Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, χρόνια πολλά..

 

Κατέληξα μετά από πολύ διάβασμα σε ένα siesta sensira 18αρι για το χώρο μου.. Και για θέρμανση κσι ψύξη

Αν υπάρχει άνθρωπος δικός μας για την προβλεπόμενη εγκατάσταση για την ερχόμενη εβδομάδα, ας στείλει πμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

@coast2coast Άμα είναι να πάθεις σχιζοφρένεια για ένα κλιματιστικό, άστο καλύτερα. Προέχει η υγεία σου.

Πάρε με hotel menu ινβεντορ αυτό που λέει ο λιακτζιμ. Οι διαφορές στα σύγχρονα κλιματιστικά είναι αμελητέες, άπαξ και μπεις στο τριπ της αγοράς καινούριου. Άσε που έρχονται οι Κινέζοι με εκπλήξεις, που θα αφήσουν ενεούς εμάς τους θιασώτες-πάλιουρες των Δάηκιν - Μιτσουμπίσι - Τοσίμπα - Φουτζίτσου...

πραγματικά, τώρα πια ειναι αργά.

Με εσκασαν και εσκασα τόσα χρόνια.

και χωρις επίδομα μιας και έπρεπε να εχω παρει γερή αποζημίωση, μεγάλος χτύπος.

Βλεπω και τις κουμτελ μοστρα εξω απο τις βιτρίνες η στο περπάτημα να δουλεύουνε σε διάφορους ενω το κλιματιστικό τους ειναι στο off και σκέφτομαι και αυτο το ψέμα τοσα χρόνια και σκαω.  τους το λεω και λενε η τρελος η κλέφτης.

defrost κανει η ... υφαλοτρηπίδα μου μετα απο τοσα χρόνια...

δεν πρόλαβα να δω στο δεύτερο air condition στην εγκατάσταση που μου έκαναν την αντλία γαμώτο..

(έτσι όμως για να σας κολλήσω και εγώ χαριτολογώντας, πραγματικά αθόρυβο το yukai και δεν συμβαδίζει με τις εντολές των ιατρών.(όχι ότι έχω εμπειρία απλά τα έβλεπα τα air condition, βασικά ούτε καν, αγνοούσα λες και θα με τρώγανε)

μπορεί να μη βγάζεις νόημα αλλά έτσι είναι,  μέχρι να στο πει ο γιατρός.

έχω και ένα ερώτημα αλλά άστο για το επόμενο session τωρα απολαμβάνω χαμηλές χρεώσεις να στε καλά.

 

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Ζεσταίνει , έχει ανεβάσει ο @Specs πίνακες με μεταβολές στη θερμοκρασία δομικών στοιχείων 

Δεν είχα ιδέα ότι γίνεται αυτό .. θενξς για την πληροφορία 

Αυτος ο χώρος όταν θα  υπολογίζεις απωλειες θα εμφανίζεται ως μη θερμαινόμενος χώρος με ότι αυτό συνεπάγεται για το σύνολο,των απωλειών 

καταλαβα αλλα κ αυτός καλύτερα να κλιματιζεται έστω κ χαλαρά 

Θα σου πρότεινα όταν λείπεις να τους έχεις στο τέρμα 

όντως ; Κάτσε ρε αδερφέ οικονομία με τέρμα τους ανεμιστήρες πως κάνουμε όμως ; 
δηλαδη το σπίτι θα είναι τούμπανο όταν λείπω κ όταν έρχομαι θα του χαμηλώνω ; Δυσανάλογο μου ακούγεται κ ο λόγος που είμαστε στο κλιματιστικό ως μέτρο θέρμανσης είναι καθαρά η οικονομία γιατί την πολυκατοικια που έβαζα μόνος μου μου πήγαινε 3€+ / ώρα .. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ τους ειδικούς! Ψάχνω μάλλον για 24αρι για ψυξη / θερμανση. Εχω μια προσφορα για το Inventor Leon LEUVI-24WFI/LEUVO-24 στα 1010Ε απο Praktiker. Μπορώ να ανέβω σε κόστος αν υπαρχει όφελος. Διαβάζοντας εδω μεσα καταλαβα οτι το LEON είναι μαλλον καλό για ψύξη άλλα οχι ιδιαίτερα για θέρμανση;

Αν ανέβαινα πχ στο Toshiba Edge RAS-B24G3KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E που βρίσκω στα ~1450Ε, πως μπορώ να υπολογίσω αν θα αποσβέσω τα επιπλεον ~440Ε; Κερδίζω σε κάτι άλλο πέρα από οικονομία λειτουργίας;

Άλλες προτάσεις;

Μόλις μετακόμισα στο συγκεκριμένο διαμέρισμα (ενοίκιο).

Ευχαριστώ!

Ερωτηματολόγιο:

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: 1800€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νεα αγορα
  3. Τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  4. Χρήση: 60% ψύξη / 40% θέρμανση (καπως στην τυχη το 60/40 γιατι μόλις μετακόμισα)
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης και θερμανσης.
  6. Εναλλακτικός τρόπος θέρμανσης Θερμοπομποί (τους παρείχε ο σπιτονοικοκύρης)
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 40τμ σαλόνι + τραπεζαρία + κουζίνα.
  8. Τοποθεσία: Νέος Κόσμος (Αθήνα): 42C καλοκαίρι, 0C χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/neoskosmos/
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό: Κτίριο του '60 δίχως μονώσεις, N-A προσανατολισμός, νεα κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, ταβάνι 2,80μ.
  11. Απώλειες χώρου:
    6744.41 Watt
    5800.34 KCal/h
    168.61 Watt/m^2
    145.01 KCal/h/m^2
    για 22C
Επεξ/σία από thanassis55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

όντως ; Κάτσε ρε αδερφέ οικονομία με τέρμα τους ανεμιστήρες πως κάνουμε όμως ; 

Έχει αναλυθεί παλιότερα και σε πιο  πίσω ποστ   καίει λιγότερο 

26 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

όταν έρχομαι θα του χαμηλώνω ;

Αμα αντέχεις το θόρυβο η είναι έτσι τοποθετημένα που δε θα σε ενοχλούν τα κρύα ρεύματα μην το χαμηλώνεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, thanassis55 είπε

Χαιρετώ τους ειδικούς! Ψάχνω μάλλον για 24αρι για ψυξη / θερμανση. Εχω μια προσφορα για το Inventor Leon LEUVI-24WFI/LEUVO-24 στα 1010Ε απο Praktiker. Μπορώ να ανέβω σε κόστος αν υπαρχει όφελος. Διαβάζοντας εδω μεσα καταλαβα οτι το LEON είναι μαλλον καλό για ψύξη άλλα οχι ιδιαίτερα για θέρμανση;

Αν ανέβαινα πχ στο Toshiba Edge RAS-B24G3KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E που βρίσκω στα ~1450Ε, πως μπορώ να υπολογίσω αν θα αποσβέσω τα επιπλεον ~440Ε; Κερδίζω σε κάτι άλλο πέρα από οικονομία λειτουργίας;

Άλλες προτάσεις;

Μόλις μετακόμισα στο συγκεκριμένο διαμέρισμα (ενοίκιο) και όταν φύγω υποθέτω είτε θα το κουβαλήσω μαζί μου είτε θα το πουλήσω.

Ευχαριστώ!

Ερωτηματολόγιο:

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: 1800€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νεα αγορα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: 70% ψύξη / 30% θέρμανση (καπως στην τυχη το 70/30, δεν είμαι σιγουρος με ακρίβεια γιατι μόλις μετακόμισα στην περιοχή)
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης. Στη θέρμανση μπορούν να συνδυαστούν θερμοπομποί, άλλα μάλλον δε συμφέρει, οπότε μάλλον αποκλειστική πηγή και στη θερμανση.
  6. Εναλλακτικός τρόπος θέρμανσης Θερμοπομποί (τους παρείχε ο σπιτονοικοκύρης)
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 40τμ σαλόνι + τραπεζαρία + κουζίνα. (Σκεψη για χρήση και στο διπλανο δωματιο 10τμ μόνο κατα τη διαρκεια χρησης ψύξης, αλλα αυτο μπορει να ακυρωθεί αν δεν συμφέρει)
  8. Τοποθεσία: Νέος Κόσμος (Αθήνα) με 42C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/neoskosmos/
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό: Κτίριο του '60 δίχως μονώσεις, νοτιοανατολικός προσανατολισμός, νεα κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, ταβάνι 2,80μ.
  11. Απώλειες χώρου:

          6744.41 Watt

          5800.34 KCal/h

          168.61 Watt/m^2

          145.01 KCal/h/m^2

          για 22C

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-24000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b24g3kvsg-e-ras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

όντως ; Κάτσε ρε αδερφέ οικονομία με τέρμα τους ανεμιστήρες πως κάνουμε όμως ; 
δηλαδη το σπίτι θα είναι τούμπανο όταν λείπω κ όταν έρχομαι θα του χαμηλώνω ; Δυσανάλογο μου ακούγεται κ ο λόγος που είμαστε στο κλιματιστικό ως μέτρο θέρμανσης είναι καθαρά η οικονομία γιατί την πολυκατοικια που έβαζα μόνος μου μου πήγαινε 3€+ / ώρα ..

Διάβασε από εδώ και κάτω:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim μιας και κατέχεις μεταπτυχιακό στον κλιματισμό κ διδακτορικό στα Fujitsu, πες μου τι να περιμένω από ένα ASYG025KPCA?

Πολιτισμένη λειτουργία εσωτερικής μονάδας ή φασαρία; και σε αυτό χαμηλά watts συντήρησης όπως και στα μεγάλα Φούτζι; 

Δεν ψάχνω να αγοράσω, το αγόρασα ήδη γιατί ήθελα κάτι ετοιμοπαραδοτο και σκέφτηκα φουτζιτσου είναι, γιατί ναναι κακό;

Απλά... Σκέφτομαι μήπως κατέβαζα το inventor και έβαζα αυτό.

Τα λεφτά του βάλε βγάλε μπορεί κ να μη τα κάνω απόσβεση ποτέ αλλά θα κάνουμε τις μετρήσεις/συγκρίσεις μας. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τέλεια, οπότε το Toshiba Edge πέφτει στα 1310Ε και η διαφορα απ'το Inventor Leon στα 300Ε. Αν καταλαβαίνω καλά μου λές οτι η διαφορά αξίζει (ποιότητα ή/και απόσβεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

@liakjim μιας και κατέχεις μεταπτυχιακό στον κλιματισμό κ διδακτορικό στα Fujitsu, πες μου τι να περιμένω από ένα ASYG025KPCA?

Πολιτισμένη λειτουργία εσωτερικής μονάδας ή φασαρία; και σε αυτό χαμηλά watts συντήρησης όπως και στα μεγάλα Φούτζι; 

Δεν ψάχνω να αγοράσω, το αγόρασα ήδη γιατί ήθελα κάτι ετοιμοπαραδοτο και σκέφτηκα φουτζιτσου είναι, γιατί ναναι κακό;

Απλά... Σκέφτομαι μήπως κατέβαζα το inventor και έβαζα αυτό.

Τα λεφτά του βάλε βγάλε μπορεί κ να μη τα κάνω απόσβεση ποτέ αλλά θα κάνουμε τις μετρήσεις/συγκρίσεις μας. 😂

Basic Fujitsu μοντέλο. Εσύ θα μας πεις.

Μόλις τώρα, thanassis55 είπε

Τέλεια, οπότε το Toshiba Edge πέφτει στα 1310Ε και η διαφορα απ'το Inventor Leon στα 300Ε. Αν καταλαβαίνω καλά μου λές οτι η διαφορά αξίζει (ποιότητα ή/και απόσβεση)

Από τη στιγμή που θα παίξει θέρμανση, ναι, θα το συνιστούσα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Από τη στιγμή που θα παίξει θέρμανση, ναι, θα το συνιστούσα.

Τελικα η διαφορα των Toshiba Edge στα 1320 αντι των 1450 είναι οτι δεν συμπεριλαμβάνεται το WiFi module στο φθηνότερο. (Εδώ ανέφερε ο @ababa641 οτι υπάρχουν και άλλες βελτιώσεις)

Βλέπω το Mitsubishi SRK71ZR-W / SRC71ZR-W στα 1429€ με καλύτερη απόδοση στην ψύξη και αντίστοιχη στην θέρμανση (SCOP 5.70 vs. 5.50) σε σύγκριση με Toshiba Edge. Υπάρχει λόγος να προτιμηθεί το Toshiba; Και τα δυο εχουν 7 ετη εγγυηση (αν και εχω διαβάσει παράπονα στο φορουμ για την αντιπροσωπεία Mitsubishi)

Επεξ/σία από thanassis55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanassis55 είπε

Τελικα η διαφορα των Toshiba Edge στα 1320 αντι των 1450 είναι οτι δεν συμπεριλαμβάνεται το WiFi module στο φθηνότερο. (Εδώ ανέφερε ο @ababa641 οτι υπάρχουν και άλλες βελτιώσεις)

Βλέπω το Mitsubishi SRK71ZR-W / SRC71ZR-W στα 1429€ με καλύτερη απόδοση στην ψύξη και αντίστοιχη στην θέρμανση (SCOP 5.70 vs. 5.50) σε σύγκριση με Toshiba Edge. Υπάρχει λόγος να προτιμηθεί το Toshiba; Και τα δυο εχουν 7 ετη εγγυηση (αν και εχω διαβάσει παράπονα στο φορουμ για την αντιπροσωπεία Mitsubishi)

To edge white έχει ενσωματωμένο wifi και το Mitsubishi έχει 3 χρόνια εγγύηση ( 7 ο συμπιεστής) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...