Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 minutes ago, liakjim said:

εντυπωσιακή νομίζω η ομοιότητα των asyg24kmta και yukai 24K

είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα συμπεριφερθούν στα defrost (αν και το μικροκλιμα πρέπει να είναι διαφορετικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

αν και το μικροκλιμα πρέπει να είναι διαφορετικό

Νομίζω ότι είναι αρκετά παρόμοιο. Και οι 2 μονάδες έχουν ίδιο προσανατολισμό, κοιτάνε δλδ προς βορρά και απέχουν λίγα μέτρα μεταξύ τους.

Η διαφορά είναι ότι το asyg24kmta είναι σε πιο στενό μπαλκόνι και είναι λιγότερο προστατευμένο από τον αέρα, ενώ το yukai είναι χωμένο πιο μέσα . Πάνω από το asyg υπάρχει άλλο μπαλκόνι, πάνω από το yukai πέργκολα.

Spoiler

asyg

viber_image_2024-01-09_19-35-11-289.jpg.f4836daf277da519781060734ba74e23.jpg

yukai

viber_image_2024-01-09_19-35-11-259.jpg.f78a9846988d15c350abbc25f9a0ead5.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, liakjim said:

Νομίζω ότι είναι αρκετά παρόμοιο

αν και ευχομαι να μην ξεκινησουν ποτε, θα περιμενω να δω διαφορες κ ομοιοτητες.. αν και χανω πολλα ποστ αυτο το διαστημα με τα τρεξιματα πιυ εχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, liakjim είπε

το asyg24kmta είναι σε πιο στενό μπαλκόνι και είναι λιγότερο προστατευμένο από τον αέρα, ενώ το yukai είναι χωμένο πιο μέσα

. .από τον τοίχο, πόσο απέχουν? είχα την εντύπωση πως πρέπει να είναι πάνω από 20-30cm .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, sap00 είπε

. .από τον τοίχο, πόσο απέχουν? είχα την εντύπωση πως πρέπει να είναι πάνω από 20-30cm .. 

10εκ θέλει το asyg24kmta ( το yukai δεν το έχω πρόχειρο). Και τα δύο είναι κάπου 25εκ από τον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλησπέρα στην παρέα,

εχω ένα σχετικά παλιο 9αρι Fidji σε ένα δωμάτιο και δεν μπορώ να επιλέξω την θέρμανση (heat). 

Τα Feel/ Cool/ Dry / Fan επιλέγονται πατώντας το mode και δουλεύουν κανονικά. Το Heat το προσπερνάει…

Υπαρχει κάποια λογική εξήγηση;
 

69a170f9-19a6-47e8-9a09-37fbc8403b33.jpeg.84891845ae3c7d22fcd692567d1b0615.jpeg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mavrik είπε

 

καλησπέρα στην παρέα,

εχω ένα σχετικά παλιο 9αρι Fidji σε ένα δωμάτιο και δεν μπορώ να επιλέξω την θέρμανση (heat). 

Τα Feel/ Cool/ Dry / Fan επιλέγονται πατώντας το mode και δουλεύουν κανονικά. Το Heat το προσπερνάει…

Υπαρχει κάποια λογική εξήγηση;
 

69a170f9-19a6-47e8-9a09-37fbc8403b33.jpeg.84891845ae3c7d22fcd692567d1b0615.jpeg

 

 

Για αρχή, δοκίμασε reset (αν έχει) σε τηλεκοντρόλ και μονάδα και επίσης βγάλε μπαταρίες από τηλεκοντρόλ και μονάδα από το ρεύμα για κάποιες ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Για αρχή, δοκίμασε reset (αν έχει) σε τηλεκοντρόλ και μονάδα και επίσης βγάλε μπαταρίες από τηλεκοντρόλ και μονάδα από το ρεύμα για κάποιες ώρες.

Σε ευχαριστώ πολύ! Ήταν οι μπαταρίες τελικά..  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα 

 

ξεκίνησα τα τεστ αν και δεν είναι σωστό δείγμα για την λειτουργία τους 

με ανοιχτή την πόρτα στα δωμάτια 1-2 και με ζήτηση 22 αυτόματο δουλεύουν 2 yukai 9αρια 

το 3 δεν έχει ρεύμα ακόμη 

στο σαλόνι είναι τοποθετημένο ένα haori 16αρι για να καλύψει σαλόνι κουζίνα κ χωλ

 

εντυπώσεις από τα μικρά είναι πως είναι πραγματικά τάφος, δεν ακούς τίποτα.Στο ξεκίνημα η εξωτερική έδινε πόνο αλλά όταν ισσορόπισε ο χώρος δεν την άκουγες 

Το μεγάλο κάνει παραπάνω φασαρία αλλά ακόμη δεν έχει ρίξει δύναμη, αφού δεν έχει πιάσει θερμοκρασία ο χώρος.Αυριο θα μπει και σε αυτό μετρητής όπως και στο νούμερο 3

 

Τα ξεκίνησα όλα μαζί πρώτη φορά στο νεόδμητο προκάτ που εχω κάνει με τις πόρτες ανοιχτές όλη μέρα λόγω εργασιών 

 

 

 

IMG_20240109_234607.jpg

Screenshot_2024-01-09-23-40-45-15_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

Screenshot_2024-01-09-23-56-10-47_832c83cae293ea5b0a09ce2a14eefd41.jpg

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2023 στις 9:28 ΠΜ, Sebu είπε

Μεχρι που ελυσα τα κλιματιστικα και βρηκα μεσα μουχλα παντου επιθετικη. Παιδια προσοχη. Τα κλιματιστικα ειδικα τα μεσα καθαρισμα τουλαχιστον 2 φορες το χρονο. Παιρνει λιγο χρονο αλλα ειναι ζητημα υγειας. Οχι μονο τα φιλτρα πλυσιμο αλλα και καλο καθαρισμο και στεγνωμα του στοιχειου και των πλαστικων πισω απο τις γρυλλιες απο οπου ερχεται ο αερας και μενει εκει και υγροποιεται και κανει μουχλα.

Σε αυτη την περιπτωση ειναι ευκολο να κανουμε κατι μονοι μας ή θελει τεχνικο να το λυσει ολο και να το καθαρισει παντου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Για επαγγελματικό χώρο (γραφείο, 3,3Χ6,5μ =22μ2) αναζητώ κάποιο κλιματιστικό θέρμανσης/ψύξης.

Η ιδιαιτερότητα είναι πως η μια πλευρά (3,3μ) του χώρου είναι με υαλοπέτασμα και μάλιστα με όχι την καλύτερη μόνωση τζαμιών κλπ.. Η περιοχή εγκατάστασης με αρκετά κρύα το χειμώνα

Κάποια πρόταση σας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Καλημέρα.

Για επαγγελματικό χώρο (γραφείο, 3,3Χ6,5μ =22μ2) αναζητώ κάποιο κλιματιστικό θέρμανσης/ψύξης.

Η ιδιαιτερότητα είναι πως η μια πλευρά (3,3μ) του χώρου είναι με υαλοπέτασμα και μάλιστα με όχι την καλύτερη μόνωση τζαμιών κλπ.. Η περιοχή εγκατάστασης με αρκετά κρύα το χειμώνα

Κάποια πρόταση σας; 

https://www.elith.gr/calc/index.php

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...