Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, sap00 είπε

Φυσικά και είναι εντυπωσιακό. Μήπως τα 9άρια είναι σε μεγαλύτερες απώλειες ή με ανοιχτές πόρτες και "βοηθάνε" το 18άρι? 

Ναι με ανοιχτές τις πόρτες αλλά μου λέει ότι συμβαίνει το ανάποδο.

Η αλήθεια είναι ότι αυτό που χρειάζεται είναι να μετρήσουμε επιτόπια απόδοση. Δεν είναι δύσκολο αλλά θέλει αισθητήρες θερμοκρασίας σε φίλτρα/περσίδες και καταγραφή πχ στο homeassistant όπως κάνω στο asyg24kmta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι με ανοιχτές τις πόρτες αλλά μου λέει ότι συμβαίνει το ανάποδο.

Επειδή οι διαστάσεις των δωματίων είναι μικρότερες από τις διαστάσεις του καθιστικού, και άρα η απόσταση των 9αριών από τις πόρτες είναι μικρότερη από την απόσταση του 18αριού από τις πόρτες, μάλλον τα μικρά βοηθάνε. Βέβαια, απλά υποθέσεις κάνουμε. Δεν έχουμε κάτοψη και διάταξη... Αναλυτική καταγραφή θα ρίξει άπλετο φως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο απλό και εύκολο είναι να γίνουν οι μετρήσεις με κλειστές πόρτες οπότε θα φανεί πιο βοηθάει πιο ... αλλά και οι πραγματικές καταναλώσεις των κλιματιστικών σύμφωνα με το χώρο που βρίσκονται και καλούνται να καλύψουν. Μπορεί τα νούμερα να εκπλήξουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινει μια καταφραφη της απωλειας θερμοτητας του καθε δωματιου σε σχεση με την χωρητικοτητα του αερα δεν θα μπορεαουμε να δουμε της πραγματικες απωλειες του; Καποιος φυσικος δεν υπαρχει εδω μεσα; 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που βλέπω εδώ ρε παιδιά με 90 watt ελαχιστη,τι φάση;

Τα δικά μου δύο arata 9αρια,κάτω από 170 watt δεν έχω δει και το 18αρι edge κάτω από 250 και θεωρούνται καλά μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, 26ska είπε

θεωρούνται καλά μηχανήματα.

Καλά μηχανήματα είναι , καλές μονωσεις δεν έχεις για να δεις αυτά τα νούμερα , σε συνδυασμό πάντα με την εξωτερική 

Μια επαναβεβαίωση σχετικά με την συμπεριφορά των Gree και τα φασον αυτών σχετικά με την λειτουργία των test modes όπως τα ανέβασε εδώ ο @amotida , σε λειτουργία του toyotomi kuro σε mode p0 ενω  δουλευε στα 150 watt μόλις η εξωτερ8κη θερμοκρασία χτύπησε 20,1 το κλιματιστικό έκανε σκαλοπάτι στα 400watt , 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλη Χρονια με Υγεια σε ολους...

Δεν ξερω αν γραφτηκε(ειμαι πολυ πισω στην υλη!) αλλα το βαζω αν δεν μπηκε. Ελπιζω και αλλες εταιριες που ρουφηξαν την  επιδοτηση, να ξεμπροστιαστουν τουλαχιστον.

https://www.moneyreview.gr/business-and-finance/business/132426/kerdoskopia-me-to-anakyklono-allazo-syskeyi-prostimo-stin-aginor/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Specs είπε

Kαλη Χρονια με Υγεια σε ολους...

Δεν ξερω αν γραφτηκε(ειμαι πολυ πισω στην υλη!) αλλα το βαζω αν δεν μπηκε. Ελπιζω και αλλες εταιριες που ρουφηξαν την  επιδοτηση, να ξεμπροστιαστουν τουλαχιστον.

https://www.moneyreview.gr/business-and-finance/business/132426/kerdoskopia-me-to-anakyklono-allazo-syskeyi-prostimo-stin-aginor/

Από καταγγελία καταναλωτή έγινε όλη η φάση και έτσι πρέπει να γίνεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Asygklca 24άρι (σχεδόν συνεχόμενη λειτουργία σπίτι) 

Νοέμβριος-Δεκέμβριος 196,13 kw.h

 

image.jpeg

Morris wfin 50132 18άρι (tcl φασόν) (Διακοπτόμενη λειτουργία 10 ώρες τη μέρα μόνο τις καθημερινές γραφείο)  

Νοέμβριος-Δεκέμβριος 186.97 kw.h

image.jpeg

Τελείως διαφορετική λειτουργία και χώροι αλλά παρόμοιες οι ενεργειακές ανάγκες οπότε κάπως μπακαλίστικη η σύγκριση.

Ικανοποιημένος και απο τα 2.

Το fujitsu κάνει περισσότερο για σπίτι αλλά απορώ αν με το δροσερό αεράκι που βγάζει θα μας ζέσταινε στο γραφείο με θερμοκρασία χώρου 10-15 βαθμούς στην εκκίνηση του και με άνοιξε κλείσε την πόρτα.

Το morris-tcl ανάβει με wifi 1 με μιάμιση ωρα πριν φτάσω εκεί στους 22 και προθερμαίνει το γραφείο κατι που πραγματικά λείπει απ όσα σημερινά επώνυμα δεν έχουν. 

Απ'την άλλη μπορείς με το fujitsu να έχεις ενα συνεχώς ζεστό σπίτι (έστω και με αρκετό βουιτό και με ρεύματα αέρα εκεί που χτυπάει) πιο φτηνά ή μάλλον καλύτερα (χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις) απ ότι αν το επιχειρούσες με το morris το οποίο είναι αρκετά inconsistent στο θέμα των on-off και των ελάχιστων watt

 

 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εκπληκτική πτώση τιμής (ίσως λάθος, μιλάμε για σχεδόν 20%) στο ATXC35C, πράγμα που το καθιστά απόλυτο VFM no questions asked, αν προστεθούν και 10 χρόνια εγγύησης με +99 ή +119 ευρώ (δε θυμάμαι τι ισχύει για το 12άρι).

Η τιμή τελική βγαίνει 667-700, με εγκατάσταση και με 10 χρόνια εγγύηση, ενώ το yukai, ο μόνος ανταγωνιστής μένει στα 7 χρόνια εγγύησης και κοστίζει 780-880 με εγκατάσταση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Σε εκπληκτική πτώση τιμής (ίσως λάθος, μιλάμε για σχεδόν 20%) στο ATXC35C, πράγμα που το καθιστά απόλυτο VFM no questions asked, αν προστεθούν και 10 χρόνια εγγύησης με +99 ή +119 ευρώ (δε θυμάμαι τι ισχύει για το 12άρι).

Η τιμή τελική βγαίνει 667-700, με εγκατάσταση και με 10 χρόνια εγγύηση, ενώ το yukai, ο μόνος ανταγωνιστής μένει στα 7 χρόνια εγγύησης και κοστίζει 780-880 με εγκατάσταση.

 

Εδώ το δείχνει ακόμα πιο φθηνά κα8 λέει ότι είναι και διαθέσιμο 

https://panelektriki.gr/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35C-ARXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU?skr_prm=WyJmNjUwZWEzOC1jZjMyLTRkZDItYTE5OS00NzViNTJmM2Q4ZjciLDE3MDQzNzU3Njc4OTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJwYzRfdGVzdF9iciJ9XQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, popopo είπε

Μάλλον το διόρθωσαν.

Πριν από λίγο το έδειχνε ένα κατοστάρικο κάτω 

αμα μπρος από το λινκ του @MikhailBakurin το δείχνει ακόμα φθηνότερο και αμα μπεις μέσα στο μαγαζι το έχει με άλλη τιμή 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sap00 είπε

Και Toyotomi Erai24 σε ενιαίο χώρο 80μ2, στα 250 watts/ώρα σε λειτουργία 24/7.   

Επειδη εχω και εγω Erai24, οταν σου δουλευει ρελαντι ποσα watt σου σταθεροποιειται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tu-luba είπε

Επειδη εχω και εγω Erai24, οταν σου δουλευει ρελαντι ποσα watt σου σταθεροποιειται? 

Εαν μπορείτε εσείς με τα καινούργια toyotomi για κοιτάξτε λίγο ποσά watt καίει όταν η εξωτερική είναι πάνω από 12 και ποσά καίει όταν είναι κάτω από 12 , στη φάση συντήρησης εννοω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...