευχαριστω

Μπορείς να δείξεις λίγο με screenshot τις απαντήσεις στα ερωτήματα της εφαρμογής που βγάζει απώλειες; Βγάζεις 222W/m2 . Είναι παντελώς αμόνωτο; Αν όχι, ίσως κάνεις κάποιο λαθάκι.

10 ώρες πριν, Joe22 είπε

Καλημέρα.

Για επαγγελματικό χώρο (γραφείο, 3,3Χ6,5μ =22μ2) αναζητώ κάποιο κλιματιστικό θέρμανσης/ψύξης.

Η ιδιαιτερότητα είναι πως η μια πλευρά (3,3μ) του χώρου είναι με υαλοπέτασμα και μάλιστα με όχι την καλύτερη μόνωση τζαμιών κλπ.. Η περιοχή εγκατάστασης με αρκετά κρύα το χειμώνα

Κάποια πρόταση σας; 

Σε ποια περιοχή/πόλη βρίσκεται ο χώρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες για αυριανή αγορά θα πάω απο Πλάισιο με χρήση επιδότησης ... Είχα σκοπό να πάω στο Inventor Leon LEUVI-09WFI/LEUVO-09 9.000btu/h στην τιμή των 649 

Όμως είδα το αντίστοιχο σε 12.000 άρι και είναι στα 699 

Είπα να πάω σε αυτά μιας και με συμβουλέψατε για την επιλογή hotel κτλ ... Αξίζει φαντάζομαι την διαφορά έτσι δεν είναι ?

Έχετε ίσως κάποια πρόταση στα ίδια χρήματα/αποδόσεις?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Basketikos_ said:

Διάβασα τώρα το τόπικ για τη σόμπα υγραερίου. Φίλε διακρίνω ένα... fixation μαζί της και μία εμμονή με τα κλιματιστικά για θέρμανση. Δεν είναι φυσιολογικό αυτό που κάνεις. Λες και είναι ΠΑΣΟΚ-ΝΔ το αντιμετωπίζεις το θέμα.

Bonus link.

Χρειαζεται χρυση τομη, κοστους, θερμανσης.

Εχω μιλησει με κοσμο που 'ξεχνιεται' με τα κλιματιστικα, και το ρολοι γραφει.

Με το υγραεριο υπαρχει 'κοφτης', το ποσο θα βγαλεις με τη μπουκαλα υγραεριου.

Ειναι οπως ηταν παλια οι λογαριασμοι κινητης και τα καρτοκινητα. Ή η πιστωτικη και η χρεωστικη καρτα.

Τα μεν τα φορτωνεις χωρις να πολυκαταλαβεις και μετα μπορει και να σε πλακωσει το εξοδο ή τα χρεη, τα δε εχουν ενα κοφτη/ενα οριο, οποτε δεν μπορεις να ξεχαστεις. Το ελεγχεις καλυτερα.

Αυτο ειναι ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ πλεονεκτημα της σομπας υγραεριου.

Εκτος αν, μου πουν εδω μελη, οτι λειτουργουν το κλιματιστικο τους με το timer/χρονοδιακοπτη....θα δυσκολευτω να το πιστεψω....

---

Οταν ανακαλυψα τη σομπα υγραεριου, ειχα μιλησει με πραγματικα φτωχο κοσμο. Λεω δε μπορει, καπως να θερμαινονται κι αυτοι. Ολοι εβριζαν τα κλιματιστικα, και ειχαν βρει γιατρεια και ζεστασια, στη σομπα υγραεριου. Ειχαν δικιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Σωστά, για αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις πάμε πάντα σε υπερδιαστασιολόγηση.

Μπορείς να δείξεις λίγο με screenshot τις απαντήσεις στα ερωτήματα της εφαρμογής που βγάζει απώλειες; Βγάζεις 222W/m2 . Είναι παντελώς αμόνωτο; Αν όχι, ίσως κάνεις κάποιο λαθάκι.

Σε ποια περιοχή/πόλη βρίσκεται ο χώρος;

Ο επαγγελματικός χώρος στο Βόλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-----

Προχωρησα στο Stand by Me της Daikin, επεκταση εγγυησης για 10 ετη. Πιστευω, αχρειαστο να ειναι, οτι αξιζε τον κοπο.

Ευχαριστω ολα τα μελη που συνηγορησαν στην αξια αυτης της επιλογης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού είναι το πρόβλημα με χρονοδιακόπτη;

Εγώ σε αυτό που έχω στο δωμάτιο, επειδή δεν είμαι όλη την ώρα εκεί, στις νορμαλ μέρες το έχω με τους χρονοδιακόπτες.

Επειδή δουλεύω και με βάρδιες κάθε φορά το ρυθμίζω ανάλογα, κυρίως το βάζω τι ώρα να ξεκινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχει κάποιος εμπειρία από μοντέρνο Panasonic; Έχω ένα 12άρι 15ετίας+ και είναι εξαιρετικό μηχάνημα, από κάθε άποψη. Ποιότητα ψύξης/θέρμανσης χώρου, θόρυβος μέσα έξω, πλαστικά, μέγεθος, πιο premium πεθαίνεις. Ακόμα και η κατανάλωσή του στη θέρμανση είναι γύρω στα 270w σταθερά μέχρι το off ενώ στην ψύξη πέφτει γύρω στα 200 (αν θυμάμαι καλά) με σκληρό καύσωνα. Μιλάμε για μηχάνημα του 2007!

Τα σημερινά Panasonic τι λένε; Είναι ακόμα premium ή περασμένα μεγαλεία; Χρειάζομαι ένα 9άρι ακόμα. Βλέπω όλοι μιλάτε για Toshiba/Fujitsu/Daikin/Mitsubishi (BTW για τη για την ιστορία Mitsu δε θα ξαναέπερνα -τη βασική σειρά τουλάχιστον- λόγω τριξιμάτων στην ψύξη. Θέρμανση που το κοιτάω πριν το off το 9άρι κάθεται στα 170watt, ψύξη στα 100watt)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...