Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, phanispal είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Νότια προάστια, πέρσι (που δεν έκανε χειμώνα) έκαψα 210 λίτρα πετρέλαιο.

210*1.34€=281.40€

281.40€-168€*=113.40€ 

*Επίδομα θέρμανσης 

 

Πως βγήκε 168 το επίδομα αφού ο υπολογισμός για Αθήνα γίνεται με συντελεστή 0,43 επι του βασικού επιδόματος που είναι 350 και αυξάνεται 20% για καθε προστατευόμενο μέλος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πως βγήκε 168 το επίδομα αφού ο υπολογισμός για Αθήνα γίνεται με συντελεστή 0,43 επι του βασικού επιδόματος που είναι 350 και αυξάνεται 20% για καθε προστατευόμενο μέλος 

Τριμελής οικογένεια, πέρσι και φέτος 168€ πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2023 στις 11:28 ΜΜ, liakjim είπε

Υπάρχουν τρόποι.

 

Ευχαριστώ , θα δω τι θα κάνω γιατί κάτι πρέπει να βάλω να το παρακολουθώ αν κ πλέον μου γίνεται εμμονή η όλη φάση 😕

2 απορίες @liakjim & @dimostr αν μπορείτε καθώς το έχετε παραπάνω ,

 

Πρώτον :

 

πως ξεκινάς το κλιματιστικό ; Εννοώ τι mode - θερμοκρασίες αυτές τις μέρες ; Εγώ το έχω από το πρωί κ είμαι στους 21 στον χώρο με κατανάλωση 0.3-0.4/την ώρα αλλα ζητούμενη 23-24 που σε αυτό το είδος (silent) δεν την πιάνει ,  πως το βλέπεις ;
13 βαθμους έχει στην περιοχή μου αλλα η οικοδομή είναι του 1975-80.

Στην ουσία δεν έχω πιάσει θερμοκρασία ακόμα και το κλιματιστικό δουλεύει ελάχιστη στα 315 και μέγιστη στα 700 (μια φορά) αν δεις το γράφημα της Tapo.

Μηπωσ είναι λάθος το να είμαι μόνιμα σε silent λειτουργία από την αρχή έως τώρα ; 
 

Edit : ζητούμενη στους 23 με auto , από 21 που ήταν στους 23 σε χρόνο dt , με σχεδον καμία επιβάρυνση στην κατανάλωση..  

μάλλον το χρησιμοποιώ λάθος το silence mode ?!😕 


 

δεύτερον αν κ ηλεκτρολογικής φύσης :

η κρεβατοκάμαρα και το σαλόνι για ένα παράδοξο λόγο είναι στην ίδια ασφάλεια στον πίνακα. 
Άρα από μια 16c ασφάλεια παίρνει ένα 22.000 και ένα 9.000btu . 
Αν κ σχεδόν ποτέ δεν παίζουν παράλληλα , είναι επικίνδυνο ;

ο ηλεκτρολόγος δεν το περίμενε να είναι έτσι όταν ήρθε αλλα τα πιέσαμε κ δεν έπεσε η ασφάλεια .. υπάρχει θέμα με το φορτίο ;; 

IMG_7869.jpeg

IMG_7870.png

IMG_7871.png

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, marioboni είπε


https://a.aliexpress.com/_mNmXTq8

 

μόλις πήρα ακόμη 10 για ένα φίλο ηλεκτρολόγο και εναν WiFi θερμοστάτη 

Με ποια εφαρμογή δουλεύουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες θα ήθελα συμβουλή για αγορά 2 κλιματιστικών με συνολική αξία γύρω στα 800-850-900 ευρώ. Η διαφορά στο budget είναι για την πιθανότητα που υπάρχει κάτι πραγματικά πολύ καλό σε vfm που μπορει να δικαιολογήσει την παραπάνω αξία... Τα κλιματιστικά θα μπούνε σε κάποιο air-bnb.

Θα καλυφθούνε 2 δωμάτια , νομίζω οτι προορίζομαι για 9.000btu το καθένα.

Αν υπάρχει κάτι και σε χαμηλότερες τιμές του budget...why not. Δεν θέλω να το πολυ-ψάξω οτι μου πείτε πάω και το παίρνω άμεσα..(αν υπάρχει σε κατάστημα ΠΛΑΙΣΙΟ θα είναι μεγάλο συν για μένα)

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Παίδες θα ήθελα συμβουλή για αγορά 2 κλιματιστικών με συνολική αξία γύρω στα 800-850-900 ευρώ. Η διαφορά στο budget είναι για την πιθανότητα που υπάρχει κάτι πραγματικά πολύ καλό σε vfm που μπορει να δικαιολογήσει την παραπάνω αξία... Τα κλιματιστικά θα μπούνε σε κάποιο air-bnb.

Θα καλυφθούνε 2 δωμάτια , νομίζω οτι προορίζομαι για 9.000btu το καθένα.

Αν υπάρχει κάτι και σε χαμηλότερες τιμές του budget...why not. Δεν θέλω να το πολυ-ψάξω οτι μου πείτε πάω και το παίρνω άμεσα..(αν υπάρχει σε κατάστημα ΠΛΑΙΣΙΟ θα είναι μεγάλο συν για μένα)

Ευχαριστώ !

Airbnb = hotel menu = https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/leon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μόνο αυτά έχουν αυτή την επιλογή? Ενδιαφέρον πάντως δεν το γνώριζα
Στα συγκεκριμένα υπάρχει κάτι πιο καλό απο το άλλο ή απλά παίρνω με βάση την τιμή που με βολέυει κάποια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Μόνο αυτά έχουν αυτή την επιλογή? Ενδιαφέρον πάντως δεν το γνώριζα
Στα συγκεκριμένα υπάρχει κάτι πιο καλό απο το άλλο ή απλά παίρνω με βάση την τιμή που με βολέυει κάποια

Το leon είναι το πιο καλό μοντέλο της inventor με hotel menu.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το leon είναι το πιο καλό μοντέλο της inventor με hotel menu.

 

Βγαίνει κάπου στα 650 , θεωρείς ότι μπορώ να πάρω κάτι άλλο με αυτά τα χρήματα? Αξίζει τόσο η εξοικονόμηση που θα "καταφέρει"

θεωρητικα ειναι αυτα τωρα κουβέντα να γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Βγαίνει κάπου στα 650 , θεωρείς ότι μπορώ να πάρω κάτι άλλο με αυτά τα χρήματα? Αξίζει τόσο η εξοικονόμηση που θα "καταφέρει"

θεωρητικα ειναι αυτα τωρα κουβέντα να γίνεται

Υπάρχουν καλύτερα κλιματιστικά για θέρμανση (για ψύξη είναι πολύ καλό έως άριστο). Αλλά όταν ο άλλος βάζει θέρμανση 24-25 η όποια οικονομία πάει περίπατο ενώ εσύ θα μπορείς να βάλεις ένα δικό σου επιτρεπτό εύρος θερμοκρασιών πχ σε θέρμανση 20-22 και σε ψύξη 25-28 ή ότι άλλο γουστάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, liakjim είπε

Μισό, να τα βάλουμε σε μια τάξη.

Ψάχνεις 9άρι για 10τμ δωμάτιο για ψύξη και θέρμανση, το οποίο θα πληρωθεί από κάποιον άλλον; Δλδ κάποιον ιδιοκτήτη;

Αν ναι, τότε το inventor που αναφέρθηκε πιο πάνω, είναι μια ταιριαστή επιλογή. Έχει όλα τα καλούδια και follow me, οπότε θα παίζει σαν καλοριφέρ.

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να δούμε;

ΥΓ Βάλτε το νέο μοντέλο -> N2UVI-09WFI/N2UVO-09

 

Μπορεί το 1 κλιματιστικό να το πλήρωσε άλλος αλλα στο ρεύμα  ολοι δινουμε τον οβολό μας γιαυτο και με έκαιγε περισσότερο..

Μην ασχολείστε με το ποιος πληρώνει γιατί θα μπλεξει και αλλο το ήδη μπλεγμενο ..

Αυτό δηλαδή δεν εχει hotel menu?

Η δεν το έγραψα η δεν το διάβασες μεσα στον χαμό μου οτι ήθελα/ήθελαν hotel menu, το πιθανότερο δεν το ήξεραν(ειναι το ευγενικό δεν τους ένοιαζε)

 Μαλλον προλαβαίνω να το ακυρώσω γιατί βλεπω δεν έφυγε η αποστολή. 

τι εννοείς δεν κατάλαβα εδώ?

"ΥΓ Βάλτε το νέο μοντέλο -> N2UVI-09WFI/N2UVO-09" ?

 

 

 

 

 

ψάχνω δύο εννιάρια το ένα με hotel μενού

έχει γίνει ήδη παραγγελία για το ένα συγκεκριμένα για αυτό που θα πρέπει να έχει hotel μενού και είναι αυτό που έβαλα στο post αυτό το invertor

https://www.skroutz.gr/s/35929141/Inventor-Neo-NUVI-09WF-NUVO-09-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

edit εχει τωρα το ειδα οκ

τωρα μενει να δω και τα τεραγωνικα κλπ που θα το βάλουν.

Απο μόνωση ο χώρος σίγουρα θα ειναι τούμπανο, αυτό ειναι το μόνο σίγουρο. 

 

 

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, coast2coast είπε

 

Μπορεί το 1 κλιματιστικό να το πλήρωσε άλλος αλλα στο ρεύμα  ολοι δινουμε τον οβολό μας γιαυτο και με έκαιγε περισσότερο..

Μην ασχολείστε με το ποιος πληρώνει γιατί θα μπλεξει και αλλο το ήδη μπλεγμενο ..

Αυτό δηλαδή δεν εχει hotel menu?

Η δεν το έγραψα η δεν το διάβασες μεσα στον χαμό μου οτι ήθελα/ήθελαν hotel menu, το πιθανότερο δεν το ήξεραν(ειναι το ευγενικό δεν τους ένοιαζε)

 Μαλλον προλαβαίνω να το ακυρώσω γιατί βλεπω δεν έφυγε η αποστολή. 

τι εννοείς δεν κατάλαβα εδώ?

"ΥΓ Βάλτε το νέο μοντέλο -> N2UVI-09WFI/N2UVO-09" ?

 

 

 

 

 

ψάχνω δύο εννιάρια το ένα με hotel μενού

έχει γίνει ήδη παραγγελία για το ένα συγκεκριμένα για αυτό που θα πρέπει να έχει hotel μενού και είναι αυτό που έβαλα στο post αυτό το invertor

https://www.skroutz.gr/s/35929141/Inventor-Neo-NUVI-09WF-NUVO-09-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

edit εχει τωρα το ειδα οκ

Ναι , έχει hotel menu. Έχει βγει το νέο...neo...αυτό με το 2 στον κωδικό. Δεν ξέρω αν έχει κάποια ουσιαστική διαφορά, αλλά προσωπικά θα ήθελα να μπει το πιο νέο μοντέλο, από τα...neo...😅

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε συ μη με κολλάς τώρα θυμίσου το άλλο το tcl που έλεγα το παλιό και το νέο το τι συνέβαινε

μην πάμε στο νέο, neo και είναι στη θέρμανση για τον.... 

όπως λέγατε

Αρα μονο ενα εννιάρι καθαρα για εμενα, χωρις hotel menu, αντε δωδεκάρι αν οι τιμές και τα ανιβερταρίσματα είναι αρκετά καθοδικά.

 

αν και τι χωρίς hotel μενού ρε παιδιά...

τώρα με βάζεις σε σκέψεις..

 

σε λίγο θα νοικιάζουμε και το βρακί μας στο airbnb, όχι ότι έχω ξεκινήσει..

Επεξ/σία από coast2coast
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@coast2coast Άμα είναι να πάθεις σχιζοφρένεια για ένα κλιματιστικό, άστο καλύτερα. Προέχει η υγεία σου.

Πάρε με hotel menu ινβεντορ αυτό που λέει ο λιακτζιμ. Οι διαφορές στα σύγχρονα κλιματιστικά είναι αμελητέες, άπαξ και μπεις στο τριπ της αγοράς καινούριου. Άσε που έρχονται οι Κινέζοι με εκπλήξεις, που θα αφήσουν ενεούς εμάς τους θιασώτες-πάλιουρες των Δάηκιν - Μιτσουμπίσι - Τοσίμπα - Φουτζίτσου...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...