Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, 26ska είπε

Αυτά που βλέπω εδώ ρε παιδιά με 90 watt ελαχιστη,τι φάση;

Τα δικά μου δύο arata 9αρια,κάτω από 170 watt δεν έχω δει και το 18αρι edge κάτω από 250 και θεωρούνται καλά μηχανήματα.

Καλά μη συγκρίνεις τα yukai/arata που είναι τα entry μοντέλα της toshiba με το kmta που είναι η από τις premium σειρές της Fujitsu (και η πιο ακριβή σε μεγάλα btus).

Όσον αφορά το edge, έχουν αλλάξει τον τρόπο προγραμματισμού σε σχέση με το shorai (κατεβαίνει 120-160W σε θέρμανση) ώστε να πετύχουν αλλού απόδοση. Έτσι και αλλιώς δεν φαίνεται ότι είναι στη φιλοσοφία της toshiba να έχει χαμηλά watts (μάλλον ψάχνει την αθόρυβη λειτουργία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, tu-luba είπε

Επειδη εχω και εγω Erai24, οταν σου δουλευει ρελαντι ποσα watt σου σταθεροποιειται? 

Δεν του έχω βάλει ακόμα μετρητή κατανάλωσης. Πρέπει να βάλω στον πίνακα - είναι στο πρόγραμμα. Το μόνο που μετράω προς το παρόν είναι η συνολική στιγμιαία, ημερήσια, μηνιαία κλπ κατανάλωση όλου του σπιτιού με efergy. Επειδή ξέρω με σχετική ακρίβεια τις υπόλοιπες καταναλώσεις του σπιτιού, βγάζω το συμπέρασμα οτι καίει 5-7 kWh το 24ωρο, σε 80μ2, 24/7, όλο το χειμώνα (τον περσινό και το φετινό). Μέσα στο μήνα θα βάλω μετρητή και θα ξέρω. Εσύ έχεις στοιχεία?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dimostr είπε

Εαν μπορείτε εσείς με τα καινούργια toyotomi για κοιτάξτε λίγο ποσά watt καίει όταν η εξωτερική είναι πάνω από 12 και ποσά καίει όταν είναι κάτω από 12 , στη φάση συντήρησης εννοω 

Πανω απο 12 δουλευει 560w περιπου ενω κατω απο 12 παει μεχρι και 430w στους 21 με auto ανεμιστηρα

Αν το δουλεψω σε sleep με auto fan κατεβαινει 470w και 340w αντιστοιχα

3 ώρες πριν, sap00 είπε

Δεν του έχω βάλει ακόμα μετρητή κατανάλωσης. Πρέπει να βάλω στον πίνακα - είναι στο πρόγραμμα. Το μόνο που μετράω προς το παρόν είναι η συνολική στιγμιαία, ημερήσια, μηνιαία κλπ κατανάλωση όλου του σπιτιού με efergy. Επειδή ξέρω με σχετική ακρίβεια τις υπόλοιπες καταναλώσεις του σπιτιού, βγάζω το συμπέρασμα οτι καίει 5-7 kWh το 24ωρο, σε 80μ2, 24/7, όλο το χειμώνα (τον περσινό και το φετινό). Μέσα στο μήνα θα βάλω μετρητή και θα ξέρω. Εσύ έχεις στοιχεία?  

Προς το παρον δουλευει με on off γιατι ειναι μεγαλο για τον χωρο μου και για 15-18 ωρες περιπου που το δουλευω αυτο τον καιρο καιει μεχρι 3kwh

βεβαια αυτες τις ωρες δουλευουν μαζι και αλλα 2 9αρια midea στα δωματια που θα καψουν μεχρι 1.5kwh το καθενα

Θα δουμε οταν κατεβει η θερμοκρασια

IMG_1031.png

IMG_1030.png

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tu-luba είπε

Πανω απο 12 δουλευει 560w περιπου ενω κατω απο 12 παει μεχρι και 430w στους 21 με auto ανεμιστηρα

Αν το δουλεψω σε sleep με auto fan κατεβαινει 470w και 340w αντιστοιχα

BTUs; Και ποιο μοντέλο ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tu-luba είπε

Πανω απο 12 δουλευει 560w περιπου ενω κατω απο 12 παει μεχρι και 430w στους 21 με auto ανεμιστηρα

Αν το δουλεψω σε sleep με auto fan κατεβαινει 470w και 340w αντιστοιχα

Με tapo το μετράς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Ναι

Είναι ασφαλές? η tapo είναι 16Α και το 24άρι θέλει 25Α, σύμφωνα με τις οδηγίες του. Και εγώ tapo ήθελα να βάλω, αλλά δεν το έκανα (ακόμα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, sap00 said:

Είναι ασφαλές? η tapo είναι 16Α και το 24άρι θέλει 25Α, σύμφωνα με τις οδηγίες του. Και εγώ tapo ήθελα να βάλω, αλλά δεν το έκανα (ακόμα..)

Το βλέπεις να παίζει ώρα 2,500 watt???

Γιατί δεν εχω δεί max πάνω απο 1700 watt με σύγχρονο 24άρι και μάλιστα στιγμιαία. 

image.png.805c54e4e946fde476ee49a98b27cacf.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sap00 είπε

Είναι ασφαλές? η tapo είναι 16Α και το 24άρι θέλει 25Α, σύμφωνα με τις οδηγίες του. Και εγώ tapo ήθελα να βάλω, αλλά δεν το έκανα (ακόμα..)

Είσαι μακριά από τα max που αντέχει η συσκευή, αλλά κανένα πρόβλημα, μπορείς να πας σε άλλον τρόπο μέτρησης πχ επαγωγικό (πχ shelly em)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Είσαι μακριά από τα max που αντέχει η συσκευή, αλλά κανένα πρόβλημα, μπορείς να πας σε άλλον τρόπο μέτρησης πχ επαγωγικό (πχ shelly em)

16Α * 230V = 3680W το μαξιμουμ της ισχύος του κυκλώματος των 16Α αλλά και της tapo. Δε νομίζω να υπάρχει 24άρι inverter κλιματιστικό που να φτάνει αυτή τη ζήτηση σε Watt ούτε καν στιγμιαία. Επίσης τα 25Α ασφαλίζουν καλώδιο 6άρι (6 τετραγωνικά χιλιοστά). Τα καλώδια αυτά δεν χωράνε καν στις υποδοχές των οικιακών πριζών και πολύ αμφιβάλλω αν ο εγκαταστάτης του κλιματιστικού έχει βάλει στον φίλο sap00 πάνω από 2,5άρι καλώδιο.

Κάπου υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα και το έχω επισημάνει και σε άλλο ποστ όπου ο κατασκευαστής ζήταγε ασφάλεια 20Α αλλά με καλώδιο 2,5 τετραγωνικά χιλιοστά. Άλλα αντί άλλων...

1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

Το βλέπεις να παίζει ώρα 2,500 watt???

Γιατί δεν εχω δεί max πάνω απο 1700 watt με σύγχρονο 24άρι και μάλιστα στιγμιαία. 

image.png.805c54e4e946fde476ee49a98b27cacf.png

Αυτό ακριβώς!

2 ώρες πριν, sap00 είπε

Είναι ασφαλές? η tapo είναι 16Α και το 24άρι θέλει 25Α, σύμφωνα με τις οδηγίες του. Και εγώ tapo ήθελα να βάλω, αλλά δεν το έκανα (ακόμα..)

Για ρίξε μιά ματιά τι καλώδιο έχει βάλει ο ψυκτικός στο κλιματιστικό και κάλεσε ηλεκτρολόγο να βάλει αντίστοιχη ασφάλεια στον πίνακα. Δεν παίζουμε με αυτά, άσχετα με το τι λέει ο κατασκευαστής υπάρχουν κανονισμοί ασφαλείας αυστηρότατοι στις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις. Οι κανόνες αυτοί υπερισχύουν της όποιας ζαβής οδηγίας του κάθε κατασκευαστή.

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sap00 είπε

Είναι ασφαλές? η tapo είναι 16Α και το 24άρι θέλει 25Α, σύμφωνα με τις οδηγίες του. Και εγώ tapo ήθελα να βάλω, αλλά δεν το έκανα (ακόμα..)

Το ταμπελάκι του γράφει μέγιστο 3500watt, το tapo είναι μέχρι 3680watt και είναι σε ξεχωριστή 16Α ασφάλεια στον πίνακα.

Δεν νομίζω να φτάσει ποτέ τόσο, το έχω δει έως 2800watt για λίγο και έχω βάλει κόφτη στο tapo στα 3550watt

 

 

IMG_7854.png

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Το ταμπελάκι του γράφει μέγιστο 3500watt, το tapo είναι μέχρι 3680watt και είναι σε ξεχωριστή 16Α ασφάλεια στον πίνακα.

Δεν νομίζω να φτάσει ποτέ τόσο, το έχω δει έως 2800watt για λίγο και έχω βάλει κόφτη στο tapo στα 3550watt

 

 

IMG_7854.png

Μα το λέει κιόλας, μέγιστο ρεύμα 13Α, δηλαδή 2990W. Τι 25άρες ασφάλειες και αηδίες γράφουν στα manual;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αλλαχτεί το παλιό κλιματιστικό στο σαλόνι μας, με ένα Daikin siesta sensira 18αρι.

Έφτιαξα μια πρόχειρη κάτοψη, τα παράθυρα δεξιά είναι ανοιγομενα αλουμινίου, παλιά και φθηνή σειρά.

Το κλιματιστικό το παλιό είναι τοποθετημένο όπως φαίνεται στην κάτοψη.

Το καινούργιο θεωρώ ότι πρέπει να μπει σε άλλη θέση, (την κόκκινη που έχω σημαδέψει).

Σωστά δεν το σκέφτομαι;

 

κάτοψη σαλόνι _1.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Μα το λέει κιόλας, μέγιστο ρεύμα 13Α, δηλαδή 2990W. Τι 25άρες ασφάλειες και αηδίες γράφουν στα manual;

... άλλα λέει εδώ, άλλα λέει εκεί ...! Πως να μην πελαγώνει η μη ειδικός? Και αν είναι άκυρα τα manual, βρίσκουν πάτημα οι "εγκαταστάτες" και για τα κενά κλπ  .... 

image.png.0a91ca802a655ebfab69529dfa868fa7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...