Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν εχω δει inverter μεχρι σημερα να παραγει σοβαρο εργο, σε αντιθεση με Onoff που έσπερναν.

Καλό ανέκδοτο.

@andreaspA εδώ έχει 7C έξω. Το asyg24kmta έχει cop γύρω στο 6.

Ένα on-off θα είχε κάπου 3-3.5 cop.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικρό update από arata 10 σε 11τμ + 2.5 τουαλέτα 

δεν είναι στο χώρο και το παρακολουθώ από internet συχνά πυκνά τι ρεύμα καταναλώνει από τις 6 που το άνοιξα , δηλαδή 5 ώρες 

ξεκίνησε με 1300 πάνω κάτω όλα στο αυτόματο με 23 ζήτηση και πλέον με 5-6 εξωτερική έχει σταθεροποιηθεί στα 220 περίπου χωρίς όμως να γνωρίζω τη θερμοκρασία του χώρου λάιβ. Επόμενο τεστ θα είναι με μικρότερη ζητούμενη 

Θα περίμενα κάτι λιγότερο αλλά ο χώρος είναι πρώτη φορά που θερμαίνεται και είναι ένα τελείως άδειο δωμάτιο

πήρα από AliExpress 4 μπριζακια που μου πρότεινε ο Liak και δουλεύουν ρολόι μόλις με 4ευρώ περίπου το ενα, που είναι αρκετά μικρά σε μέγεθος ώστε άνετα θα έμπαιναν σε ένα κουτί διακόπτη/μπρίζας 

 

θα πρέπει να τραβήξω ένα βίντεο το πρωί όταν πάω να το κλείσω για το  ήχο της εξωτερικής, αντίθετα η εσωτερική είναι τάφος πραγματικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marioboni είπε

πήρα από AliExpress 4 μπριζακια που μου πρότεινε ο Liak και δουλεύουν ρολόι μόλις με 4ευρώ περίπου το ενα, που είναι αρκετά μικρά σε μέγεθος ώστε άνετα θα έμπαιναν σε ένα κουτί διακόπτη/μπρίζας

Link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Link?


https://a.aliexpress.com/_mNmXTq8

 

μόλις πήρα ακόμη 10 για ένα φίλο ηλεκτρολόγο και εναν WiFi θερμοστάτη 

Επεξ/σία από marioboni
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Δυστυχως δεν μπορώ να το μετρήσω το συγκεκριμένο με έξυπνη πρίζα να δω πως λειτουργεί γιατί  ο ηλεκτρολόγος πήρε κατευθείαν από το κουτί ρεύμα στο μπαλκόνι

Υπάρχουν τρόποι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις ειδα παρήγγειλαν αυτο μεσα απο λογαριασμό μου .

475 ευρω.

Προλαβαίνω να το ακυρώσω και να στείλω άλλο.

Τι αλλο υπάρχει που να εχει wifi ? δεν ξέρω μήπως το διάλεξαν αν προσφέρει κάτι σε hotel mode αν υπάρχει για κλιματιστικά μιας και θα μπει μαλλον σε ενα ενοικιαζόμενο τους.

Να πανε να... αλλα απο την αλλη δεν μπορω να βλεπω να πετάνε τα χρήματα σε εταιρείες.

https://www.skroutz.gr/s/35929141/Inventor-Neo-NUVI-09WF-NUVO-09-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

και το λέω έτσι εταιρείες για να κάνω και την ερώτηση...

πληρωμένη είναι η εγκατάσταση που θα ρθουν να μου κάνουν αλλά επειδή είμαι μεγάλος σε ηλικία αισθάνομαι οτι πρέπει να δώσω και μπουρμπουάρ (αν μείνω ευχαριστημένος)

λογικά παιδιά θα έρθουν και οχι καραβαναδες.

Απο την αλλη τι να δώσω λέτε 2 ατομα δεν θα είναι?

 

συν το οτι δεν ξέρω τι να κάνω με το χώρο τον "δικο τους αλλα μενω εγω τώρα.

10τμ δώμα Αθήνα σχεδόν κέντρο με απώλειες 30ετιας

Να βαλω το 1 το yukai 12000 η  θα χάσει την αξία του σε τοσο μικρο χωρο ?

δεν ξέρω και πόσο θα μείνω εδω , άσε που με εκβιάζουν ότι αν βάλω κάτι θα το πουλήσουν το χώρο και θα πάει τζάμπα το air condition γιατί ξέρουν ότι θα σκέφτομαι τα χρήματα.

 

αν μπορείτε δύο γρήγορες απαντήσεις γιατί τα έχω παίξει... με αυτούς τους απατεώνες γύρω μου.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αυτός που πληρώνει αποφασίζει τι θα πάρει.

2. Αν νιώσεις ότι θες να δώσεις μπουρμπουάρ, είναι δικαίωμά σου. Γιορτές είναι, κέρνα καμιά μπύρα... 

3. Για 10μ2 λογικά 9άρι πρέπει να φτάνει. Αλλά απώλειες κλπ ξέρεις μόνο εσύ... 

4. Θα μείνεις όσο ισχύει το μισθωτήριό σου. 

5. Γιατί θα πάει τζάμπα? Αν είναι δικό σου θα το πάρεις μαζί. Αν όχι, τι σε νοιάζει?  

6. Μα όλοι απατεώνες είναι γύρω σου? Που έχεις μπλέξει?... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, coast2coast είπε

μολις ειδα παρήγγειλαν αυτο μεσα απο λογαριασμό μου .

475 ευρω.

Προλαβαίνω να το ακυρώσω και να στείλω άλλο.

Τι αλλο υπάρχει που να εχει wifi ? δεν ξέρω μήπως το διάλεξαν αν προσφέρει κάτι σε hotel mode αν υπάρχει για κλιματιστικά μιας και θα μπει μαλλον σε ενα ενοικιαζόμενο τους.

Να πανε να... αλλα απο την αλλη δεν μπορω να βλεπω να πετάνε τα χρήματα σε εταιρείες.

https://www.skroutz.gr/s/35929141/Inventor-Neo-NUVI-09WF-NUVO-09-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

και το λέω έτσι εταιρείες για να κάνω και την ερώτηση...

πληρωμένη είναι η εγκατάσταση που θα ρθουν να μου κάνουν αλλά επειδή είμαι μεγάλος σε ηλικία αισθάνομαι οτι πρέπει να δώσω και μπουρμπουάρ (αν μείνω ευχαριστημένος)

λογικά παιδιά θα έρθουν και οχι καραβαναδες.

Απο την αλλη τι να δώσω λέτε 2 ατομα δεν θα είναι?

 

συν το οτι δεν ξέρω τι να κάνω με το χώρο τον "δικο τους αλλα μενω εγω τώρα.

10τμ δώμα Αθήνα σχεδόν κέντρο με απώλειες 30ετιας

Να βαλω το 1 το yukai 12000 η  θα χάσει την αξία του σε τοσο μικρο χωρο ?

δεν ξέρω και πόσο θα μείνω εδω , άσε που με εκβιάζουν ότι αν βάλω κάτι θα το πουλήσουν το χώρο και θα πάει τζάμπα το air condition γιατί ξέρουν ότι θα σκέφτομαι τα χρήματα.

 

αν μπορείτε δύο γρήγορες απαντήσεις γιατί τα έχω παίξει... με αυτούς τους απατεώνες γύρω μου.

 

Μπερδεύτηκα. Που είναι το πρόβλημα;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sap00 είπε

1. Αυτός που πληρώνει αποφασίζει τι θα πάρει.

2. Αν νιώσεις ότι θες να δώσεις μπουρμπουάρ, είναι δικαίωμά σου. Γιορτές είναι, κέρνα καμιά μπύρα... 

3. Για 10μ2 λογικά 9άρι πρέπει να φτάνει. Αλλά απώλειες κλπ ξέρεις μόνο εσύ... 

4. Θα μείνεις όσο ισχύει το μισθωτήριό σου. 

5. Γιατί θα πάει τζάμπα? Αν είναι δικό σου θα το πάρεις μαζί. Αν όχι, τι σε νοιάζει?  

6. Μα όλοι απατεώνες είναι γύρω σου? Που έχεις μπλέξει?... 

οκ 2 και 3.

στο 6 δεν νομίζω οτι διαφέρουμε.. απλά εγω το δείχνω .

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπερδεύτηκα. Που είναι το πρόβλημα;

 

μπορώ να αξιοποιήσω τα χρήματα καλύτερα ακομα και αν ανέβει λίγο το ποσό, για το εννιάρι που βλέπω να έρχεται?

 

Στο δεύτερο αστο οτι εχω στοκ σε air-condition αποδίδουν περισσότερα btu παρα το οτι ειναι 12000 η ειναι για να τα βάλω άλλου.

Οπότε στα 10τμ αυτο που ειναι να μπει μαλλον ειναι το yukai 12  απλα μετα θα ψαχνω αλλο 12000 και οχι 9000 που χρειάζεται αυτος ο μικρός χώρος.

Βέβαια αυτο απο ότι λέτε ινβερταρει πολυ χαμηλά οπότε ισως και να μην ειναι τόσο λαθος.

Απλά εχω ελάχιστο ελάχιστο χρόνο να αποφασίσω και τις τελευταίες 2 εβδομάδες δεν βρήκα κατι καλο 9000 σε προσφορά να πάρω, ανεξάρτητα αν έψαχνα για c-fresh.

Οπότε η ερώτηση αν μπορω να την κάνω ξεκάθαρη ειναι, υπάρχει 9000 προτεινόμενο σε προσφορά σήμερα?

Αν είναι δυνατόν και θελω 2.

Ενα να προλάβω να ακυρώσω την μια παραγγελία και ένα ακόμα για να μην περιορίσω το yukai 12 σε 10τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, coast2coast είπε

οκ 2 και 3.

στο 6 δεν νομίζω οτι διαφέρουμε.. απλά εγω το δείχνω .

μπορώ να αξιοποιήσω τα χρήματα καλύτερα ακομα και αν ανέβει λίγο το ποσό, για το εννιάρι που βλέπω να έρχεται?

 

Στο δεύτερο αστο οτι εχω στοκ σε air-condition αποδίδουν περισσότερα btu παρα το οτι ειναι 12000 η ειναι για να τα βάλω άλλου.

Οπότε στα 10τμ αυτο που ειναι να μπει μαλλον ειναι το yukai 12  απλα μετα θα ψαχνω αλλο 12000 και οχι 9000 που χρειάζεται αυτος ο μικρός χώρος.

Βέβαια αυτο απο ότι λέτε ινβερταρει πολυ χαμηλά οπότε ισως και να μην ειναι τόσο λαθος.

Απλά εχω ελάχιστο ελάχιστο χρόνο να αποφασίσω και τις τελευταίες 2 εβδομάδες δεν βρήκα κατι καλο 9000 σε προσφορά να πάρω, ανεξάρτητα αν έψαχνα για c-fresh.

Οπότε η ερώτηση αν μπορω να την κάνω ξεκάθαρη ειναι, υπάρχει 9000 προτεινόμενο σε προσφορά σήμερα?

Αν είναι δυνατόν και θελω 2.

Ενα να προλάβω να ακυρώσω την μια παραγγελία και ένα ακόμα για να μην περιορίσω το yukai 12 σε 10τμ.

Μισό, να τα βάλουμε σε μια τάξη.

Ψάχνεις 9άρι για 10τμ δωμάτιο για ψύξη και θέρμανση, το οποίο θα πληρωθεί από κάποιον άλλον; Δλδ κάποιον ιδιοκτήτη;

Αν ναι, τότε το inventor που αναφέρθηκε πιο πάνω, είναι μια ταιριαστή επιλογή. Έχει όλα τα καλούδια και follow me, οπότε θα παίζει σαν καλοριφέρ.

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να δούμε;

ΥΓ Βάλτε το νέο μοντέλο -> N2UVI-09WFI/N2UVO-09

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, liakjim said:

Καμιά ντουζίνα kWh την ημέρα θα τις κάψω για τα κλιματιστικά.

Όποιος παραπονιέται, να φύγει από τον αρχοντικό - εξωτικό Ωρωπό και να πάει στην ασφαλή - αγαπητική αγκαλιά του τσιμεντοκέντρου. Εδώ που πίνουμε μπυράρες 3 ευρώ στα Εξάρχεια των 11-12 βαθμών ελάχιστη, με ένα μπουφανάκι σε εξωτερικό χώρο, η θέρμανση δεν κοστίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
18 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Εδώ που πίνουμε μπυράρες 3 ευρώ στα Εξάρχεια των 11-12 βαθμών ελάχιστη, με ένα μπουφανάκι σε εξωτερικό χώρο, η θέρμανση δεν κοστίζει!

Νότια προάστια, πέρσι (που δεν έκανε χειμώνα) έκαψα 210 λίτρα πετρέλαιο.

210*1.34€=281.40€

281.40€-168€*=113.40€ 

*Επίδομα θέρμανσης 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Νότια προάστια, πέρσι (που δεν έκανε χειμώνα) έκαψα 210 λίτρα πετρέλαιο.

210*1.34€=281.40€

281.40€-168€*=113.40€ 

*Επίδομα θέρμανσης 

 

Υπερθέρμανση πλανήτη FOR THE WIN!!!😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, phanispal said:
  Hide contents

Νότια προάστια, πέρσι (που δεν έκανε χειμώνα) έκαψα 210 λίτρα πετρέλαιο.

210*1.34€=281.40€

281.40€-168€*=113.40€ 

*Επίδομα θέρμανσης 

 

Φέτος, που κάτι έχει κάνει από χειμώνα, Δεκέμβριο είμαι στις 120κβ, μάλλον θα μείνω στις 130 όπως πάμε. Περίπου 30 ευρώ με κιλοβατώρα στα 23 σεντς ολική - τελική τιμή. Κάνοντας αναγωγή, είναι εξαιρετικά πιθανό να βγει ο χειμώνας με 90-100 ευρώ, εκτός κι αν σκάσει σοβαρής διάρκειας κακοκαιρία. Και πέρσι είχαμε μία, αλλά κράτησε 2 μέρες.

Βέβαια αυτά δεν έχουν σημασία, γιατί συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. Εγώ το βάζω 21 όταν λείπω/κοιμάμαι και 23 όταν είμαι παρών, γιατί μου αρέσει να κάθομαι αραχτός και σχεδόν γυμνός σπίτι μου. Άμα ήμουν κι εγώ στις ηλεκτρικές κουβέρτες και τις ζακέτες σνοουμπορντ όπως οι μισοί Αθηναίοι, θα ήμουν στις 70-80 κβ και όχι στις 120-130.

Γι' αυτό και λέω στον liakjim, το μόνο αξιόπιστο μέτρο, Ο,ΤΙ ιδιορρυθμίες θέρμανσης κι αν έχεις, ΟΠΟΙΟ σπίτι και να έχεις, είναι τα κλιματικά δεδομένα της εξωτερικής. Σε ένα μετεοσταθμό που μετράει διαρκώς 5άρια, η θέρμανση με A/C είναι αρκετά ακριβότερη από αυτή μιας περιοχής που ο μετεοσταθμός μετρά διαρκώς 10άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...